Stabilní, bezpečné a přinášející poměrně
vysoké zhodnocení. Takové jsou investice do nemovitostí. Výzkumy ukazují, že
dlouhodobě přinášejí druhý nejvyšší zisk hned po akciích.
Zajímavé zhodnocení slibují investice do
nemovitostí hned ze 2 důvodů:
Jen v České republice rostou ceny nemovitostí už několik let v řadě. A nezastavila je ani koronavirová epidemie. Ve druhém letošním čtvrtletí totiž domy a byty zdražily o 2,4 %.
V meziročním porovnání je navíc zvýšení cen ještě výraznější. Ve srovnání s 2. čtvrtletím roku 2019 totiž domy a byty zdražily o 7,7 %. A o čtvrt roku dřív byl meziroční rozdíl dokonce 8,6 %.
Neustálému zdražování nemovitostí odpovídá i současný vývoj hypoték. Průměrná výše hypotéky totiž v září stoupla na 2,8 milionu. O rok dřív přitom byla o zhruba 450 000 korun menší.
Ještě větším plusem je, že nemovitosti můžete dlouhodobě pronajímat. Díky tomu máte jistý příjem každý měsíc.
A i když jsou se správou nemovitostí spojené i výdaje, díky růstu cen a výnosům z pronájmu se můžete spolehnout, že zůstanete v plusu.
Také proto jsou právě nemovitosti oblíbeným cílem konzervativních investorů. Podobně jako například drahé kovy totiž představují bezpečný přístav pro vložené prostředky.
Problém je, že pořizovací cena bývá poměrně vysoká. A jen málokdo má dost peněz na nákup domu či bytu, který pak bude pronajímat. Řešením může být hypotéka na pronájem. Jenže ani na ni nedosáhne zdaleka každý.
Dostupnější možnost, jak investovat do nemovitostí, nabízejí akciové fondy. Jejich prostřednictvím můžete získat podíl na nemovitostech, jako jsou například:
Tyto nemovitosti pak vydělávají na pronájmu svých prostor různým firmám. A spolu s tím vyděláváte i vy.
Výhodou je, že obvykle můžete investovat už od 500 korun. Nicméně zpravidla jsou jednotlivé akciové fondy, včetně nemovitostních, určené spíš pro zkušenější investory.
V poslední době se otvírá ještě další možnost, jak investovat do nemovitostí. A to i bez velkého kapitálu. Nabízí ji různé startupy, které podobné investice umožňují.
Díky nim můžete s minimálními vklady získat podíl na výnosu rezidenčních a komerčních nemovitostí.
Jedním z těchto projektů je například startup Investown.cz, který nedávno získal několikamilionovou investici od České spořitelny. Umožňuje i drobným investorům získat podíl na pronájmu bytů v celé České republice.
Hlavní výhodou je, že stačí i malá investice – alespoň 500 korun. Vše navíc zvládnete během pár minut přes web. A potřebujete k tomu pouze občanský průkaz.
Každý měsíc pak dostanete podíl z nájmu vybrané nemovitosti.
Podobné služby nabízí i startup CroFunGo. Také v jeho případě můžete investovat do rezidenčních nemovitostí, a to už od 500 korun.
Je tu ale jeden podstatný rozdíl. U CroFunGo investujete do nemovitostí, které ještě nestojí. Nezískáváte tedy podíl na pronájmu bytu.
Vaše peníze slouží jako investice do developerského projektu, který si zvolíte. Developer pak vybrané peníze použije na stavbu svého projektu. A po určeném čase vám je vrátí i s předem dohodnutým úrokem.
Výhodou obou projektů je, že se zaměřují na byty a domy. Jejich ceny přitom vytrvale rostou, a navíc jich je na českém trhu nedostatek.
Nedá se přitom čekat, že by se tato situace v nejbližších letech změnila. Už kvůli zdlouhavé administrativě spojené se získáním stavebního povolení.
Díky tomu nehrozí, že by v příštích letech cena těchto nemovitostí zásadně klesla. Přestože je podle České národní banky nadhodnocená. Poptávka ale stále výrazně převyšuje nabídku.
Ani koronavirová krize tak s největší pravděpodobností nepovede ke zlevnění domů a bytů ani ke snížení pronájmů.
Právě to přitom může být problém u komerčních nemovitostí. Zatím totiž není jisté, jak si jednotlivé podniky se současnou krizí a nuceným zavřením svých provozoven poradí. A kolik jich epidemii COVID–19 přežije.
Následky současné situace tak můžou vést k menšímu zájmu o pronájem komerčních prostor. A tedy i k poklesu nájmů.
Navíc se nedá vyloučit, že některá místa zůstanou zcela nevyužitá.
Ať už zvažujete jakoukoliv investici do nemovitostí, nezapomeňte na základní pravidlo – diverzifikujte své vklady.
Právě rozdělením prostředků do různých odvětví, trhů a typů investic totiž minimalizujete riziko ztráty. Můžete se tak spolehnout, že ať bude situace jakákoliv, bude alespoň část vašeho portfolia vydělávat. A pokryje případné ztráty z jiných segmentů.
A kam tedy ještě peníze vložit? Kromě nemovitostí se obvykle vyplatí investovat také například do:
Český trh s nemovitostmi prochází výraznými změnami. Zatímco ceny nemovitostí po covidové pandemii prudce vzrostly a hypotéky zdražily, mnoho lidí bylo nuceno volit nájemní bydlení. Počet lidí žijících v nájmu se zvýšil z 1,9 milionu v roce 2011 na současných 2,5 milionu, jak ukazují data Erste Group.
Hledáte bydlení, které vám nezruinuje rozpočet? Přemýšlíte, kde v České republice můžete měsíčně zaplatit nejméně za pronájem bytu? Sestavili jsme přehled měst a regionů, kde jsou nájmy nejlevnější. Ale i těch, kde za nájem dáte největší část příjmů (odpovídajících průměru pro danou lokalitu). Ukážeme, kolik lidí platí jak vysoké nájemné a jestli v menším městě vždycky vydáte za bydlení méně než ve velkoměstě. Víte, co snižuje nájem a jak na něm ušetřit?
Téma bydlení ve stáří se stává čím dál naléhavějším. Data ukazují dramatické rozdíly v životní úrovni seniorů ve vlastním bydlení a těch v nájmu. Zatímco majitelé nemovitostí vydávají na bydlení v průměru 21 % svých příjmů, v nájmu to může být i ke 40 % měsíčních příjmů. V domácnostech seniorů jsou rozdíly mezi oběma skupinami ještě vyšší. Jaké jsou reálné možnosti pořízení vlastního bydlení v různém věku, jak využít hodnotu nemovitosti jako zdroj příjmů ve stáří a na co myslet při přípravě bydlení na seniorský věk? Dozvíte se právě tady.
Jak velkou část svého příjmu dáváte na bydlení? Zatímco průměrná česká domácnost vydá na nájem, energie a další související náklady kolem 24 % příjmu, některé skupiny obyvatel jsou zatíženy mnohem víc (a jiné mnohem méně). Například nájemníci dávají 37 % svých příjmů, kdežto vlastníci jen okolo 20 %. Podívejte se, jak se liší náklady na bydlení podle regionů, typu bydlení, podle příjmů obyvatel i dle socioekonomického postavení. Zjistěte také, kde se v Česku žije nejlevněji (v poměru k příjmům) a kde jsou lidé zatíženi náklady na bydlení nejvíc.
Možná si říkáte, že máte přehled o bydlení v České republice. Nejdražší byty jsou v Praze a nejdražší bydlení (běžné výdaje na bydlení jako procento z celkového příjmu) jsou také v Praze. Ale co ostatní města a regiony? Jak to vypadá v nich? Že nemáte ani tušení? Nevadí. Přinášíme vám přehlednou statistiku v obou oblastech: kde kolik stojí metr čtvereční bytu, a kde dáte kolik ze svého příjmu na vše, co je spojené s bydlením (bez započtení úvěrů a příspěvku na bydlení).
KOMENTÁŘE k článku Investice do nemovitostí dostupné pro každého? Pomůžou startupy
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.