Hypoteční poskytovatelé mají za sebou výjimečný rok. I přes koronavirovou krizi a spoustu omezení si lidé vzali největší objem hypoték v historii a průměrný úrok postupně klesl až na 1,96 %. Jak to ale bude v roce 2021? Podle analytiků letos s tak výhodnými podmínkami počítat nemůžete.
Hlavní událostí minulého roku byla bezesporu
pandemie koronavirového onemocnění COVID-19. Kromě zdravotních dopadů vedla
například ke zhoršení ekonomické situace, růstu nezaměstnanosti nebo k propadu
sazeb na světových mezibankovních trzích. A tedy i poklesu úroků u hypoték.
Všechny tyto faktory ovlivní český hypoteční trh také letos. Jenže zatímco loni vedly ke zlevnění hypotečních úvěrů, letos se podobně pozitivní dopady čekat nedají.
Asi nejvýraznější rozdíl oproti loňsku bude podle analytiků v dostupnosti a ceně úvěrů na bydlení. Už loni měli se získáním hypotéky problém lidé pracující například v:
A je dost pravděpodobné, že letos se jejich situace příliš nezlepší. Naopak je docela možné, že se přitvrzení dotkne i dalších profesí.
Jaké to budou? A jak bude zpřísnění podmínek výrazné? To vše záleží na dopadech současné vlny COVID-19 a na dalším vývoji koronavirové pandemie.
Zatímco minulý rok kvůli koronaviru úrokové sazby hypoték většinou padaly, letos se dá čekat spíš růst. A projeví se patrně už v nejbližších týdnech.
Mluví proto několik důvodů.
Prvním z nich je už tradiční testování trhu. Banky totiž v posledních letech mívají nejvyšší sazby na začátku roku. V tomto období často zdražují a čekají, jak na to budou reagovat potenciální klienti.
Pokud vydrží zájem z předchozích měsíců, nemají banky důvod zlevňovat. Když naopak výrazně klesne, přijdou postupně s akčními nabídkami.
V současnosti je ale důležitější situace na světových mezibankovních trzích. Právě jejich sazby určují, jak draze si banky půjčují peníze, které používají mimo jiné k zajištění hypoték.
Většinu minulého roku přitom klesaly. Jenže v posledních měsících začaly růst. Zatímco začátkem listopadu 2020 si banky na hypotéky půjčovaly s úrokem okolo 0,5 %, koncem roku 2020 už byly sazby dvojnásobné.
Poskytovatelům tedy stoupají náklady na zajištění hypoték. A to se logicky promítne i do jejich ceny.
Navíc nesmíme zapomínat, že o zvýšení sazeb uvažuje také Česká národní banka. I její sazby přitom ovlivňují úroky u bankovních úvěrů či u spořicích produktů. Nicméně podle vedení centrální banky se zvýšení sazeb dá čekat nejdřív v květnu.
Do situace ale může výrazně promluvit také růst nezaměstnanosti a případná nižší poptávka po hypotečních úvěrech. v takových situacích totiž musí banky o klienty víc bojovat. A úroky pak klesají.
Pokud tedy zájem o půjčky na bydlení klesne například na úroveň roku 2019, je docela možné, že se banky opět pustí do zlevňování.
Je ale otázkou, jestli je podobný propad v současnosti vůbec reálný. Poptávka po vlastním bydlení totiž stále převyšuje nabídku. V současnosti je proto mnohem pravděpodobnější už zmíněné zdražování hypoték.
Co to všechno pro vás znamená?
Pokud uvažujete o hypotéce, neměli byste příliš váhat. Je pravděpodobné, že tak výhodné podmínky jako nyní v příštích letech nebudou. Průměrný úrok se totiž pohybuje pod 2 % a u některých poskytovatelů se můžete dostat i pod 1,8 %.
Ještě lepší je situace u refinancování hypotéky. Na trhu najdete i poskytovatele, kteří nabízí úrok okolo 1,5 %. V současnosti tak můžete získat nižší sazby než v rekordním roce 2016.
Při refinancování totiž máte výhodnější pozici než žadatelé o nový úvěr. Banky už znají vaši platební morálku a jste pro ně ověřený klient. Proto vám dokáží nabídnout lepší podmínky.
Vzhledem k očekávanému vývoji je přitom pravděpodobné, že výhodnější refinancování v blízké době nezískáte. Pokud vám tedy letos končí fixace hypotéky, vyplatí se vám sáhnout po některé z aktuálních nabídek.
Abyste našli tu nejlepší, stačí využít hypoteční kalkulačku. Zadáte do ní několik základních údajů a za okamžik získáte seznam těch nejvýhodnější nabídek refinancování, které banky aktuálně poskytují.
Pamatujte ale, že u nové i refinancované hypotéky můžou samotné úroky hodně mást. Většina poskytovatelů totiž nejnižší sazbu podmiňuje pojištěním schopnosti splácet.
Jenže to má poměrně velké nevýhody:
Ve výsledku tak každý měsíc za hypotéku a pojištění zaplatíte mnohem víc, než kdybyste měli o dvě nebo tři desetiny vyšší úrok.
Lepší je proto vzít si k hypotéce životní pojištění. Nabízí podstatně větší rozsah krytí a nastavíte ho podle svých představ a potřeb. Máte tak jistotu, že vás nikdy nenechá na holičkách.
Jednoduché, minimalistické a zároveň dostupné bydlení. Přesně to nabízejí tiny housy – malé domky, které zaberou jen kolem 20 m2. Umístíte je tak i na malé pozemky. A často se obejdete i bez stavebního povolení. Podívejte se, jaké mají výhody, jak je financovat a jak získat na tiny house hypotéku.
Ceny nemovitostí v roce 2025 dále porostou, zatímco úrokové sazby hypoték by měly klesat. Zjistěte, co přinese rok 2025 na trhu hypoték, realit a pojištění.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k 6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.
Pozvolný pokles úrokových sazeb hypoték, rostoucí poptávka po vlastním bydlení i investičních nemovitostech a zpřísnění podmínek pro předčasné splacení hypoték patří mezi klíčové události roku 2024 na hypotečním a realitním trhu. Přečtěte si, jaké další změny a trendy ovlivnily tento dynamický rok.
Očekáváte příchod nového potomka a zároveň přemýšlíte nad novým bydlením na hypotéku? Podívejte se, kdy na ni můžete dosáhnout a jak velkou část mateřské nebo rodičovské banky uznávají jako součást vašich příjmů.
KOMENTÁŘE k článku Hypotéky v roce 2021: čekejte rostoucí úroky i tvrdší postup bank
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.