Banky.cz Články Akcie a investice Investice pro začátečníky: Jak začít budovat svůj majetek

Investice pro začátečníky: Jak začít budovat svůj majetek

Investování

Investování je skvělý způsob, jak si můžete začít budovat dlouhodobý finanční majetek. Pokud jste v této oblasti nováčkem, může se vám to zdát složité, ale nebojte se! Na začátek stačí pochopit několik základních principů, které vám pomohou rychle se zorientovat ve světě investic. Připravili jsme praktického průvodce investováním, který vám pomůže na začátku vaší investiční cesty.

REKLAMA

V současné době existuje pestrá škála investičních aktiv, od tradičních, jako jsou akcie, dluhopisy či podílové fondy, až po ty moderní možnosti, jako jsou například burzovně obchodované fondy (ETF), investiční certifikáty nebo často zmiňovaný crowdfunding. Tyto nástroje se liší výší očekávaného výnosu, rizikovostí i likviditou. Při sestavování portfolia je třeba pečlivě vybírat, aby investice splnily vaše očekávání.

Každý by měl pečlivě zvážit, jaký mix investic je pro něj nejvhodnější, s ohledem na investiční cíle, toleranci k riziku a časový horizont. Důležitá je rovněž výše první a následných investic. Pokud si nevíte rady s volbou správné investiční strategie nebo se sestavením svého portfolia, můžete využít nezávislé investiční poradenství. Skuteční profesionálové umí srovnat nabídky napříč trhem a vybrat ty nejvhodnější,“ doplňuje Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz.

Jak začít investovat

Do čeho investovat? Kolik bych měl investovat? A jaká rizika jsou s investováním spojena? Toto jsou nejčastější otázky začínajících investorů. Je důležité na ně najít odpovědi, než se pustíte do výběru investic. Podrobně si probereme několik základních kroků, které vám pomohou začít investovat.

Stanovte si investiční cíl

Stanovení investičního cíle je klíčové. Pomůže vám najít jasný směr a určit správnou strategii. Začněte tím, že si ujasníte, proč investujete – například potřebujete finanční rezervu na důchod, vzdělání dětí nebo koupi nemovitosti.

S jasným cílem lépe vyberete vhodné investiční nástroje a správně nastavíte své portfolio. Pevně stanovený cíl vám také pomůže udržet disciplínu a vyvarovat se impulzivních rozhodnutí, která by mohla ohrozit vaše finanční plány.

Zhodnoťte svou finanční situaci

Předtím, než začnete investovat, udělejte si přehled o své aktuální finanční situaci. Spočítejte si, jaká částka vám každý měsíc zbude po zaplacení všech pravidelných výdajů. Zjistěte, jaká je vaše aktuální výše finanční rezervy pro případ nouze a kolik tvoří vaše dlouhodobé úspory. Tímto způsobem snadno zjistíte, jak vysokou částku si můžete dovolit investovat.

TIP: Začít investovat můžete i s nízkou částkou. Minimální výše pravidelné investice se například u podílových fondů pohybuje v řádu stokorun. Tyto fondy jsou vhodné pro dlouhodobé investování.

Zvolte si investiční horizont

Investiční horizont je doba, po kterou plánujete držet své investice, a ovlivňuje výběr vhodných investičních nástrojů. Investice lze rozdělit na krátkodobé (od několika měsíců do 3 let), střednědobé (3-8 let) a dlouhodobé (nad 8 let).

Čím kratší bude doba investování, tím konzervativnější přístup je třeba zvolit. Pro krátkodobé investice je vhodné využít vysoce likvidní aktiva, jejichž hodnota v čase nekolísá nebo se mění jen mírně. Mezi takové investice patří například dluhopisy nebo konzervativní fondy peněžního trhu či dluhopisové fondy.

Investice se zhodnocením až 12%

Střednědobý horizont umožňuje zahrnout do portfolia i mírně rizikovější aktiva, například smíšené podílové fondy nebo akcie stabilních společností. Dlouhodobý horizont poskytuje prostor pro agresivnější investice, včetně akcií růstových firem, realitních investic nebo ETF.

Online srovnání podílových fondů

Jaké riziko jste ochotni podstoupit?

Než začnete investovat, položte si jednoduchou otázku: jak vysokou ztrátu peněz dokážete akceptovat? Každá investice je totiž spojena s určitými specifickými riziky. Například u akcií, podílových fondů nebo akciových ETF je třeba počítat s tržním rizikem. Cenu těchto aktiv ovlivňuje celá řada faktorů a jejich hodnota může výrazně klesnout. V takovém případě nezískáte zpět původně investovanou částku. Pokud investujete v eurech, dolarech nebo jiných zahraničních měnách, podstupujete rovněž měnové riziko.

Bez rizika nejsou ani investice do dluhopisů. Především u firemních dluhopisů je třeba počítat s kreditním rizikem, které úzce souvisí se schopností emitenta dostát svým závazkům. Může se stát, že podnikatelský záměr emitenta skončí neúspěchem a investoři nezískají zpět jistinu ani úrokové platby,“ upozorňuje Petr Jermář.

TIP: Profesionální investiční poradce se vždy zajímá o rizikový profil investora. Na základě investičního dotazníku dokáže rozhodnout, která investice je pro něj vhodná.

Vyberte si vhodné investiční nástroje

Na trhu existuje mnoho různých investičních možností, z nichž každá má své specifické vlastnosti, výhody a nevýhody.

  • Akcie: Představují vlastnický podíl ve společnosti. Nabízejí potenciál vysokých výnosů, ale jsou spojeny s vyšším rizikem kolísání ceny. Jsou vhodné pro investory s dlouhodobým investičním horizontem a vyšší tolerancí k riziku.
  • Dluhopisy: Jsou cenné papíry, které vydávají vlády nebo soukromé firmy. Investorům poskytují pravidelné úrokové platby a v okamžiku splatnosti také vrácení jistiny. Dluhopisy jsou obecně považovány za méně rizikové než akcie, ale nabízejí nižší výnosy. Za nejvíce bezpečné investice jsou považovány státní dluhopisy (např. dluhopisy České republiky).
  • Otevřené podílové fondy: Umožňují investorům sdružit své peníze a investovat do diverzifikovaného portfolia aktiv, spravovaného profesionálním manažerem. Jsou vhodné pro ty, kteří požadují dostatečnou diverzifikaci v rámci jednoho produktu a nemají čas nebo znalosti na správu vlastního portfolia.
  • ETF (Exchange Traded Funds): Kombinují výhody podílových fondů a akcií. Stejně jako podílové fondy nabízejí diverzifikaci a stejně jako akcie jsou podíly ETF obchodované na burze. Jsou vhodné pro investory, kteří hledají nízkonákladovou a likvidní investici. Dostupné jsou ETF pro začátečníky i zkušené investory
  • Investiční certifikáty: Jsou strukturované finanční produkty, které nabízejí expozici vůči různým podkladovým aktivům, jako jsou akcie, komodity nebo měny. Jsou vhodné pro zkušené investory, kteří hledají specifické investiční strategie.
  • Crowdfunding: Umožňuje investovat do projektů nebo start-upů prostřednictvím online platforem. Nabízí vysoký potenciál růstu, ale také riziko ztráty investice.
  • Kryptoměny: Jsou digitální měny, jako je Bitcoin nebo Ethereum. Nabízejí vysoký potenciál výnosu, ale jsou extrémně volatilní a nesou vysoké riziko.

Vybírejte si takové investice, které co nejlépe odpovídají vašim cílům, rizikovému profilu a plánovanému časovému horizontu.

Diverzifikujte!

Diverzifikací se rozumí rozložení investičního kapitálu mezi různé třídy aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy, nemovitosti nebo komodity, a také mezi různé sektory a geografické oblasti. Správná diverzifikace portfolia snižuje riziko, že by nepříznivý vývoj v jedné části portfolia výrazně ovlivnil celkový výkon investic.

Tipy pro diverzifikaci portfolia:

Nemovitostní fondy

  • Investujte do různých tříd aktiv
  • Investujte do trhů v různých zemích a regionech
  • Rozdělte své investice mezi různé průmyslové sektory, jako je technologie, zdravotnictví, energie apod.
  • Pravidelně investujte menší částky, abyste minimalizovali riziko nákupu v nevhodnou dobu.
Tipy pro diverzifikaci portfolia

Diverzifikace pomáhá vyrovnávat výkyvy na trhu, protože různé třídy aktiv reagují na ekonomické podmínky odlišně. Například, když akciové trhy klesají, dluhopisy mohou naopak růst. Také investice v různých regionech světa mohou zmírnit rizika spojená s politickou nebo ekonomickou nestabilitou v jedné zemi.

Diverzifikace není jen o rozložení rizika, ale také o maximálním využití příležitostí. Kombinace různých aktiv může vést k stabilnějším a předvídatelnějším výnosům, což je zvláště důležité pro dlouhodobé investiční cíle. Tímto způsobem můžete lépe chránit svůj kapitál a dosahovat konzistentních výnosů.

Sledujte vývoj svých investic

Pravidelná kontrola portfolia vám umožní identifikovat investice, které neplní očekávání, a včas na ně reagovat. V případě potřeby můžete upravit skladbu portfolia. Pokud například některé akcie v portfoliu rostou rychleji než ostatní, mohou začít dominovat a zvyšovat celkové riziko. Přerozdělením těchto investic můžete udržet požadovanou úroveň rizika.

Portfolio může vyžadovat úpravu i při změně finanční situace. Životní události, jako je změna zaměstnání, narození dítěte nebo blížící se důchod, mohou ovlivnit vaše investiční cíle a toleranci k riziku. Pravidelná revize a úprava portfolia zajistí, že vaše investice budou stále odpovídat vašim potřebám a cílům.

Pozor na časté chyby začátečníků

Začínající investoři často dělají stejné chyby, kterým se lze vyhnout. Jednou z nich jsou investice na základě emocí, jako je strach nebo chamtivost. Další častou chybou je nedostatečná diverzifikace, tedy investování všech prostředků do jednoho aktiva nebo sektoru. Mnozí také ignorují poplatky za investice a podceňují jejich vliv na dlouhodobé výnosy. Krátkodobé myšlení, kdy se zaměřují na krátkodobé zisky místo dlouhodobého růstu, je další problém. Vyhnutí se těmto chybám zahrnuje důkladnou přípravu, trpělivost a neustálé zvyšování finanční gramotnosti.

REKLAMA

ANKETA k článku Investice pro začátečníky: Jak začít budovat svůj majetek

Byly pro vás začátky investování náročné?

Počet odpovědí: 74

KOMENTÁŘE k článku Investice pro začátečníky: Jak začít budovat svůj majetek

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

V USA se čeká snižování úrokových sazeb, index SP500 se opět obchoduje v těsné blízkosti svých historických maxim

V USA se čeká snižování úrokových sazeb, index SP500 se opět obchoduje v těsné blízkosti svých historických maxim

30.8.2024 Akcie a investice

Trhy se v poslední době chovaly poněkud nervózně. Podívali jsme se proto, jak současnost a zejména blízkou budoucnost na trzích vnímají investiční specialisté: tentokráte Václav Pech, investiční analytik Broker Trustu. Svůj komentář začal slovy: „A co se stalo? Nic.“ Medvěda se prý zdaleka ještě bát nemusíme (vysvětlení níže).

Čínské akcie: Jak investovat a na co si dát pozor?

Čínské akcie: Jak investovat a na co si dát pozor?

29.8.2024 Akcie a investice

Lákají vás investice do čínských akcií, ale nevíte, kde začít? Přečtěte si, jak na to, které tituly jsou mezi investory nejpopulárnější, a hlavně s jakými riziky je třeba počítat.

Vše o ETF: Kompletní průvodce investováním

Vše o ETF: Kompletní průvodce investováním

27.8.2024 Akcie a investice

Exchange Traded Funds (ETF) představují moderní a populární způsob, jak investovat na burze. Tyto fondy umožňují obchodovat různé akcie a jiné cenné papíry v rámci jediného produktu, čímž zjednodušují diverzifikaci a minimalizují riziko. ETF nabízejí výhody jako nižší poplatky, flexibilitu při obchodování a okamžité vyrovnání transakcí.

Investice do energetických komodit: Příležitosti a výzvy

Investice do energetických komodit: Příležitosti a výzvy

27.8.2024 Akcie a investice

Investice do energetických komodit nejsou pro každého. Ale mohou být atraktivní pro investory, kteří hledají potenciál vysokých výnosů a diverzifikaci portfolia, jsou přitom odolní značně zvýšenému investičnímu riziku. Před investováním je nezbytné důkladně se seznámit s trhem, porozumět faktorům, které ovlivňují ceny komodit, a zvážit svá investiční cíle a toleranci k riziku. Počítat musíte se stále výraznější aplikací globální energetické transformace. Zde jsou podrobnosti.

P2P investice: Jak fungují a jak na nich vydělat

P2P investice: Jak fungují a jak na nich vydělat

26.8.2024 Akcie a investice

Chcete své úspory zhodnotit lépe než na spořicím účtu, a zároveň toužíte spíš po alternativní investici, kterou si budete sami řídit? Investování v P2P vám umožní půjčovat peníze přímo lidem nebo úvěrovým firmám, a získat díky tomu možnost atraktivních výnosů. V tomto článku se dozvíte, jak P2P investice fungují, jaké jsou jejich výhody a nevýhody, a jak si vybrat tu správnou platformu, abyste maximalizovali své zisky a minimalizovali rizika. Vedle manuálního investování se můžete spolehnout i na automat, který vám ušetří spoustu času. Podívejte se na podrobnosti.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

Akcie

Akcie symbolizují majetkový podíl v určité společnosti a patří mezi oblíbené investiční nástroje mnoha lidí. Když se rozhodneme investovat do akcií, můžeme očekávat atraktivní výnosy, ale musíme si být vědomi i možného rizika. Jakou roli hrají akcie v investičním světě a co bychom měli vědět? 1. Podstata a význam akcií Co to je: Akcie reprezentují část vlastnictví v organizaci či firmě. Kategorie akcií: Rozlišujeme mezi několika typy akcií, mezi něž patří základní, upřednostněné nebo ty, které nevyplácejí dividendy. Finanční benefity: Majitelé akcií mohou profitovat z dividend, tedy podílu na zisku dané firmy. Majetková a kontrolní práva: Držitelé akcií mívají často možnost hlasovat o klíčových rozhodnutích společnosti. Obchodovatelnost: Díky burzovnímu obchodování mohou být akcie rychle prodány či zakoupeny. 2. Možná rizika a šance spojená s akciemi Fluktuace cen: Hodnota akcií může v krátkém čase výrazně vzrůst či poklesnout v reakci na různé faktory. Dlouhodobý pohled: Mnozí považují investice do akcií za strategii s dlouhodobým výhledem, která může v průběhu let přinést značný zisk. Rozložení investic: Efektivní strategie často spočívá v rozložení investic mezi různé akcie, což snižuje riziko závislosti na výkonu jedné společnosti. Výzkum a informovanost: Rozhodující je detailní zkoumání finanční situace a tržního postavení společnosti před nákupem akcií. Neustálé učení: Aktuální informace a znalost trhu jsou nezbytné pro informované investiční rozhodování. V investičním světě akcie představují nástroj, který může přinést významné výnosy. Přestože je s nimi spojeno určité riziko, vhodná strategie a informovanost mohou minimalizovat potenciální ztráty a maximalizovat zisky. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Diverzifikace

Diverzifikace je klíčovým prvkem ve světě investic a financí. Jedná se o strategii, kterou investoři využívají ke správnému rozložení svých finančních prostředků mezi různými druhy aktiv, což jim umožňuje snížit riziko a zároveň zvýšit potenciální návratnost svých investic. Co diverzifikace znamená, jaké přínosy přináší a jak ji aplikovat do vašeho investičního portfolia? Co znamená diverzifikace a jak funguje Diverzifikace představuje investiční strategii, kdy investoři rozkládají své finanční prostředky mezi různými druhy aktiv a investičními nástroji. Tím se snižuje riziko spojené s koncentrací investic v jednom aktivu nebo trhu. Důležité body týkající se diverzifikace zahrnují: 1. Rozložení rizika Diverzifikace umožňuje rozptýlit riziko spojené s vysokou koncentrací investic do jednoho aktiva. Pokud byste měli většinu svých investic v jednom typu aktiva a toto aktivo ztratí na hodnotě, mohli byste utrpět značné ztráty. Diverzifikace může tento negativní vliv minimalizovat. 2. Zvýšení potenciální návratnosti Díky diverzifikaci můžete využít různých investičních příležitostí a sektorů, což vám může pomoci dosáhnout vyšší potenciální návratnosti na vaše investice. Různé druhy aktiv mohou mít odlišné výkonnostní cykly v různých obdobích, a diverzifikace vám umožní využít tuto dynamiku na svůj prospěch. Jak implementovat diverzifikaci do vašeho investičního portfolia Diverzifikace je klíčem k dosažení vyváženého a stabilního investičního portfolia. Zde jsou některé způsoby, jak tuto strategii uplatnit: 1. Investujte do různých tříd aktiv Rozložte své investice mezi akcie, dluhopisy, nemovitosti a další druhy aktiv. Každá třída aktiv reaguje na tržní podmínky odlišně, což vám umožní snížit riziko. Dále můžete diverzifikovat své investice mezi různými odvětvími a regiony, abyste minimalizovali vlivy specifických tržních událostí. 2. Vytvořte si diverzifikovaný fond nebo investujte do ETF Investování do diverzifikovaných investičních fondů nebo burzovně obchodovaných fondů (ETF) je jednoduchý způsob, jak dosáhnout diverzifikace. Tyto fondy obvykle obsahují širokou škálu aktiv, což snižuje riziko jednotlivých investic. Diverzifikované fondy jsou vhodné pro investory, kteří nemají čas nebo znalosti na aktivní správu svého portfolia. Tipy a rady Rozložení rizika: Diverzifikace pomáhá rozložit riziko mezi různými aktivy, čímž snižuje potenciální ztráty. Stabilita portfolia: Diverzifikace může vést k stabilnějšímu a méně volatilnímu investičnímu portfoliu. Dlouhodobý přístup: Diverzifikace by měla být součástí dlouhodobé investiční strategie, která bere v úvahu vaše cíle a toleranci k riziku. Diverzifikace je klíčovou součástí úspěšného investování a finančního plánování. Bez ohledu na to, jaké jsou vaše investiční cíle, je důležité zvážit diverzifikaci jako strategii pro dosažení finanční stability a dosažení svých dlouhodobých cílů. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Investice

Investice není jen pro bohaté nebo finanční experty. Je to strategie, kterou může využít kdokoli, kdo chce zvýšit své bohatství v dlouhodobém horizontu. Ať už jste začátečník nebo zkušený investor, je důležité mít jasný plán a rozumět různým druhům investic, které jsou k dispozici. V tomto článku probereme některé základní typy investic a poskytneme tipy, jak můžete začít. Základní typy investicAkciové trhy: Když kupujete akcie, stáváte se částečným vlastníkem společnosti. Hodnota vašich akcií může kolísat v závislosti na výkonu společnosti. Dluhopisy: Když kupujete dluhopisy, půjčujete peníze emitentovi (vláda nebo společnost) výměnou za pravidelné úrokové platby a návrat nominální hodnoty dluhopisu na konci jeho splatnosti. Komodity: Investice do fyzických aktiv, jako jsou zlato, ropa nebo zemědělské produkty. Nemovitosti: Koupě, vlastnění a pronájem nemovitostí jako způsob, jak vydělat peníze z nájmů a ocenění hodnoty nemovitostí. Fondy: Investice do fondu, který spravuje kolekci cenných papírů (akcií, dluhopisů atd.), což umožňuje diverzifikovat riziko. Tipy pro začínající investory Stanovte si finanční cíle: Určete, kolik peněz chcete investovat a jaké jsou vaše finanční cíle. Chcete například vytvořit úspory na důchod, koupit dům nebo financovat vzdělání svých dětí? Rozpoznejte svou tolerance k riziku: Rozumění vaší tolerance k riziku vám pomůže určit, jaké typy investic jsou pro vás vhodné. Diversifikujte své investice: Nenakládejte všechna vaše vajíčka do jednoho košíku. Investujte do různých typů aktiv, aby jste snížili riziko ztráty peněz. Využívejte služeb finančního poradce: Pokud nejste jisti, jak začít nebo jak spravovat své investice, může být užitečné konzultovat se s finančním poradcem. Investování je důležitým krokem k finanční nezávislosti. Ať už jste začátečník nebo zkušený investor, je důležité mít jasný plán, rozumět různým druhům investic a diverzifikovat své portfolio. Nezapomeňte také, že investování je dlouhodobá strategie, a je důležité být trpělivý a nechat vaše investice růst s časem. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena