Banky.cz Články Akcie a investice Jak efektivně rozmnožit své peníze: Kompletní průvodce investováním

Jak efektivně rozmnožit své peníze: Kompletní průvodce investováním

Investování
23.7.2024 Akcie a investice

Kdo by nechtěl rozmnožit své těžce vydělané peníze. Jenže jak na to? Kdy a kde začít s investováním, coby jedinou cestou, která může vést k rozmnožení finančních prostředků (a dlouhodobě porážet inflaci)? Jistě jste už slyšeli, že spoření nestačí. A že investovat se má opatrně a promyšleně. Jenže jak na to? Dozvíte se v našem průvodci.

REKLAMA

Správnou cestou k rozmnožení peněz jsou investice

Investování je proces přidělování finančních prostředků do různých aktiv, s cílem generovat zisk nebo růst hodnoty v čase. Investoři mohou investovat do akcií, dluhopisů, nemovitostí, fondů, ETF, komodit nebo jiných finančních produktů, případně obchodovat na burze (skrze makléře). Investice s sebou sice nesou riziko (na rozdíl od vkladů na účtech v bance), ale nabízejí vyšší pravděpodobné zhodnocení, porážejí inflaci a dokáží vést až k finanční nezávislosti,“ popisuje Petr Jermář, specialista na finance Banky.cz.

Jak začít s investováním

Do investování se nelze pustit bezhlavě a jen tak, ad hoc. Investování je dlouhodobá záležitost, kterou si musíte promyslet, nastavit si cíl a vytvořit investiční plán. Budete si muset vyčlenit finanční prostředky odpovídající investičnímu cíli a vybrat platformu nebo zprostředkovatele, kterým budete (oprávněně) důvěřovat. 

Co je investiční cíl, investiční plán a jak je vytvořit

Investiční plán obsahuje váš investiční cíl. Například kolik chcete mít v investicích na majetkovém účtu (účtech), až vám bude 60 let. Podle toho, jaký cíl si nastavíte, a na jak dlouho dopředu, budete sestavovat svůj celkový investiční plán (a jeho strategii).

Hlavním cílem investování je dosáhnout vyšších výnosů, než jaké by poskytlo prosté spoření. Dlouhodobé investování může pomoci budovat bohatství, zajišťovat finanční stabilitu a dosahovat osobních finančních cílů, jako je zajištění na důchod nebo vzdělání dětí. Nejdůležitějším pomocníkem, který v investování posouvá ke stanoveným cílům, je čas. Právě dlouhodobost tvoří základní stavební kámen efektivní investice,“ vysvětluje Martin Pleštil, ředitel úseku investic Broker Trustu.

Jedním z finančních cílů může být například dosažení pravidelného měsíčního příjmů, právě díky investicím. Podívejte se na výhody a nevýhody různých druhů investic, které sebou přináší měsíční příjmy.

Co je investiční strategie a po jaké sáhnout

Investiční strategie vychází z investičního cíle i plánu. Jestliže máte jako cíl získat nahromadit v investicích 8 mil. Kč do 60 let vašeho věku, z cíle si odvodíte strategii: kolik investovat, v jakém rytmu a hlavně kam. Vše závisí na částce, jaké chcete v cíli dosáhnout, na době investování a ve velké míře i na vašem vztahu k investičnímu riziku. 

Jinak budete investovat, pokud je vám dnes 30 let, a jinak, jestliže je vám 50 let. Každý druh investice má pro různou délku trvání různou rizikovost. Proto se pro jiné věkové skupiny hodí jiné investiční nástroje.

Co je investiční strategie a po jaké sáhnout

Pamatujte i na profil investora

Do strategie nutně musíte promítnout i profil investora: jste investor dynamický, vyvážený, případně tendující ke konzervativním investicím? A setká se to s investičním cílem? Čím dynamičtější investor, s tím vyšším zhodnocením (v dlouhém horizontu) může počítat. Ovšem konzervativní investice žádné velké zhodnocení nepřinesou. 

Investiční strategie se bude v čase vyvíjet. Avšak investiční cíle a plány byste příliš měnit neměli (leda cíl racionalizovat, a tomu přizpůsobovat i plánování).

Co je investiční portfolio a jak ho diverzifikovat

Investiční portfolio je přehled investic, které realizujete. Mělo by být pestré, aby pokrylo jak rizikovější (ale výnosnější) složku, tak složku konzervativnější, která vám bude krýt záda, kdybyste náhodou museli ze svých investic čerpat dřív, než bylo v plánu. 

Investice se zhodnocením až 12%

Jaké investiční nástroje se dají využít

Do investičního portfolia lze zařadit mnoho investiční nástrojů:

Některé investice jsou státem podporované: příspěvkem nebo odpočtem z daňového základu:

Které investiční možnosti patří k nejbezpečnějším

K nejbezpečnějším nástrojům patří všechny investice dlouhodobé, přitom s pasivním zapojením investora. Co znamená pasivní zapojení? Že si investici neřídí investor sám (například obchodováním), ale nechává za sebe investovat odborníky (podílové fondy, licencované investiční poradce), případně algoritmus (ETF). Z tohoto pohledu jsou bezpečné i investice do akciových nástrojů, ale opakujeme: musejí být dlouhodobé, tedy alespoň 15 – 20 let.

Z krátkodobého hlediska jsou bezpečnější nemovitosti a nemovitostní fondy, kvalitní dluhopisy, peněžní a dluhopisové podílové fondy nebo prověřený crowdfunding. Na střednědobé škále se do bezpečného ranku dostává i zlato (a další drahé kovy).

Specifikem jsou aktivní investice, u nichž si investor rozhoduje zcela sám. Jde především o investice do umění (veteránů, vína atp.), o flipování nemovitostí, obchodování na burze, ale i vlastní nákup akcií (podle svého výběru), dluhopisů a kryptoměn. Zde je nutná značná dávka investorských znalostí a dovedností, plus neustálý přehled o dění na trhu a celkově v ekonomice, včetně jejích jednotlivých odvětví.

Online srovnání podílových fondů

Co je v investicích naopak rizikové

Rizikové je investovat bez cíle, plánu, bez strategie a ujasněného vztahu k riziku. Jakmile si nejste ohledně investiční strategie „jisti v kramflecích“, snadno uděláte chyby. Drahé chyby. Ovládnou vás emoce, a ty vždycky vedou ke špatným výsledkům. Nejnebezpečnější jsou v investování chamtivost (při volbě investice) a strach (při kolísání investice v čase). V investicích proto má nezastupitelné místo i kvalitní investiční poradenství.

Nesprávné jsou též příliš krátkodobé investice. Investovat na rok nebo dva, to nemá (až na výjimky) smysl. Na krátkou dobu si ponechte peníze na spořicím účtu (případně v repo fondech). Ale do akcií je na tak krátkou dobu rozhodně nedávejte.

Rizikové jsou ještě i konzervativní investice realizované na dlouhém horizontu. Zde se dostáváte do rizika příliš malého zhodnocení svých prostředků.

Nemovitostní fondy

Výhody investování

  • potenciál vyšších výnosů než u spořících účtů či termínovaných vkladů
  • ochrana před inflací
  • možnost dosáhnout i vysokých finančních cílů
  • v investicích peníze "pracují" pro nás
  • možnost získat pasivní příjem
  • daňové výhody
  • investiční cíl a jasně definovaný plán pomáhá s řízením financí

Nevýhody investování

  • dlouhodobý horizont
  • nutnost dodržovat investiční strategii a morálku
  • investované peníze se dlouhodobě nedají využívat
  • kolísání hodnoty investice
  • riziko ztráty (zejména u aktivního investování)
  • poplatky (někde i skryté)
  • daně (u některých investic)
  • nutné alespoň základní znalosti

Jak vybrat správnou investiční platformu?

Výběr investiční platformy se odvíjí od několika faktorů:

  • licence investiční platformy 
  • do jakých nástrojů chcete investovat a která platforma s nimi pracuje
  • výše poplatků (jak platformě, tak u využívaných nástrojů)
  • uživatelské prostředí – jde o plnohodnotnou platformu, nebo se zaměřuje na začátečníky, případně se dá obchodovat jen prostřednictvím makléřů?
  • kvalita mobilní aplikace, když se nechcete omezovat jen na desktop
  • zákaznická podpora
  • vzdělávací agenda platformy, informační servis pro investory
  • recenze a hodnocení platformy od ostatních (i bývalých) investorů.

Často se ptáte

Jak se inspirovat úspěšnými investory?

Tato otázka nemá jednoduchou odpověď. Úspěšné investory můžete sledovat, většinou o svých investicích referují na svých webových stránkách a blozích. Některé platformy umožňují kopírovat strategii úspěšných investorů. Nejčastěji se s tím setkáte u obchodování. 

Jak se daní investice? 

Zdanění investic má vícero režimů:

  • Vždycky zdaněné – investice s pravidelným výnosem, vypláceným investorovi. Především dividendy z akcií (pokud si je necháte posílat na běžný účet), kupony z dluhopisů, úroky z crowdfundingu, nemovitosti (nikoliv ve fondech), zisky z obchodování (včetně komodit, a pozor, u komodit je ještě i DPH), investice do umění a spol.
  • Vždycky bez daně – zlato.
  • Bez daně až po splnění časového testu – všechny ostatní investice, které držíte déle než 3 roky, přičemž za první tři roky z investic neodprodáte více než 100 000 Kč za ročně.

Jaké jsou výhody a nevýhody různých investic?

Jednotlivým typů, investic, jejich fungování, možnostem založení, právním a daňovým aspektům, ale i jejich výhodám a nevýhodám se věnujeme v samostatných článcích:

REKLAMA

ANKETA k článku Jak efektivně rozmnožit své peníze: Kompletní průvodce investováním

Znáte zmíněné možnosti, jak rozmnožit své peníze?

Počet odpovědí: 52

KOMENTÁŘE k článku Jak efektivně rozmnožit své peníze: Kompletní průvodce investováním

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

V USA se čeká snižování úrokových sazeb, index SP500 se opět obchoduje v těsné blízkosti svých historických maxim

V USA se čeká snižování úrokových sazeb, index SP500 se opět obchoduje v těsné blízkosti svých historických maxim

30.8.2024 Akcie a investice

Trhy se v poslední době chovaly poněkud nervózně. Podívali jsme se proto, jak současnost a zejména blízkou budoucnost na trzích vnímají investiční specialisté: tentokráte Václav Pech, investiční analytik Broker Trustu. Svůj komentář začal slovy: „A co se stalo? Nic.“ Medvěda se prý zdaleka ještě bát nemusíme (vysvětlení níže).

Čínské akcie: Jak investovat a na co si dát pozor?

Čínské akcie: Jak investovat a na co si dát pozor?

29.8.2024 Akcie a investice

Lákají vás investice do čínských akcií, ale nevíte, kde začít? Přečtěte si, jak na to, které tituly jsou mezi investory nejpopulárnější, a hlavně s jakými riziky je třeba počítat.

Vše o ETF: Kompletní průvodce investováním

Vše o ETF: Kompletní průvodce investováním

27.8.2024 Akcie a investice

Exchange Traded Funds (ETF) představují moderní a populární způsob, jak investovat na burze. Tyto fondy umožňují obchodovat různé akcie a jiné cenné papíry v rámci jediného produktu, čímž zjednodušují diverzifikaci a minimalizují riziko. ETF nabízejí výhody jako nižší poplatky, flexibilitu při obchodování a okamžité vyrovnání transakcí.

Investice do energetických komodit: Příležitosti a výzvy

Investice do energetických komodit: Příležitosti a výzvy

27.8.2024 Akcie a investice

Investice do energetických komodit nejsou pro každého. Ale mohou být atraktivní pro investory, kteří hledají potenciál vysokých výnosů a diverzifikaci portfolia, jsou přitom odolní značně zvýšenému investičnímu riziku. Před investováním je nezbytné důkladně se seznámit s trhem, porozumět faktorům, které ovlivňují ceny komodit, a zvážit svá investiční cíle a toleranci k riziku. Počítat musíte se stále výraznější aplikací globální energetické transformace. Zde jsou podrobnosti.

P2P investice: Jak fungují a jak na nich vydělat

P2P investice: Jak fungují a jak na nich vydělat

26.8.2024 Akcie a investice

Chcete své úspory zhodnotit lépe než na spořicím účtu, a zároveň toužíte spíš po alternativní investici, kterou si budete sami řídit? Investování v P2P vám umožní půjčovat peníze přímo lidem nebo úvěrovým firmám, a získat díky tomu možnost atraktivních výnosů. V tomto článku se dozvíte, jak P2P investice fungují, jaké jsou jejich výhody a nevýhody, a jak si vybrat tu správnou platformu, abyste maximalizovali své zisky a minimalizovali rizika. Vedle manuálního investování se můžete spolehnout i na automat, který vám ušetří spoustu času. Podívejte se na podrobnosti.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

Akcie

Akcie symbolizují majetkový podíl v určité společnosti a patří mezi oblíbené investiční nástroje mnoha lidí. Když se rozhodneme investovat do akcií, můžeme očekávat atraktivní výnosy, ale musíme si být vědomi i možného rizika. Jakou roli hrají akcie v investičním světě a co bychom měli vědět? 1. Podstata a význam akcií Co to je: Akcie reprezentují část vlastnictví v organizaci či firmě. Kategorie akcií: Rozlišujeme mezi několika typy akcií, mezi něž patří základní, upřednostněné nebo ty, které nevyplácejí dividendy. Finanční benefity: Majitelé akcií mohou profitovat z dividend, tedy podílu na zisku dané firmy. Majetková a kontrolní práva: Držitelé akcií mívají často možnost hlasovat o klíčových rozhodnutích společnosti. Obchodovatelnost: Díky burzovnímu obchodování mohou být akcie rychle prodány či zakoupeny. 2. Možná rizika a šance spojená s akciemi Fluktuace cen: Hodnota akcií může v krátkém čase výrazně vzrůst či poklesnout v reakci na různé faktory. Dlouhodobý pohled: Mnozí považují investice do akcií za strategii s dlouhodobým výhledem, která může v průběhu let přinést značný zisk. Rozložení investic: Efektivní strategie často spočívá v rozložení investic mezi různé akcie, což snižuje riziko závislosti na výkonu jedné společnosti. Výzkum a informovanost: Rozhodující je detailní zkoumání finanční situace a tržního postavení společnosti před nákupem akcií. Neustálé učení: Aktuální informace a znalost trhu jsou nezbytné pro informované investiční rozhodování. V investičním světě akcie představují nástroj, který může přinést významné výnosy. Přestože je s nimi spojeno určité riziko, vhodná strategie a informovanost mohou minimalizovat potenciální ztráty a maximalizovat zisky. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Diverzifikace

Diverzifikace je klíčovým prvkem ve světě investic a financí. Jedná se o strategii, kterou investoři využívají ke správnému rozložení svých finančních prostředků mezi různými druhy aktiv, což jim umožňuje snížit riziko a zároveň zvýšit potenciální návratnost svých investic. Co diverzifikace znamená, jaké přínosy přináší a jak ji aplikovat do vašeho investičního portfolia? Co znamená diverzifikace a jak funguje Diverzifikace představuje investiční strategii, kdy investoři rozkládají své finanční prostředky mezi různými druhy aktiv a investičními nástroji. Tím se snižuje riziko spojené s koncentrací investic v jednom aktivu nebo trhu. Důležité body týkající se diverzifikace zahrnují: 1. Rozložení rizika Diverzifikace umožňuje rozptýlit riziko spojené s vysokou koncentrací investic do jednoho aktiva. Pokud byste měli většinu svých investic v jednom typu aktiva a toto aktivo ztratí na hodnotě, mohli byste utrpět značné ztráty. Diverzifikace může tento negativní vliv minimalizovat. 2. Zvýšení potenciální návratnosti Díky diverzifikaci můžete využít různých investičních příležitostí a sektorů, což vám může pomoci dosáhnout vyšší potenciální návratnosti na vaše investice. Různé druhy aktiv mohou mít odlišné výkonnostní cykly v různých obdobích, a diverzifikace vám umožní využít tuto dynamiku na svůj prospěch. Jak implementovat diverzifikaci do vašeho investičního portfolia Diverzifikace je klíčem k dosažení vyváženého a stabilního investičního portfolia. Zde jsou některé způsoby, jak tuto strategii uplatnit: 1. Investujte do různých tříd aktiv Rozložte své investice mezi akcie, dluhopisy, nemovitosti a další druhy aktiv. Každá třída aktiv reaguje na tržní podmínky odlišně, což vám umožní snížit riziko. Dále můžete diverzifikovat své investice mezi různými odvětvími a regiony, abyste minimalizovali vlivy specifických tržních událostí. 2. Vytvořte si diverzifikovaný fond nebo investujte do ETF Investování do diverzifikovaných investičních fondů nebo burzovně obchodovaných fondů (ETF) je jednoduchý způsob, jak dosáhnout diverzifikace. Tyto fondy obvykle obsahují širokou škálu aktiv, což snižuje riziko jednotlivých investic. Diverzifikované fondy jsou vhodné pro investory, kteří nemají čas nebo znalosti na aktivní správu svého portfolia. Tipy a rady Rozložení rizika: Diverzifikace pomáhá rozložit riziko mezi různými aktivy, čímž snižuje potenciální ztráty. Stabilita portfolia: Diverzifikace může vést k stabilnějšímu a méně volatilnímu investičnímu portfoliu. Dlouhodobý přístup: Diverzifikace by měla být součástí dlouhodobé investiční strategie, která bere v úvahu vaše cíle a toleranci k riziku. Diverzifikace je klíčovou součástí úspěšného investování a finančního plánování. Bez ohledu na to, jaké jsou vaše investiční cíle, je důležité zvážit diverzifikaci jako strategii pro dosažení finanční stability a dosažení svých dlouhodobých cílů. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Investice

Investice není jen pro bohaté nebo finanční experty. Je to strategie, kterou může využít kdokoli, kdo chce zvýšit své bohatství v dlouhodobém horizontu. Ať už jste začátečník nebo zkušený investor, je důležité mít jasný plán a rozumět různým druhům investic, které jsou k dispozici. V tomto článku probereme některé základní typy investic a poskytneme tipy, jak můžete začít. Základní typy investicAkciové trhy: Když kupujete akcie, stáváte se částečným vlastníkem společnosti. Hodnota vašich akcií může kolísat v závislosti na výkonu společnosti. Dluhopisy: Když kupujete dluhopisy, půjčujete peníze emitentovi (vláda nebo společnost) výměnou za pravidelné úrokové platby a návrat nominální hodnoty dluhopisu na konci jeho splatnosti. Komodity: Investice do fyzických aktiv, jako jsou zlato, ropa nebo zemědělské produkty. Nemovitosti: Koupě, vlastnění a pronájem nemovitostí jako způsob, jak vydělat peníze z nájmů a ocenění hodnoty nemovitostí. Fondy: Investice do fondu, který spravuje kolekci cenných papírů (akcií, dluhopisů atd.), což umožňuje diverzifikovat riziko. Tipy pro začínající investory Stanovte si finanční cíle: Určete, kolik peněz chcete investovat a jaké jsou vaše finanční cíle. Chcete například vytvořit úspory na důchod, koupit dům nebo financovat vzdělání svých dětí? Rozpoznejte svou tolerance k riziku: Rozumění vaší tolerance k riziku vám pomůže určit, jaké typy investic jsou pro vás vhodné. Diversifikujte své investice: Nenakládejte všechna vaše vajíčka do jednoho košíku. Investujte do různých typů aktiv, aby jste snížili riziko ztráty peněz. Využívejte služeb finančního poradce: Pokud nejste jisti, jak začít nebo jak spravovat své investice, může být užitečné konzultovat se s finančním poradcem. Investování je důležitým krokem k finanční nezávislosti. Ať už jste začátečník nebo zkušený investor, je důležité mít jasný plán, rozumět různým druhům investic a diverzifikovat své portfolio. Nezapomeňte také, že investování je dlouhodobá strategie, a je důležité být trpělivý a nechat vaše investice růst s časem. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena