Investování do komodit se může odehrávat ve fondech, v akciích, na komoditních burzách, ale i přímým nákupem komodit a jejich fyzickým držením (typické pro slitky drahých kovů). Do fondů lze začít investovat i s poměrně nízkými částkami, u obchodování s komoditami už potřebujete vyšší kapitál. Přečtěte si, jak lze investovat do komodit, jaké jsou s jednotlivými typy investic spojeny výhody, nevýhody, požadavky na znalosti investora, ale i právní a daňové aspekty.
Komodity jsou přírodní suroviny, které se obchodují na burze a dělí se na tzv. tvrdé a měkké. Tvrdé komodity zahrnují kovy (zlato, stříbro, měď, hliník) a fosilní paliva (ropa, zemní plyn, uhlí). Měkké komodity pocházejí ze zemědělství, lesnictví a rybolovu. Většina z typů komodit jsou nezpracované suroviny.
A jak se dá do komodit investovat? „Do komodit se investuje dvěma cestami. Buď si přímo fyzicky tu komoditu pořizujete s tím, že ji i obdržíte (nebo necháte uloženu ve specializovaném trezoru), nebo s ní „jen“ obchodujete na burze, aniž byste s danou komoditou jakkoliv fyziky přišli do kontaktu. Ta první cesta je běžná pro kovové slitky ze zlata, stříbra, paládia nebo platiny. Ta druhá pak pro všechny komodity, včetně kovů,“ uvádí Martin Pleštil, ředitel úseku investic Broker Trustu.
Podívejme se na nejčastější způsoby investování do komodit.
Na trhu lze pořizovat kovové slitky o různé gramáži. Slitky můžete držet coby uchovatele hodnoty (ochranu proti inflaci), a v případě potřeby je prodat. Investice je poměrně likvidní (nákup i případný prodej je otázkou několika dní).
Slitky můžete mít buď doma, nebo si je nechat uložené v úschově u banky, bezpečnou úschovu nabízejí i někteří prodejci slitků, v ČR (v ČR především IBIS InGold). Slitky lze pořídit zlaté, stříbrné, platinové, či třeba z palladia.
Zlatu se detailně věnujeme v dalším článku: Investice do zlata v roce 2024: Kompletní průvodce
Investice do kovových slitků je snadná, stačí je nakoupit ve specializovaných obchodech. Ale i obchod se slitky je nutné pečlivě vybrat. Jednak si ohlídejte garanci pravosti slitku (certifikát pravosti, značení slitku, ověření povrchu slitku ve speciální aplikaci - každý slitek má svůj „otisk prstů“).
Důležitá je i reputace prodejce. Největší jistotu máte u těch, kteří spolupracují přímo se zpracovatelem drahých kovů. Problém může nastat s prodejem slitku v době, kdy jeho cena vystřelila skokově vzhůru. Někteří prodejci garantují odkup za odpovídající cenu i v těchto situacích.
Zařazení slitků drahých kovů do investičního portfolia bývá odborníky podporováno, i když jen jako drobná část celkové investice.
V tomto případě jde o běžný nákup komodity do osobního vlastnictví, právní požadavky se proto neliší od jakéhokoliv jiného (i spotřebitelského) nákupu. Příjem z prodeje slitků podléhá dani z příjmu (částka, s níž jste v zisku), ovšem s výjimkou slitků zlatých.
Komodity není nutné pořizovat jen „domů“ a skladovat je. Dá se s nimi také obchodovat na burze, kde se sice na nějakou dobu stanete jejich majiteli, ale bez toho, abyste je museli fyzicky převzít, přepravit a uložit. Obchoduje se jen s „komoditními tituly“.
Tato investice vyžaduje mnohé odborné znalosti, schopnost predikce vývoje cen komodit, dennodenní sledování situace a neustálé vyhodnocování zpráv z celého světa. Často musí investor vložit značnou vstupní částku. Jistě už tušíte, že tyhle komoditní investice patří k nejrizikovějším.
Tímto způsobem se dá například obchodovat s energetickými komoditami, jako je elektřina, ropa nebo plyn. Více o energetických komoditách najdete v našem článku.
S možností kopírování strategií úspěšných obchodníků by vás mohla zajímat obchodní platforma eToro.
Na burze lze s komoditami obchodovat prostřednictvím obchodních platforem.
Tento druh investování je vhodný jen pro klienty, kteří mají dostatek odbornosti, ale i času, který budou investici věnovat. Při kopírování obchodní strategie jiných traderů je nutné se připravit na riziko ztráty celé vložené částky.
Zisk z obchodování podléhá dani z příjmů. Právní požadavky na investora - obchodníka nejsou nijak specifické. Stačí, aby se stal klientem obchodní platformy: uzavřel s ní odpovídající smlouvu.
„K nejoblíbenějším mezi investory patří tzv. komoditní ETF fondy. Ty jsou podobné běžným komoditním fondům, ale obchodují se na burzách jako akcie. Jsou obvykle také likvidnější a levnější než již zmíněné komoditní fondy,“ uvádí Petr Jermář, specialista na finance Banky.cz. Pojďme si do obou druhů fondů udělat podrobnější vhled.
Komoditní fondy a ETF fondy komodit jsou investiční nástroje, které umožňují získat expozici vůči komoditám, ale liší se v několika aspektech:
Online srovnání podílových fondů
Zde stačí jen uzavřít smlouvu s fondem (resp. zprostředkovatelem) a začít investovat. Některé fondy jsou určeny běžné veřejnosti, jiné jsou ale koncipovány pro kvalifikované investory. Pak je nutné splnit i další podmínky fondu: většinou o výši vstupní investice.
Komoditní fondy a ETF fondy lze považovat za možnost pro „zpestření“ investičního portfolia.
Daňové dopady jsou často složité, vždycky se odvíjejí od konkrétní struktury fondu a od daňových zákonů země, kde fond obchoduje. Právním požadavkem tu zůstává uzavření smlouvy mezi klientem a zvoleným fondem.
Vedle samotných komodit lze investovat i do akcií komoditních společností (tedy firem zabývajících se těžbou). Akcie mohou být dividendové, což generuje další výnos (vedle kapitálového výnosu lze získat i ten dividendový).
Ceny akcií komoditních společností většinou kopírují ceny daných komodit tak, jak jsou obchodovány na trhu. Stejně jako u jakýchkoliv dalších akcí, jde o investici náročnou na informace, investici vyžadující mnohaleté trvání a investici značně rizikovou.
Stačí si založit obchodní účet u některé z platforem, které nákup a prodej akcií umožňují. Vložit sem peníze, převést je do měny, za niž lze akcie pořídit, a začít s nákupem.
Akcie komoditních společností se mohou stát zpestřením portfolia. Ale pozor: odborníci v oblasti investic varují, že málokomu se podaří vytipovat správné akcie správných firem: adresný nákup je extrémně rizikový. Mnohem bezpečnější jsou investice do fondů, které se zabývají akciemi komoditních společností. A to jak fondů spravovaných aktivně, tak těch s pasivní správou.
Po právní stránce bude vyžadována jen smlouva s platformou, na níž budete mít obchodní účet a z něj realizovat investice do akcií komoditních společností. Co se týká daňových dopadů, počítejte s daní z případných dividend, ale i s daní z příjmu z prodeje akcií. Můžete se dostat do režimu dvojího zdanění, který se řeší různými postupy, v závislosti na daném státě a jeho daňovém systému.
Historickou výkonnost jednotlivých komodit můžete nejsnáze sledovat na specializovaných komoditních webech, na makléřských platformách, ve zpravodajství.
Tržních trendů komodit je bohužel velká spousta. Většina z nich často není přímo ovlivnitelná (typicky počasí a úroda, nově nalezená ložiska a obtížnost těžby v nich, nové regulace nebo nově vzniklé konflikty a nepokoje).
Přesto lze uvést předpovědi analytiků. Většina z nich očekává, že ceny komodit zůstanou v roce 2024 zvýšené, ale jejich růst se zpomalí nebo zastaví (nebude tak prudký jako v roce 2023). To se má týkat jak energií, tak kovů nebo zemědělských komodit.
O rizicích se dočtete výše v článku, kde jsme je vypsali zvlášť pro každý druhy investice do komodit. Co se výnosů týká, mohou se pohybovat v desítkách až stovkách procent. Ale snadno se dostávají i do ztráty.
Faktorů ovlivňujících ceny komodit je na trhu spousta. Jde zejména o faktory přírodní, sociální, geopolitické a politické, environmentální, ovšem i o faktory technologické nebo konkurenční.
Sledovat tržní trendy můžete na specializovaných komoditních webech, ve zpravodajství, či na makléřských platformách. Co se předpovědi vývoje cen komodit týká, na tu si troufají jen erudovaní odborníci, ale i oni se poměrně často zmýlí. Nepředpokládaných vlivů je totiž u komodit příliš mnoho.
Plánujete investice do krypta? Pak byste měli být umět bezpečně rozpoznat krypto podvody, a také vědět, jak se chránit. Kryptoměny nabízejí skvělé investiční příležitosti, ale zároveň jsou lákadlem pro podvodníky. Shromáždili jsme pro vás ty nejdůležitější tipy, jak se vyhnout podvodům a podvodným kryptoměnovým projektům, jak nenaletět na phishing krypta a co dělat, pokud už jste své peníze podvodníkům přece jen poslali.
V dnešním světě, kde ceny bytů dosahují nebeských výšin, se mnozí potýkají s otázkou, jak nejlépe investovat své peníze do nemovitostí. Pro ty, kteří si nemohou dovolit koupit byt, může být investice do garáže výnosnější alternativou. Zejména v lokalitách, kde cena bytů a pronájmů setrvale roste, může využití garáží přinést zajímavý pasivní příjem.
Trh s kryptoměnami zažívá další historický moment. Bitcoin, nejstarší a nejvýznamnější digitální měna, dosáhl v neděli přelomové hranice 80 000 USD (1 884 592 korun). Cena bitcoinu tak opět demonstruje svůj potenciál k růstu a ji pevnou pozici mezi investičními aktivy.
Nemovitosti, akcie, dluhopisy nebo například kryptoměny. Možností, jak investovat a zhodnotit peníze, máte spoustu. Každá z nich má své výhody i nevýhody. Proto jsme připravili srovnání těchto investic, které vám usnadní rozhodování, jak zhodnotit peníze.
Uvažujete o investici do kryptoměn a zaujal vás Polkadot? Oslovila vás myšlenka interaktivních Web3 blockchain technologií? V tomhle průvodci kryptoměnou DOT vám představíme jeden z nejambicióznějších blockchain projektů současnosti. Dozvíte se, jak Polkadot řeší současné problémy kryptoměnového světa (škálovatelnosti po chybějící propojení mezi různými sítěmi) a jak můžete na této platformě (i coby drobný investor) získávat pasivní příjem prostřednictvím stakingu.
KOMENTÁŘE k článku Investice do komodit v roce 2024: Kompletní průvodce
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.