Je bezpečný a zároveň slibuje vyšší zhodnocení než spořicí účty. Přesně tak vypadá typický termínovaný vklad. Tedy uložení peněz na přesně danou dobu. Podívejte se, jak funguje a kdy se vám vyplatí.
Nejdřív si odpovíme na úplně základní otázku. Tedy co je termínovaný vklad.
Je to vlastně druh účtu, na který pošlete své peníze. Za to vám banka pravidelně připisuje dohodnutý úrok a ve smluveném termínu vám vklad i s úroky vrátí.
Musíte ale počítat s tím, že s vloženými penězi nemůžete až do jejich výplaty manipulovat. Nemůžete je tedy předčasně vybrat (některé banky to sice dovolují, ale pouze za výrazný poplatek) ani k nim poslat třeba další finance, které zrovna máte. Jednoduše jste vázaní termínem výplaty. A to může být i několik let.
Právě proto se tato služba jmenuje termínovaný vklad.
Jeho hlavní výhoda je jasná. Nabízí vyšší úrok než klasické spoření. Dokáže tak lépe vzdorovat inflaci. A i když ani ty nejlepší termínované vklady si v současnosti s inflací zcela neporadí, stále představují nejlepší kombinaci výhodného a zároveň bezpečného uložení peněz.
Na rozdíl od investování totiž máte jistotu, že o peníze nepřijdete. Jsou uložené v bance a chráněné pojištěním vkladů. I kdyby tedy zkrachovala banka nebo záložna, u které jste peníze uložili, vklad se vám vrátí.
Výše úroků, které termínovaný vklad nabízí, záleží zejména na délce vkladu. I když někteří poskytovatelé můžou zohlednit také vloženou částku nebo jestli je klientem fyzická či právnická osoba.
Obecně platí, že čím delší dobu bude banka vašimi penězi disponovat, tím vyšší úrok vám za to nabídne. Nejvíc tedy zpravidla dostanete u 10letých termínovaných vkladů. V současnosti u nich některé banky nabízejí úrokovou sazbu, která se pohybuje i kolem 3%.
Naopak nejmíň vyděláte na krátkodobých termínovaných vkladech do 1 roku. U nich se úrok aktuálně pohybuje pod 2%. Je tak jen o málo výhodnější než v případě spořicích účtů.
Pokud tedy o využití termínovaného vkladu uvažujete, předem si rozmyslete, na jak dlouho můžete peníze postrádat. Existují sice i krátkodobé termínované vklady, kde dostanete peníze zpátky už po několika týdnech, nečekejte od nich ale žádné výrazné zhodnocení.
Na rozdíl od spořicích účtů se u termínovaného vkladu nemusíte bát, že vám banka úrokovou sazbu každého čtvrt roku změní. Zpravidla je pevně daná a platí po celou dobu trvání vkladu.
Některé banky vám ale také dají na výběr mezi pevnou (fixní) a pohyblivou (variabilní) úrokovou sazbou.
Zatímco v prvním případě se úrok po dobu trvání vkladu nemění, ve druhém se vyvíjí podle úrokových sazeb na mezibankovním trhu. Obvykle podle sazeb České národní banky nebo referenční sazby PRIBOR (Prague Interbank Offered Rate).
Sami si tak zvolíte, jestli raději vsadíte na jistotu v podobě pevné sazby, nebo se spolehnete na to, že úrokové sazby na trhu porostou a zkusíte na tom vydělat.
Kromě bank nabízejí termínované vklady také družstevní záložny. Zpravidla přitom slibují vyšší zhodnocení.
Jenže to má jeden háček. Kromě samotného vkladu musíte přidat ještě jednu desetinu z těchto peněz jako členský vklad do družstva. A na ten se nevztahuje ani zhodnocení, ani pojištění vkladů.
U bank i záložen musíte počítat ještě s další podmínkou. Je jí minimální vklad. Jeho výše se u jednotlivých poskytovatelů liší a obvykle se pohybuje v rozmezí 1 000 až 100 000 korun.
Kromě toho závisí také na tom, jestli ukládáte peníze jako fyzická nebo právnická osoba. Obecně platí, že u firem a podnikatelů bývá minimální vklad vyšší.
Přestože termínované vklady slibují vyšší výnosy než klasické spoření, mají oproti němu také několik nevýhod.
Tou první je už zmíněná nutnost nechat peníze v bance i několik let. Pokud se je rozhodnete předčasně vybrat, musíte počítat s výraznými sankcemi.
Druhou nevýhodou je 15% daň, kterou platíte ze získaného úroku. Slibované zúročení tím pádem není tak výhodné, jak se na první pohled zdá.
Přesto stále platí tvrzení, které jsme zmínili na začátku. Tedy že termínovaný vklad je nejlepší kombinací bezpečného a zároveň výhodného zhodnocení peněz. A z toho byste měli vycházet, pokud uvažujete, jestli se vám vyplatí.
Termínovaný vklad je ideální volbou, když:
V současnosti sice nemůžete počítat s tím, že si poradí i s inflací, ale minimálně máte jistotu, že vaše peníze nebudou ztrácet hodnotu zbytečně rychle.
Stačí se jen podívat na naše srovnání termínovaných vkladů a vybrat si takový, který vám v daném termínu nabízí nejvýhodnější zúročení.
A nezapomeňte přitom zkontrolovat i další podmínky. Tedy například minimální vklad nebo povinné založení běžného účtu. Jen tak vyberete variantu, která je pro vás opravdu nejvýhodnější.
Během předvánočního shonu často zapomínáme na důležité finanční záležitosti. Přitom stačí pár minut kontroly, především těch finančních produktů, u nichž se dá využít podpora státu. A to nejen v podobě příspěvků, ale i daňových úlev. Stát každoročně nabízí vyšší tisíce korun. Podívejme se na rady odborníka Broker Trust, jak je nenechat propadnout.
V reakci na snížení základní sazby ČNB o čtvrt procentního bodu přichází vlna změn v úročení spořicích účtů. Pět bank - VÚB, Trinity, Creditas, Moneta a ČSOB - již oznámilo snížení sazeb. Další se brzy přidají. První bude Air bank, jejíž sazebník platí jen do 22. listopadu.
Statisíce lidí se v posledních měsících rozloučily se státními příspěvky na důchodové spoření a penzijní připojištění. Stát je totiž přestal vyplácet starobním důchodcům. Víte, jak v takovém případě naložit s naspořenými prostředky? A jak je co nejvýhodněji vybrat nebo zhodnotit? To všechno vám prozradíme.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
KOMENTÁŘE k článku Jak na bezpečné zhodnocení peněz? Vyzkoušejte termínovaný vklad
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.