Investování do startupů, tedy poskytnutím kapitálu začínajícím firmám, můžete zhodnotit volné finanční prostředky. Existují přímé investice (např. angel investor, venture kapitál) i investice nepřímé (crowdfunding, investiční fondy). Investice do startupů nabízejí vysoký potenciál výnosů, ale zatěžuje je značné riziko. Startupy se mohou stát atraktivním zpestřením investorského portfolia. Aktuální trendy zahrnují crowdfunding, zaměření na udržitelnost, AI, zdravotnictví, fintech, či třeba vesmírné technologie.
„Startupy jsou mladé společnosti, které se snaží vyvinout inovativní produkty nebo služby a proniknout na nové trhy,“ ve zkratce vysvětluje tento pojem Petr Jermář, specialista na finance Banky.cz.
Co se týká možnosti zhodnocení volných finančních prostředků, „startupy mohou nabízet investorům vysoké potenciální výnosy, ale také s sebou nesou značné riziko selhání. V roce 2024 může být investování do startupů obzvlášť atraktivní vzhledem k rostoucímu zájmu o technologie a inovace,“ dodává Jermář.
Ve zkratce jen doplňme, že investovat do startupu, znamená poskytnout začínající firmě své volné finanční prostředky. Firma je podle dohody s investorem využije ke svému startu, případně prvnímu většímu růstu.
Za případné selhání projektu nenese firma nijak zvýšenou odpovědnost, investor může přijít o všechny vložené peníze. Když startup uspěje, investor se bude na výnosech podílet. A to buď přímo (jako majitel podílu ve firmě), či nepřímo (třeba výnosem z úvěru, z dluhopisu aj). Investice do startupů patří k dlouhodobým, až velmi dlouhodobým investicím.
Možnosti investování do startupů
Do startupů lze investovat několika způsoby. Vzájemně se liší náročností procesu, rizikovostí, ale i možnými délkami trvání investic. Do startupů se nejčastěji investuje prostřednictvím specializovaných platforem. Využít ale můžete i přímou cestu: přímo kontaktovat startup a přímo s ním investici realizovat.
Přímé investice do startupů - náročné na finance, znalosti i dovednosti, velmi vysoké riziko a nízká likvidita
angel investor - investor vkládající vlastní kapitál do začínajících firem v rané fázi jejich vývoje. Vedle samotné investice nabízí i své zkušenosti a kontakty
venture kapitál (VC fondy) - větší investor, který do podniku vstupuje později a přináší vyšší objem finančních prostředků
korporátní dluhopisy - i startup může vydat dluhopisy. Fungují podobně jako půjčka: na určitý čas firmě půjčíte peníze. Firma nejprve splácí jen úrok (kupon), ke konci trvání vrací celou původní jistinu
akcie startupů - zakoupit lze i akcie úspěšnějších startupů, které už se vypracovaly na úroveň akciové společnosti
kryptoměny - některé startupy nabízejí své vlastní kryptoměny (tzv. ICO - Initial Coin Offering).
Nepřímé investice do startupů - méně náročné na schopnosti investora, ale často nízká likvidita a stále vyšší riziko
akcelerační a inkubační platformy - poskytují startupům finanční podporu, mentoring, vzdělávání a networkingové příležitosti. Investuje se do platformy, která se následně věnuje své inkubační a akcelerační činnosti
podílový crowdfunding - hromadné investice do firmy přes speciální platformu. Výnos investorovi plyne z koupeného podílu na firmě
úvěrový crowdfunding - hromadné půjčky firmám přes speciální platformu. Výnosem je předem dohodnutý úrok
startupové investiční fondy - některé investiční fondy se specializují na investice do startupů, případně si u nich lze startupy nechat nastavit jako jistý díl z celkového portfolia
Typická rizika spojená s investicemi do startupů
„K největším rizikům investic do startupů patří riziko selhání. Pramení především z nedostatku informací, protože v raných fázích vývoje může být obtížné získat o startupu spolehlivé informace. Možnost selhání se však skrývá i v samotném byznys plánu společnosti, která chce začít svou činnost, a v jejím následném počínání. Navíc jsou startupy investicemi vysoce nelikvidními: s případným prodejem podílu (investice) bývají problémy, často je až nemožný,“ upozorňuje Martin Pleštil, ředitel úseku investic Broker Trustu.
Právní aspekty a daňové důsledky investic do startupů
Právní aspekty se liší podle druhu investice. Pokud jde o investice přímé, smlouvu o investici a veškeré s tím související náležitosti uzavíráte přímo se startupem. V ostatních případech uzavíráte smlouvu s platformou, která investici zprostředkovává (není-li jen inzertní).
Ani daňové důsledky nejsou jednoznačné. Obecně platí, že z výnosu se odvádí daň z příjmu (dluhopisy, úvěrový crowdfunding, realizace prodeje zhodnoceného podílu, kryptoměny aj.). Osvobození od daně v podobě časového testu lze uplatnit jen u některých forem investic do startupů, především u akcií a investic do fondů.
Platforem je k dispozici hned několik. Nejvíce informací a možností investovat se sníženým rizikem nabídne Česká asociace startupů kvalifikovaných k investici. Propojuje startupy, investory i korporace. Soustředí se na projekty z ČR, ale informují i o zahraničních možnostech.
Mezi dalšími platformami jmenujme:
Fundlift - český podílový crowdfunding
StartUpStart - česká podpora začínajících podnikatelů
Crowdberry - český podílový crowdfunding
Busyman - česká platforma zaměřená na andělské investory
CzechStartups - pro firmy orientující se na investice do startupů. Patronem projektu je CzechInnvest
omezený přístup k informacím - investor jen stěží uvidí do interních procesů startupu, a to znesnadňuje realistické posouzení rizik
často značné požadavky na zkušenost, znalosti investora
Aktuální trendy v investicích do startupů v roce 2024
„Úspěšné startupy 2024“ a „inovativní startupy 2024“ patří k nejčastěji vyhledávaným pojmům ve spojení se startupovými investičními strategiemi 2024 a dál. A není se co divit. Každý investor chce, aby jeho investice, jím podpořený startup uspěl. Pokud si pojmy a s nimi spojený kontext necháte vyhledat, najdete přibližně tento souhrn současných trendů:
trendem poslední doby jsou mikroinvestování a crowdfunding - investory stále více zajímá možnost investovat menší částky do různých startupů, a diverzifikovat tím své portfolio
rostou investice v oblasti AI (umělá inteligence), ML (strojové učení) a kyberbezpečnosti
součástí posuzování nových startupů je i zaměření na udržitelnost a společenskou odpovědnost (ESG)
v centru pozornosti stále více investorů se ocitá zdravotnictví a biotechnologie (nové léky, vakcíny, diagnostické nástroje a další inovativní řešení)
fintech pokračuje ve svém růstu - stále žádané jsou startupy v oblasti digitálního bankovnictví, platebních systémů, kryptoměn a blockchainu
vesmírné technologie a projekty se stávají dalším odvětvím, kde se startupům a jejich investorům daří - především jde o satelity a jejich technologie, specializované dodávky pro velké firmy vesmírného průmyslu, rakety, ale i budoucí vesmírnou turistiku.
Často se ptáte
Která startupová odvětví jsou v roce 2024 nejperspektivnější?
Odpovědi najdete výše v textu, v kapitolce „Aktuální trendy v investicích do startupů v roce 2024“.
Jaké jsou nejčastější chyby při investování do startupů?
Chyb se u investorů najde spousta. Ve většině ale kopírují chyby typické pro jakoukoliv oblast investování:
nedostatečná analýza
nedostatečná diverzifikace
ignorování rizik
emoční rozhodování
nedostatek trpělivosti
investování bez jasné strategie
Pro investování do startupů je tu pak ještě další oblast chyb, spojená právě se specifiky startupů:
nedostatečná komunikace se startupem
podceňování lidského faktoru v úspěchu startupu
neschopnost přizpůsobit se změnám
nevyužití dostupných zdrojů informací o startupech a investování
Jaká je optimální investiční strategie pro začátečníky v roce 2024?
Optimální investiční strategie zůstává v čase stále stejná. Založit ji musíte na svých cílech, vztahu k riziku a možnostech jak finančních, tak i časových. Zpočátku využijte investiční startupové fondy, či službu platforem, které vám investice do startupů „předžvýkají“.
V čase sledujte, jakým startupům dávají platformy přednost, čím to odůvodňují, a jakým startupům, s jakým přístupem se daří a kterým nikoliv. Po několika letech pak můžete začít s přímými investicemi do startupů. Postup je v podstatě podobný jako například u obchodování.
Kde lze najít rady úspěšných investorů pro začínající investory?
V kapitolce „Nejlepší platformy pro investice do startupů“ najdete přehled zavedených platforem, které mimo jiné provozují i blogy a vzdělávání v oblasti investic do startupů. Setkat se můžete s odbornými radami i na dalších portálech zaměřených na investování.
Plánujete investice do krypta? Pak byste měli být umět bezpečně rozpoznat krypto podvody, a také vědět, jak se chránit. Kryptoměny nabízejí skvělé investiční příležitosti, ale zároveň jsou lákadlem pro podvodníky. Shromáždili jsme pro vás ty nejdůležitější tipy, jak se vyhnout podvodům a podvodným kryptoměnovým projektům, jak nenaletět na phishing krypta a co dělat, pokud už jste své peníze podvodníkům přece jen poslali.
V dnešním světě, kde ceny bytů dosahují nebeských výšin, se mnozí potýkají s otázkou, jak nejlépe investovat své peníze do nemovitostí. Pro ty, kteří si nemohou dovolit koupit byt, může být investice do garáže výnosnější alternativou. Zejména v lokalitách, kde cena bytů a pronájmů setrvale roste, může využití garáží přinést zajímavý pasivní příjem.
Trh s kryptoměnami zažívá další historický moment. Bitcoin, nejstarší a nejvýznamnější digitální měna, dosáhl v neděli přelomové hranice 80 000 USD (1 884 592 korun). Cena bitcoinu tak opět demonstruje svůj potenciál k růstu a ji pevnou pozici mezi investičními aktivy.
Nemovitosti, akcie, dluhopisy nebo například kryptoměny. Možností, jak investovat a zhodnotit peníze, máte spoustu. Každá z nich má své výhody i nevýhody. Proto jsme připravili srovnání těchto investic, které vám usnadní rozhodování, jak zhodnotit peníze.
Uvažujete o investici do kryptoměn a zaujal vás Polkadot? Oslovila vás myšlenka interaktivních Web3 blockchain technologií? V tomhle průvodci kryptoměnou DOT vám představíme jeden z nejambicióznějších blockchain projektů současnosti. Dozvíte se, jak Polkadot řeší současné problémy kryptoměnového světa (škálovatelnosti po chybějící propojení mezi různými sítěmi) a jak můžete na této platformě (i coby drobný investor) získávat pasivní příjem prostřednictvím stakingu.
KOMENTÁŘE k článku Investice do startupů v roce 2024: Kompletní průvodce
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.