Škody způsobené mrazem, silným větrem i zloději. Také to přináší každoročně zima chatařům a chalupářům. S řešením podobných problémů jim pomůže správné pojištění chaty či chalupy. Podívejte se, co v něm nesmí chybět a jak postupovat, aby vám pojišťovna vyplatila plnění v maximální výši.
Zima je pro chataře a chalupáře nejrizikovější. Mráz v kombinaci se sněhem a větrem dokáže způsobit velké škody a do prázdných nemovitostí častěji míří i zloději.
Jejich návštěva přitom mnohdy končí nejen rozbitými dveřmi a vyjedenou spíží, ale také krádeží všech cennějších věcí, které najdou. Od motorové pily přes gril až po televizi.
U pojištění chaty či chalupy proto musíte myslet jak na pojištění nemovitosti, tak na pojištění domácnosti. Zatímco první vám pomůže s řešením škod přímo na dané stavbě, díky druhému vám pojišťovna zaplatí poničené či ukradené vybavení.
Obecně platí, že musíte pokrýt všechna rizika, která vám reálně hrozí. Obvykle jsou to zejména škody způsobené:
První typ pojistky vám pomůže, když například vichřice poničí střechu chaty. V takové situaci navíc hrozí, že do stavby začne zatékat a voda poškodí majetek. Proto je důležité na toto riziko myslet u pojištění nemovitosti i domácnosti.
Druhá kategorie zase řeší škody způsobené zloději. Ať už jsou to okna či dveře poškozené při vloupání nebo ukradené vybavení. V prvním případě vám pomůže pojištění nemovitosti, ve druhém pojištění domácnosti.
Do škod způsobených vandalismem spadají mimo jiné rozbitá okna nebo posprejovaná fasáda. Proto byste měli toto pojištění zahrnout zejména do pojistky nemovitosti.
Naprosto zásadní je také pojištění proti vodovodním škodám. Vztahuje se na situace, kdy kvůli mrazu popraská vodovodní potrubí. Někdy to vede i k poškození topení, ze kterého může vytéct voda a zničit podlahu. Určitě tedy toto riziko nezapomeňte zahrnout do pojištění nemovitosti.
Ovšem pozor. Jestli chcete, aby vám pojišťovna vzniklé škody uhradila, nestačí je jen zahrnout do pojistky. Musíte jim také předcházet.
Pokud se totiž ukáže, že jste měli celou zimu odemčené dveře nebo jste nezavřeli přívod vody, může se stát, že nedostanete ani korunu. Jednoduše proto, že jste zanedbali svou povinnost škodě předejít. A ta je daná občanským zákoníkem.
Při zazimování chaty proto nezapomeňte:
Další bezpečnostní opatření vás čekají, když chcete chatu či chalupu ochránit před zlodějem. Jejich podobu často předepisuje pojišťovna a závisí kromě jiného na tom, jestli máte nemovitost přímo v obci nebo v odlehlé rekreační oblasti. Obvykle však musíte počítat minimálně s:
Pokud chcete zloděje opravdu odradit, vyplatí se předstírat svou přítomnost na chatě. Třeba tím, že budete prohrnovat přístupovou cestu. Pomoci vám s tím mohou také vaši sousedé.
Když se ani přes zmíněná opatření škodě neubráníte, máte alespoň jistotu, že od pojišťovny dostanete maximální možné plnění. Aby ale opravdu pokrylo veškeré škody, musíte správně nastavit pojistnou částku.
Dejte si pozor na 2 věci:
Proto je důležité smlouvu pravidelně aktualizovat, aby pojistná částka vždy odpovídala hodnotě vašeho majetku.
Právě výše plnění je jedním z hlavních ukazatelů, které určují cenu pojistného. Kromě ní záleží také na poloze nemovitosti a škodách, na které se pojištění vztahuje.
Zdaleka ne každá pojišťovna přitom zahrnuje veškerá potřebná rizika už do základní pojistky. V takovém případě si musíte sjednat připojištění, které je pokryje.
Zároveň si dobře pohlídejte výluky. Právě ty určují, kdy vám pojišťovna nemusí škody zaplatit.
Pokud tedy chcete mít jistotu, že vám pojistka opravdu pomůže, jednotlivé nabídky dobře porovnejte. Anebo se obraťte přímo na nás. Stačí napsat, co potřebujete, a společně najdeme pojištění nemovitosti i pojištění domácnosti podle vašich požadavků.
Správně zvolené pojištění na hory ochrání především vaši peněženku. Když už se stane úraz nebo někomu způsobíte škodu, pojištěni za vás uhradí veškeré výdaje. V opačném případě můžete čelit statisícovým až milionovým exekucím. Podívejte se, co doporučují ve společnosti Broker Trust všem, kdo vybírají pojištění na hory a kdo se připravují na odjezd na zasněžené svahy.
Povinné ručení se týká většiny českého národa. Statistiky evidují „povinko“ u více než 9 milionů aut. Od roku 2024 přibylo spousta nových vozidel s povinností povinného ručení, k nim spousta osob, které dodnes ručení neřešily a tato povinnost přetrvává i v roce 2025. Třeba proto, že doposud byly jen provozovatelem auta napsaného na jiného majitele. Přečtěte si základní pravidla pro výběr správného povinného ručení, nejen na auto. Ve výsledku to totiž zase tak složité není.
České zdravotnictví čelí rostoucím obavám o svou finanční budoucnost. Podle průzkumu ČAP zhruba 56 % Čechů věří, že stát nebude schopen dlouhodobě zdravotnický systém financovat.
Zájem pojišťoven o to, zda kouříte, a kolik cigaret denně spotřebujete, může být pro mnoho lidí překvapující. Tyto otázky se objevují při sjednávání životního pojištění, protože kouření zásadně ovlivňuje zdravotní rizika a tím i výši pojistného. Správné a pravdivé informace jsou v této souvislosti klíčové, protože nesprávné údaje mohou vést k odmítnutí plnění nebo jiným komplikacím.
Nižší cena, jenže zároveň velké riziko. To v sobě skrývají bouraná auta. Hrozí, že mají poškozené bezpečnostní prvky a při nehodě vás dostatečně neochrání. Jak ale bourané auto poznat? Pomůže vám například kontrola laku, prohlídka interiéru nebo testovací jízda. Víte, co všechno z nich můžete zjistit?
KOMENTÁŘE k článku Jak na pojištění chaty či chalupy: myslete na počasí i na zloděje
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.