Stačí trocha smůly, kamínek s průměrem sotva 2 milimetry a škoda za 10 000 korun (a klidně i víc) je na světě. I tolik stojí výměna skla u auta. Řešením je pojištění čelního skla. Dokáže vám totiž ušetřit dost peněz. Ne každý ho ale potřebuje. V prvním díle našeho miniseriálu si proto ukážeme, kdy po pojištění skla sáhnout.
Poškození skla je poměrně specifický problém. Nemůžete ho ignorovat jako třeba poškrábaný lak na dveřích. Za jízdu s prasklým čelním sklem vám totiž hrozí:
A to v případě, že prasklina jakkoliv zasahuje do stírací plochy.
Pokud se navíc poškození týká více než 50 % plochy skla, policie vám může zadržet malý technický průkaz. A dokud sklo nevyměníte, nemůžete s autem na silnici.
Přestože jsou postihy za jízdu s poškrábaným sklem poměrně přísně, zdaleka ne každému se do pojištění čelního skla chce. Je to logické. Jsou řidiči, kteří se s takovou škodou setkají třeba jednou za 10 let. A někteří i méně často. Jenže další ji řeší i několikrát za rok.
Záleží hlavně na tom, jak často a kudy jezdíte.
Nejčastěji se s poškozením skla setkáte v zimě a na jaře. Tou dobou od kol nejvíc odlétávají kamínky, které se na silnici dostaly se zimním posypem.
Čím víc tedy jezdíte, tím spíš byste měli pojištění či připojištění skel zvážit.
Zároveň by se dalo říct, že pokud sedáte za volant jen přes léto a jezdíte většinou po městě, bez pojištění skla se obejdete.
Jenže pozor!
Spoustu škod napáchá i krupobití. A v takovém případě vám nepomůže, že máte auto celý rok pouze zaparkované na zahradě a vyjedete s ním jednou za měsíc.
Jen letos v červnu a červenci pojišťovny zaznamenaly stovky takových případů.
Celkově podle pojišťoven tvoří poškození skla až čtvrtinu pojistných událostí týkajících se pojištění motorových vozidel. Drtivá většina poskytovatelů proto připojištění skla klientům nabízí. Jedinou výjimkou je První klubová pojišťovna, která je na českém trhu od roku 2015.
I když je poškození skla poměrně časté, zdaleka ne vždy ho musíte řešit jeho výměnou. V některých případech jde vše opravit. V autoservisu vás to obvykle vyjde maximálně na pár tisíc korun. Oprava skla stačí, když:
Pokud ale některý z těchto parametrů neplatí, počítejte s výměnou skla.
Průměrně za ni zaplatíte okolo 8 500 korun. Záleží ale na stáří auta i typu skla. U novějších aut s moderním vyhřívaným sklem se senzory deště se snadno dostanete i přes 20 000 korun.
Zásadní otázkou tedy je, jak se proti poškození skla co nejlépe pojistit.
Určitě nespoléhejte na to, že někomu odlétne kamínek od kola na vaše sklo a on se ke způsobené škodě přizná a vyřeší vše z povinného ručení. Obvykle o něčem takovém ani neví. A i kdyby věděl, neznamená to, že se přizná.
Sami přitom něco takového jen těžko dokážete. Obvykle se vše dostane do situace „tvrzení proti tvrzení” a pojišťovna takovou situaci odmítne z povinného ručení proplatit.
Jedinou šancí může být, že máte vše natočené pomocí palubní kamery. Nemůžete na to ale spoléhat.
Nepočítejte ani s tím, že k podobnému doznání přesvědčíte kamaráda jen proto, abyste výměnu nemuseli platit sami. Pokud by tvrdil, že vám škodu způsobil kamínek, který odlétl od jeho auta, připravil by se o bonusy z povinného ručení. A to si každý rozmyslí.
Nehledě na to, že byste se tím dopustili pojistného podvodu. A za ten hrozí několik let vězení!
Lepším řešením je sklo pojistit. Buď můžete uzavřít havarijní pojištění, které bude na poškození skla myslet rovnou, nebo si sklo k povinnému ručení nebo havarijnímu pojištění připojistíte.
Která z těchto variant je výhodnější a na co si dát u pojištění skla pozor, si ukážeme v našem dalším článku Jak na pojištění čelního skla u auta 2.
Správně zvolené pojištění na hory ochrání především vaši peněženku. Když už se stane úraz nebo někomu způsobíte škodu, pojištěni za vás uhradí veškeré výdaje. V opačném případě můžete čelit statisícovým až milionovým exekucím. Podívejte se, co doporučují ve společnosti Broker Trust všem, kdo vybírají pojištění na hory a kdo se připravují na odjezd na zasněžené svahy.
Povinné ručení se týká většiny českého národa. Statistiky evidují „povinko“ u více než 9 milionů aut. Od roku 2024 přibylo spousta nových vozidel s povinností povinného ručení, k nim spousta osob, které dodnes ručení neřešily a tato povinnost přetrvává i v roce 2025. Třeba proto, že doposud byly jen provozovatelem auta napsaného na jiného majitele. Přečtěte si základní pravidla pro výběr správného povinného ručení, nejen na auto. Ve výsledku to totiž zase tak složité není.
České zdravotnictví čelí rostoucím obavám o svou finanční budoucnost. Podle průzkumu ČAP zhruba 56 % Čechů věří, že stát nebude schopen dlouhodobě zdravotnický systém financovat.
Zájem pojišťoven o to, zda kouříte, a kolik cigaret denně spotřebujete, může být pro mnoho lidí překvapující. Tyto otázky se objevují při sjednávání životního pojištění, protože kouření zásadně ovlivňuje zdravotní rizika a tím i výši pojistného. Správné a pravdivé informace jsou v této souvislosti klíčové, protože nesprávné údaje mohou vést k odmítnutí plnění nebo jiným komplikacím.
Nižší cena, jenže zároveň velké riziko. To v sobě skrývají bouraná auta. Hrozí, že mají poškozené bezpečnostní prvky a při nehodě vás dostatečně neochrání. Jak ale bourané auto poznat? Pomůže vám například kontrola laku, prohlídka interiéru nebo testovací jízda. Víte, co všechno z nich můžete zjistit?
KOMENTÁŘE k článku Jak na pojištění čelního skla u auta 1: Podívejte se, komu se vyplatí
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.