Vyplatí se aktuálně investovat do nemovitostí? Nepraskne realitní bublina? Otázky, které si klade mnoho investorů. Jednoznačná odpověď však neexistuje. V následujících řádcích se pokusím vysvětlit, proč tomu tak je.
Když vyhotovuji investiční analýzu, vždy stanovím tři základní varianty její návratnosti: Pesimistickou, realistickou a optimistickou. Procenty vyjádřím pravděpodobnost. Do hry vstupuje mnoho faktorů. Všeobecně vzato by se roční zisk například v Praze nebo Brně měl pohybovat kolem 3-4% kupní ceny nemovitosti. Pro přesnější určení ročního výnosu je třeba zodpovědět mnoho otázek.
Po vyhodnocení těchto faktorů je třeba nastavit již zmíněné tři základní varianty. Co tyto scénáře přímo ovlivňuje? Pozitivní varianta je stav, kdy se nám podaří získat stabilního nájemníka s perfektní platební morálkou, bez jakýchkoliv dalších komplikací. Pokud tomu tak nebude, vzniká riziko, že budeme muset shánět dalšího nájemníka. Tudíž nemovitost může být jeden nebo více měsíců prázdná a následkem toho nebude produkovat žádný příjem. Další ztráty na celkovém ročním zisku mohou způsobit opravy. Pokud se tyto události sejdou, můžeme se dostat právě až do pesimistické varianty a tedy pod 3% ročního zisku z investice.
Celou situaci aktuálně dělá ještě o něco složitější současné "nepřehledné" období. Ceny nemovitostí v posledních letech enormně vzrostly, především díky historicky nejnižším úrokovým sazbám ČNB, které až nezdravě podpořily poptávku (která znatelně převýšila nabídku). Růst má nadále pokračovat. Ale jak dlouho? Už nyní se názory různí v odhadech na dobu, kdy ceny nemovitostí začnou opět klesat. Může to být za dva, za tři, ale také za pět let. Faktorů, které tuto skutečnost ovlivní, je mnoho.
Pokud disponujete hotovostí, počkejte si, až ceny nemovitostí opět klesnou. Chcete-li čerpat hypotéční úvěr, neváhejte a investujte. Úrokové sazby jsou stále velmi výhodné a je pravděpodobné, že budou nadále stoupat. Nicméně ani toto nelze brát jako dogma. Stále se na trhu dají najít vysoce zajímavé investiční příležitosti, kdy i v případě investora s hotovostí může být nákup nemovitosti velmi zajímavý. U investic na hypotéku je třeba nezapomínat na potenciální růst úrokových sazeb v budoucnu. Mohli bychom se tak dostat do situace, kdy se nám po uplynutí fixace zvedne splátka úvěru, ale adekvátní zvýšení nájemného již nebude možné.
Hypoteční kalkulačka - snadno a rychle si spočítejte svoji hypotéku!
Hledáte bydlení, které vám nezruinuje rozpočet? Přemýšlíte, kde v České republice můžete měsíčně zaplatit nejméně za pronájem bytu? Sestavili jsme přehled měst a regionů, kde jsou nájmy nejlevnější. Ale i těch, kde za nájem dáte největší část příjmů (odpovídajících průměru pro danou lokalitu). Ukážeme, kolik lidí platí jak vysoké nájemné a jestli v menším městě vždycky vydáte za bydlení méně než ve velkoměstě. Víte, co snižuje nájem a jak na něm ušetřit?
Téma bydlení ve stáří se stává čím dál naléhavějším. Data ukazují dramatické rozdíly v životní úrovni seniorů ve vlastním bydlení a těch v nájmu. Zatímco majitelé nemovitostí vydávají na bydlení v průměru 21 % svých příjmů, v nájmu to může být i ke 40 % měsíčních příjmů. V domácnostech seniorů jsou rozdíly mezi oběma skupinami ještě vyšší. Jaké jsou reálné možnosti pořízení vlastního bydlení v různém věku, jak využít hodnotu nemovitosti jako zdroj příjmů ve stáří a na co myslet při přípravě bydlení na seniorský věk? Dozvíte se právě tady.
Jak velkou část svého příjmu dáváte na bydlení? Zatímco průměrná česká domácnost vydá na nájem, energie a další související náklady kolem 24 % příjmu, některé skupiny obyvatel jsou zatíženy mnohem víc (a jiné mnohem méně). Například nájemníci dávají 37 % svých příjmů, kdežto vlastníci jen okolo 20 %. Podívejte se, jak se liší náklady na bydlení podle regionů, typu bydlení, podle příjmů obyvatel i dle socioekonomického postavení. Zjistěte také, kde se v Česku žije nejlevněji (v poměru k příjmům) a kde jsou lidé zatíženi náklady na bydlení nejvíc.
Možná si říkáte, že máte přehled o bydlení v České republice. Nejdražší byty jsou v Praze a nejdražší bydlení (běžné výdaje na bydlení jako procento z celkového příjmu) jsou také v Praze. Ale co ostatní města a regiony? Jak to vypadá v nich? Že nemáte ani tušení? Nevadí. Přinášíme vám přehlednou statistiku v obou oblastech: kde kolik stojí metr čtvereční bytu, a kde dáte kolik ze svého příjmu na vše, co je spojené s bydlením (bez započtení úvěrů a příspěvku na bydlení).
Hledáte informace o tom, kde se v České republice nejvíce staví a jaké typy staveb dominují současnému trhu? Stavební boom posledních let se soustředí hlavně do Prahy, Středočeského a Jihomoravského kraje, přičemž se stále více staví rodinné domy i bytové projekty mimo velká města. Náš přehled vám pomůže zorientovat se, kde je výstavba nejintenzivnější a jaké možnosti bydlení můžete v těchto oblastech najít.
KOMENTÁŘE k článku Investice do nemovitostí a realitní bublina
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.