O krizi se dá s jistotou říct jen to, že jednou přijde. Nikdo ale nedokáže spolehlivě říct kdy. Může to být letos, za rok nebo třeba za pět let. V každém případě se vyplatí být na ni připravený a vědět, jak v době krize naložit se svými investicemi. Proto pro vás máme několik tipů, kam investovat a jak postupovat.
V první řadě je potřeba říct, že na možnou krizi musíte myslet dřív, než přijde. Proto byste si měli vždy nechávat stranou část peněz, které využijete k investování právě v době krize. Ideálně by to měla být alespoň čtvrtina prostředků, které máte na investice vyčleněné.
Díky nim nepromarníte výhodné příležitosti, které se mohou objevit.
A samozřejmě nezapomínejte ani na základní investiční pravidla, jako jsou:
Investice v době krize můžeme pro zjednodušení rozdělit na 2 typy:
Oba přístupy přitom mají něco do sebe a hodí se je zkombinovat.
Pod konzervativními investicemi si asi představíte zejména nemovitosti nebo drahé kovy. A přesně o ně se zajímejte i v době krize.
Právě v tu chvíli se k nim totiž uchyluje nejvíc investorů a ceny jdou nahoru.
Velký růst ceny se týká zejména zlata a podobných komodit. Drahé kovy tak dokáží v době recese nejen uchovat hodnotu vašich peněz, ale ještě ji znásobit.
Ovšem pozor. Abyste na zlatu opravdu vydělali, musíte do něj investovat už s příchodem krize. Anebo ideálně ještě před ním. V tu chvíli mají drahé kovy největší růst před sebou.
Čím později do nich peníze vložíte, tím méně vyděláte.
U nemovitostí je situace trochu jiná. V době krize může jít jejich hodnota dolů, protože na ně dosáhne méně lidí. A jakmile krize pomine, jejich cena začne výrazně stoupat.
Takový vývoj jsme zaznamenali naposledy v roce 2008 a následujících letech.
Tehdy však byl realitní trh v jiné kondici než nyní. Na propadu cen se totiž výrazně podepsalo zvýšení počtu volných bytů, který způsobila předchozí privatizace.
S něčím takovým v současnosti počítat nemůžete. Bytů a domů je totiž nedostatek.
Přesto se vyplatí po investici do nemovitostí sáhnout. Máte totiž jistotu, že po dobu krize jejich cena příliš neporoste. Zato po zlepšení poměrů vám dokážou přinést zajímavé zhodnocení.
A navíc si přičtěte i příjmy z pronájmu.
Asi vás nepřekvapí, že odvážnější variantou v době krize jsou akcie. Jejich cena totiž v takovém období padá, což spoustu investorů děsí. Ve skutečnosti ale díky tomu můžou výrazně zhodnotit své peníze.
Také u akcií navíc najdete bezpečnější i odvážnější varianty.
Bezpečnější variantu nabízí obranné neboli defenzivní akcie. Nabízí je firmy ze sektorů jako je:
Tyto obory lidé potřebují i v období recese. A možná ještě naléhavěji.
U tohoto typu akcií tedy můžete počítat s tím, že ani při ochlazení trhu příliš neztratí. Naopak mohou získat.
Opět ale platí, že nejvýhodnější je investovat do nich hned na začátku krize nebo ještě před jejím příchodem. Tedy dřív, než se k nim obrátí větší množství investorů.
Pokud přemýšlíte, kam investovat v době krize, abyste maximálně vydělali, jsou nejlepší volbou akcie, které ztrácejí svou hodnotu. Jakmile recese odezní, mohou zase vyskočit nahoru. A znásobit vložené peníze.
Zároveň je u nich ale větší riziko, že vybraná firma krizi nepřežije. A z akcií se stane pouze bezcenný záznam.
Proto vždy dobře vybírejte. Hledejte zejména obory, které mají velkou budoucnost. A společnosti, které mají dost silné zázemí na to, aby recesi přečkaly.
Mimochodem, na téhle strategii vydělává i americký miliardář Warren Buffet. V roce 2008 se rozhodl spolehnout na zdecimované americké banky. A ukázalo se to jako výborné řešení.
Možná ještě důležitější, než do čeho investujete, je to, jak investujete. A v době krize to platí obzvlášť. Abyste opravdu vydělali, musíte:
Počítejte vždy s tím, že se vaše prostředky zhodnotí za několik let nebo dokonce desetiletí. Neřešte proto krátkodobé výkyvy.
Stejně tak své investice z doby krize neprodávejte nutně hned, jak recese odezní. Můžou vám vydělávat ještě dlouho potom.
Při ochlazení trhu hlavně nepanikařte. I těm největším expertům se může stát, že koupí zajímavé akcie, za pár měsíců přijde recese a jejich hodnota prudce spadne.
Spousta lidí začne v takovou chvíli honem prodávat. Výsledkem je, že prodělají spoustu peněz. Často přitom stačí pár měsíců či let počkat a akcie se vzpamatují. Vaše prostředky se tak časem mohou nejen vrátit na původní hodnotu, ale ještě znásobit.
A pokud se podíváte na dlouhodobý vývoj jednotlivých trhů, uvidíte, že to není nic neobvyklého.
Takže pamatujte – i v době krize investujte s rozumem a nezmatkujte.
Burza je fascinujícím místem, kde se setkávají investoři a podniky za účelem obchodování. Je to organizovaný trh, kde se v reálném čase střetává nabídka a poptávka po cenných papírech a komoditách, což vytváří jedinečné prostředí pro ty, co hledají možnosti zhodnocení svých investic. Tento systém umožňuje transparentní stanovení cen na základě pohybu trhu.
Regulace, a tím i zjednodušení světa kryptoměn pro běžné investory, je tady! Poslanecká sněmovna jednomyslně schválila zákon, který zásadně mění pravidla hry pro všechny: od drobných investorů do kryptoměn, přes obchodníky, až po velké burzy. Zákon sice vychází z evropské směrnice MiCA , ale jeho česká podoba šla o dost hlouběji: pro kryptoměny zavedla časový a hodnotový tes.
Plánujete investice do krypta? Pak byste měli být umět bezpečně rozpoznat krypto podvody, a také vědět, jak se chránit. Kryptoměny nabízejí skvělé investiční příležitosti, ale zároveň jsou lákadlem pro podvodníky. Shromáždili jsme pro vás ty nejdůležitější tipy, jak se vyhnout podvodům a podvodným kryptoměnovým projektům, jak nenaletět na phishing krypta a co dělat, pokud už jste své peníze podvodníkům přece jen poslali.
V dnešním světě, kde ceny bytů dosahují nebeských výšin, se mnozí potýkají s otázkou, jak nejlépe investovat své peníze do nemovitostí. Pro ty, kteří si nemohou dovolit koupit byt, může být investice do garáže výnosnější alternativou. Zejména v lokalitách, kde cena bytů a pronájmů setrvale roste, může využití garáží přinést zajímavý pasivní příjem.
Trh s kryptoměnami zažívá další historický moment. Bitcoin, nejstarší a nejvýznamnější digitální měna, dosáhl v neděli přelomové hranice 80 000 USD (1 884 592 korun). Cena bitcoinu tak opět demonstruje svůj potenciál k růstu a ji pevnou pozici mezi investičními aktivy.
KOMENTÁŘE k článku Jak na investice v době krize? Poradíme vám, kam investovat a jak se chovat
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.