Banky.cz Články Osobní a rodinné finance Jak a kolik měsíčně spořit a odkládat na důstojný důchod?

Jak a kolik měsíčně spořit a odkládat na důstojný důchod?

Výše důchodů je tématem, které hýbe společností už nějaký ten pátek. Není to tak dlouho, co spatřila světlo světa důchodová reforma, na které se delší dobu pracovalo. Teď je skutečností, pro mnohé z nás ale znamená ne moc příznivé vyhlídky. Kdo se na důchod nezabezpečí sám, nemůže s důstojným stářím moc počítat. Státem vyplácený důchod naše potřeby nepokryje. Jak se tedy zabezpečit? Jak na plánování důchodu a finanční nezávislost v důchodu? Podívejte se na naše rady pro spoření na důchod.

REKLAMA

Když se řekne důchod

Pod pojmem důchod se nejčastěji myslí starobní důchod neboli starobní penze. Jde o dávku, kterou vyplácí stát, a to člověku, který dosáhl důchodového věku a splnil potřebnou dobu sociálního pojištění. Výše důchodového věku se mění, aktuálně se pohybuje kolem 64 až 65 let pro muže i ženy, u žen ale dochází k mírnému snížení podle toho, kolik dětí vychovaly. Lidé také mohou odejít do předčasného důchodu, a to až o 3 roky dříve (s přesným výpočtem vám na míru pomůže důchodová kalkulačka). A pojištění? Povinností je v současnosti 35 let platného pojištění.

Jak se vypočítává výše důchodu?

Důchod jako dávka slouží k náhradě mzdy v době stáří, jde tak o pravidelnou dávku, která se vyplácí na základě zákona o důchodovém pojištění – z. č. 155/1995 Sb. Vyplácí ji Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) a skládá se ze dvou částí:

  • Základní výměry, která je pro všechny stejná a činí 10 % průměrné mzdy v ČR.
  • Procentní výměry, která obvykle tvoří větší část důchodu a vypočítává se z celoživotních výdělků, ze kterých se odvádělo důchodové pojištění a počtu odpracovaných let. Čím vyšší výdělky jste měli, tím vyšší je výpočtový základ. Čím víc let jste pracovali, tím větší část z vypočítaného základu bude tvořit procentní výměru důchodu.

Proč je důležité myslet na důchod včas? Kdy začít spořit na důchod?

V mládí na důchod nemyslíme, máme pocit, že je příliš daleko. Kdo ví, zda se ho dožijeme? Pravda, ale nechávat vše na poslední chvíli není to správné řešení, v otázce zabezpečení na důchod do platí dvojnásob. Čím později si uvědomíme, že je třeba myslet na optimální spoření na důchod a to, že si máme něco dávat stranou, tím víc si pak budeme říkat, jak jsme byli hloupí, protože se budeme potýkat s nedostatkem financí. Je to bohužel tak, když jde o spoření na důchod, pak platí, že čím dřív, tím líp.

Jak si spořit na důchod

Kolik bych měl mít naspořeno na důchod?

Tak tohle je jedna z nejčastějších otázek, jednoznačná odpověď na ni neexistuje. Nikdo totiž přesně neví, jaký výpočet důchodu bude platit ve chvíli, kdy půjdete do důchodu, ani to, jaká bude inflace a kolik za služby, zboží a další věci zaplatíme. Obecně se ale doporučuje podívat se na svůj průměrný příjem a porovnat ho s částkou, kterou vám ČSSZ bude vyplácet jako důchod.

Na každý měsíc byste si tak měli našetřit na rozdíl mezi těmito dvěma částkami. Pokud průměrný důchod bude například 20 000 Kč a vy měsíčně máte výdaje ve výši 30 000 Kč, pak si musíte našetřit 10 000 kč na každý měsíc, který strávíte v důchodu, v potaz musíte vzít i to, jak si důchodu chcete užívat.

Někdo se těší, že si odpočine, bude se věnovat domečku nebo chatě, okopávat záhony na zahrádce a užívat si volna. To pak žádné další výdaje téměř nevzniknou. Jiný už se ale vidí na cestách. Konečně si dopřeje to, co si po dlouhá léta odpíral. Představa krásná, ale když si na ni dopředu nenašetříte, jen těžko si ten sen splníte. Pokud tedy víte, že si chcete v důchodu plnit sny, určitě si odkládejte ještě větší sumu.

Náš tip: Čím dřív si začnete spořit, tím menší měsíční spoření na důchod bude třeba, když začnete později, pak si musíte odkládat pravidelně větší sumu. Cílová částka by neměla klesnout pod 2 miliony korun, jen tak se vyhnete výraznému poklesu životní úrovně. A je jedno, zda jste muž, či žena.

Mohlo by vás zajímat: Předčasné důchody: Podmínky se od října 2024 opět zpřísnily.

Jak je to s výdaji v důchodu?

Většina z nás se odchodu do důchodu nemůže dočkat, těšíme se, jak nám ubyde povinností, nebudeme muset každé ráno vstávat do práce, ušetříme na nákladech za dopravu a mnoho dalšího. Ano, toho si ze začátku určitě budeme užívat, brzy ale přijde prozření. Složenky se neptají, zda chodíte do práce, nebo jestli jste v důchodu, účty se platit musí. Stejně jako nájem, pokud nebydlíte ve vlastním, náklady na energie, jídlo a mnoho dalšího. No a pokud ještě budete cestovat, vaše výdaje porostou. A na to je třeba se připravit. Bohužel, životní náklady v důchodu se od těch běžných tolik neliší.

Jaké jsou investiční možnosti pro důchodové spoření?

Běžný účet s bonusem 1 000 Kč

Důchodové systémy se většinou opírají o 3 pilíře, v našem státě je tomu trochu jinak, aktuálně totiž stojí jen dva z nich. První pilíř tvoří povinné důchodové pojištění, druhý tvořilo důchodové spoření, které ale bylo pro neefektivnost u nás zrušeno. Třetí pilíř prošel v roce 2012 reformou a patří sem penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření. Druhý a třetí pilíř bychom mohli jednoduše označit jako dobrovolný systém spoření na důchod, druhý pilíř ale skončil v lednu 2015 a nahradil ho ten třetí.

Kdo hledá cestu, jak spořit na důchod, ten může vsadit na:

  • Penzijní připojištění nebo spoření
  • Vkladové produkty bank jako spořící účet nebo termínovaný vklad
  • Investice do podílových fondů, dluhopisů, akcií atd.
  • Dlouhodobý investiční produkt podporovaný státem a regulovaný ČNB

Penzijní připojištění si už nesjednáte

Penzijní připojištění je součástí třetího pilíře důchodového systému, označovalo se také důchodové připojištění a dnes si ho už nesjednáte. Bylo zastaveno v roce 2012, od té doby jen dobíhají smlouvy, v třetím pilíři toto pojištění nahradilo doplňkové penzijní spoření.

Penzijní připojištění si ale původně mohla sjednat každá osoba starší 18 let, která byla občanem ČR nebo jiné země EU a šlo o investici do státních dluhopisů s nízkým stupněm rizika, termínovaných vkladů nebo pokladničních poukázek. Principem bylo ukládat si pravidelné měsíční příspěvky, ke kterým se připisují státní příspěvky a jednorázově ročně podíly na zisku Transformovaného fondu, tedy výnosy. Klient měl garantované nezáporné zhodnocení, tudíž měl jistotu, že dostane minimálně to, co do připojištění vložil.

Mohlo by vás zajímat: Stát vám přestal přispívat na důchodové spoření? Podívejte se, co dělat

Doplňkové penzijní spoření je aktuální

Mezi nástroje pro důchodové spoření patří i doplňkové penzijní spoření. Na rozdíl od penzijního připojištění, doplňkové penzijní spoření stále běží a přijímá nové klienty. Od penzijního připojištění se liší v tom, že může dojít ke ztrátám z vložených prostředků. Na druhou stranu si díky tomuto spoření můžete našetřit víc, sami také můžete ovlivňovat zhodnocení úspor, můžete také v průběhu spoření měnit strategii.

Jaké jsou výhody penzijního spoření?

Doplňkové penzijní spoření dokáže efektivně zhodnotit vaše finance. Každý měsíc zasíláte pravidelný příspěvek na svůj penzijní účet, výši si sami určíte. Vybrat si můžete ze tří investičních strategií, a to konzervativní, vyváženou a dynamickou. Pokud spoříte měsíčně alespoň 300 Kč, můžete se těšit na státní příspěvek jako státní podporu důchodu, jeho maximální výše je 2760 Kč ročně. Dosáhnete na něj, pokud si měsíčně spoříte alespoň 1000 Kč. Těšit se můžete i na daňové úlevy pro důchod. Pokud do připojištění vložíte každý měsíc více než 1 000 Kč, pak se vám v ročním zúčtování nebo v daňovém přiznání daňový základ sníží o dvanáctinásobek částky, kterou jste vložili nad hranici tisíce korun. Penzijní příspěvek může dát i zaměstnavatel. Zákonem regulované podmínky, kdy stát stanoví, kolik si fondy mohou od klientů účtovat ze zisku apod.

Jaké jsou nevýhody penzijního spoření?

Nižší výnosy, než byste si možná představovali. S dobou spoření naspořená částka roste a státní příspěvky z ní tvoří stále menší část celkového výnosu.

Jaké změny přinese rok 2024?

Stát chce lidi motivovat k tomu, aby si na důchod spořili přece jen o něco více než dosud, proto s rokem 2024 přijdou i nějaké změny. Jaké?

Stavební spoření ČS s bonusem 8 500 Kč

Od 1. 1. 2024 se můžeme těšit na zvýšení daňového zvýhodnění, další změny nastanou k 1. 7. 2024.

  • Minimální výše měsíčního příspěvku pro získání státní podpory byla dosud 300 Kč, teď se zvýší na 500 Kč.
  • Max. výše státního příspěvku vzroste z 230 Kč na 340 Kč při úložce 1 700 Kč/měsíc (20%)
  • Zvýší se daňová sleva (snížení daňového základu) z 24 000 Kč na 48 000 Kč (při úložce nad 1 700 Kč/měsíc)
  • Senioři nebudou mít nárok na státní podporu od července 2024
  • U smluv uzavřených po 1. 1. 2024 se minimální doba spoření prodlouží ze současných 60 měsíců na 120 měsíců.

A co dlouhodobé investice?

Krátkodobé produkty jako spořící účet jsou sice fajn, na druhou stranu, kdo chce být na důchod skutečně zajištěný, ten by měl vsadit i na dlouhodobé investice pro důchod. Jaké investiční strategie pro důchod existují a patří mezi nejlepší spoření na důchod?

Investice do nemovitosti

Je jedno, zda půjde o byt či dům, v každém případě vás zajistí a vy v důchodovém věku nebudete muset řešit otázku, zda budete nebo nebudete mít na to, abyste zaplatili nájemné. Další možností je pořízení investičního bytu třeba na hypotéku, který můžete pronajímat a každý měsíc vám z něj budou plynout příjmy.

Spořící účty

Spořící účty slouží ke zhodnocování volných finančních prostředků, které jsou v takovém případě zpravidla zhodnocovány vyšší úrokovou sazbou, než kdybyste je vložili na běžný účet. Pokud si ve smlouvě nesjednáte výpovědní lhůtu, máte peníze pořád po ruce a kdykoli si je můžete převést na svůj běžný účet. Většina spořících účtů je bez poplatku a vklady jsou pojištěny až do výše 100 000 euro, nevýhodou může být nutnost pořídit si u této banky i běžný účet nebo to, že úrokovou sazbu může banka kdykoli měnit, není garantovaná.

Kolik si spořit na důchod?

Termínované vklady

Zvláštním druhem spořících účtů jsou tzv. termínované vklady neboli termínované bankovní účty, ze kterých nemůžete finance vybírat, dokud neuplyne doba vkladu. Mají fixní úrokovou sazbu a sjednáváte si je na předem danou a pevně stanovenou dobu. Po ni se vám peníze budou úročit stále stejně vysokým úrokem, který znáte dopředu.

Termínované účty dělíme do dvou skupin, a to na jednorázové a revolvingové. Jednorázové termínované vklady jsou bez obnovení, což znamená, že po uplynutí sjednané doby banka automaticky převede vloženou částku navýšenou o úroky na váš běžný účet, případně si vše můžete po dohodě vyzvednout v hotovosti. Revolvingové termínované vklady jsou s obnovením, což znamená, že částku po uplynutí sjednané doby nevyberete, ale banka účet automaticky obnoví. Doba vkladu je stejná, úroková sazba se vypočítá podle aktuálně platné bankovní sazby.

Stavební spoření

Další možností, jak si naspořit na důchod, bezpečně uložit peníze a dosáhnout přitom na státní příspěvek, je stavební spoření, které si můžete vybrat nejdříve po 6 letech, finance pak můžete využít na spotřebu i libovolné investice.

  • Veškeré vklady na stavební spoření jsou ze zákona pojištěné, a to až do výše 100 000 eur.
  • Výše státního příspěvku činí 10 % z uložené částky ročně, maximálně ale 2 000 Kč (od roku 2024 5%, max. 1 000 Kč).
  • Abyste maximální výši příspěvku získali, je třeba naspořit si za rok minimálně 20 000 Kč.
  • Díky státnímu příspěvku se roční zhodnocení vkladů může vyšplhat i přes 3,5%
  • Pokud ale stavebko zrušíte dřív než po uplynutí 6 let, přijdete o veškerou státní podporu.
REKLAMA

ANKETA k článku Jak a kolik měsíčně spořit a odkládat na důstojný důchod?

Spoříte si na penzi v Doplňkovém penzijním spoření?

Počet odpovědí: 120

KOMENTÁŘE k článku Jak a kolik měsíčně spořit a odkládat na důstojný důchod?

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Aktuální a historický vývoj inflace

Aktuální a historický vývoj inflace

Dlouhé roky Češi inflaci příliš nevnímali. Ceny zboží a služeb totiž rostly pozvolným tempem. Zlom nastal až v roce 2022, kdy inflace meziročně vzrostla o hrozivých 15,1 procenta, což byla nejhorší hodnota od roku 1993. Kupní síla peněz v uplynulých dvou letech klesla a domácnosti i firmy si dnes za své nákupy výrazně připlatí. Přečtěte si, co je inflace, jaké jsou její příčiny, jak se v uplynulých letech vyvíjela a co vše ovlivňuje.

Nejlepší knihy o financích: Jak začít investovat a další tipy nejen pro začátečníky

Nejlepší knihy o financích: Jak začít investovat a další tipy nejen pro začátečníky

Ať zrovna začínáte s investováním, studujete ekonomii, nebo se jen chcete vzdělat, tyhle tipy vám vytrhnou trn z paty. Dali jsme totiž dohromady pár klasických titulů i populárních novinek, které investičními základy provedou i úplné ekonomické benjamínky.

Fotovoltaika na balkon: Kompletní průvodce pro úsporu energie v bytě

Fotovoltaika na balkon: Kompletní průvodce pro úsporu energie v bytě

Fotovoltaickou elektrárnu lze umístit na různá místa. Nejčastěji se nachází na střechách domů, ale lze ji nainstalovat i na balkon. Poradíme vám, jaké otázky si položit před instalací, jaký výkon mají panely, jaká povolení jsou zapotřebí a kolik stojí fotovoltaická elektrárna.

Nejlepší aplikace pro věrnostní karty: Využijte své slevy naplno

Nejlepší aplikace pro věrnostní karty: Využijte své slevy naplno

V době digitální transformace má smysl mít své věrnostní karty vždy po ruce, a to bez nutnosti nosit těžkou peněženku plnou plastových kartiček. Nejpohodlnější řešení představují aplikace pro věrnostní karty, které umožňují ukládání všech vašich karet na jednom místě. Tento trend se rychle rozšiřuje, přičemž mnoho uživatelů již přešlo na používání mobilních aplikací jako je Stocard, které jsou intuitivní a snadno ovladatelné.

Cena domácí solární elektrárny: Přehled nákladů, dotací a návratnosti

Cena domácí solární elektrárny: Přehled nákladů, dotací a návratnosti

Výdaje za energie v rodinném domě může výrazně snížit správně navržený solární systém. Existuje několik typů solárních systémů, přičemž nejčastěji jsou instalovány fotovoltaické elektrárny. Počáteční výdaje se pohybují v řádu stovek tisíc korun. Při splnění určitých podmínek je možné získat dotaci. Jaká je aktuální cena solární elektrárny a jak rychle se tato investice vrátí?

Z naší bankovní poradny

Mám nárok na nemocenskou, mateřskou a doplatek na bydlení?

Dobry den, od 9.11. 2020 začne 5. měsíc těhotenství a již tedy nemohu pracovat. Přidal se mi k těhotenství výřez ploténky a trpím silnými bolestmi a jako těhotná nic dělat nemohu, mám odpočívat, žádné léky nesmím. Ale jako OSVČ nemám nárok na mateřskou ani nemocenskou z důvodu, že jsem si neplatila nemocenské pojištěni. Nevěděla jsem, že se doporučuje. Platila jsem vždy sociální a zdravotní. Nemam nárok na žádné finance z úřadu práce. Až po narozeni miminka rodičovsky příspěvek. Je to tedy tak? Tak se chci ještě zeptat, přítel má plat 37 000 Kč, má insolvenci a zatím mu nechávají 14 860 Kč. Bohužel nemáme nárok na příspěvek na bydlení a nemam nárok ani na porodné, jelikož se bere plat před stažením insolvence a páni mi na úřadu říkala, že máme zkusit odklad insolvence na rok. Je to skutečně tak jak mi bylo řečeno že se bere plat před stržením insolvence a tedy na nic nárok nemáme? Děkuji za vyjádření. Dobrý den, bez placeného nemocenského pojištění nemáte nárok na výplatu nemocenské ani mateřské. OSVČ se vždy musí rozhodnout, jestli je lepší neplatit pojištění (a mít více peněz hned) nebo se naopak nemocenského pojištění účastnit a mít za poplatek pokryté riziko nemoci.  Přítel s nadprůměrným platem 37 000 Kč na příspěvek na bydlení nedosáhne. Pro účely nároku na dávku se uvažuje čistý příjem před. ins. srážkami (jinak by to nedávalo smysl - dlužníkovi by se srazila insolvence a peníze by mu doplatil Úřad práce?).  U vás se bohužel sešlo více komplikací - Vy jste si neplatila nemocenské pojištění, přítel se zadlužil a spadl do osobního bankrotu, a nejste manželé, takže nepožíváte výhod manželství (např. vyšší nezabavitelné minimum v insolvenci na manžela/manželku, atd.). ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Jak se dostat z dluhů?

Dobrý den, pomáhám matce dostat se zpátky na nohy. Má cca 10 exekucí, je nezaměstnaná. Chci se zeptat, zdali má nárok na dávku v hmotné nouzi a příspěvek na bydlení. Pokud ano, zdali nějaké peníze dostane nebo ji budou hned strženy na pokrytí exekuce, tzn. zdali už Úřad při vyplácení peněz ví, kolik jí nechat a kolik půjde na pokryti dluhu. Moc děkuji za každou informaci. Dobrý den, snaha pomoci své matce je jistě chválihodná, ale špatnou finanční situaci a exekuce nevyřešíte žádostmi o sociální dávky. Pokud Vaše matka nezvládá splácet své závazky (s 10 exekucemi pravděpodobně ne), doporučuji požádat o osobní bankrot, jehož podmínky jsou od 6/2019 velmi mírné. Po dobu 5 let stačí splácet měsíčně min. 2 200 Kč a následně bude zbytek prominut. Aby bylo možné na insolvenci srážet min. 2 200 Kč, je nutné mít příjem min. 11 000 Kč čistého měsíčně. Mamince tak stačí si najít zcela libovolnou práci za minimální mzdu. Mimořádná okamžitá dávka v hmotné nouzi se poskytuje pouze na řešení mimořádných jednorázových záležitostí (např. při živelné pohromě, po propuštění z vězení, atd.). Běžný dlužník v exekuci tuto definici spíše nenaplní (nestalo-li se mu něco mimořádného). Exekutor musí vždy dlužníkům ponechat tzv. nezabavitelné minimum, tedy dlužníci v exekuci nikdy nezůstávají zcela bez peněz (např. z příjmu 10 000 Kč lze srážet u nepřednostních pohledávek max. 742 Kč).  Příspěvek na bydlení je závislý na mnoha faktorech (příjmy, náklady na bydlení, normované náklady na bydlení, typ bydlení - v nájmu, ve vlastním).  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Jak řešit dluhy?

Dobrý den, dostal jsem se do situace, kdy nezvládám splácet své dluhy a to i například energie, dluh na pojištění, mobilní operátor atd. Zkrátka bezvýchodná situace. Celková výše dluhů je zhruba 150 000 Kč. Pomalu ale jistě se blížím exekuci. Bohužel jsem v registru dlužníků a rád bych se z této situace dostal jinak než například insolvencí. Jsem zaměstnaný a můj čistý výdělek je 17 000 Kč a mám DPČ, kde si měsíčně přivydělám zhruba 15 000 Kč. Můj osobní názor je, že by pro mě bylo nejjednodušší si někde půjčit oněch 150 000 Kč, z toho vše zaplatit a splácet jednu půjčku, u které si jsem jistý, že nebudu mít problém s řádnými splátkami. Nicméně mi zřejmě nikde nepůjčí. Je nějaké řešení této situace? Předem děkuji za odpověď. Dobrý den, s negativními záznamy v registrech Vám nikdo nepůjčí, tedy máte jen 2 možnosti: 1) snížit výdaje na minimum, žít o chlebu a vodě a všechny dluhy (150 000 Kč) z příjmu 32 000 Kč splácet co to dá 2) požádat o osobní bankrot (insolvenci), což by pro Vás bylo vlastně dost podobné jako první možnost (z 32 000 Kč by Vám zůstávalo jen 14 680 Kč) Máte-li silnou vůli, dávejte měsíčně 17 000 Kč na splátky dluhů. Nemáte-li silnou vůli, požádejte o insolvenci a bude to za Vás nedobrovolně dělat ins. správce (který si z toho bude strhávat měsíčně odměnu min. 1 100 Kč, tedy dluh se Vám bude snižovat pomaleji). ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena