Jako každý rok je přelom února a března optimálním obdobím pro podání přiznání k dani z příjmu za rok předchozí. Proč zrovna tento přelom měsíce? V lednu a začátkem února ještě zpravidla nemáme veškeré podklady od všech institucí potřebné pro vyplnění daňového přiznání a koncem března se na finančních úřadech (i v podatelnách) tvoří nepříjemně dlouhé fronty. Jsem-li nepodnikající fyzická osoba, která pouze souběžně pracuje u více zaměstnavatelů, je vyplnění čtyřech listů daňového přiznání otázkou pěti minut. Je tedy škoda platit průměrně 1 500 Kč daňovému poradci za takovouto fušku. Jak na to snadno a rychle?
Přiznání k dani příjmu fyzických osob za rok 2013 je třeba podat místně příslušnému finančnímu úřadu (FÚ) do 31/3. Necháme-li se zastupovat registrovaným daňovým poradcem, máme lhůtu prodlouženou o další 3 měsíce (FÚ je třeba v takovémto případě zaslat zplnomocnění daňového poradce – počítají se pouze ti registrovaní - opět do 31/3).
Daňové přiznání není třeba podávat na oficiálním barevném růžovém papíře, ale stačí použít jeden z mnoha po internetu kolujících excelovských formulářů a vytisknout ho černobíle. Formulář vytiskneme dvakrát, všechny přílohy si okopírujeme a do podatelny neseme originál a kopii – na oboje si necháme dát razítko a kopie je nám vrácena zpět. Svazek „originál“ by měl obsahovat přílohy s barevnými razítky. Pokud finančnímu úřadu podstrčíme kopie, riskujeme rozladěnost úředníků a výzvu k doplnění.
Splňujeme-li všechny níže uvedené podmínky, přiznání k dani z příjmu je za nás povinen podat zaměstnavatel.
Nesplňujeme-li min. jednu z výše uvedených podmínek, musíme si přiznání k dani podat sami. V tomto případě je třeba požádat všechny zaměstnavatele, u kterých jsme byli v roce minulém zaměstnáni, o potvrzení o zdanitelných příjmech (POZP) za rok minulý (jednostránkový formulář, kde je naše celková hrubá mzda, sociální a zdravotní pojištění sečtené dohromady za zaměstnavatele super-hrubá mzda neboli základ daně a skutečně sražené zálohy na daň). Tyto dokumenty tvoří přílohu přiznání k dani z příjmu. Do přílohy dále patří všechna potvrzení související se snižováním daňového základu a slev na dani (za všechny položky, které uplatňujeme, např. potvrzení o zaplacených úrocích za hypotéku, potvrzení od penzijního fondu za roční úložku nad 12 000 Kč, potvrzení o studiu, darech, odběrech krve a další).
Snížení daňového základu částku odečítáme od základu daně. Při současné daňové sazbě 15% je nám daň snížena přesně o 15% z odečtené částky. Příklad: byli jsme na dvou odběrech krve, za které máme nárok si odečíst od základu daně 4 000 Kč. Sleva na dani bude činit 4 000 Kč * 15% = 600 Kč
Sleva na dani: částka, o kterou zaplatíme méně na dani. Příklad: v minulém kalendářním roce jsme studovali a máme nárok na slevu na dani 4 020 Kč.
Daňový nerezident může uplatnit pouze slevu na poplatníka a slevu na studenta. Na slevy máme nárok dle počtu měsíců, ve kterých jsme splňovali podmínky slevy, ne dle doby trvání pracovního poměru. V případě, že jsme např. podmínky slevy splňovali po celý kalendářní rok, ale pracovali jsme pouze půl roku, máme nárok na plnou výši slevy, a můžeme počítat s velmi zajímavým přilepšením do rodinného rozpočtu v horizontu dubna/května, kdy finanční úřady vyplácejí vratky ze záloh na dani zaplacených.
Aktuální informace naleznete v článku Jak vyplnit daňové přiznání.
Víte, kolik jako OSVČ zaplatíte v roce 2025 na dani z příjmů? A co si můžete odečíst? To všechno zjistíte s pomocí daňové kalkulačky pro OSVČ. A usnadníte si tak přípravu daňového přiznání.
Konec roku je skvělou příležitostí, jak si snížit daňovou zátěž a ušetřit až 7 200 Kč. Stačí využít daňové úlevy spojené s penzijním spořením, investičními produkty nebo pojištěním. Poradíme vám, jak na to krok za krokem.
S příchodem roku 2025 stojí mnoho OSVČ před důležitým rozhodnutím ohledně vstupu, či naopak opuštění režimu paušální daně. Tento daňový režim, v ČR zavedený v roce 2021, nabízí alternativní (a administrativně o hodně snazší) danění a odvody na obě povinná pojištění. Pojďme si ujasnit, co obnáší režim paušální daně, jaké jsou jeho podmínky. Ukážeme, kdy smí OSVČ do tohoto režimu vstoupit a kdy může (nebo musí) vystoupit. Dočtete se i změny, co v paušální dani přinese rok 2025.
Rok 2024 přinesl významné změny. Také pro OSVČ, konkrétně v daních z příjmů. Nový limit pro 23% sazbu daně z příjmů ovlivní spoustu podnikatelů. Do pásma vyšší daně se jich totiž letos dostane o hodně víc. Pojďme se podívat na hlavní novinky v daních pro OSVČ a jejich dopady.
mBank si vzala příklad od jiných bank a uvedla do provozu specializované webové stránky zaměřené na podnikatele, na segment malých a středních podniků. Projekt nazvaný Podnikatelův rádce si klade za cíl usnadnit orientaci v administrativních náležitostech jak začínajícím, tak již zkušenějším podnikatelům a zmírnit obavy spojené s administrativou a dalšími povinnostmi v podnikání.
KOMENTÁŘE k článku Jak na daňové přiznání
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.