V minulých dnech proběhla médii poplašná zpráva o růstu úrokových sazeb u hypoték. Spíše než o realitu se ale jednalo pouze o dobře promyšlený marketingových tah bank před nadcházející okurkovou sezónou. Pojďme se společně podívat na fakta.
V médiích bylo oznámeno, že úroky u hypoték rostou, neboť dvě velké banky (Komerční banka a Hypoteční banka) zvedají úrokové sazby a třetí velká banka (UniCredit Bank) se k tomuto kroku chystá v následujících týdnech. Už si prý nebude možné půjčovat pod 2%. Půjčovaly ale kdy velké banky skutečně za méně než 2%? A nejsou nynější ohlašované růsty úrokových sazeb kompenzovány akcemi s neomezenou platností reálně nulující jakýkoliv růst?
Reálně tedy úroky zvedla pouze KB o 0,1%. To je z více než 20 bank poskytujících hypoteční úvěry poněkud málo na šíření poplašné zprávy o růstu úrokových sazeb. Navíc, na trhu se našly i takové banky, které úroky snížily:
Úrokové sazby u hypoték snížily 3 banky. Celková bilance včetně předchozí KB tedy rozhodně nemůže být interpretována jako růst sazeb na trhu.
Stejně jako před lety zavedla legislativa RPSN povinně pro všechny spotřebitelské úvěry (coby reakci na úrokové sazby na míle vzdálené reálným nákladům na úvěr se započtením poplatků), nyní si banky koledují o stejné opatření u hypoték. Rekordmanem je UniCredit Bank s rozdílem 1,1% mezi inzerovanou sazbou a reálnou sazbou bez doplňkových produktů a s poplatkem až 400 Kč za správu úvěru při nesjednání běžného účtu. Jak se v tom pak má běžný klient orientovat, když většina bank inzeruje 1,99% či méně, ale reálné náklady na úvěr mohou být až 3%? (v případě UniCredit Bank a jejich 1,69% versus až 3% se jedná téměř o 100% rozdíl reklama versus realita). Tento vývoj jsme předpověděli před čtvrt rokem v našem článku Hypotéka za 1,99% - realita nebo fikce? a přesně toto chování bank povede pravděpodobně velmi brzy k povinnému uveřejňování RPSN u hypoték. Na straně jedné si většina účastníků finančního trhu neustále stěžuje na přemíru regulace a legislativních opatření, na straně druhé ale mnohdy nemálo subjektů inzeruje produkty na hranici klamavé reklamy (přičemž výše diskutované hypotéky jsou ještě tím mírnějším prohřeškem, který fondy a spořící/investiční pojištění trumfují na celé čáře).
Hypoteční kalkulačka - snadno a rychle si spočítejte svoji hypotéku!
Po dvou letech vysokých sazeb nastává na hypotečním trhu zásadní zlom. Srovnání nájmu a hypotéky ukazuje překvapivé výsledky: v některých krajích České republiky vychází poprvé od roku 2022 výhodněji hypotéka než nájem. Které to jsou a o kolik méně tam zaplatíte na hypotéce než na nájmu? A co zbývající kraje? Přinášíme srovnání napříč regiony ČR.
Jsou dokumenty, bez kterých se při žádosti o
půjčku na bydlení neobejdete. Jedním z nich je i odhad ceny nemovitosti pro
hypotéku. Pro každého žadatele je přitom zásadní – do velké míry určuje, kolik
vám banka půjčí. Jak získat odhad bytu nebo domu a kolik stojí odhad ceny nemovitosti?
Chystáte se na hypotéku? Včasná příprava vám pomůže vyhnout se nepříjemnostem a také ušetřit. Přinášíme praktické rady a tipy pro získání nejvýhodnější hypotéky. Ukážeme, jak získat náskok před ostatními zájemci o nemovitost. Či jak se vyhnout komplikacím s hypotékou, když v životě chystáte změnu.
V dnešním finančním světě, kde banky přistupují k poskytování hypoték stále opatrněji, si vyjednání lepších podmínek může vyžadovat jisté úsilí.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k 6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.
KOMENTÁŘE k článku Hypotéky - úroky nerostou, spíše klesají
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.