Jako každý rok je přelom února a března optimálním obdobím pro podání přiznání k dani z příjmu za rok předchozí. Proč zrovna tento přelom měsíce? V lednu a začátkem února ještě zpravidla nemáme veškeré podklady od všech institucí potřebné pro vyplnění daňového přiznání a koncem března se na finančních úřadech (i v podatelnách) tvoří nepříjemně dlouhé fronty. Jsem-li nepodnikající fyzická osoba, která pouze souběžně pracuje u více zaměstnavatelů, je vyplnění čtyřech listů daňového přiznání otázkou pěti minut. Je tedy škoda platit průměrně 1 500 Kč daňovému poradci za takovouto fušku. Jak na to snadno a rychle?
Přiznání k dani příjmu fyzických osob za rok 2013 je třeba podat místně příslušnému finančnímu úřadu (FÚ) do 31/3. Necháme-li se zastupovat registrovaným daňovým poradcem, máme lhůtu prodlouženou o další 3 měsíce (FÚ je třeba v takovémto případě zaslat zplnomocnění daňového poradce – počítají se pouze ti registrovaní - opět do 31/3).
Daňové přiznání není třeba podávat na oficiálním barevném růžovém papíře, ale stačí použít jeden z mnoha po internetu kolujících excelovských formulářů a vytisknout ho černobíle. Formulář vytiskneme dvakrát, všechny přílohy si okopírujeme a do podatelny neseme originál a kopii – na oboje si necháme dát razítko a kopie je nám vrácena zpět. Svazek „originál“ by měl obsahovat přílohy s barevnými razítky. Pokud finančnímu úřadu podstrčíme kopie, riskujeme rozladěnost úředníků a výzvu k doplnění.
Splňujeme-li všechny níže uvedené podmínky, přiznání k dani z příjmu je za nás povinen podat zaměstnavatel.
Nesplňujeme-li min. jednu z výše uvedených podmínek, musíme si přiznání k dani podat sami. V tomto případě je třeba požádat všechny zaměstnavatele, u kterých jsme byli v roce minulém zaměstnáni, o potvrzení o zdanitelných příjmech (POZP) za rok minulý (jednostránkový formulář, kde je naše celková hrubá mzda, sociální a zdravotní pojištění sečtené dohromady za zaměstnavatele super-hrubá mzda neboli základ daně a skutečně sražené zálohy na daň). Tyto dokumenty tvoří přílohu přiznání k dani z příjmu. Do přílohy dále patří všechna potvrzení související se snižováním daňového základu a slev na dani (za všechny položky, které uplatňujeme, např. potvrzení o zaplacených úrocích za hypotéku, potvrzení od penzijního fondu za roční úložku nad 12 000 Kč, potvrzení o studiu, darech, odběrech krve a další).
Snížení daňového základu částku odečítáme od základu daně. Při současné daňové sazbě 15% je nám daň snížena přesně o 15% z odečtené částky. Příklad: byli jsme na dvou odběrech krve, za které máme nárok si odečíst od základu daně 4 000 Kč. Sleva na dani bude činit 4 000 Kč * 15% = 600 Kč
Sleva na dani: částka, o kterou zaplatíme méně na dani. Příklad: v minulém kalendářním roce jsme studovali a máme nárok na slevu na dani 4 020 Kč.
Daňový nerezident může uplatnit pouze slevu na poplatníka a slevu na studenta. Na slevy máme nárok dle počtu měsíců, ve kterých jsme splňovali podmínky slevy, ne dle doby trvání pracovního poměru. V případě, že jsme např. podmínky slevy splňovali po celý kalendářní rok, ale pracovali jsme pouze půl roku, máme nárok na plnou výši slevy, a můžeme počítat s velmi zajímavým přilepšením do rodinného rozpočtu v horizontu dubna/května, kdy finanční úřady vyplácejí vratky ze záloh na dani zaplacených.
Aktuální informace naleznete v článku Jak vyplnit daňové přiznání.
Od začátku roku 2024 se výrazně změnila pravidla pro zdanění výher z hazardních her. Limit pro daňové osvobození prudce klesl: z původního milionu korun na pouhých 50 tisíc. To znamená, že plno výherců bude muset začátkem roku 2025 nově podat daňové přiznání a odvést daň z příjmů. Netýká se to i vás?
Daň z přidané hodnoty (DPH) je klíčovým prvkem daňového systému a významnou součástí podnikání. Odpočet DPH umožňuje plátcům daně snížit svou daňovou povinnost tím, že si odečtou DPH na vstupu od DPH na výstupu. Tím je zajištěno, že plátce zdaní pouze přidanou hodnotu svých produktů nebo služeb.
Jak funguje vrácení DPH je otázka, kterou si klade mnoho podnikatelů působících v rámci Evropské unie. Vrácení DPH umožňuje registrovaným plátcům daně z přidané hodnoty získat zpět DPH za zboží a služby pořízené v jiných členských státech EU. Tento proces je zásadní pro optimalizaci nákladů a je řízen specifickými pravidly a podmínkami, které je třeba dodržovat.
Víte, kolik jako OSVČ zaplatíte v roce 2025 na dani z příjmů? A co si můžete odečíst? To všechno zjistíte s pomocí daňové kalkulačky pro OSVČ. A usnadníte si tak přípravu daňového přiznání.
Konec roku je skvělou příležitostí, jak si snížit daňovou zátěž a ušetřit až 7 200 Kč. Stačí využít daňové úlevy spojené s penzijním spořením, investičními produkty nebo pojištěním. Poradíme vám, jak na to krok za krokem.
KOMENTÁŘE k článku Jak na daňové přiznání
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.