Investice do energetických komodit nejsou pro každého. Ale mohou být atraktivní pro investory, kteří hledají potenciál vysokých výnosů a diverzifikaci portfolia, jsou přitom odolní značně zvýšenému investičnímu riziku. Před investováním je nezbytné důkladně se seznámit s trhem, porozumět faktorům, které ovlivňují ceny komodit, a zvážit svá investiční cíle a toleranci k riziku. Počítat musíte se stále výraznější aplikací globální energetické transformace. Zde jsou podrobnosti.
Energetické komodity nabízejí potenciál vysokých výnosů, ale jsou také vysoce rizikové. Investoři musejí být připraveni na volatilitu trhu a možné ztráty.
Energetické komodity mohou přinést zajímavou diverzifikaci portfolia.
Existuje několik způsobů, jak investovat do energetických komodit. Patří mezi ně přímé investice, jako je obchodování na burze, a nepřímé investice, jako jsou podílové fondy nebo ETF zaměřené na energetiku.
Současné trendy na trhu s energiemi mohou být pro investory příznivé. Rostoucí poptávka po energiích, přechod k obnovitelným zdrojům a geopolitická nestabilita vytvářejí příležitosti pro růst cen, a tak i ziskové investice.
Investice do energetických komodit vyžadují důkladné znalosti trhu a pochopení faktorů, které ovlivňují ceny. Před investováním je nezbytné provést podrobný průzkum a zvážit své investiční cíle a toleranci k riziku.
Co jsou energetické komodity
„Energetické komodity jsou suroviny, které se využívají k výrobě energie. Z pohledu investic jde především o ropu, zemní plyn a elektřinu, ale i obnovitelné zdroje energie, jako je sluneční nebo větrná energie. Jejich ceny jsou ovlivňovány globálními faktory, jako jsou geopolitické události, ekonomický růst, technologický pokrok a změny klimatu,“ říká Petr Jermář, specialista na finance Banky.cz.
Hlavní typy energetických komodit
Energetické komodity můžeme rozdělit do tří hlavních skupin, resp. typů:
fosilní paliva – ropa, zemní plyn, uhlí
elektřina
obnovitelné zdroje energie – sluneční energie, větrná energie, biomasa, vodní energie
Chcete-li investovat do energetických komodit, můžete využít dva přístupy: investice přímé a investice nepřímé. K přímým patří obchodování na burze, kdy s energií zacházíte opravdu jako s komoditou. Ostatní typy investic (zejména ve fondech) pak označujeme jako nepřímé.
„Investice do energetických komodit mohou být realizovány prostřednictvím nákupu futures kontraktů, akcií energetických společností, komoditních ETF nebo specializovaných fondů. Investice do energetických komodit jsou považovány za rizikové, ale zároveň mohou nabídnout vysoký potenciál zhodnocení,“ vyjmenovává Martin Pleštil, ředitel úseku investic společnosti Broker Trust.
Aktuální trendy mohou hrát ve prospěch investorů
Trh s energetickými komoditami je velmi dynamický a ovlivňuje ho mnoho faktorů. V současné době ale tržní trendy energetických komodit napomáhají víc investorům než koncovým odběratelům. Tržní analýza energetických komodit v posledních měsících a letech ukazuje:
rostoucí poptávku po energiích – s rozvojem ekonomiky a zvyšováním životní úrovně v globálním měřítku roste celosvětová poptávka po energiích. Tím se nejprve zvyšuje jejich cena (než nové technologie dodají energii levněji), a tak se může zvýšit i výnos investorů v energetických komoditách
přechod k obnovitelným zdrojům – s rostoucím povědomím o klimatu a jeho změně jako možném důsledku (či spoludůsledku) lidské činnosti se stále více projevuje akcent na snižování emise skleníkových plynů. Spolu s tím roste zájem o investice do obnovitelných zdrojů energie. To napomáhá investorům zaměřeným právě na tento typ energií.
geopolitická nestabilita – konflikty a napětí na mnoha místech ve světě ovlivňují těžbu, výrobu a dodávky energií, což a způsobuje výkyvy cen. Investor obchodující na burze, který situaci rozumí a pravidelně ji sleduje, může výkyvů využít ve svůj (výnosový) prospěch.
Ceny a trh energetických komodit ovlivňuje spousta faktorů
Ať se jedná o investice do ropy, investice do zemního plynu, investice do elektřiny a další typy investic do energetických komodit, vždycky tu musíte počítat s vlivem značného počtu faktorů na cenu těchto komodit. Pro přehled uvádíme jen základní faktory, v reálu se tu ale projevovat i mnohé další:
nabídka a poptávka – základní ekonomický princip, který určuje cenu komodity. V celosvětovém (ale v kontinentálním) měřítku obrovský hnací motor změny cen
geopolitická situace – konflikty, politická nestabilita a rozhodnutí vlád mohou ovlivnit výrobu, dodávky, a proto i ceny
ekonomický růst – rostoucí ekonomika na celé planetě zvyšuje poptávku po energii
technologický pokrok – nové technologie mohou ovlivnit těžbu, zpracování a spotřebu energií. To se v ceně odráží oběma směry, trh pak postupně hledá rovnováhu (zase do uvedení další nové technologie)
počasí – extrémní počasí může ovlivnit produkci a spotřebu energií
environmentální a další legislativní regulace – přísnější regulace mohou zvýšit náklady na těžbu a zpracování některých komodit, nebo jejich zpracování v budoucnu zcela zakázat.
Pamatujte i na fakt, že v budoucnu se může změnit daňové zatížení týkající se energetických komodit, což se ve výnosech z těchto investic také značně projeví. Jako příklad může posloužit sektorová daň nebo tzv. válečná daň.
Proto, než se rozhodnete pro vyšší investované částky na delší časový horizont, vždycky se informujte nejen o tržních podmínkách odvětví, ale také o plánovaných změnách v české i evropské energetické legislativě.
tržní riziko – kolísání cen komodit může vést ke ztrátám. Volatilita je zde opravdu značná
likviditní riziko –může být obtížné prodat investici za požadovanou cenu
složitost trhu – trh s energetickými komoditami je složitý a ovlivňuje ho mnoho faktorů, což vyžaduje od investorů dobré znalosti a porozumění
politické a regulační riziko – změny v politice nebo regulaci mohou významně ovlivnit hodnotu investice
geopolitické riziko – konflikty a napětí ve světě také ovlivňují ceny komodit, a ne vždy tím „správným“ směrem.
Legislativa a regulace energetických komodit
Na území České republiky a EU (resp. EHP) se energetický trh reguluje v několika oblastech. Tyto předpisy zahrnují oblasti od licencování a cenové regulace, přes environmentální standardy, až po pravidla pro obchodování na energetických burzách.
V investicích se značně projevují například změny v systému podpory obnovitelných zdrojů energie, úpravy emisních limitů nebo nová pravidla pro fungování přenosových soustav, pro účinnost energeticky apod. Investoři, kteří využívají přímých investic v energetických komoditách, proto musejí sledovat i jen chystané regulatorní změny, a flexibilně na ně reagovat
Projevují se tu samozřejmě i předpisy daňové. Investice do energetických komodit se v České republice řídí zákonem o daních z příjmu. Zisky z obchodování s komoditami nebo dividendy z akcií energetických společností se daní 15% dní z příjmu. U ostatních energetických investic (energetické fondy, včetně ETF, nebo akcie společností), lze uplatnit tříletý časový test, po němž je investor osvobozen od daně z příjmu.
Často se ptáte
Jaká je aktuální tržní předpovědi energetických komodit?
Pro aktuální tržní předpovědi energetických komodit se obraťte na specializované portály, které sledují vývoj situace na trzích s energiemi, i ve všech souvisejících oblastech.
Jaká je nejlepší energetická komodita pro investici v současné době?
Odpověď na tuto otázku závisí na mnoha faktorech, včetně aktuální situace na trhu, geopolitického vývoje, technologických trendů a individuálních investičních cílů a tolerance k riziku. Univerzální odpověď neexistuje, každý investor je totiž jiný, a proto preferuje jiné řešení.
Jak mohu začít investovat do energetických komodit, pokud jsem začátečník?
Investice do energetických komodit obecně nepatří k vhodným pro investory – začátečníky. To se ale mění v situaci, kdy se stanete klientem zkušeného investičního poradce, s nímž si vytvoříte svůj investiční profil, vypracujete Investiční plán a strategii, přičemž do něj zapadnou i NEpřímé investice do komodit. Těmi jsou podílové fondy zaměřené na energetiku, stejně zaměřené ETF nebo nákup akciových indexů energetických firem.
Přímé investice do energetických komodit jsou pro začátečníky naprosto nevhodné.
Jaký je výhled pro investice do obnovitelných zdrojů energie?
S rostoucím důrazem na udržitelnost a snižování emisí skleníkových plynů se stávají investice do obnovitelných zdrojů stále atraktivnějšími. Očekává se, že tento sektor bude v následujících letech významně růst. Nelze však předpovědět, který z obnovitelných zdrojů se bude vyvíjet v jakém tempu a jak budou reagovat vlády regulacemi. I přes příznivý výhled zůstává i tato oblast zatížena všemi investičními riziky, typickými pro energetické komodity.
Plánujete investice do krypta? Pak byste měli být umět bezpečně rozpoznat krypto podvody, a také vědět, jak se chránit. Kryptoměny nabízejí skvělé investiční příležitosti, ale zároveň jsou lákadlem pro podvodníky. Shromáždili jsme pro vás ty nejdůležitější tipy, jak se vyhnout podvodům a podvodným kryptoměnovým projektům, jak nenaletět na phishing krypta a co dělat, pokud už jste své peníze podvodníkům přece jen poslali.
V dnešním světě, kde ceny bytů dosahují nebeských výšin, se mnozí potýkají s otázkou, jak nejlépe investovat své peníze do nemovitostí. Pro ty, kteří si nemohou dovolit koupit byt, může být investice do garáže výnosnější alternativou. Zejména v lokalitách, kde cena bytů a pronájmů setrvale roste, může využití garáží přinést zajímavý pasivní příjem.
Trh s kryptoměnami zažívá další historický moment. Bitcoin, nejstarší a nejvýznamnější digitální měna, dosáhl v neděli přelomové hranice 80 000 USD (1 884 592 korun). Cena bitcoinu tak opět demonstruje svůj potenciál k růstu a ji pevnou pozici mezi investičními aktivy.
Nemovitosti, akcie, dluhopisy nebo například kryptoměny. Možností, jak investovat a zhodnotit peníze, máte spoustu. Každá z nich má své výhody i nevýhody. Proto jsme připravili srovnání těchto investic, které vám usnadní rozhodování, jak zhodnotit peníze.
Uvažujete o investici do kryptoměn a zaujal vás Polkadot? Oslovila vás myšlenka interaktivních Web3 blockchain technologií? V tomhle průvodci kryptoměnou DOT vám představíme jeden z nejambicióznějších blockchain projektů současnosti. Dozvíte se, jak Polkadot řeší současné problémy kryptoměnového světa (škálovatelnosti po chybějící propojení mezi různými sítěmi) a jak můžete na této platformě (i coby drobný investor) získávat pasivní příjem prostřednictvím stakingu.
KOMENTÁŘE k článku Investice do energetických komodit: Příležitosti a výzvy
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.