Od roku 2011 přinesl každý květen minimálně 6 300 nových
hypoték. Až do letoška. Koronavirová pandemie změnila zaběhlé pořádky a v
květnu poprvé výrazně srazila počet nových hypotečních úvěrů. Banky jich
rozdaly pouze 6 203. O téměř 550 méně než v dubnu. A zaznamenaly tak nejslabší
květen za posledních 10 let.
Podle počtu i objemu nových hypotečních úvěrů je květen
dokonce nejhorším letošním měsícem. A to přesto, že tradičně bývá nejslabší
zejména začátek roku.
Teprve nyní se tak naplno projevily dopady koronavirové pandemie a vládních opatření, která měla zabránit jejímu šíření.
Právě kvůli nim přišla řada lidí o své příjmy. Nebo alespoň o jejich část. Logicky proto přišel i pokles zájmu o hypotéky.
Březen a duben přitom do velké míry těžily z úvěrů rozjednaných před příchodem epidemie, proto byly jejich výsledky ještě poměrně optimistické.
K menšímu zájmu o nové hypotéky se přidal také přístup některých bank. Začaly totiž přísněji posuzovat žadatele o úvěr. Zejména ty pracující v oborech, kterých se koronakrize nejvíc dotkla. Tedy například v turistickém ruchu nebo v pohostinství.
Pro takové žadatele bylo získání půjčky na bydlení v minulých týdnech téměř nemožné.
Situace se ale opět stabilizuje, a proto někteří poskytovatelé znovu vychází vstříc i lidem, kteří by ještě před dvěma měsíci neměli na hypotéku šanci. Týká se to například přeshraničních pracovníků (takzvaných pendlerů).
Také díky zklidnění situace banky věří, že letos dosáhnou minimálně na stejné výsledky jako loni. Nahrává jim v tom i rostoucí výše průměrné hypotéky. V květnu překonala dokonce 2 650 000 korun, což je o zhruba 500 000 korun víc než ještě před dvěma lety.
Podle celkového objemu hypoték byl proto letošní květen „jen” druhý nejslabší za posledních 5 let. A za poslední desetiletí byly horší hned 4 roky.
Banky se snaží zájem o hypotéky znovu nastartovat a v minulých týdnech sáhly k výraznému zlevnění. Nejprve se do snižování sazeb pustili menší poskytovatelé a brzy na ně navázali i ti větší.
Průměrná úroková sazba nových hypoték tak v květnu klesla na 2,3 %. Tedy zhruba na stejnou úroveň, na které byla naposledy v lednu 2018.
A dost pravděpodobně půjde ještě níž. Na konci května totiž zlevnila Česká spořitelna a zkraje června oznámila snížení sazeb také Komerční banka.
Následně se k nim navíc připojily Air Bank, Fio banka a Equa bank. Všechny přitom nabídly úrok pod 2 %.
Ovšem většinou pouze za předpokladu, že si k hypotéce sjednáte i pojištění schopnosti splácet. Bez něj jsou u těchto poskytovatelů sazby o 0,2 procentního bodu vyšší.
Právě pojištění schopnosti splácet přitom dokáže hypotéku výrazně prodražit. Zpravidla víc než o několik málo desetin vyšší úroková sazba.
Obvykle je proto lepší využít životní pojištění, které je komplexnější a výhodnější. A dokáže vám a vaší rodině pomoci s doplacením hypotéky například:
Při výběru hypotéky proto zkontrolujte, jestli není ve slibovaném úroku započítaná sleva za pojištění schopnosti splácet. Abyste půjčku kvůli nevýhodné pojistce zbytečně nepřeplatili.
Naštěstí je jednoduchý způsob, jak se podobné pasti vyhnout. Jmenuje se hypoteční kalkulačka. Zadáte do ní požadované parametry a kalkulátor automaticky najde ty opravdu nejvýhodnější nabídky, které jsou aktuálně na trhu.
Analytici předpokládají, že další zásadní zlevnění v nejbližší době nepřijde. Přesto mohou být hypoteční úvěry brzy ještě dostupnější. Česká národní banka totiž v druhé polovině června zrušila podmínku DSTI, která omezovala maximální výši hypotéky.
Říkala, že měsíční splátky všech půjček (včetně hypotéky) smí být maximálně 50 % z čistého měsíčního příjmu žadatele. Nově už ale žádný takový limit neplatí.
Původně byla přitom hranice DSTI pouze 45 %. Začátkem dubna ji ale centrální banka zmírnila na 50% a nakonec v červnu úplně zrušila. Zároveň zrušila podmínku DTI, která určovala maximální výši všech půjček žadatele (včetně hypotéky) v poměru k jeho čistému ročnímu příjmu.
Česká národní banka tedy aktuálně stanovuje pro zájemce o hypotéku jediný pevný limit. Je jím poměr maximální výše půjčky k hodnotě nemovitosti (LTV).
Podle něj nesmí banky žadatelům půjčit víc než 90 % z hodnoty zastavené nemovitosti. Tuto hranici smí překročit pouze v 5 % případů.
Není ale vyloučené, že také tato podmínka časem zmizí. Naznačil to alespoň guvernér České národní banky Jiří Rusnok.
Jednoduché, minimalistické a zároveň dostupné bydlení. Přesně to nabízejí tiny housy – malé domky, které zaberou jen kolem 20 m2. Umístíte je tak i na malé pozemky. A často se obejdete i bez stavebního povolení. Podívejte se, jaké mají výhody, jak je financovat a jak získat na tiny house hypotéku.
Ceny nemovitostí v roce 2025 dále porostou, zatímco úrokové sazby hypoték by měly klesat. Zjistěte, co přinese rok 2025 na trhu hypoték, realit a pojištění.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k 6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.
Pozvolný pokles úrokových sazeb hypoték, rostoucí poptávka po vlastním bydlení i investičních nemovitostech a zpřísnění podmínek pro předčasné splacení hypoték patří mezi klíčové události roku 2024 na hypotečním a realitním trhu. Přečtěte si, jaké další změny a trendy ovlivnily tento dynamický rok.
Očekáváte příchod nového potomka a zároveň přemýšlíte nad novým bydlením na hypotéku? Podívejte se, kdy na ni můžete dosáhnout a jak velkou část mateřské nebo rodičovské banky uznávají jako součást vašich příjmů.
KOMENTÁŘE k článku Hypotéky zažily nejslabší květen za posledních 10 let. Dostihl je koronavirus
komentář, Komentoval(a): Pavel
Dovolenou u moře jsme letos už zrušili.. no a teď když i Equa bank snížila úroky, začínám taky uvažovat o hypotéce, abych mohl koupit něco kam bysme mohly jezdit častějc v létě i v zime.. představa takové hezké chatičky se mi líbí.