Pokud splácíte hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, můžete využít zaplacené úroky jako nezdanitelnou položku a snížit si tak odvod daně. Lze tak učinit po skončení kalendářního roku prostřednictvím daňového přiznání, které si podáte sami, popřípadě prostřednictvím ročního zúčtování daně, které zpracuje zaměstnavatel.
Základ daně si lze snížit odpočtem zaplacených úroků z úvěru jen v situaci, pokud je tímto úvěrem řešena tzv. bytová potřeba poplatníka nebo jeho rodiny (druhý z manželů, děti, rodiče a prarodiče). Bytová potřeba není ze zákona splněna třeba tehdy, pokud je úvěr využíván na výstavbu či koupi nemovitosti za účelem pronájmu nebo v rámci podnikatelské činnosti. Při nejasnostech lze nalézt přesnou definici bytové potřeby v § 15 odst. 3 zákona o dani z příjmu.
Současně je nutné být účastníkem úvěru. Tedy osoba, která si úroky z hypotéky odečítá, musí být uvedena ve smlouvě o hypotéce nebo úvěru na bydlení. V praxi si lze odečíst úroky z hypotečního úvěru i z úvěru ze stavebního spoření, stejně tak lze úroky odečíst při refinancování.
Maximálně si lze odečíst od základu daně částku 300.000 Kč. Ze základu daně se následně vypočítává daň z příjmů se sazbou 15 %. Pokud bychom tedy za rok zaplatili na úrocích z úvěru na bydlení částku 300.000 Kč, lze dosáhnout daňové úspory 45.000 Kč (300.000 x 0,15).
Při prvním uplatňování odpočtu je často nutné doložit na finanční úřad uzavřenou smlouvu o úvěru na financování bytové potřeby a výpis z katastru nemovitostí.
Každoročně je pak nutné doložit potvrzení o výši zaplacených úroků za uplynulý rok. Toto potvrzení obvykle banky a stavební spořitelny zasílají automaticky po skončení roku. Pokud se tak nestane, stačí kontaktovat příslušnou instituci a toto potvrzení si vyžádat.
Zaplacené úroky z hypotéky si mohou odečíst pracující zaměstnanci i OSVČ a to od určité výše příjmů, kdy jim vzniká daňová povinnost. Vzhledem k relativně přísným podmínkám na hypotečním trhu si drtivá většina zaměstnanců i OSVČ může uplatnit odpočet úroků. Obvykle totiž platí pravidlo – kdo má tak nízké příjmy, že si nemůže uplatnit odpočet úroků, obvykle není pro banku dostatečně bonitní a nedostane ani přidělenou hypotéku.
V případě OSVČ si určitě nebude moci uplatnit odpočet úroků ve svém daňovém přiznání ten, kdo vykáže základ daně 165.000 Kč a méně. V takovém případě je vypočtená daň 24.750 Kč (165.000 x 0,15), kterou lze dále snížit uplatněním slevy na poplatníka ve výši 24.840. Výsledná daňová povinnost je pak 0 Kč a nelze tak provést žádné další snižování daňové povinnosti prostřednictvím odpočtu.
Na odpočet nebude mít nárok ani například ten, kdo byl velkou část roku na úřadu práce a nevznikla mu tak dostatečně vysoká daňová povinnost, popřípadě samoživitelka pobírající celý rok rodičovský příspěvek apod.
Jak si zajistit co největší daňovou úsporu? S využitím všech slev na poplatníka, na které máte podle české legislativy nárok. Za rok 2024 si můžete odečíst slevu na poplatníka ve výši 30 840 Kč. Jaké další slevy můžete využít a jak je uplatnit?
Kdo musí platit daň z nemovitosti? Kdo musí, a kdo naopak nemusí na finanční úřad s přiznáním k této dani? Do kdy je nutné daňové přiznání podat, na jaký formulář jej vyplnit a kam ho poslat? Jak vysoká je daň z nemovitých věcí, do kdy a jak se platí? Odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek už pro vás máme připraveny. Zaměříme se i na změny daně z nemovitosti 2025.
Máte povinnost podat přiznání k dani z příjmu za rok 2024 v roce 2025? Jaké daňové slevy můžete čerpat? Poradíme, jak správně vyplnit daňové přiznání a nepřipravit se o případný daňový přeplatek.
Od začátku roku 2024 se výrazně změnila pravidla pro zdanění výher z hazardních her. Limit pro daňové osvobození prudce klesl: z původního milionu korun na pouhých 50 tisíc. To znamená, že plno výherců bude muset začátkem roku 2025 nově podat daňové přiznání a odvést daň z příjmů. Netýká se to i vás?
Daň z přidané hodnoty (DPH) je klíčovým prvkem daňového systému a významnou součástí podnikání. Odpočet DPH umožňuje plátcům daně snížit svou daňovou povinnost tím, že si odečtou DPH na vstupu od DPH na výstupu. Tím je zajištěno, že plátce zdaní pouze přidanou hodnotu svých produktů nebo služeb.
KOMENTÁŘE k článku Jak na daňový odpočet úroků z hypotéky
Odpočet úroků z hypotéky - rozestavěné bytová jednotka, Komentoval(a): Petra Pavelkova
Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mohu uplatnit odpočet, pokud se jedná o rozestavěnou bytovou jednotku(bytový dům).Tudiz nemohu doložit výpis z katastru nemovitostí.Jako kupující jsem podepsala smlouvu o smlouve budoucí kupni.Zamestnavatel mou žádost nechce uznat z důvodu neprokazatelnosti vlastnictví.Dekuji.