Banky.cz Články Reality Investování do nemovitostí v roce 2024: Stále se vyplatí?

Investování do nemovitostí v roce 2024: Stále se vyplatí?

15.5.2024 Reality

Ještě před několika lety se mluvilo o investování do nemovitostí jako o jedné z nejvýhodnějších investic vůbec. S růstem úrokových sazeb v minulých letech však zájem o investiční nemovitosti ochladl. Postupný pokles úrokových sazeb v letošním roce šel ale ruku v ruce s opětovným zvýšeným zájmem o nemovitosti ze strany investorů. Jsou tedy opravdu nemovitosti vhodnou investiční příležitostí?

„Po několika letech spojených s vysokými úrokovými sazbami hypoték se pomalu navrací doba, kdy má smysl začít uvažovat o investici do nemovitostí. Podle posledních zpráv nižší úrokové sazby spolu s vidinou jejich dalšího poklesu v budoucnu vedou ke zvýšené poptávce po nemovitostech. Zvýšení poptávky jde ale ruku v ruce s růstem cen nemovitostí. Řada odborníků se proto domnívá, že je právě teď ten pravý čas investovat do nemovitostí. V příštích letech se totiž očekává meziroční nárůst cen bytů o pět až patnáct procent,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz.

Predikce úrokových sazeb pro rok 2024

Podle společnosti Swiss Life Hypoindex v květnu 2024 činila průměrná nabídková sazba hypoték 5,52 %. Během května navíc bankovní rada ČNB snížila dvoutýdenní repo sazbu o 0,5 procentního bodu na 5,25 %, takže se očekává, že dojde k dalšímu poklesu úrokových sazeb hypoték ze strany bank. Odborníci odhadují, že by se ke konci roku 2024 mohly úrokové sazby hypoték přiblížit 4 %. Více o vývoji úrokových sazeb hypoték.

Proč v roce 2024 uvažovat o investici do nemovitostí?

„Investicím do nemovitostí nahrává do karet nejen pozvolné snižování úrokových sazeb, ale také rostoucí zájem o nájmy a nárůst cen nájmů. Mezi investory jsou nejžádanější garsonky a byty 2+kk. V případě větších bytů bývá složitější najít nájemníky. Pokud uvažujete o koupi bytu na investici, měli byste se zaměřit nejen na dispozici bytu, ale také lokalitu, ve které se byt nachází. Ideální je zvolit lokalitu s dobrou občanskou vybaveností a dobrým dopravním spojením. Například v Praze na jeden byt připadají i desítky zájemců o pronájem,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz.

Výhody investování do nemovitostí

Investice do nemovitostí je spojená s několika výhodami, které u jiného typu investice nenajdete. Jedná se o tyto:

  • pravidelný pasivní příjem z nájemného,
  • dlouhodobý růst hodnoty nemovitosti (v ČR se roční zhodnocení nemovitostí pohybuje okolo 9 %),
  • možnost ručit nemovitostí při žádosti o hypotéku,
  • finanční jistota (možnost případného prodeje nemovitosti),
  • vyšší výnos než v případě spoření.
Výhody investování do nemovitostí

Rizika investování do nemovitostí

Podobně jako jiné typy investic i investice do nemovitostí je kromě výhod spojená s také s několika nevýhodami. V první řadě je třeba počítat s vysokými počátečními náklady. Je také nutné myslet na to, že může být správa nemovitosti časově náročná a komplikovaná. V případě, že se rozhodnete nemovitost pronajímat, je třeba vzít v potaz i riziko neplatících nájemníků a samozřejmě také nutné investice do oprav apod. Hodnota nemovitosti i nájemného navíc může kolísat v závislosti na aktuální situaci na trhu s nemovitostmi.

Nejlepší hypotéka online

Jak financovat nákup investiční nemovitosti?

Investoři zpravidla nákup investiční nemovitosti financují buďto vlastními finančními prostředky nebo hypotečním úvěrem. Půjčku na bydlení následně postupně splácí z příjmů z pronájmu. Pokud i vy plánujete nemovitost na investici financovat hypotečním úvěrem, dobře zvažte výši půjčky a její podmínky. Vzhledem k tomu, že vám může vypadnout příjem z nájmu, vždy byste měli mít vytvořenou dostatečnou finanční rezervu.

Hypoteční kalkulačka

Investice do nemovitostí a daně

Jak je to s investicí do nemovitostí z pohledu daní z příjmů? Je dobré myslet na to, že je nutné danit příjem z pronajímání nemovitosti, a to v rámci daňového přiznání fyzických osob. Při výpočtu příjmů nezapomeňte na výdaje, které si můžete od částky odečíst. Sami si můžete zvolit, jestli využijete formu odečtu skutečných nákladů nebo výdajový paušál 30 %. Kromě danění příjmů z pronájmu je třeba počítat i s daní z nemovitosti.

Investice nejen pro milionáře

Investice do nemovitostí přitom nejsou určené pouze pro lidi, kteří mají na kontě mnoho milionů a hledají konzervativní zhodnocení. Stačí, když máte naspořeno „jen“ několik set tisíc korun. Můžete totiž využít takzvanou investiční hypotéku.

Nájem poté nastavíte tak, aby pokryl co nejvyšší část splátky úvěru a další náklady (fond oprav, daň z nemovitosti). Postupně vám tak zaplatí celou nemovitost.

Ideální ale samozřejmě je, když je nájem vyšší a každý měsíc vám z něj zůstane něco navíc jako zisk.

V úvahu navíc musíte vzít i návratnost investice. U pronájmů by neměla být delší než 15-30 let.

Nejlepší hypotéka online

Pozor na výpadek příjmů

U hypotéky na pronájem musíte pamatovat také na možnost, že budete nějakou dobu bez nájemníků. Nebo že se váš nájemník dostane do špatné finanční situace a nebude schopný nájem platit.

Pro takové případy potřebujete dostatečnou rezervu, abyste úvěr zvládli v takové situaci splácet.

Konečný zisk pak záleží i na tom, jestli nemovitost po jejím splacení prodáte, nebo ji využijete například jako bydlení pro své potomky.

Investovat do nemovitostí je možné už od 100 Kč

Ne všichni mají samozřejmě prostředky a podmínky k tomu, aby si mohli pořídit investiční nemovitost. Investovat do nemovitostí je ale možné i jiným způsobem, a sice prostřednictvím nemovitostních fondů nebo investičních platforem, jako je například Investown.cz či CroFunGo. Výhodou těchto forem investice je, že můžete v obou případech investovat už od 500 Kč. Investiční společnost Investika dokonce umožňuje investování do jejich realitního fondu již od 100 Kč. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv investici do nemovitostí, nezapomínejte na základní investiční pravidlo – diverzifikujte své vklady. Rozdělením finančních prostředků do několika typů investic a odvětví minimalizujete riziko ztráty.

ANKETA k článku Investování do nemovitostí v roce 2024: Stále se vyplatí?

Investujete do nemovitostí?

Počet odpovědí: 95

KOMENTÁŘE k článku Investování do nemovitostí v roce 2024: Stále se vyplatí?

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Stres z bydlení: Porovnání nákladů na vlastní byt a nájem v ČR

Stres z bydlení: Porovnání nákladů na vlastní byt a nájem v ČR

18.11.2024 Reality

Český trh s nemovitostmi prochází výraznými změnami. Zatímco ceny nemovitostí po covidové pandemii prudce vzrostly a hypotéky zdražily, mnoho lidí bylo nuceno volit nájemní bydlení. Počet lidí žijících v nájmu se zvýšil z 1,9 milionu v roce 2011 na současných 2,5 milionu, jak ukazují data Erste Group.

Nejlevnější nájmy v ČR: Kde najdete nejdostupnější bydlení?

Nejlevnější nájmy v ČR: Kde najdete nejdostupnější bydlení?

18.11.2024 Reality

Hledáte bydlení, které vám nezruinuje rozpočet? Přemýšlíte, kde v České republice můžete měsíčně zaplatit nejméně za pronájem bytu? Sestavili jsme přehled měst a regionů, kde jsou nájmy nejlevnější. Ale i těch, kde za nájem dáte největší část příjmů (odpovídajících průměru pro danou lokalitu). Ukážeme, kolik lidí platí jak vysoké nájemné a jestli v menším městě vždycky vydáte za bydlení méně než ve velkoměstě. Víte, co snižuje nájem a jak na něm ušetřit?

Vlastní bydlení je pojistka na stáří, aneb bydlení si vyřešte ještě před důchodem

Vlastní bydlení je pojistka na stáří, aneb bydlení si vyřešte ještě před důchodem

13.11.2024 Reality

Téma bydlení ve stáří se stává čím dál naléhavějším. Data ukazují dramatické rozdíly v životní úrovni seniorů ve vlastním bydlení a těch v nájmu. Zatímco majitelé nemovitostí vydávají na bydlení v průměru 21 % svých příjmů, v nájmu to může být i ke 40 % měsíčních příjmů. V domácnostech seniorů jsou rozdíly mezi oběma skupinami ještě vyšší. Jaké jsou reálné možnosti pořízení vlastního bydlení v různém věku, jak využít hodnotu nemovitosti jako zdroj příjmů ve stáří a na co myslet při přípravě bydlení na seniorský věk? Dozvíte se právě tady.

Výdaje na bydlení: rekord z roku 2012 drží Praha. A možná se k němu vrací

Výdaje na bydlení: rekord z roku 2012 drží Praha. A možná se k němu vrací

7.11.2024 Reality

Jak velkou část svého příjmu dáváte na bydlení? Zatímco průměrná česká domácnost vydá na nájem, energie a další související náklady kolem 24 % příjmu, některé skupiny obyvatel jsou zatíženy mnohem víc (a jiné mnohem méně). Například nájemníci dávají 37 % svých příjmů, kdežto vlastníci jen okolo 20 %. Podívejte se, jak se liší náklady na bydlení podle regionů, typu bydlení, podle příjmů obyvatel i dle socioekonomického postavení. Zjistěte také, kde se v Česku žije nejlevněji (v poměru k příjmům) a kde jsou lidé zatíženi náklady na bydlení nejvíc.

Ceny bytů a výdaje na bydlení: proč rostou a koho to zasáhne nejvíc?

Ceny bytů a výdaje na bydlení: proč rostou a koho to zasáhne nejvíc?

6.11.2024 Reality

Možná si říkáte, že máte přehled o bydlení v České republice. Nejdražší byty jsou v Praze a nejdražší bydlení (běžné výdaje na bydlení jako procento z celkového příjmu) jsou také v Praze. Ale co ostatní města a regiony? Jak to vypadá v nich? Že nemáte ani tušení? Nevadí. Přinášíme vám přehlednou statistiku v obou oblastech: kde kolik stojí metr čtvereční bytu, a kde dáte kolik ze svého příjmu na vše, co je spojené s bydlením (bez započtení úvěrů a příspěvku na bydlení).

Z naší bankovní poradny

Rozdělení bytového domu na bytové jednotky a založení SVJ

3.6.2024 Reality
Dobrý den, mám po otci podíl v bytovém činžovním domě. Podílové vlastnictví je tam už řadu let, protože byly nějaké spory mezi nájemníky a nebyla vůle vytvořit SVJ. Aktuálně je dům v havarijním stavu a je potřeba ho rekonstruovat, zateplit apod. Pro získání dotace i úvěru nám bylo doporučeno založení SVJ. Někdo tvrdí, že to není potřeba, ale firma, která by měla mít rekonstrukci na starost, to považuje za nutné. Co všechno s touto změnou souvisí? Jde mi zejména o vypořádání případných dluhů, aktuální přeměření bytových jednotek apod. Chtěli bychom před ostatní předstoupit s jasným a právně podloženým postupem. Děkuji moc za odpověď. Dobrý den, důrazně doporučuji bytový dům rozdělit na samostatné bytové jednotky a založit SVJ nezávisle na tom, zdali toto po vás někdo požaduje či nikoliv. Je to především v zájmu všech stávajících podílových vlastníků bytového domu. Podílové vlastnictví bytových domů je reliktem minulosti, má mnoho nevýhod a rizik, nemá žádné výhody. Naopak rozdělení domu na bytové jednotky a založení SVJ má samé výhody. Každý budeme vlastníkem svého bytu, nebudou Vás ohrožovat dluhy ostatních atd.Co všechno s touto změnou souvisí? Rozdělení BD na bytové jednotky se řeší přes Prohlášení vlastníků podaného na katastr. Doporučuji vyhledat odbornou právní pomoc. Právník Vám za úplatu pomůže s Prohlášení vlastníků i se založením SVJ.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Mohu nařídit budoucímu vlastníkovi povinnost bydlet v kupované nemovitosti?

2.6.2024 Reality
Dobrý den, rozděluji dům se sousedkou tzv. prohlášením vlastníka pro katastr. Ona bude chtít svou polovinu prodat. Mohu se nějak bránit, např. věcným břemenem v prohlášení vlastníka, že budoucí majitel tam bude muset bydlet? (podmínka v prohlášení) Bojím se, že budoucí majitel tam může nastěhovat někoho, s kým nebude k vydržení a společné soužití tím bude narušeno. Děkuji za odpověď. Dobrý den, budoucímu vlastníkovi nemovitosti nemůžete nařizovat, aby v nemovitosti bydlel. Taktéž mu nelze zakazovat pronájem ani jakékoliv jiné jednání (bezúplatné poskytnutí bydlení třetí osobě, návštěvy atd.). Takovéto omezování práv není přípustné, nelze jej zapsat do prohlášení vlastníků ani jako věcné břemeno k nemovitosti. Vždy existuje riziko, že si se sousedem nesednete. S tím bohužel nic nenaděláte.Rozdělení nemovitosti na samostatné jednotky vřele doporučuji. Každý pak budeme majitelem svého bytu. Setrvání v podílovém vlastnictví by pro Vás bylo výrazně rizikovější. Sousedka by se mohla rozhodnout bydlet ve Vašem bytě a Vy byste s tím nic nenadělala (nebo by k Vám rovnou mohla nastěhovat cizí osobu). Navíc není možné nikoho proti jeho vůli držet v podílovém vlastnictví. Sousedka by svůj podíl mohla kdykoliv prodat nebo požádat soud o prodej celé nemovitosti (i Vašeho bytu).  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena