Inflace klesla v únoru 2024 na 2 %, z lednových 2,3 %. O celoplošné překonání vysoké inflace se sice ještě nejedná, ale už nyní můžeme pozorovat změny u spoření i hypoték. Podívejme se na vše podrobněji.
Únorová inflace se usadila na 2 %
Český statistický úřad zveřejnil informaci o meziroční míře inflace v únoru. Klesla o 0,3 procentního bodu na výsledných 2,0 %. Za toto zpomalení cenového růstu vděčíme zejména poklesu cen potravin a nealkoholických nápojů, které v únoru meziročně klesly o 0,1 %. Podívejte se na aktuální a historický vývoj inflace.
I přes toto zpomalení stále přetrvávají inflační tlaky ve službách, které by mohly vývoj inflace v ČR znovu zvrátit. Proto analytici upozorňují, že nad celoplošným překonáním inflace se ještě radovat nemůžeme.
ČNB bude opatrná na vše, co ovlivňuje výši inflace
ČNB bude pravděpodobně opatrnější v dalším snižování úrokových sazeb, zejména z toho důvodu, aby stále ještě rostoucí ceny ve službách znovu neobnovily rychlejší tempo celkové inflace. O riziko návratu do situace, kdy byla nejvyšší inflace, jistě nikdo nestojí.
Pokles základní úrokové míry (repo sazby) je možná pomalejší, než mnozí očekávali. Zatím se ČNB rozhodla pro snížení repo sazby ze 7 % na 6,25 %. Ale i tak už má své dopady v peněžním sektoru, zejména u spoření a hypotečních úvěrů. Další mírné snížení očekávají analytici i na březnovém zasedání bankovní rady.
Spoření a inflace
Spoření inflaci většinou nepřekoná. Až na výjimky přelomových období, jako zažíváme nyní, kdy inflace klesá rychleji, než banky mění sazebníky, a s nimi i úročení na spořicích účtech. Dlouho se však radovat nebudeme.
Se snižováním úrokových sazeb na spořicích účtech začaly už první vlaštovky. A postupně se úročení znovu dostane pod aktuální míru inflace. Ke změně úrokové míry však nedojde u termínovaných vkladů, kde je zhodnocení zaručeno smluvně. Jenže banky už preventivně nenabízely u delších vkladů tak vysoké úročení, jaké bylo v posledních letech typické pro spořicí účty.
Jistý je brzký pokles úroků. Proto u finanční rezervy, kterou si nepřejete investovat, ale i tak jí chcete zajistit vyšší úroky, než nás budou čekat na spořicích účtech, se poohlédněte například mezi termínovanými vklady. Zde je jejich přehled a porovnání.
Hypotéka a inflace
U hypotéky má pokles inflace stejný efekt: pokles úrokové míry. Jenže u hypoték úroky nedostáváme, ale platíme je, takže tahle změna je vyloženě potěšující. Především pro nové klienty nebo pro ty, komu dobíhá aktuální fixace úrokové míry.
Už nyní se úroky u hypoték dostávají u některých bank pod 5 %. Průměrná úroková míra dosáhla v únoru na 5,6 % a očekává se její další snižování. Trh na tento vývoj reaguje významným oživením. Do popředí se dostávají diskuse o refinancování hypoték v době fixace. O refinancování, které může ušetřit stovky a tisíce korun na splátkách. Jenže může podléhat sankci. Značnou roli bude v rozhodování klientů hrát právě fakt, že od září 2024 se zavádí nová pravidla pro sankce za refinancování hypotéky v době fixace. Pravidla budou v některých obdobích přísnější, jindy s nižšími finančními dopady. Záležet vždy bude na vývoji trhu za předchozí měsíce.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
Dlouhodobá nemoc ovlivní v životě vše, včetně pracovní schopnosti a finanční situace. Jak se ale projeví na budoucím důchodu? Co znamená "dlouhá nemoc" z pohledu důchodového systému, jak ovlivňuje výpočet starobního důchodu a jaké jsou podmínky pro přiznání invalidního důchodu? Má smysl uvažovat o předčasném důchodu v případě dlouhodobé nemoci? A jaké dokumenty budete potřebovat pro žádost o důchod při dlouhodobé nemoci?
Zvažujete odchod do důchodu, ať už řádného, nebo dřívějšího, ale nejste si jisti, kdy na něj máte nárok a co k jeho vyřízení potřebujete? V našem článku se dozvíte vše podstatné o podmínkách pro přiznání starobního důchodu, předčasného důchodu a předdůchodu. Také o výpočtu jeho výše a možnostech přivýdělku. Poradíme vám také, jak si co nejlépe zajistit finanční prostředky na stáří a jak se na důchod připravit jako OSVČ.
Rok 2024 přináší významné změny v oblasti penzijního spoření, které se dotýkají jak výše státních příspěvků, tak i jejich dostupnosti pro určité skupiny střadatelů. Zatímco maximální státní příspěvek se zvyšuje, senioři pobírající starobní důchod ztrácejí od 1. července nárok na tuto podporu. Některé penzijní společnosti se rozhodly seniorům tuto náhlou změnu alespoň dočasně kompenzovat
KOMENTÁŘE k článku Inflace klesla na 2 %. Jak to ovlivní spoření a hypotéky?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.