Roky vzorně platíte pojištění, když pak ale skutečně potřebujete pomoc, pojistka na to nestačí. Právě tak může vypadat typický příklad podpojištění. Kvůli současné vysoké inflaci se tento problém týká čím dál většího množství smluv.
Meziroční inflace v květnu stoupla na 16 % z dubnových 14,2 %. Je tak nejvyšší od prosince 1993. Málokdo ale tento růst promítá do svých pojistek.
Pravidelnou aktualizaci přitom potřebují všechny smlouvy. Ať už jde o životní nebo neživotní pojištění.
Pozor na pojištění majetku
Nejvýrazněji se podpojištění projevuje u pojištění majetku. Ceny nemovitostí totiž už několik roků stoupají. Za posledních 10 let zdražily byty i domy zhruba dvojnásobně.
Kromě toho kvůli inflaci strmě rostou také ceny stavebních dílů i náklady na práci odborníků. Stavby a rekonstrukce se tedy výrazně prodražují.
A právě kvůli tomu je potřeba pojištění nemovitosti aktualizovat a správně si nastavit pojistnou částku. Platí přitom, že:
u bytu pak má být pojistná částka stejná jako hodnota, za kterou můžete koupit podobný byt v okolí.
V čem je podpojištění zrádné
Pokud budete mít pojistnou částku nastavenou na výrazně nižší hodnotu, než je cena domu či bytu, může vám pojišťovna za škody zaplatit méně peněz. A to ještě mnohem méně, než na kolik jste pojištění.
Představte si například, že máte dům, který byste v současné době postavili znovu za 6 000 000 korun.
Vy jste ho ale před lety pojistili na 3 000 000 korun a od té doby jste pojistku neaktualizovali.
Pokud nyní celý vyhoří nebo ho například zničí tornádo, od pojišťovny dostanete maximálně 1 500 000 korun.
Dům jste totiž měli pojištěný na poloviční hodnotu. Byl tedy podpojištěný o 50 %, a proto pojišťovna o 50 % zkrátí i domluvené pojistné plnění.
Stejně přitom bude postupovat i u menších škod. Když vám tedy odlétne střecha za 400 000 korun, z pojistky dostanete maximálně 200 000 korun.
Stoupá i hodnota věcí v domácnosti
Pozor si dejte také u pojištění domácnosti. I v tomto případě vám současná vysoká inflace může přinést podpojištění.
U pojištění domácnosti má přitom pojistná částka odpovídat hodnotě všech věcí, které máte doma.
Na podpojištění si musíte dát pozor zejména v případě, že jste pojištění na novou cenu. V takovém případě se pojistná částka odvíjí od ceny, za kterou si můžete koupit nové vybavení.
Ceny v obchodech ale v posledních měsících strmě rostou. Původní pojistná částka tak nemusí zdaleka platit na pokrytí všech škod. Proto je potřeba smlouvu aktualizovat.
Jen tak se vyhnete podpojištění. A případnému krácení pojistného plnění.
Podpojištění je ve dvou třetinách smluv
Že je podpojištění problém, ukazuje i analýza České asociace pojišťoven. Podle ní je správně nastavených jen 30 % smluv na pojištění nemovitosti. Zbytek je podpojištěných:
Je pravda, že některé pojišťovny určitou míru podpojištění tolerují. Většinou do 15 až 25 %. Neplatí to ale vždy.
Na trhu se setkáte i s poskytovateli pojištění s nulovou tolerancí. Není tedy dobré na dobrosrdečnost pojišťoven spoléhat.
Důležitost správně nastaveného pojištěné ukazují například škody, které loni napáchalo tornádo na jižní Moravě.
Podobné události navíc už bohužel nejsou výjimečné. Menší tornádo se totiž prohnalo Břeclavskem i letos.
Až při podobných událostech lidé obvykle zjistí, že smlouvu už mají zastaralou a pojišťovna jim nemůže dostatečně pomoci.
Zkontrolujte částky i u životního pojištění
Podpojištění se však netýká jen nemovitostí a vybavení domácnosti. Vysoká míra inflace má dopad i na životní pojištění.
U této pojistky vám nebo vašim příbuzným pojišťovna vyplatí smluvenou částku v těžkých životních situacích. Pomáhá tak zejména při:
V prvních dvou situacích má pojistná částka zejména nahradit výpadek příjmů, který souvisí s tím, že nemůžete chodit do práce. A dokáže vám pomoci například i s nutnými stavebními úpravami při invaliditě.
V případě smrti pak poskytne rodině dostatek prostředků, aby se obešla bez vašeho příjmu. A pomůže například se splacením hypotéky nebo s náklady na péči o děti.
Kvůli vysoké inflaci však dříve sjednané pojistné částky mnohdy nestačí. Proto se musíte podívat na nastavení pojistky a případně ji navýšit.
Při nastavování pojistné částky se zamyslete hlavně nad tím:
Pomoci může indexace
A jak často pojistné smlouvy aktualizovat? Pokud se současná inflace nezpomalí, měli byste se na ně podívat ideálně každý rok.
I kdyby ale klesla k dřívějším hodnotám, vyplatí se zmíněné sumy aktualizovat alespoň jednou za dva roky.
Některé pojišťovny nabízejí také takzvanou indexaci, kterou si můžete sjednat k životnímu pojištění i pojištění majetku.
V tomto případě vám pojišťovna automaticky upraví pojistnou částku podle aktuální situace. Vy tedy nemusíte nic řešit. A zároveň máte jistotu, že je smlouva nastavená správně.
Havarijní pojištění je klíčovým nástrojem pro ochranu vašeho vozidla před škodami, ať už způsobenými nehodami, živly, nebo vandalismem. Správně zvolené pojištění vám může ušetřit mnoho starostí i peněz. Tento průvodce vám ukáže, co kryje havarijní pojištění, ale i na co se nevztahuje. Zjistíte, jak vybrat havarijní pojištění (včetně krátkodobého, třeba na cestu do zahraničí), jak nastavit limity a co vše ovlivňuje cenu pojistky.
Podle průzkumu Indexu prosperity a finančního zdraví Čechů z roku 2023 má pojištění domácnosti nebo pojištění nemovitosti sjednané 61 % české populace. Pojištění nemovitosti se zpravidla vztahuje i na okolní stavby, jako je kůlna nebo garáž. Pokrývá však pojištění majetku i drahé auto v garáži?
Pár set korun, ale i několik tisíc. Taková může být měsíční cena životního pojištění. Záleží totiž na tom, kdy ho uzavřete, jaký je váš zdravotní stav, co všechno bude pojistka krýt nebo jaký typ životního pojištění zvolíte.
Životní pojištění může hrát klíčovou roli nejen jako finanční ochrana pro rodinu, ale také jako nástroj pro daňové úlevy. Každý rok lze ze základu daně odečíst pojistné, které jste zaplatili na životní pojištění, až do maximální výše 24 000 Kč. Tato možnost umožňuje výrazně snížit daňové zatížení jednotlivců.
Rodiče často přemýšlejí, jak nejlépe ochránit své děti během školního roku, a jedním z klíčových nástrojů může být pojištění pro děti. Pojištění může pokrýt úrazy, které se mohou přihodit během školních aktivit, a ztrátu nebo krádež osobních věcí. S návratem do školních lavic přicházejí i otázky ohledně toho, jaké typy rizikového krytí jsou pro jejich potomky nejvhodnější.
KOMENTÁŘE k článku Inflace útočí i na pojistky. Dejte si pozor na podpojištění
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.