Investice do akcií v posledních letech lákají řadu lidí. Je to nejen díky zajímavému výnosu, který slibují, ale také díky jejich dostupnosti. Vznik řady online investičních platforem totiž umožnil nákup těchto cenných papírů prakticky každému. Podívejte se proto, jak do akcií investovat a na co si dát pozor.
Možností, jak investovat do akcií, je několik. Stejně jako typů těchto cenných papírů. Liší se přitom svým zaměřením i právy, která poskytují držitelům.
Obecně platí, že akcie jsou cenné papíry, které držitelům dávají podíl na dané společnosti.
„Jak velký tento podíl je, závisí na tom, kolik akcií daná firma vydá a kolik jich držíte. Tento podíl se může měnit tím, že akcie prodáte či přikoupíte, i podle toho, jestli firma vydá nové, nebo část těch stávajících odkoupí,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu Banky.cz.
Akcie majitelům umožňují hlasovat na valné hromadě, a podílet se tak na rozhodování o společnosti. Někdy je to ale podmíněné minimálním počtem těchto cenných papírů, který musíte vlastnit.
Existují také akcie, se kterými hlasovací právo nemáte.
Akcie se liší například podle toho, komu jsou určené a co nabízejí. Mezi hlavní typy akcií patří:
Akcie můžeme rozlišovat také podle formy. V takovém případě se setkáte zejména se dvěma typy akcií:
Typů akcií je ale víc. Záleží na tom, z jakého úhlu se na ně díváte. Akciové trhy můžete rozlišit například podle oblasti, na kterou se zaměřují. Ať už jsou to:
S akciemi se obchoduje na burzách, na které se ale běžní lidé nedostanou. Potřebujete proto prostředníka – brokera.
„V současnosti můžete využít také různé online platformy, které umožňují investovat každému. Mají ale jednu velkou nevýhodu – nezískáte takovou pomoc a podporu jako u klasických brokerů. Celá tíha investice je na vás. Sami musíte sledovat trhy a vybíráte si konkrétní akcie. Další možností je zvolit brokerskou společnost, kde se vám věnuje konkrétní člověk. Usnadní vám orientaci a pomůže vytipovat vhodné akcie či jiné investiční instrumenty,“ popisuje možnosti Martin Pleštil, ředitel segmentu investic ze společnosti Broker Trust.
Online srovnání akciových fondů
Právě broker vám pomůže se vším, co s obchodováním s akciemi souvisí. Od zajištění přístupu k burzám a cenným papírům, na které byste sami nedosáhli, přes nákup či prodej akcií až po jejich správu.
Stačí tedy vybrat brokera a založit si u něj investiční účet. Následně můžete jeho prostřednictvím kupovat vybrané akcie.
A jak brokera vybrat? Zaměřte se na:
Jedním z hlavních důvodů, proč jsou akcie stále oblíbenější i mezi drobnými investory, je jejich návratnost. Dlouhodobě totiž přinášejí nejvyšší zisk.
Potvrzují to i historická data. Například průměrný roční výnos akciového indexu S&P 500 za posledních 10 let je víc než 13 %. Hravě tak překonává ostatní investiční produkty.
Investování do akcií má navíc i další výhody. Patří mezi ně:
Na druhé straně akcie přinášejí i řadu rizik. Tím hlavním je riziko ztráty.
Stejně jako u jiných investic nemáte garantované, že jejich hodnota opravdu poroste. Může se tedy stát, že klesne. A vy proděláte.
Kromě toho musíte počítat s:
Sleduje vnitřní hodnotu společnosti. Vychází přitom z ukazatelů, jako jsou:
Snaží se předvídat budoucí pohyb cen na základě historických dat. Využívá:
Existuje několik způsobů, jak rizika investování do akcií minimalizovat. Vyplatí se je přitom kombinovat.
Jak tedy postupovat?
Investování do akcií není pro laiky. Zvlášť pokud chcete akcie vybírat sami.
Abyste se v nich orientovali a dokázali odhadnout budoucí vývoj, potřebujete vzdělání v oblasti financí a investic. A také musíte věnovat spoustu času sledování trhu a přípravě analýz.
Pro většinu lidí je výhodnější využít služby brokera, který klientovi pomůže vybrat vhodné investice a postará se o vše potřebné.
„Myslete také na to, že akcie sice můžete prodat kdykoliv, ale ne vždy je to výhodné. Když to uděláte do 3 let od nákupu, musíte platit 15% daň z výnosu,“ upozorňuje Martin Pleštil ze společnosti Broker Trust.
Burza je fascinujícím místem, kde se setkávají investoři a podniky za účelem obchodování. Je to organizovaný trh, kde se v reálném čase střetává nabídka a poptávka po cenných papírech a komoditách, což vytváří jedinečné prostředí pro ty, co hledají možnosti zhodnocení svých investic. Tento systém umožňuje transparentní stanovení cen na základě pohybu trhu.
Regulace, a tím i zjednodušení světa kryptoměn pro běžné investory, je tady! Poslanecká sněmovna jednomyslně schválila zákon, který zásadně mění pravidla hry pro všechny: od drobných investorů do kryptoměn, přes obchodníky, až po velké burzy. Zákon sice vychází z evropské směrnice MiCA , ale jeho česká podoba šla o dost hlouběji: pro kryptoměny zavedla časový a hodnotový tes.
Plánujete investice do krypta? Pak byste měli být umět bezpečně rozpoznat krypto podvody, a také vědět, jak se chránit. Kryptoměny nabízejí skvělé investiční příležitosti, ale zároveň jsou lákadlem pro podvodníky. Shromáždili jsme pro vás ty nejdůležitější tipy, jak se vyhnout podvodům a podvodným kryptoměnovým projektům, jak nenaletět na phishing krypta a co dělat, pokud už jste své peníze podvodníkům přece jen poslali.
V dnešním světě, kde ceny bytů dosahují nebeských výšin, se mnozí potýkají s otázkou, jak nejlépe investovat své peníze do nemovitostí. Pro ty, kteří si nemohou dovolit koupit byt, může být investice do garáže výnosnější alternativou. Zejména v lokalitách, kde cena bytů a pronájmů setrvale roste, může využití garáží přinést zajímavý pasivní příjem.
Trh s kryptoměnami zažívá další historický moment. Bitcoin, nejstarší a nejvýznamnější digitální měna, dosáhl v neděli přelomové hranice 80 000 USD (1 884 592 korun). Cena bitcoinu tak opět demonstruje svůj potenciál k růstu a ji pevnou pozici mezi investičními aktivy.
KOMENTÁŘE k článku Jak investovat do akcií od A do Z: Podívejte se, na co si dát pozor a jak snížit riziko
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.