Banky.cz Články Akcie a investice Investice do energetických komodit: Příležitosti a výzvy

Investice do energetických komodit: Příležitosti a výzvy

Energetické komodity
27.8.2024 Akcie a investice

Investice do energetických komodit nejsou pro každého. Ale mohou být atraktivní pro investory, kteří hledají potenciál vysokých výnosů a diverzifikaci portfolia, jsou přitom odolní značně zvýšenému investičnímu riziku. Před investováním je nezbytné důkladně se seznámit s trhem, porozumět faktorům, které ovlivňují ceny komodit, a zvážit svá investiční cíle a toleranci k riziku. Počítat musíte se stále výraznější aplikací globální energetické transformace. Zde jsou podrobnosti.

REKLAMA

Co si z článku odnést:

  • Energetické komodity nabízejí potenciál vysokých výnosů, ale jsou také vysoce rizikové. Investoři musejí být připraveni na volatilitu trhu a možné ztráty.
  • Energetické komodity mohou přinést zajímavou diverzifikaci portfolia.
  • Existuje několik způsobů, jak investovat do energetických komodit. Patří mezi ně přímé investice, jako je obchodování na burze, a nepřímé investice, jako jsou podílové fondy nebo ETF zaměřené na energetiku.
  • Současné trendy na trhu s energiemi mohou být pro investory příznivé. Rostoucí poptávka po energiích, přechod k obnovitelným zdrojům a geopolitická nestabilita vytvářejí příležitosti pro růst cen, a tak i ziskové investice.
  • Investice do energetických komodit vyžadují důkladné znalosti trhu a pochopení faktorů, které ovlivňují ceny. Před investováním je nezbytné provést podrobný průzkum a zvážit své investiční cíle a toleranci k riziku.

Co jsou energetické komodity

„Energetické komodity jsou suroviny, které se využívají k výrobě energie. Z pohledu investic jde především o ropu, zemní plyn a elektřinu, ale i obnovitelné zdroje energie, jako je sluneční nebo větrná energie. Jejich ceny jsou ovlivňovány globálními faktory, jako jsou geopolitické události, ekonomický růst, technologický pokrok a změny klimatu,“ říká Petr Jermář, specialista na finance Banky.cz.

Hlavní typy energetických komodit

Energetické komodity můžeme rozdělit do tří hlavních skupin, resp. typů:

  • fosilní paliva – ropa, zemní plyn, uhlí
  • elektřina
  • obnovitelné zdroje energie – sluneční energie, větrná energie, biomasa, vodní energie
Hlavní typy energetických komodit

Pro připomenutí: zde jsou obecná pravidla spojená s investováním do komodit.

Možnosti investování do energetických komodit

Chcete-li investovat do energetických komodit, můžete využít dva přístupy: investice přímé a investice nepřímé. K přímým patří obchodování na burze, kdy s energií zacházíte opravdu jako s komoditou. Ostatní typy investic (zejména ve fondech) pak označujeme jako nepřímé. 

„Investice do energetických komodit mohou být realizovány prostřednictvím nákupu futures kontraktů, akcií energetických společností, komoditních ETF nebo specializovaných fondů. Investice do energetických komodit jsou považovány za rizikové, ale zároveň mohou nabídnout vysoký potenciál zhodnocení,“ vyjmenovává Martin Pleštil, ředitel úseku investic společnosti Broker Trust.

Aktuální trendy mohou hrát ve prospěch investorů

Trh s energetickými komoditami je velmi dynamický a ovlivňuje ho mnoho faktorů. V současné době ale tržní trendy energetických komodit napomáhají víc investorům než koncovým odběratelům. Tržní analýza energetických komodit v posledních měsících a letech ukazuje:

  • rostoucí poptávku po energiích – s rozvojem ekonomiky a zvyšováním životní úrovně v globálním měřítku roste celosvětová poptávka po energiích. Tím se nejprve zvyšuje jejich cena (než nové technologie dodají energii levněji), a tak se může zvýšit i výnos investorů v energetických komoditách
  • přechod k obnovitelným zdrojům – s rostoucím povědomím o klimatu a jeho změně jako možném důsledku (či spoludůsledku) lidské činnosti se stále více projevuje akcent na snižování emise skleníkových plynů. Spolu s tím roste zájem o investice do obnovitelných zdrojů energie. To napomáhá investorům zaměřeným právě na tento typ energií.
  • geopolitická nestabilita – konflikty a napětí na mnoha místech ve světě ovlivňují těžbu, výrobu a dodávky energií, což a způsobuje výkyvy cen. Investor obchodující na burze, který situaci rozumí a pravidelně ji sleduje, může výkyvů využít ve svůj (výnosový) prospěch.

Investika DIP

Ceny a trh energetických komodit ovlivňuje spousta faktorů

Ať se jedná o investice do ropy, investice do zemního plynu, investice do elektřiny a další typy investic do energetických komodit, vždycky tu musíte počítat s vlivem značného počtu faktorů na cenu těchto komodit. Pro přehled uvádíme jen základní faktory, v reálu se tu ale projevovat i mnohé další:

  • nabídka a poptávka – základní ekonomický princip, který určuje cenu komodity. V celosvětovém (ale v kontinentálním) měřítku obrovský hnací motor změny cen
  • geopolitická situace – konflikty, politická nestabilita a rozhodnutí vlád mohou ovlivnit výrobu, dodávky, a proto i ceny
  • ekonomický růst – rostoucí ekonomika na celé planetě zvyšuje poptávku po energii
  • technologický pokrok – nové technologie mohou ovlivnit těžbu, zpracování a spotřebu energií. To se v ceně odráží oběma směry, trh pak postupně hledá rovnováhu (zase do uvedení další nové technologie)
  • počasí – extrémní počasí může ovlivnit produkci a spotřebu energií
  • environmentální a další legislativní regulace – přísnější regulace mohou zvýšit náklady na těžbu a zpracování některých komodit, nebo jejich zpracování v budoucnu zcela zakázat. 

Pamatujte i na fakt, že v budoucnu se může změnit daňové zatížení týkající se energetických komodit, což se ve výnosech z těchto investic také značně projeví. Jako příklad může posloužit sektorová daň nebo tzv. válečná daň.

Proto, než se rozhodnete pro vyšší investované částky na delší časový horizont, vždycky se informujte nejen o tržních podmínkách odvětví, ale také o plánovaných změnách v české i evropské energetické legislativě.

Výhody investic do energetických komodit

  • potenciál vyšších výnosů než v tradičních investicích – ceny energetických komodit mohou být velmi volatilní, což nabízí investorům možnost dosáhnout vysokých zisků. To je obecná vlastnost většiny tzv. alternativních investic
  • širší diverzifikace portfolia – investice do energetických komodit mohou pomoci diverzifikovat investiční portfolio a snížit celkové riziko.
  • možná účinnější ochrana proti inflaci – v období vyšších zisků mohou investice do energií sloužit jako silnější ochrana proti inflaci

Online srovnání podílových fondů

Rizika investic do energetických komodit

  • tržní riziko – kolísání cen komodit může vést ke ztrátám. Volatilita je zde opravdu značná
  • likviditní riziko –může být obtížné prodat investici za požadovanou cenu
  • složitost trhu – trh s energetickými komoditami je složitý a ovlivňuje ho mnoho faktorů, což vyžaduje od investorů dobré znalosti a porozumění
  • politické a regulační riziko – změny v politice nebo regulaci mohou významně ovlivnit hodnotu investice
  • geopolitické riziko – konflikty a napětí ve světě také ovlivňují ceny komodit, a ne vždy tím „správným“ směrem.

Legislativa a regulace energetických komodit

Na území České republiky a EU (resp. EHP) se energetický trh reguluje v několika oblastech. Tyto předpisy zahrnují oblasti od licencování a cenové regulace, přes environmentální standardy, až po pravidla pro obchodování na energetických burzách

V investicích se značně projevují například změny v systému podpory obnovitelných zdrojů energie, úpravy emisních limitů nebo nová pravidla pro fungování přenosových soustav, pro účinnost energeticky apod. Investoři, kteří využívají přímých investic v energetických komoditách, proto musejí sledovat i jen chystané regulatorní změny, a flexibilně na ně reagovat

Projevují se tu samozřejmě i předpisy daňové. Investice do energetických komodit se v České republice řídí zákonem o daních z příjmu. Zisky z obchodování s komoditami nebo dividendy z akcií energetických společností se daní 15% dní z příjmu. U ostatních energetických investic (energetické fondy, včetně ETF, nebo akcie společností), lze uplatnit tříletý časový test, po němž je investor osvobozen od daně z příjmu.   

Nemovitostní fondy

Často se ptáte

Jaká je aktuální tržní předpovědi energetických komodit?

Pro aktuální tržní předpovědi energetických komodit se obraťte na specializované portály, které sledují vývoj situace na trzích s energiemi, i ve všech souvisejících oblastech.

Jaká je nejlepší energetická komodita pro investici v současné době?

Odpověď na tuto otázku závisí na mnoha faktorech, včetně aktuální situace na trhu, geopolitického vývoje, technologických trendů a individuálních investičních cílů a tolerance k riziku. Univerzální odpověď neexistuje, každý investor je totiž jiný, a proto preferuje jiné řešení.

Jak mohu začít investovat do energetických komodit, pokud jsem začátečník?

Investice do energetických komodit obecně nepatří k vhodným pro investory – začátečníky. To se ale mění v situaci, kdy se stanete klientem zkušeného investičního poradce, s nímž si vytvoříte svůj investiční profil, vypracujete Investiční plán a strategii, přičemž do něj zapadnou i NEpřímé investice do komodit. Těmi jsou podílové fondy zaměřené na energetiku, stejně zaměřené ETF nebo nákup akciových indexů energetických firem.

Přímé investice do energetických komodit jsou pro začátečníky naprosto nevhodné.

Jaký je výhled pro investice do obnovitelných zdrojů energie?

S rostoucím důrazem na udržitelnost a snižování emisí skleníkových plynů se stávají investice do obnovitelných zdrojů stále atraktivnějšími. Očekává se, že tento sektor bude v následujících letech významně růst. Nelze však předpovědět, který z obnovitelných zdrojů se bude vyvíjet v jakém tempu a jak budou reagovat vlády regulacemi. I přes příznivý výhled zůstává i tato oblast zatížena všemi investičními riziky, typickými pro energetické komodity. 

REKLAMA

ANKETA k článku Investice do energetických komodit: Příležitosti a výzvy

Investujete do energetických komodit?

Počet odpovědí: 78

KOMENTÁŘE k článku Investice do energetických komodit: Příležitosti a výzvy

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

V USA se čeká snižování úrokových sazeb, index SP500 se opět obchoduje v těsné blízkosti svých historických maxim

V USA se čeká snižování úrokových sazeb, index SP500 se opět obchoduje v těsné blízkosti svých historických maxim

30.8.2024 Akcie a investice

Trhy se v poslední době chovaly poněkud nervózně. Podívali jsme se proto, jak současnost a zejména blízkou budoucnost na trzích vnímají investiční specialisté: tentokráte Václav Pech, investiční analytik Broker Trustu. Svůj komentář začal slovy: „A co se stalo? Nic.“ Medvěda se prý zdaleka ještě bát nemusíme (vysvětlení níže).

Čínské akcie: Jak investovat a na co si dát pozor?

Čínské akcie: Jak investovat a na co si dát pozor?

29.8.2024 Akcie a investice

Lákají vás investice do čínských akcií, ale nevíte, kde začít? Přečtěte si, jak na to, které tituly jsou mezi investory nejpopulárnější, a hlavně s jakými riziky je třeba počítat.

Vše o ETF: Kompletní průvodce investováním

Vše o ETF: Kompletní průvodce investováním

27.8.2024 Akcie a investice

Exchange Traded Funds (ETF) představují moderní a populární způsob, jak investovat na burze. Tyto fondy umožňují obchodovat různé akcie a jiné cenné papíry v rámci jediného produktu, čímž zjednodušují diverzifikaci a minimalizují riziko. ETF nabízejí výhody jako nižší poplatky, flexibilitu při obchodování a okamžité vyrovnání transakcí.

Investice do energetických komodit: Příležitosti a výzvy

Investice do energetických komodit: Příležitosti a výzvy

27.8.2024 Akcie a investice

Investice do energetických komodit nejsou pro každého. Ale mohou být atraktivní pro investory, kteří hledají potenciál vysokých výnosů a diverzifikaci portfolia, jsou přitom odolní značně zvýšenému investičnímu riziku. Před investováním je nezbytné důkladně se seznámit s trhem, porozumět faktorům, které ovlivňují ceny komodit, a zvážit svá investiční cíle a toleranci k riziku. Počítat musíte se stále výraznější aplikací globální energetické transformace. Zde jsou podrobnosti.

P2P investice: Jak fungují a jak na nich vydělat

P2P investice: Jak fungují a jak na nich vydělat

26.8.2024 Akcie a investice

Chcete své úspory zhodnotit lépe než na spořicím účtu, a zároveň toužíte spíš po alternativní investici, kterou si budete sami řídit? Investování v P2P vám umožní půjčovat peníze přímo lidem nebo úvěrovým firmám, a získat díky tomu možnost atraktivních výnosů. V tomto článku se dozvíte, jak P2P investice fungují, jaké jsou jejich výhody a nevýhody, a jak si vybrat tu správnou platformu, abyste maximalizovali své zisky a minimalizovali rizika. Vedle manuálního investování se můžete spolehnout i na automat, který vám ušetří spoustu času. Podívejte se na podrobnosti.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

Akcie

Akcie symbolizují majetkový podíl v určité společnosti a patří mezi oblíbené investiční nástroje mnoha lidí. Když se rozhodneme investovat do akcií, můžeme očekávat atraktivní výnosy, ale musíme si být vědomi i možného rizika. Jakou roli hrají akcie v investičním světě a co bychom měli vědět? 1. Podstata a význam akcií Co to je: Akcie reprezentují část vlastnictví v organizaci či firmě. Kategorie akcií: Rozlišujeme mezi několika typy akcií, mezi něž patří základní, upřednostněné nebo ty, které nevyplácejí dividendy. Finanční benefity: Majitelé akcií mohou profitovat z dividend, tedy podílu na zisku dané firmy. Majetková a kontrolní práva: Držitelé akcií mívají často možnost hlasovat o klíčových rozhodnutích společnosti. Obchodovatelnost: Díky burzovnímu obchodování mohou být akcie rychle prodány či zakoupeny. 2. Možná rizika a šance spojená s akciemi Fluktuace cen: Hodnota akcií může v krátkém čase výrazně vzrůst či poklesnout v reakci na různé faktory. Dlouhodobý pohled: Mnozí považují investice do akcií za strategii s dlouhodobým výhledem, která může v průběhu let přinést značný zisk. Rozložení investic: Efektivní strategie často spočívá v rozložení investic mezi různé akcie, což snižuje riziko závislosti na výkonu jedné společnosti. Výzkum a informovanost: Rozhodující je detailní zkoumání finanční situace a tržního postavení společnosti před nákupem akcií. Neustálé učení: Aktuální informace a znalost trhu jsou nezbytné pro informované investiční rozhodování. V investičním světě akcie představují nástroj, který může přinést významné výnosy. Přestože je s nimi spojeno určité riziko, vhodná strategie a informovanost mohou minimalizovat potenciální ztráty a maximalizovat zisky. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Diverzifikace

Diverzifikace je klíčovým prvkem ve světě investic a financí. Jedná se o strategii, kterou investoři využívají ke správnému rozložení svých finančních prostředků mezi různými druhy aktiv, což jim umožňuje snížit riziko a zároveň zvýšit potenciální návratnost svých investic. Co diverzifikace znamená, jaké přínosy přináší a jak ji aplikovat do vašeho investičního portfolia? Co znamená diverzifikace a jak funguje Diverzifikace představuje investiční strategii, kdy investoři rozkládají své finanční prostředky mezi různými druhy aktiv a investičními nástroji. Tím se snižuje riziko spojené s koncentrací investic v jednom aktivu nebo trhu. Důležité body týkající se diverzifikace zahrnují: 1. Rozložení rizika Diverzifikace umožňuje rozptýlit riziko spojené s vysokou koncentrací investic do jednoho aktiva. Pokud byste měli většinu svých investic v jednom typu aktiva a toto aktivo ztratí na hodnotě, mohli byste utrpět značné ztráty. Diverzifikace může tento negativní vliv minimalizovat. 2. Zvýšení potenciální návratnosti Díky diverzifikaci můžete využít různých investičních příležitostí a sektorů, což vám může pomoci dosáhnout vyšší potenciální návratnosti na vaše investice. Různé druhy aktiv mohou mít odlišné výkonnostní cykly v různých obdobích, a diverzifikace vám umožní využít tuto dynamiku na svůj prospěch. Jak implementovat diverzifikaci do vašeho investičního portfolia Diverzifikace je klíčem k dosažení vyváženého a stabilního investičního portfolia. Zde jsou některé způsoby, jak tuto strategii uplatnit: 1. Investujte do různých tříd aktiv Rozložte své investice mezi akcie, dluhopisy, nemovitosti a další druhy aktiv. Každá třída aktiv reaguje na tržní podmínky odlišně, což vám umožní snížit riziko. Dále můžete diverzifikovat své investice mezi různými odvětvími a regiony, abyste minimalizovali vlivy specifických tržních událostí. 2. Vytvořte si diverzifikovaný fond nebo investujte do ETF Investování do diverzifikovaných investičních fondů nebo burzovně obchodovaných fondů (ETF) je jednoduchý způsob, jak dosáhnout diverzifikace. Tyto fondy obvykle obsahují širokou škálu aktiv, což snižuje riziko jednotlivých investic. Diverzifikované fondy jsou vhodné pro investory, kteří nemají čas nebo znalosti na aktivní správu svého portfolia. Tipy a rady Rozložení rizika: Diverzifikace pomáhá rozložit riziko mezi různými aktivy, čímž snižuje potenciální ztráty. Stabilita portfolia: Diverzifikace může vést k stabilnějšímu a méně volatilnímu investičnímu portfoliu. Dlouhodobý přístup: Diverzifikace by měla být součástí dlouhodobé investiční strategie, která bere v úvahu vaše cíle a toleranci k riziku. Diverzifikace je klíčovou součástí úspěšného investování a finančního plánování. Bez ohledu na to, jaké jsou vaše investiční cíle, je důležité zvážit diverzifikaci jako strategii pro dosažení finanční stability a dosažení svých dlouhodobých cílů. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Investice

Investice není jen pro bohaté nebo finanční experty. Je to strategie, kterou může využít kdokoli, kdo chce zvýšit své bohatství v dlouhodobém horizontu. Ať už jste začátečník nebo zkušený investor, je důležité mít jasný plán a rozumět různým druhům investic, které jsou k dispozici. V tomto článku probereme některé základní typy investic a poskytneme tipy, jak můžete začít. Základní typy investicAkciové trhy: Když kupujete akcie, stáváte se částečným vlastníkem společnosti. Hodnota vašich akcií může kolísat v závislosti na výkonu společnosti. Dluhopisy: Když kupujete dluhopisy, půjčujete peníze emitentovi (vláda nebo společnost) výměnou za pravidelné úrokové platby a návrat nominální hodnoty dluhopisu na konci jeho splatnosti. Komodity: Investice do fyzických aktiv, jako jsou zlato, ropa nebo zemědělské produkty. Nemovitosti: Koupě, vlastnění a pronájem nemovitostí jako způsob, jak vydělat peníze z nájmů a ocenění hodnoty nemovitostí. Fondy: Investice do fondu, který spravuje kolekci cenných papírů (akcií, dluhopisů atd.), což umožňuje diverzifikovat riziko. Tipy pro začínající investory Stanovte si finanční cíle: Určete, kolik peněz chcete investovat a jaké jsou vaše finanční cíle. Chcete například vytvořit úspory na důchod, koupit dům nebo financovat vzdělání svých dětí? Rozpoznejte svou tolerance k riziku: Rozumění vaší tolerance k riziku vám pomůže určit, jaké typy investic jsou pro vás vhodné. Diversifikujte své investice: Nenakládejte všechna vaše vajíčka do jednoho košíku. Investujte do různých typů aktiv, aby jste snížili riziko ztráty peněz. Využívejte služeb finančního poradce: Pokud nejste jisti, jak začít nebo jak spravovat své investice, může být užitečné konzultovat se s finančním poradcem. Investování je důležitým krokem k finanční nezávislosti. Ať už jste začátečník nebo zkušený investor, je důležité mít jasný plán, rozumět různým druhům investic a diverzifikovat své portfolio. Nezapomeňte také, že investování je dlouhodobá strategie, a je důležité být trpělivý a nechat vaše investice růst s časem. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena