Banky.cz Články Aktuálně Investiční platforma Edward zavádí individuální klientská portfolia

Investiční platforma Edward zavádí individuální klientská portfolia

Investiční platforma Edward zavádí individuální klientská portfolia
7.10.2023 Aktuálně

Nové možnosti pro poradce a větší prostor pro osobní preference klientů. To přináší individuální portfolia, která do své nabídky zavádí investiční platforma Edward. Očekávaná novinka umožní, aby poradci dokázali svým klientům na míru upravit portfolio a vedle preferované míry výnosu a rizika nově zohlednili i klientovy osobní preference. Mezi ně může například patřit zařazení konkrétních regionů, sektorů nebo investic zaměřených na udržitelnost. Někteří klienti se naopak mohou rozhodnout konkrétní typy investic ze svého investičního mixu vyřadit. Platforma zároveň hlídá, aby portfolio zůstalo dostatečně rozložené a v souladu s klientovým rizikovým profilem.

REKLAMA

„Klienti jsou dnes mnohem náročnější a od finančních poradců očekávají zejména individualizaci finančních řešení. Edward je jediná investiční platforma, která dokáže spravovat investiční portfolio každého klienta individuálně, podle jeho nastavených finančních cílů. Nově mohou poradci svým klientům nabídnout i na míru šité složení portfolia. Když chce klient například investovat do firem ze sektoru udržitelné energie nebo naopak nechce ve svém portfoliu vidět čínské akcie, může své portfolio nechat poradce jednoduše upravit. Edward se zároveň postará o to, aby individualizované portfolio odpovídalo stále klientově toleranci rizika nebo investičnímu horizontu,“ říká Viktor Hostinský, zakladatel platformy Edward.

Jednotlivá portfolia jsou složena ze „stavebních bloků“, které představují investiční kategorie zaměřené na různé typy akcií, dluhopisů nebo alternativních investic, jako je zlato nebo komodity. Edward dnes nabízí celkem 60 stavebních bloků a pro každý blok má pečlivě vybrané ETF, které pro klienta nakupuje. Poradce pak může tyto stavební bloky na přání klienta přidávat, odebírat nebo upravovat jejich procentuální zastoupení v portfoliu. U individuálních portfolií si klient může určit, zda chce mít zapnuté či vypnuté automatické rebalancování nebo zda chce mít aktivní měnové zajištění.

Automaticky mají novinku aktivovanou poradci, kteří mají s klienty zainvestováno více jak 10 milionů korun, ostatní si mohou o zpřístupnění funkce požádat individuálně a do tří pracovních dnů ji mohou začít využívat.

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

„Pro řadu poradců jde o vítanou a očekávanou novinku, ale zároveň evidujeme většinu poradců, jejichž klienti jsou plně spokojeni se stávající nabídkou a nepotřebují složení svých portfolií jakkoliv upravovat. Pro ně se nic nemění a mohou Edwarda nadále využívat tak, jak jsou zvyklí,“ dodává Viktor Hostinský.

Poradci mohli doposud prostřednictvím Edwarda sjednávat klientům zejména dvě řady modelových portfolií, složených z více jak 40 ETF od předních světových investičních správců jako Vanguard či Black Rock. První skupinu tvoří deset portfolií z řady Edward MP1 – MP10 (např. „Nobelova nadace, „Warren Buffett“ či „Opatrná růstová“), která nabízí časem prověřené investiční strategie a liší se svou rizikovostí a zastoupením akciových, dluhopisových nebo komoditních ETF a hotovosti. Druhou skupinu tvoří desítka portfolií, jejichž složení je inspirováno modelovými portfolii společnosti BlackRock, která při výběru konkrétních ETF zohledňuje i sociálně odpovědné investování podle ESG kritérií. Třetí možnost pak využívají jen některé vybrané poradenské firmy, pro jejichž klienty Edward spravuje jejich vlastní řadu 10 modelových portfolií.

Investiční platformu Edward aktivně využívá už více jak 1 800 finančních poradců, kteří jejím prostřednictvím pomáhají více než 25 000 klientů spravovat téměř 10 miliard korun. Platforma je řízena chytrými algoritmy, které se spolu s portfolio manažery průběžně starají o správné složení portfolií jednotlivých klientů.

Běžný účet bez poplatků

Poradce tak může nastavit individuální parametry investičního plánu i složení portfolia a vše pak přepnout na autopilota. Díky tomu ušetří podstatné množství času, který může věnovat budování vztahů s klienty, jejich edukaci a tomu, aby jim byl oporou při důležitých investičních rozhodnutích.

REKLAMA

KOMENTÁŘE k článku Investiční platforma Edward zavádí individuální klientská portfolia

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Týdenní analýza 47/2024: Říjnová čísla z hypotečního trhu: sazby klesají, objemy rostou

Týdenní analýza 47/2024: Říjnová čísla z hypotečního trhu: sazby klesají, objemy rostou

20.11.2024 Aktuálně

Již vyšly statistiky České bankovní asociace, nyní se tedy můžeme podívat na informace za měsíc říjen, které vyznívají veskrze pozitivně.

MP: Akční nabídky na podporu stavebního spoření

MP: Akční nabídky na podporu stavebního spoření

8.11.2024 Aktuálně

Skupina KB, do které patří i Modrá pyramida spouští od dnešního dne 6.11.2024 časově omezenou akční nabídku na podporu prodeje stavebního spoření.

MP: Snížení bonusového úroku u spořicích akcí

MP: Snížení bonusového úroku u spořicích akcí

7.11.2024 Aktuálně

Skupina KB, do které patří Modrá pyramida s platností od 6. 11. 2024 snižuje u vybraných spořicích akcí bonusový úrok o 0,5 % p.a.

AirBank: Akce pro aktivní klienty

AirBank: Akce pro aktivní klienty

5.11.2024 Aktuálně

Air Bank od 1. 11. přináší akci pro aktivní klienty. Akce je poskytována ve dvou formách.

Týdenní analýza 45/2024: Nejnižší realizační sazby zaznamenáváme na dvouletých fixacích

Týdenní analýza 45/2024: Nejnižší realizační sazby zaznamenáváme na dvouletých fixacích

5.11.2024 Aktuálně

Úrokové sazby v říjnu klesaly jen velmi pozvolna. Platí to o nabídkových indexech i reálných úrokových sazbách.

Z naší bankovní poradny

Nechci platit úroky za úvěr na bydlení

Dobrý den, dcera si před 11ti lety vzala úvěr ze stavebního spoření. Řádně splácí. Má 2 děti a je na mateřské. Před 2 lety jí byla diagnostikována roztroušená skleróza. Po mateřské ji čeká invalidní důchod. Není schopna splácet, platím to za ni já jako její matka. Sama jsem invalida 3. stupně. Chtěla jsem úvěr doplatit, ovšem nám bylo sděleno, že stále ještě splácíme úroky. Za 11 let bylo zaplaceno 1 100 000 Kč. Smlouva byla od ČMSS, dnes ČSOB. Údajně máme splatit ještě 900 000 Kč. Smlouva nemá vyznačeno datum ukončení ani celkovou částku ke splacení. Dceři bylo 22 let když smlouvu podepisovala, byla nezkušená. Dnes je ohrožena chudobou při tom co po ní chtějí aby splácela. Na mě to působí jako klasická lichva. Sama mám invalidní důchod a představa že klasické bance máme zaplatit úrok před 800 000 Kč je šílená. Moc prosím o radu, jestli je nějaká cesta ven, zneplatnění úvěru? Moc děkuji Dobrý den, kolik si prosím dcera v roce 2011 půjčila peněz? Úroky z úvěrů ze stavebních spoření a hypoték jsou jedny z nejnižších, obvykle do 5%. Neúčelové půjčky mají vyšší sazby (až 10%), kreditní karty a kontokorenty 15-25%, nebankovní půjčky i stovky až tisíce procent. Pokud si dcera půjčila např. 2 mil. Kč, pak při úrokové sazbě 5% byly úroky cca 100 000 Kč ročně. Za 10-15 let mohou úroky činit třeba i 1 mil. Kč. O lichvu ani nic mimořádného nejde. Když si Vy půjdete uložit své peníze do banky, taktéž Vám banka bude platit úrok, aktuálně 4-5%. Pokud byste si do banky uložila 2 mil. Kč, banka by Vám platila s úrokem 4% ročně 80 000 Kč. A pokud si někdo jiný půjde do banky půjčit 2 mil. Kč, bude bance platit 5%, tedy 100 000 Kč. Z těchto 100 000 Kč banka vyplatí 80 000 Kč tomu, kdo si do banky uložil peníze. A zbylých 20 000 Kč si ponechá na pokrytí nákladů a tvorbu přiměřeného zisku.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

DSTI (Debt Service To Income)

DSTI je zkratkou z anglického názvu "Debt Service To Income". Tento ukazatel vyjadřuje poměr mezi měsíční splátkou veškerých stávajících úvěrů (kontokorent, kreditní karta, hypotéka apod.) včetně aktuálně žádaného úvěru proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu. Jak se počítá ukazatel DSTI?Hodnotu DSTI je možné jednoduše vypočítat tím, že sečtete veškeré měsíční splátky, které platíte za své stávající i nově žádané úvěry a vydělíte je čistým měsíčním příjmem. Výsledek následně vynásobíte stem, abyste získali procentuální vyjádření. Pokud byste například plánovali splácet hypotéku ve výši 12 000 Kč a platili 7 000 Kč měsíčně za další půjčky a váš čistý měsíční příjem by byl 45 000 Kč, výpočet by vypadal následovně:DSTI = (12 000 + 7 000) / 45 000 x 100 = 42,22 %Zrušení parametru DSTIČNB může nastavit závaznou horní hranici DSTI, kterou se musí řídit banky při poskytování hypotečních úvěrů. Do června 2023 například horní hranice DSTI pro žadatele o úvěr do 36 let věku činila 50 % a pro žadatele starší 36 let 45 %. 1. července 2023 však došlo ke zrušení závazné horní hranice DSTI a stanovena je pouze doporučená hranice DSTI, která v současné době činí 40 %. ČNB žadatelům o úvěr, kteří tuto hranici překračují, doporučuje, aby byli velmi obezřetní se žádostí o půjčku. Při žádosti o úvěr se můžete setkat také s pojmem DTI (Debt To Income). ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

DTI (Debt To Income)

Ukazatel DTI je poměrem výše celkového zadlužení žadatele o úvěr a výše jeho čistého ročního příjmu. Česká národní banka může nastavit, případně doporučit, horní hranici tohoto úvěrového ukazatele a hypoteční banky se tímto ukazatelem musí řídit při schvalování žádostí o hypoteční úvěr. Aktuálně není závazná horní hranice ukazatele DTI stanovena a je pouze doporučena. Jak se počítá ukazatel DTI?DTI se jednoduše vypočítá tak, že se celková výše všech závazků vydělí ročním čistým výdělkem žadatele. Pokud by měl například žadatel hypotéku ve výši 5 000 000 Kč a čistý roční výdělek 1 000 000 Kč, hodnota ukazatele by byla 5. Dalším významným ukazatelem je DSTI (Debt Service to Income), který vyjadřuje poměr mezi výší měsíčních splátek všech úvěrů a čistým měsíčním příjmem. Více o tomto ukazateli se dozvíte zde.Doporučená horní hranice DTIV současné době činí doporučená horní hranice 8násobek ročního příjmu. Tato hranice tedy není závazná pro žadatele ani banky. Česká národní banka však žadatelům o hypoteční úvěr doporučuje, aby byli velmi obezřetní při překročení této hranice, protože by se mohli dostat do finančních obtíží. Pokud bychom kalkulovali s průměrnou čistou měsíční mzdou, která je v roce 2024 okolo 35 000 Kč, dostali bychom se na roční mzdu 420 000 Kč. V tomto případě bychom doporučeného ukazatele 8 dosáhli s výší úvěru do 3 350 000 Kč. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena