Hypotéka s úrokem pod 3,5 %? V dnešní době
téměř bez šance. Sazby u těchto půjček totiž výrazně rostou. A to i přesto, že
statistiky z předchozích měsíců ukazují průměrný úrok kolem 2,5 %.
Je dokonce pravděpodobné, že úroky hypotečních
úvěrů časem dosáhnou hranice 5 %. Stojí za tím mimo jiné výrazné navýšení sazeb
České národní banky z posledních měsíců. Navíc hrozí, že bude ještě pokračovat.
Úroky hypoték stoupají už od února. Tehdy byla průměrná sazba na trhu 1,93 %.
Podle statistiky se od té doby zvedly o 0,6 procentního bodu – v říjnu byly průměrné úroky 2,54 %. Meziměsíčně se tak sazba zvedla o 0,11 procentního bodu.
Už teď je navíc jasné, že číslo za listopad bude o dost vyšší.
Ze srovnání hypoték totiž vyplývá, že už téměř nenajdete sazbu pod 3,5 %. Většina nabídek se dokonce pohybuje nad úrovní 4 %. Už koncem října přitom byly sazby pod 3 % výjimkou – i když statistiky ještě ukazovaly nižší úroveň.
Jak je možné, že je rozdíl mezi průměrným úrokem a nabídkou bank tak vysoký?
Je to dané tím, že v říjnu bankéři uzavírali smlouvy rozjednané ještě v září nebo dokonce v srpnu. A u nich byly úrokové sazby mnohem nižší než v říjnu.
V praxi se proto změny úrokových sazeb ve statistikách projevují zhruba s dvouměsíčním zpožděním.
Je pravděpodobné, že úroky porostou i dál a přiblíží se 5% hranici. Nad touto úrovní se přitom sazby pohybovaly naposledy od konce roku 2007 do začátku roku 2010. Tedy v době ekonomické krize.
Kromě zájemců o novou hypotéku se rostoucí úroky výrazně dotýkají i těch, kteří už hypoteční úvěr mají.
Například lidi, kterým končí pětiletá fixace z přelomu let 2016 a 2017, čeká zdvojnásobení až ztrojnásobení úrokové sazby. Na splátkách tak zaplatí i tisíce korun navíc.
Listopadové zdražování hypoték je vidět téměř u všech bank. Například Air Bank v půlce měsíce zvedla úroky o 0,8 procentního bodu.
Nový hypoteční úvěr s fixací na 5, 7 nebo 10 let a LTV do 80 % tak získáte s úrokem 3,89 %.
K podobnému kroku přistoupila také skupina Československé obchodní banky, kam patří například:
U nejčastěji využívané hypotéky s fixací na 5 let nově dosáhnete na úrok 4,19 %. Tedy o 0,6 procentního bodu více než dříve.
Aktuálním zdražováním hypoték poskytovatelé reagují zejména na kroky České národní banky, která se snaží zpomalit rychle rostoucí inflaci.
V říjnu meziročně stoupla na 5,8 %. Centrální banka proto už od června zvedá repo sazbu.
Poslední kroky navíc byly velmi razantní. Na začátku listopadu sazba stoupla z 1,50 % na 2,75 % – ještě v květnu přitom byla 0,25 %.
Na takto prudké zvyšování sazeb proto musely banky reagovat a upravit své nabídky.
Už nyní se navíc mluví o tom, že Česká národní banka bude v navyšování repo sazby pokračovat na prosincovém zasedání své rady. I proto je útok na 5% hranici u hypotečních úroků velmi reálný.
Růst úroků se už podepisuje na objemu sjednaných hypoték. I když zatím jen mírně.
Ochlazení je vidět hlavně v meziročním srovnání stejných měsíců. V říjnu banky sjednaly 10 065 hypotečních smluv, což je „jen“ o 14 % hypoték víc než o rok dřív. V srpnu přitom letošní čísla překonávala loňský rok o víc než polovinu.
I přesto je zájem lidí o půjčky na bydlení letos rekordní. A překonává minulý rok, kdy si lidé za 12 měsíců sjednali úvěry ve výši 254 miliard korun – což bylo v té době historicky nejvíc.
Jen do konce letošního října přitom banky hlásily téměř 114 000 sjednaných hypotečních úvěrů za 355 miliard korun.
Dobrou zprávou pro žadatele o hypotéku je, že její průměrná výše se v posledních měsících téměř nemění. V říjnu stoupla v porovnání s předchozím měsícem jen zhruba o 2 500 korun na 3 186 000 korun.
V červenci a srpnu přitom byla vyšší než 3 200 000 korun.
Tento vývoj by mohl znamenat zpomalení prudkého zdražování nemovitostí z poslední doby. Jestli ale ceny opravdu přibrzdí, ukážou až následující měsíce.
V každém případě platí, že růst průměrné výše hypoték přibližně kopíruje vývoj na trhu s nemovitostmi.
Za posledních 5 let tento ukazatel vzrostl zhruba o 60 %. A podobně rostla i cena domů – konkrétně o 58 %. U bytů pak statistiky v tomto období uvádějí dokonce až 80% skok.
Neustálé zdražování hypoték znamená jediné. Pokud plánujete požádat o nový hypoteční úvěr nebo zvažujete refinancování hypotéky, udělejte tak co nejdřív. Snižování nebo alespoň zastavení růstu úroků nás totiž podle všeho v dohledné době nečeká.
Vyzkoušejte proto hypoteční kalkulačku. Ukáže vám, která nabídka je v současné době na trhu nejvýhodnější. A nemusíte se bát, že půjčku přeplatíte víc, než je opravdu nutné.
Jednoduché, minimalistické a zároveň dostupné bydlení. Přesně to nabízejí tiny housy – malé domky, které zaberou jen kolem 20 m2. Umístíte je tak i na malé pozemky. A často se obejdete i bez stavebního povolení. Podívejte se, jaké mají výhody, jak je financovat a jak získat na tiny house hypotéku.
Ceny nemovitostí v roce 2025 dále porostou, zatímco úrokové sazby hypoték by měly klesat. Zjistěte, co přinese rok 2025 na trhu hypoték, realit a pojištění.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k 6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.
Pozvolný pokles úrokových sazeb hypoték, rostoucí poptávka po vlastním bydlení i investičních nemovitostech a zpřísnění podmínek pro předčasné splacení hypoték patří mezi klíčové události roku 2024 na hypotečním a realitním trhu. Přečtěte si, jaké další změny a trendy ovlivnily tento dynamický rok.
Očekáváte příchod nového potomka a zároveň přemýšlíte nad novým bydlením na hypotéku? Podívejte se, kdy na ni můžete dosáhnout a jak velkou část mateřské nebo rodičovské banky uznávají jako součást vašich příjmů.
KOMENTÁŘE k článku Hypotéky výrazně zdražují. Úroky míří k 5 %
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.