Sleva na dani až 3 600 korun ročně. Taková je jedna z hlavních výhod investičního životního pojištění. Nyní ale hrozí, že o ni přijde. Někteří poslanci ji chtějí zrušit kvůli špatné pověsti tohoto produktu. Peníze, které by tím stát ušetřil, by se mohly přesunout na podporu stavebního nebo penzijního spoření.
Zrušení státní podpory loni na podzim navrhl šéf sněmovního podvýboru pro ochranu spotřebitele Patrik Nacher. Vadí mu, že je investiční životní pojištění spojené se spoustou žalob.
Jejich důvod? Například to, že řada smluv téměř neplní pojišťovací funkci. A v dalších jsou zase zakotvené nepřiměřeně vysoké provize.
Konkrétní znění návrhu sice poslanci předloží až letos, už loni ale s touto myšlenkou souhlasilo ministerstvo financí i někteří členové vedení České národní banky. Také jim se nelíbí, že je státní podpora spojená se sporným produktem.
Na investiční životní pojištění totiž každoročně míří desítky stížností a žalob. Loni na podzim jednu takovou podaly například spotřebitelské organizace Asociace občanských poraden a Podvedení klienti.
Zájem o tento produkt navíc v posledních letech klesá. A odborníci se shodují na tom, že je to pozitivní zpráva. Podle nich investiční životní pojištění těžilo ze své složitosti a pro klienty bylo většinou nevýhodné.
Zejména zpočátku lidé slyšeli na spojení životního pojištění a spoření do jednoho produktu. Zároveň tato pojistka láká na státní příspěvek, který klientům aktuálně nabízí daňový odpočet až 3 600 korun.
K jeho získání však musíte splnit několik podmínek:
Někteří klienti tuto pojistku využili také proto, že jim na ni přispívá zaměstnavatel. Jen loni od něj příspěvek získalo na 300 000 lidí. V průměru dostali 700 korun měsíčně.
Problém je, že pokud změníte práci a nový zaměstnavatel vám příspěvek nedá, musíte pojistné platit sami. Předčasné ukončení smlouvy je přitom spojené s poměrně vysokými poplatky.
Když k tomu přičtete už zmíněné mínusy, je jasné, že byste při zvažování této pojistky měli být opatrní.
Neznamená to ale, že byste životní pojištění neměli řešit vůbec. Tento produkt vám naopak dokáže ulehčit spoustu situací. Ať už vážně onemocníte, zraníte se nebo například přijdete o práci. Všechna tato rizika dokáže správné životní pojištění pokrýt.
Zpravidla se však vyplatí dát přednost rizikovému životnímu pojištění. Na rozdíl od toho investičního je u něj veškerý důraz na pojistnou složku. Tedy na krytí rizik.
A kdy byste si měli rizikové životní pojištění zřídit? Důležité je zejména ve chvíli, kdy je na vás někdo finančně závislý – tedy například při narození potomka.
Pokud se totiž vážně zraníte, dlouhodobě onemocníte nebo dokonce zemřete, vypadne rodině velká část příjmů. A správně nastavené životní pojištění je dokáže nahradit.
Máte tak jistotu, že ani v těch nejsložitějších životních situacích nezůstanou vaši blízcí bez prostředků.
A když zůstanete následkem nehody nebo vážného onemocnění upoutaný na invalidní vozík, pojistná částka vám pomůže i se zařízením nutných stavebních úprav.
Stejně tak se životní pojistka vyplatí, pokud plánujete hypotéku. Obejdete se pak i bez pojištění schopnosti splácet. To je v naprosté většině případů zbytečně drahé. A i když vám dokáže o trochu snížit úrokovou sazbu hypotéky, vzhledem k vysokým poplatkům a pojistnému bývá nevýhodné.
Životní pojištění vás přitom ochrání před stejnými riziky jako pojištění schopnosti splácet a zároveň vyjde levněji. Stačí ho jen správně nastavit. A pokud vás potkají vážné zdravotní problémy, získáte dost peněz, které vám i vaší rodině pomohou s doplacením půjčky.
Navíc se netýká jen smrti či vážných zdravotních problémů. Zahrnout do něj můžete také ztrátu zaměstnání.
Je sice pravda, že rizikové životní pojištění vám nepomůže vytvořit si finanční rezervu pro pozdější věk, jenže od toho tu jsou jiné produkty. Například investice.
Anebo už zmíněné penzijní spoření či stavební spoření. Obě nabízí státní zvýhodnění podobně jako investiční životní pojištění, oproti němu jsou ale výhodnější a flexibilnější. A na penzijní spoření vám také může přispět zaměstnavatel.
Ideální je proto sáhnout po rizikovém životním pojištění a vhodném spoření či investování. Sebe i svou rodinu zajistíte pro případ, že budete mít vážné zdravotní problémy, a zároveň si vytvoříte finanční rezervu na později. A výhodněji než s investičním „životkem”.
Zájem pojišťoven o to, zda kouříte, a kolik cigaret denně spotřebujete, může být pro mnoho lidí překvapující. Tyto otázky se objevují při sjednávání životního pojištění, protože kouření zásadně ovlivňuje zdravotní rizika a tím i výši pojistného. Správné a pravdivé informace jsou v této souvislosti klíčové, protože nesprávné údaje mohou vést k odmítnutí plnění nebo jiným komplikacím.
Nižší cena, jenže zároveň velké riziko. To v sobě skrývají bouraná auta. Hrozí, že mají poškozené bezpečnostní prvky a při nehodě vás dostatečně neochrání. Jak ale bourané auto poznat? Pomůže vám například kontrola laku, prohlídka interiéru nebo testovací jízda. Víte, co všechno z nich můžete zjistit?
Jak získat nejvýhodnější havarijní pojištění pro vaše auto? Nejjednodušší způsob, jak vybrat správné havarijní pojištění, je porovnat si všechny nabídky online na jednom místě. Proto jsme pro vás připravili přehlednou online kalkulačku havarijního pojištění.
Statistiky ukazují stále dokola ten stejný trend v českém pojišťovnictví: lidé si častěji pojišťují svůj majetek než vlastní život a zdraví. Stále ještě je to 65 procent Čechů, co má pojištěnou domácnost, ale jen 50 % Čechů se sjednaným životním pojištěním. Zaměřme se tu podrobněji na otázku o svých prioritách při zajišťování budoucnosti.
Jak najít nejvýhodnější povinné ručení pro váš vůz? Porovnání povinného ručení online a na jednom místě je tou nejlehčí cestou, jak si vybrat správně. Proto tu pro vás máme u povinného ručení srovnání formou jednoduché online kalkulačky.
KOMENTÁŘE k článku Investiční životní pojištění může přijít o státní podporu. Kvůli žalobám od klientů
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.