Nízkoenergetické domy přináší jejich majitelům množství nesporných výhod. Kromě toho, že šetří energie, souvisejí také s možností získat dotaci, díky které může být investice do úsporných opatření podstatně nižší. Jaké jsou parametry nízkoenergetických a pasivních domů a jaké dotace můžete aktuálně využít na udržitelné bydlení?
„Za nízkoenergetické domy je možné považovat stavby, jejichž spotřeba za vytápění se pohybuje od 15 do 50 kWh/m2 ročně. Ke klíčovým prvkům nízkoenergetických domů patří kvalitní projekt domu zohledňující světové strany, dostatečná izolace, která minimalizuje únik tepla z budovy, a použití úsporných zařízení a osvětlení. Ještě přísnější požadavky musí splňovat pasivní stavby, u kterých musí být roční spotřeba energie na vytápění menší než 15 kWh/m2,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz
Jaké jsou hlavní rozdíly mezi pasivním a nízkoenergetickým domem?
Hlavní rozdíl mezi nízkoenergetickými a pasivními domy spočívá v měrné roční potřebě na vytápění. Nízkoenergetický i pasivní dům je možné postavit z takřka totožných materiálů a oba typy staveb vyžadují k úspoře energie a snížení tepelných ztrát silnou vrstvu izolace. U pasivních domů se však izolují i základy a tato vrstva je tvořená odlišnou výplní než v případě nízkoenergetických domů. Rozdíl také spočívá v požadavku na dokonalou vzduchotěsnost obálky u pasivních domů. Pasivní domy jsou navíc nedílně spojeny s využitím centrálního větrání s rekuperační jednotkou, které není u nízkoenergetických domů vyžadováno.
Jaké jsou výhody nízkoenergetické bydlení?
„Nízkoenergetické bydlení je spojené s celou řadou výhod, a to jak pro majitele domů, tak i pro životní prostředí. K hlavním výhodám udržitelného bydlení patří úspora nákladů za energie, nižší závislost na růstu cen energií, ekologické bydlení, příjemné a zdravé klima v domě po celý rok, vysoký komfort bydlení, zvýšená hodnota stavby a v neposlední řadě také lepší dostupnost určitých dotací,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz.
Kolik stojí stavba nízkoenergetického domu?
V první řadě je třeba říci, že je od roku 2021 možné stavět pouze domy s energetickou spotřebou blízkou nule nebo domy v pasivním standardu. Cena výstavby novostavby s téměř nulovou spotřebou energie se samozřejmě odvíjí od celé řady parametrů, jako je velikost domu i použité materiály. Orientačně je možné v roce 2024 počítat s částkou okolo 40 000 až 50 000 Kč za metr čtvereční nízkoenergetického domu v případě domu na klíč. A s jakými náklady počítat u pasivních domů? Obecně je možné říci, že jsou náklady na stavbu pasivního domu zhruba o 10 až 15 % vyšší než u nízkoenergetického domu. Uvažujete nad tím, že si úsporný dům koupíte? Podívejte se, jak se v Česku vyvíjí ceny nemovitostí od roku 2020 do současnosti.
Jaké jsou dlouhodobé úspory a návratnost investic do nízkoenergetického bydlení?
V porovnání se standardními domy dokáží nízkoenergetické a pasivní domy ročně ušetřit i desítky tisíc korun. Díky možnosti čerpání dotací se podle odborníků investice do nízkoenergetického bydlení vrátí během pouhých 10 až 15 let, a to nejen vzhledem k úspoře nemalé částky za energie, ale také úspoře za údržbu domu. Investice do nízkoenergetického bydlení je navíc mnohdy investicí do zdraví celé rodiny díky využití moderních technologií, které zajišťují vysokou kvalitu vzduchu v domě.
Jak kombinovat různé technologie pro maximální energetickou efektivitu?
Zateplení domu: Budovy ztrácejí nejvíce tepla skrze zdi, podlahy a střechu. Kvalitní zateplení obvodových stěn, střechy a podlahy může snížit výdaje za vytápění v domě i o 60 %.
Výměna oken a dveří: Drahocenné teplo může unikat také okny nebo dveřmi. Správně těsnící okna a dveře mohou ušetřit dalších zhruba 8 až 30 % za vytápění domu.
Úsporné spotřebiče a osvětlení: Významnou částku za energie můžete ušetřit i díky investici do úsporného osvětlení a úsporných spotřebičů. Pokud byste například vyměnili starou lednici s energetickou třídou F za novou lednici s energetickou třídou A, mohli byste ušetřit až 70 % energie.
Tepelné čerpadlo: Pokud zvolíte k vytápění domu tepelné čerpadlo, které funguje na principu vzduch-voda, můžete se těšit na citelnou úsporu energie za topení, která se pohybuje okolo 70 %.
Rekuperace: Rekuperace funguje tak, že využívá teplo z vydýchaného vzduchu k ohřevu čerstvého vzduchu, který vstupuje do budovy. Díky této technologii není nutné v domě pravidelně větrat, přičemž během větrání může dojít k výrazným tepelným ztrátám.
Solární panely na balkon jako cesta k nízkoenergetickému bydlení
„Vysoké ceny energií přispěly k rozmachu používání solárních panelů, které získávají energii ze slunečního záření. V současnosti se panely neumísťují pouze na střechy domů, ale například v Německu nebo v Nizozemsku je čím dál tím častější jejich použití namísto klasického plotu. Roste také počet lidí, kteří solární panely umísťují na balkon svého bytu. Ostatně v sousedním Německu malé fotovoltaiky k umístění na balkon najdete už i v několika supermarketech. Pozor si však dejte na některé balkonové fotovoltaiky, které umí posílat nevyužitou elektřinu zpět do sítě. Za tyto přetoky u nás hrozí pokuty a FVE je třeba nahlásit distributorovi,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz.
Využití solárních panelů na ohřev vody
Ze všech typů solárních systémů má nejkratší návratnost přímý ohřev vody fotovoltaikou. Fotovoltaika pro ohřev vody představuje poměrně jednoduchý systém, jehož základem jsou fotovoltaické panely, které absorbují sluneční energii. Pomocí fotovoltaického střídače je vyrobená elektřina převedena ze stejnosměrného na střídavý proud. Tato elektřina se následně spotřebuje v bojleru. Věděli jste, že si solární panely můžete pojistit? Podívejte se jak na to v našem článku Jak pojistit solární panely a tepelné čerpadlo
Jaké jsou možnosti dotací na nízkoenergetické bydlení v ČR?
V roce 2024 je možné na výstavbu nízkoenergetického domu, případně na rekonstrukci bydlení využít dotace z programu Nová zelená úsporám, který je nejefektivnějším dotačním programem v Česku zaměřeným na úspory energie v budovách určených k trvalému bydlení. Aktuálně je možné v rámci Nová zelená úsporám využít jeden ze tří programů – Nová zelená úsporám Standard, Nová zelená úsporám Light a Oprav dům po babičce.
Tento typ dotačního programu je určený pro všechny majitele domů, kteří chtějí bydlet lépe a kvalitněji, ušetřit peníze za energie a zároveň šetřit životní prostředí. V rámci tohoto programu je možné využít následující dotace:
V případě výstavby úsporného domu můžete ušetřit nejen díky dotaci, ale také zelené hypotéce, která je spojená s nižšími úrokovými sazbami a dalšími výhodami. Více o ní se dozvíte tady.
Jaké jsou podmínky programu Nová zelená úsporám Standard?
O podmínkách jednotlivých dotací v rámci programu Nová zelená úsporám Standard se dozvíte více na stránkách novazelenausporam.cz. Zde si také můžete jednoduše spočítat dotaci pro svůj rodinný dům. Najdete tu také potřebné dokumenty, seznam specialistů nebo odpovědi na časté dotazy.
Jak o dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám Standard zažádat?
Nejdříve se seznamte s podmínkami programu, abyste zjistili více o tom, jak máte postupovat a bez jakých dokumentů se neobejdete. Pokud podmínky splňujete, vyberte si specialistu, který vám s přípravou projektu pomůže. Dotační žádost jednoduše podáte přes webové stránky programu. Následuje realizace práce, ať už odbornou firmou nebo svépomocí. Posledním krokem je proplacení dotace po předložení dokumentů o provedených pracích.
Nová zelená úsporám Light
Na začátku roku 2023 byl spuštěný program Nová zelená úsporám Light, který pokračuje i doposud. Cílem tohoto programu je poskytnout rychlou pomoc domácnostem, které jsou ohroženy energetickou chudobou, tedy seniorům a nízkopříjmovým domácnostem. Od června 2024 mohou žadatelé v rámci tohoto programu získat až čtvrt milionu korun na zateplení domu. Kromě dotace na zateplení mohou získat i dotaci na výměnu vchodových dveří, kotle, kamna a tepelná čerpadla, výměnu oken nebo na solární ohřev vody.
Jaké jsou podmínky tohoto dotačního programu?
Nárok na dotaci mají vlastníci nebo spoluvlastníci rodinného domu či trvale obývané rekreační stavby, bytu nebo podílu v bytovém družstvu s právem užívat byt, kteří zároveň splňují jednu ze dvou podmínek:
Všichni členové domácnosti pobírají starobní důchod nebo invalidní důchod 3. stupně.
Žadatel nebo všichni členové domácnosti pobírají v době žádosti příspěvek na bydlení nebo přídavek na dítě.
Jak o dotaci z programu Nová zelená úsporám Light zažádat?
K podání žádosti je potřebná Identita občana nebo bankovní identita. K žádosti je nutná fotodokumentace míst, která chcete měnit, a Odborný posudek navrhovaných opatření, který vám zdarma vypracují poradci Nová zelená úsporám Light. Více informací o žádosti zjistíte zde.
Oprav dům po babičce
Program Oprav dům po babičce domácnostem nabízí zálohové financování komplexních renovací nemovitostí, žadatelé mohou jinými slovy získat peníze předem na renovace rodinných domů. Podmínkou čerpání této dotace je realizace optimálního zateplení, kterým žadatelé dosáhnou požadovaných energetických úspor. Na komplexní zateplení je možné získat až 1 milion korun.
Typ dotace
Kolik můžete získat?
Zateplení
30 000 až 950 000 Kč
Zelená střecha
Až 100 000 Kč
Využití tepla z odpadní vody
5 000 až 50 000 Kč
Kotle, kamna a tepelná čerpadla
30 000 až 130 000 Kč
Fotovoltaické systémy
51 000 až 160 000 Kč
Novostavba
535 000 Kč
Dešťovka – dešťová a odpadní voda
27 000 až 105 000 Kč
Příprava teplé vody, solární ohřev
45 000 až 60 000 Kč
Ekomobilita
15 000 Kč
Řízené větrání s rekuperací
105 000 Kč
Dotační bonusy (bonusy za kombinaci více úsporných opatření
Nemocenská dávka je důležitým nástrojem sociálního zabezpečení, který pomáhá lidem překlenout období pracovní neschopnosti. Ať už jste zaměstnanec nebo osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), nemocenská zajišťuje finanční podporu v čase, kdy se nemůžete věnovat své práci. V tomto článku se dozvíte, kdo má na nemocenskou nárok, jaké jsou podmínky jejího získání, a co vše je s ní spojeno.
Máte nárok na vdovský důchod, ale nevíte, s jakou částkou můžete počítat? Výši vdovského důchodu můžete jednoduše vypočítat díky přehledné kalkulačce vdovského důchodu pro rok 2024. Přiblížíme vám také, jak výpočet vdovského důchodu probíhá, a poradíme, jak o něj zažádat.
Sportka, která je provozována společností Sazka, je jednou z nejpopulárnějších loterií v České republice. Je oblíbená zejména díky jednoduchému systému hry a také možnosti vyhrát vysoký jackpot. Jak Sportka funguje? Jaká jsou její pravidla a jaká je pravděpodobnost výhry v této loterii?
Plánujete rodičovskou dovolenou a zajímá vás, jaká finanční podpora vás čeká? Naše podrobná příručka k rodičovskému příspěvku pro rok 2024, a především kalkulačka pro jeho výpočet, vám poskytne všechny potřebné informace.
Nedokáží vaše příjmy dostatečně pokrýt náklady na bydlení ani po obdržení příspěvku na bydlení? Pak pro vás může být řešením doplatek na bydlení. Poradíme vám, jak doplatek na bydlení funguje, kdo o něj může zažádat i jak se doplatek počítá v souvislosti s životním minimem.
KOMENTÁŘE k článku Jak na udržitelné a nízkoenergetické bydlení?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.