Investování do drahých kovů je oblíbeným způsobem diverzifikace portfolia a ochrany majetku před ekonomickými výkyvy. Zlato, stříbro, platina a palladium mohou posloužit jako spolehlivý uchovatel hodnoty s potenciálem zajímavého zhodnocení. Obchodování s drahými kovy nebo akcie „kovových“ společností dokáží nabídnout zajímavé zhodnocení. Provedeme vás investováním do drahých kovů, včetně forem investic, historických trendů, strategií, ale i daňových aspektů investování.
Investovat lze do čtyř hlavních drahých kovů: zlata, stříbra, platiny a palladia
Investovat můžete nákupem fyzických kovů (slitků, mincí), obchodováním na burze, investováním do „kovových“ fondů nebo do akcií „kovových“ společností.
Historické trendy ukazují dlouhodobý růst cen drahých kovů, ale je třeba počítat s volatilitou a přizpůsobit strategii individuálnímu investičnímu profilu.
Fyzické drahé kovy nabízejí bezpečnost a uchování hodnoty, zatímco obchodování na burze poskytuje flexibilitu, ale každá metoda má své výhody a nevýhody.
Zlato má mezi drahými kovy jedinečné postavení jako "bezpečný přístav" v dobách ekonomické nejistoty.
Co jsou investiční drahé kovy
Drahé kovy určené k investování jsou v současnosti čtyři. Jakožto investoři tedy máte na běžném trhu přístup k:
investicím do zlata
investicím do stříbra
investicím do platiny
investicím do palladia
Do drahých kovů se investuje několika způsoby
„Investování do drahých kovů nabízí několik možností. Velmi časté je obchodování s drahými kovy na burze. Často se setkáme i s přímým nákupem fyzického zlata, stříbra, platiny nebo palladia ve formě slitků či mincí. Ty lze uložit doma či v bezpečnostní schránce. Pro investory, kteří preferují nepřímé vlastnictví, existují ETF zaměřené na drahé kovy. Ty sledují cenu zlata nebo jiných kovů. Nakoupit můžete také akcie těžařských společností nebo investovat do podílových fondů zaměřených na drahé kovy,“ říká Martin Pleštil, ředitel úseku investic společnosti Broker Trust.
Historické trendy cen drahých kovů
Než se na investice do drahých kovů podíváme podrobněji, nejprve si ukažme vývoj ceny těchto kovů za posledních 30 let. Historie sice nezaručuje své opakování v budoucnosti, ale ukazuje možnosti a potenciál případné investice.
Cena zlata zaznamenala výrazný růst, ačkoli s občasnými výkyvy. V roce 1994 se uncová cena zlata pohybovala kolem 380 USD, zatímco v roce 2024 dosáhla přibližně 2000 USD a nadále stoupá. To představuje nárůst o více než 400 %.
Cena stříbra podléhala značným výkyvům, ale celkově se zvýšila. V roce 1994 se uncová cena stříbra pohybovala kolem 5 USD, zatímco v roce 2024 dosáhla přibližně 25 USD. To představuje nárůst o 400 %. Nicméně stříbro je známé svou větší volatilitou než zlato: například v roce 2011 dosáhla cena stříbra svého maxima téměř 50 USD za unci.
Cena platiny byla také volatilní a celkově se zvýšila. V roce 1994 se uncová cena platiny pohybovala kolem 390 USD, zatímco v roce 2024 dosáhla přibližně 1100 USD. To představuje nárůst o téměř 180 %. V roce 2008 dosáhla cena platiny svého maxima přes 2200 USD za unci.
Cena palladia rostla, i když s vysokými výkyvy. V roce 1994 se uncová cena palladia pohybovala kolem 160 USD, zatímco v roce 2024 dosáhla přibližně 1500 USD. To představuje nárůst o více než 800 %. Palladium je však známé svou extrémní volatilitou. V roce 2001 dosáhla cena palladia svého maxima přes 1100 USD za unci, následně však prudce klesla. V roce 2020 cena palladia opět prudce vzrostla a překonala hranici 3000 USD za unci.
Kde koupit drahé kovy? Záleží na formě investice
Fyzické drahé kovy můžete pořídit u jejich prodejců. Nejlépe u přímých partnerů rafinerií drahých kovů, abyste měli jistotu, že jsou slitky pravé. A také abyste si zajistili zpětný odkup, kdykoliv budete potřebovat. Zlato a stříbro nabízí touto cestou například Ibis InGold.
Všechny ostatní formy investování do drahých kovů lze realizovat přes brokera: investiční a/nebo obchodní platformu, s níž uzavřete smlouvu a založíte si zde obchodní/majetkový účet. Při výběru dbejte na licenci platformy, zajímejte se i o zkušenosti klientů a odborné recenze.
Strategie nastavte pode investičního cíle a plánu
Strategii a také formy investování do drahých kovů přizpůsobte svému investičnímu profilu a investičním cílům. Jste-li investor konzervativnější, jistě dejte přednost fyzickým slitkům, nejlépe zlatu, případně investici do zlatých fondů a zlatých ETF. V obou případech počítejte s dlouhodobějším horizontem a s tím, že fyzické drahé kovy sice mohou být vhodné pro každého investora, ovšem mají tvořit jen část investičního portfolia.
Odvážnější a již zkušenější investoři, kteří počítají i s průběžným vzděláváním a sledováním vývoje cen drahých kovů, se mohou pustit do obchodování na burze. S drahými kovy se tu obchoduje podobě jako s dalšími komoditami. Do akcií těžařských společností byste měli investovat jen v případě, že si dokážete důkladně nastudovat jejich aktuální situaci a možnosti budoucího vývoje.
Už se ale podívejme podrobněji na jednotlivé typy investování do drahých kovů.
1. Investice do fyzických kovů: výhody, nevýhody, daně a skladování
Fyzické kovy považujeme za bezpečná aktiva: historicky si udržují svou hodnotu, jde o reálný majetek, jehož hodnota udržuje krok s inflací. Prodat kov (a získat z něj své peníze zpět) je snadné a rychlé (když jste nakoupili u správného prodejce). Likvidita tu proto není problém. K nevýhodám patří volatilita ceny většiny kovů, náklady na skladování a transakční náklady spojené s jejich pořízením.
Zlato je od daní zcela osvobozeno, ostatní kovy jsou zatíženy daní z přidané hodnoty.
Jak bezpečně skladovat fyzické drahé kovy?
Drahé kovy můžete skladovat doma, nebo u specializované firmy (často banka nebo prodejce kovů), kteří mají k tomuto účelu své trezory. Někteří prodejci nabídnou bezplatné skladování. Pakliže máte drahé kovy doma, pamatujte na ně v pojištění domácnosti.
2. Obchodování s drahými kovy na burze: výhody, nevýhody a daně
Nákup a prodej kovů na burze prostřednictvím komoditních kontraktů nabízí flexibilitu a likviditu, ale je spojena s riziky a nároky na čas, znalosti a zkušenosti investora. K výhodám patří absence nutnosti skladování, možnost využít finanční páky a velmi vysoká likvidita. Nevýhodami jsou volatilita, již zmíněné nároky na investora a zvýšená rizikovost investice (především té s pákou). Obchodování na burze plně podléhá dani z příjmů.
3. Investice do „kovových“ fondů: výhody, nevýhody a daně
Tyto typy fondů investují do akcií těžařských společností nebo do komoditních kontraktů na kovy. Výhodou takové investice je samozřejmě diverzifikace portfolia, profesionální správa fondů, přístup k více druhům kovů a poměrně dobrá likvidita investice. K nevýhodám patří volatilita, poplatky a rizika spojená s obchodováním. Dani z příjmů se lze vyhnout po splnění tříletého časového testu.
4. Akcie společností zabývajících se kovy: výhody, nevýhody a daně
Akcie společností zabývajících se těžbou, zpracováním a obchodováním s drahými kovy nabízí investorům možnost profitovat z růstu cen kovů a zároveň se podílet na úspěchu těchto společností. Je tu proto potenciál vyššího zhodnocení, plus možnost získávat pravidelné dividendy. Investice s sebou však nese i rizika v podobě vysoké volatility, plus přírodních událostí, technologií i geopolitických dějů s negativním efektem na tyto firmy.
Dividendy z akcií jsou zdaněny vždy, a to daní z příjmu ve výši 15 %. Z prodeje akcií nebudete platit žádnou daň, pokud jste splnili časový test.
Zlato má jedinečnou pozici mezi drahými kovy
„Investice do zlata je často považována za bezpečný přístav v dobách ekonomické nejistoty a inflace, protože zlato si historicky udržuje svou hodnotu. Navíc zlato není přímo korelováno s akciovým trhem, což znamená, že může poskytnout diverzifikaci portfolia a snížit tak celkové riziko vašich investic. Někteří investoři vidí zlato i jako zajištění proti oslabení měny. Investice do zlata může být vysoce likvidní, přitom s minimálním rizikem. V neprospěch mohou ale hovořit poplatky a u přímého nákupu zlata i transakční náklady,“ popisuje Petr Jermář, specialista na finance Banky.cz.
Jaká je aktuální cena zlata/stříbra/platiny/palladia?
Aktuální ceny zlata, stříbra, platiny a palladia se neustále mění v závislosti na aktuální situaci na trhu. Pro zjištění aktuálních cen můžete navštívit specializované webové stránky, například Kurzy.cz.
Jaké jsou prognózy vývoje cen drahých kovů?
I prognózy vývoje cen drahých kovů se v čase vyvíjejí. Reagují na situaci ekonomickou, geopolitickou, na nabídku a poptávku po kovech, ale i na měnovou politiku centrálních bank. Pravidelné analýzy trhu a prognózy vývoje najdete na specializovaných portálech, u finančních a analytických společností.
Pamatujte však, že prognózy jsou pouze odhady, od nichž nelze očekávat, že se spolehlivě vyplní. Navíc se i jednotlivé prognózy mohou lišit v závislosti na zdroji informací a metodice analýzy.
Je lepší investovat do zlata nebo stříbra?
Záleží na vašich investičních cílech a toleranci k riziku. Zlato je obvykle stabilnější, stříbro může mít větší výkyvy. Největší výhodou zlata je absence jakéhokoliv zdanění. U stříbra musíte počítat s DPH ve výši 21 %, což vám počáteční hodnotu nakoupeného stříbra výrazně sníží.
Plánujete investice do krypta? Pak byste měli být umět bezpečně rozpoznat krypto podvody, a také vědět, jak se chránit. Kryptoměny nabízejí skvělé investiční příležitosti, ale zároveň jsou lákadlem pro podvodníky. Shromáždili jsme pro vás ty nejdůležitější tipy, jak se vyhnout podvodům a podvodným kryptoměnovým projektům, jak nenaletět na phishing krypta a co dělat, pokud už jste své peníze podvodníkům přece jen poslali.
V dnešním světě, kde ceny bytů dosahují nebeských výšin, se mnozí potýkají s otázkou, jak nejlépe investovat své peníze do nemovitostí. Pro ty, kteří si nemohou dovolit koupit byt, může být investice do garáže výnosnější alternativou. Zejména v lokalitách, kde cena bytů a pronájmů setrvale roste, může využití garáží přinést zajímavý pasivní příjem.
Trh s kryptoměnami zažívá další historický moment. Bitcoin, nejstarší a nejvýznamnější digitální měna, dosáhl v neděli přelomové hranice 80 000 USD (1 884 592 korun). Cena bitcoinu tak opět demonstruje svůj potenciál k růstu a ji pevnou pozici mezi investičními aktivy.
Nemovitosti, akcie, dluhopisy nebo například kryptoměny. Možností, jak investovat a zhodnotit peníze, máte spoustu. Každá z nich má své výhody i nevýhody. Proto jsme připravili srovnání těchto investic, které vám usnadní rozhodování, jak zhodnotit peníze.
Uvažujete o investici do kryptoměn a zaujal vás Polkadot? Oslovila vás myšlenka interaktivních Web3 blockchain technologií? V tomhle průvodci kryptoměnou DOT vám představíme jeden z nejambicióznějších blockchain projektů současnosti. Dozvíte se, jak Polkadot řeší současné problémy kryptoměnového světa (škálovatelnosti po chybějící propojení mezi různými sítěmi) a jak můžete na této platformě (i coby drobný investor) získávat pasivní příjem prostřednictvím stakingu.
KOMENTÁŘE k článku Investování do drahých kovů: Co potřebujete vědět
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.