Banky.cz Články Peníze Jak na udržitelné a nízkoenergetické bydlení?

Jak na udržitelné a nízkoenergetické bydlení?

Udržitelné a nízkoenergetické bydlení
2.9.2024 Peníze

Nízkoenergetické domy přináší jejich majitelům množství nesporných výhod. Kromě toho, že šetří energie, souvisejí také s možností získat dotaci, díky které může být investice do úsporných opatření podstatně nižší. Jaké jsou parametry nízkoenergetických a pasivních domů a jaké dotace můžete aktuálně využít na udržitelné bydlení?

REKLAMA

Co je nízkoenergetické bydlení?

„Za nízkoenergetické domy je možné považovat stavby, jejichž spotřeba za vytápění se pohybuje od 15 do 50 kWh/m2 ročně. Ke klíčovým prvkům nízkoenergetických domů patří kvalitní projekt domu zohledňující světové strany, dostatečná izolace, která minimalizuje únik tepla z budovy, a použití úsporných zařízení a osvětlení. Ještě přísnější požadavky musí splňovat pasivní stavby, u kterých musí být roční spotřeba energie na vytápění menší než 15 kWh/m2,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi pasivním a nízkoenergetickým domem?

Hlavní rozdíl mezi nízkoenergetickými a pasivními domy spočívá v měrné roční potřebě na vytápění. Nízkoenergetický i pasivní dům je možné postavit z takřka totožných materiálů a oba typy staveb vyžadují k úspoře energie a snížení tepelných ztrát silnou vrstvu izolace. U pasivních domů se však izolují i základy a tato vrstva je tvořená odlišnou výplní než v případě nízkoenergetických domů. Rozdíl také spočívá v požadavku na dokonalou vzduchotěsnost obálky u pasivních domů. Pasivní domy jsou navíc nedílně spojeny s využitím centrálního větrání s rekuperační jednotkou, které není u nízkoenergetických domů vyžadováno.

Jaké jsou výhody nízkoenergetické bydlení?

„Nízkoenergetické bydlení je spojené s celou řadou výhod, a to jak pro majitele domů, tak i pro životní prostředí. K hlavním výhodám udržitelného bydlení patří úspora nákladů za energie, nižší závislost na růstu cen energií, ekologické bydlení, příjemné a zdravé klima v domě po celý rok, vysoký komfort bydlení, zvýšená hodnota stavby a v neposlední řadě také lepší dostupnost určitých dotací,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz.

Jaké jsou výhody nízkoenergetické bydlení?

Kolik stojí stavba nízkoenergetického domu?

V první řadě je třeba říci, že je od roku 2021 možné stavět pouze domy s energetickou spotřebou blízkou nule nebo domy v pasivním standardu. Cena výstavby novostavby s téměř nulovou spotřebou energie se samozřejmě odvíjí od celé řady parametrů, jako je velikost domu i použité materiály. Orientačně je možné v roce 2024 počítat s částkou okolo 40 000 až 50 000 Kč za metr čtvereční nízkoenergetického domu v případě domu na klíč. A s jakými náklady počítat u pasivních domů? Obecně je možné říci, že jsou náklady na stavbu pasivního domu zhruba o 10 až 15 % vyšší než u nízkoenergetického domu. Uvažujete nad tím, že si úsporný dům koupíte? Podívejte se, jak se v Česku vyvíjí ceny nemovitostí od roku 2020 do současnosti.

Jaké jsou dlouhodobé úspory a návratnost investic do nízkoenergetického bydlení?

V porovnání se standardními domy dokáží nízkoenergetické a pasivní domy ročně ušetřit i desítky tisíc korun. Díky možnosti čerpání dotací se podle odborníků investice do nízkoenergetického bydlení vrátí během pouhých 10 až 15 let, a to nejen vzhledem k úspoře nemalé částky za energie, ale také úspoře za údržbu domu. Investice do nízkoenergetického bydlení je navíc mnohdy investicí do zdraví celé rodiny díky využití moderních technologií, které zajišťují vysokou kvalitu vzduchu v domě.

Jak kombinovat různé technologie pro maximální energetickou efektivitu?

Moderní technologie pomáhají snižovat energetickou náročnost budov. Existuje celá řada opatření, které vedou k nezanedbatelným úsporám:

  • Zateplení domu: Budovy ztrácejí nejvíce tepla skrze zdi, podlahy a střechu. Kvalitní zateplení obvodových stěn, střechy a podlahy může snížit výdaje za vytápění v domě i o 60 %.
  • Výměna oken a dveří: Drahocenné teplo může unikat také okny nebo dveřmi. Správně těsnící okna a dveře mohou ušetřit dalších zhruba 8 až 30 % za vytápění domu.
  • Úsporné spotřebiče a osvětlení: Významnou částku za energie můžete ušetřit i díky investici do úsporného osvětlení a úsporných spotřebičů. Pokud byste například vyměnili starou lednici s energetickou třídou F za novou lednici s energetickou třídou A, mohli byste ušetřit až 70 % energie.
  • Tepelné čerpadlo: Pokud zvolíte k vytápění domu tepelné čerpadlo, které funguje na principu vzduch-voda, můžete se těšit na citelnou úsporu energie za topení, která se pohybuje okolo 70 %.
  • Rekuperace: Rekuperace funguje tak, že využívá teplo z vydýchaného vzduchu k ohřevu čerstvého vzduchu, který vstupuje do budovy. Díky této technologii není nutné v domě pravidelně větrat, přičemž během větrání může dojít k výrazným tepelným ztrátám.
  • Fotovoltaická elektrárna: Pořízení domácí fotovoltaické elektrárny s bateriovým úložištěm může vést až k 50% snížení spotřeby elektrické energie. Podívejte se kolik pořízení fotovoltaické elektrárny stojí a jaké dotaci na ni můžete získat.

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Solární panely na balkon jako cesta k nízkoenergetickému bydlení

„Vysoké ceny energií přispěly k rozmachu používání solárních panelů, které získávají energii ze slunečního záření. V současnosti se panely neumísťují pouze na střechy domů, ale například v Německu nebo v Nizozemsku je čím dál tím častější jejich použití namísto klasického plotu. Roste také počet lidí, kteří solární panely umísťují na balkon svého bytu. Ostatně v sousedním Německu malé fotovoltaiky k umístění na balkon najdete už i v několika supermarketech. Pozor si však dejte na některé balkonové fotovoltaiky, které umí posílat nevyužitou elektřinu zpět do sítě. Za tyto přetoky u nás hrozí pokuty a FVE je třeba nahlásit distributorovi,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz.

Využití solárních panelů na ohřev vody

Ze všech typů solárních systémů má nejkratší návratnost přímý ohřev vody fotovoltaikou. Fotovoltaika pro ohřev vody představuje poměrně jednoduchý systém, jehož základem jsou fotovoltaické panely, které absorbují sluneční energii. Pomocí fotovoltaického střídače je vyrobená elektřina převedena ze stejnosměrného na střídavý proud. Tato elektřina se následně spotřebuje v bojleru. Věděli jste, že si solární panely můžete pojistit? Podívejte se jak na to v našem článku Jak pojistit solární panely a tepelné čerpadlo

Jaké jsou možnosti dotací na nízkoenergetické bydlení v ČR?

V roce 2024 je možné na výstavbu nízkoenergetického domu, případně na rekonstrukci bydlení využít dotace z programu Nová zelená úsporám, který je nejefektivnějším dotačním programem v Česku zaměřeným na úspory energie v budovách určených k trvalému bydlení. Aktuálně je možné v rámci Nová zelená úsporám využít jeden ze tří programů – Nová zelená úsporám Standard, Nová zelená úsporám Light a Oprav dům po babičce.

Online srovnání stavebního spoření

Nová zelená úsporám Standard

Tento typ dotačního programu je určený pro všechny majitele domů, kteří chtějí bydlet lépe a kvalitněji, ušetřit peníze za energie a zároveň šetřit životní prostředí. V rámci tohoto programu je možné využít následující dotace:

V případě výstavby úsporného domu můžete ušetřit nejen díky dotaci, ale také zelené hypotéce, která je spojená s nižšími úrokovými sazbami a dalšími výhodami. Více o ní se dozvíte tady.

Jaké jsou podmínky programu Nová zelená úsporám Standard?

O podmínkách jednotlivých dotací v rámci programu Nová zelená úsporám Standard se dozvíte více na stránkách novazelenausporam.cz. Zde si také můžete jednoduše spočítat dotaci pro svůj rodinný dům. Najdete tu také potřebné dokumenty, seznam specialistů nebo odpovědi na časté dotazy.

Jak o dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám Standard zažádat?

Nejdříve se seznamte s podmínkami programu, abyste zjistili více o tom, jak máte postupovat a bez jakých dokumentů se neobejdete. Pokud podmínky splňujete, vyberte si specialistu, který vám s přípravou projektu pomůže. Dotační žádost jednoduše podáte přes webové stránky programu. Následuje realizace práce, ať už odbornou firmou nebo svépomocí. Posledním krokem je proplacení dotace po předložení dokumentů o provedených pracích.

Běžný účet bez poplatků

Nová zelená úsporám Light

Na začátku roku 2023 byl spuštěný program Nová zelená úsporám Light, který pokračuje i doposud. Cílem tohoto programu je poskytnout rychlou pomoc domácnostem, které jsou ohroženy energetickou chudobou, tedy seniorům a nízkopříjmovým domácnostem. Od června 2024 mohou žadatelé v rámci tohoto programu získat až čtvrt milionu korun na zateplení domu. Kromě dotace na zateplení mohou získat i dotaci na výměnu vchodových dveří, kotle, kamna a tepelná čerpadla, výměnu oken nebo na solární ohřev vody.

Jaké jsou podmínky tohoto dotačního programu?

Nárok na dotaci mají vlastníci nebo spoluvlastníci rodinného domu či trvale obývané rekreační stavby, bytu nebo podílu v bytovém družstvu s právem užívat byt, kteří zároveň splňují jednu ze dvou podmínek:

  • Všichni členové domácnosti pobírají starobní důchod nebo invalidní důchod 3. stupně.
  • Žadatel nebo všichni členové domácnosti pobírají v době žádosti příspěvek na bydlení nebo přídavek na dítě.

Jak o dotaci z programu Nová zelená úsporám Light zažádat?

K podání žádosti je potřebná Identita občana nebo bankovní identita. K žádosti je nutná fotodokumentace míst, která chcete měnit, a Odborný posudek navrhovaných opatření, který vám zdarma vypracují poradci Nová zelená úsporám Light. Více informací o žádosti zjistíte zde.

Oprav dům po babičce

Program Oprav dům po babičce domácnostem nabízí zálohové financování komplexních renovací nemovitostí, žadatelé mohou jinými slovy získat peníze předem na renovace rodinných domů. Podmínkou čerpání této dotace je realizace optimálního zateplení, kterým žadatelé dosáhnou požadovaných energetických úspor. Na komplexní zateplení je možné získat až 1 milion korun.

Typ dotaceKolik můžete získat?
Zateplení30 000 až 950 000 Kč
Zelená střechaAž 100 000 Kč
Využití tepla z odpadní vody5 000 až 50 000 Kč
Kotle, kamna a tepelná čerpadla30 000 až 130 000 Kč
Fotovoltaické systémy51 000 až 160 000 Kč
Novostavba535 000 Kč
Dešťovka – dešťová a odpadní voda27 000 až 105 000 Kč
Příprava teplé vody, solární ohřev45 000 až 60 000 Kč
Ekomobilita15 000 Kč
Řízené větrání s rekuperací105 000 Kč
Dotační bonusy (bonusy za kombinaci více úsporných opatření10 000 až 161 000 Kč

Více podrobností o podmínkách pro získání a čerpání dotace najdete v našem článku.

REKLAMA

ANKETA k článku Jak na udržitelné a nízkoenergetické bydlení?

Bydlíte v nízkoenergetickém domě?

Počet odpovědí: 72

KOMENTÁŘE k článku Jak na udržitelné a nízkoenergetické bydlení?

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Jak funguje nemocenská

Jak funguje nemocenská

8.1.2025 Peníze

Nemocenská dávka je důležitým nástrojem sociálního zabezpečení, který pomáhá lidem překlenout období pracovní neschopnosti. Ať už jste zaměstnanec nebo osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), nemocenská zajišťuje finanční podporu v čase, kdy se nemůžete věnovat své práci. V tomto článku se dozvíte, kdo má na nemocenskou nárok, jaké jsou podmínky jejího získání, a co vše je s ní spojeno.

Kalkulačka vdovského důchodu 2025

Kalkulačka vdovského důchodu 2025

2.1.2025 Peníze

Máte nárok na vdovský důchod, ale nevíte, s jakou částkou můžete počítat? Výši vdovského důchodu můžete jednoduše vypočítat díky přehledné kalkulačce vdovského důchodu pro rok 2024. Přiblížíme vám také, jak výpočet vdovského důchodu probíhá, a poradíme, jak o něj zažádat.

Jak funguje Sportka: Vše, co potřebujete vědět před sázkou

Jak funguje Sportka: Vše, co potřebujete vědět před sázkou

1.1.2025 Peníze

Sportka, která je provozována společností Sazka, je jednou z nejpopulárnějších loterií v České republice. Je oblíbená zejména díky jednoduchému systému hry a také možnosti vyhrát vysoký jackpot. Jak Sportka funguje? Jaká jsou její pravidla a jaká je pravděpodobnost výhry v této loterii?

Kalkulačka rodičovského příspěvku 2025

Kalkulačka rodičovského příspěvku 2025

26.12.2024 Peníze

Plánujete rodičovskou dovolenou a zajímá vás, jaká finanční podpora vás čeká? Naše podrobná příručka k rodičovskému příspěvku pro rok 2024, a především kalkulačka pro jeho výpočet, vám poskytne všechny potřebné informace.

Výpočet životního minima a doplatek na bydlení 2025

Výpočet životního minima a doplatek na bydlení 2025

26.12.2024 Peníze

Nedokáží vaše příjmy dostatečně pokrýt náklady na bydlení ani po obdržení příspěvku na bydlení? Pak pro vás může být řešením doplatek na bydlení. Poradíme vám, jak doplatek na bydlení funguje, kdo o něj může zažádat i jak se doplatek počítá v souvislosti s životním minimem.

Z naší bankovní poradny

Nedostatek prostředků k platbě

10.9.2017 Běžný účet
Dobrý den, pokud bych měl u vás běžný účet, jaká je obvyklá praxe ve věci, kterou uvedu dále. Příklad ze života: klient má nedostatek finančních prostředků na běžném účtu. Aniž by si to uvědomil, prostě to přehlédl, zadá příkaz k úhradě na vyšší částku. Nemá žádný kontokorent, nic, co by umožnilo jít do mínusu. Co se stane dál? Bude vaším systémem nebo pracovníkem nějak včas upozorněn, nebo bude neprovedená transakce automaticky sankcionována ceníkovým poplatkem? Např. u jedné nejmenované banky to je 40 Kč. Děkuji mockrát za vyčerpávající informace mailem. Marcel Dobrý den, tuto situaci řeší každá banka trochu jinak. Jako vůbec nejlepší mi přijde platbu pozastavit do momentu, kdy bude opět na účtu dostatek prostředků. Tak postupuje např. Equa bank, která při nedostatku prostředků platbu neodešle, ale "zaparkuje ji" do sekce "budoucí platby" a v poznámce vidíte popis "čeká na dostatek prostředků na účtu". Jakmile peníze na účet dorazí, platba se automaticky odešle. Toto řešení poskytuje ochranu v případě, kdy by Vám někdo zcizil platební kartu a prolomil PIN - zloděj pak nemůže vybrat více, než máte na účtu. Jiné banky platbu odešlou a chybějící peníze vedou jako nepovolený debet s úrokem až 25% nebo si účtují jiné poplatky.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Přeplatek na pojistném

20.3.2017 Pojištění
Vážení, v 11.listopadu 2016 jsem na poště Praha 14, 198 00 uhradil 199,- Kč jako platbu pojistného u AIG pojišťovna. Moje smlouva s pojišťovnou však byla zrušena, neboť jsem byl takřka 2 měsíce v nemocnici - a nemohl reagovat např. na upomínky. V současné době už měsíc pátrám po tom, kde a na jakém účtu skončila má platba 199,-Kč. Pošta mě odkazuje na pojišťovnu, tam mi ale řekli, že dle mého variabilního symbolu 7545005474 dnes již zrušený účet nevykazuje nedoplatek, resp. přeplatek. Vodítkem by mohl být můj omyl, na složence jsem uvedl č.konta 2018550408/2600, přičemž správné číslo konta mělo být 2018500408/2600. Žádám vás tímto o pomoc. Sice jde o titěrnou částku, avšak já se na celou věc začal dívat z principiálních důvodů. Pošta tvrdí, že platbu odeslala, pojišťovna tvrdí, že platbu neobdržela. Předem děkuji za radu či pomoc. Dobrý den, Pošta Vám nepomůže, ta jen provádí platby dle Vašich instrukcí (neví, komu a proč posíláte peníze). Je třeba případně kontaktovat přímo AIG pojišťovnu, sdělit jí, kolik a kam jste kdy poslal a požádat o vrácení přeplatku na pojistném. Pokud jste ale na složence uvedl špatné číslo účtu, pak peníze AIG pojišťovna vůbec neobdržela (a tudíž u Vás neeviduje žádný přeplatek) a peníze dostal někdo jiný (nebo cílový účet neexistoval a peníze se vrátily zpět Poště). A tady nastávají komplikace. Pokud byste platbu provedl ze svého bankovního účtu (což mimochodem nic nestojí na rozdíl od desítek korun za složenku), peníze by se Vám automaticky vrátily zpět na účet (v případě neexistujícího cílového účtu). Pokud by chybně zadaný cílový účet existoval, kontaktoval byste svou banku, která by následně vyzvala majitele cílového účtu k navrácení peněz. Obávám se, že 199 Kč poslaných přes Poštu složenkou takto nevypátráte. Založte si běžný účet u Equa bank (z pohodlí domova přes internet, banka smlouvu k podpisu pošle zdarma kurýrem), kde máte vše zcela zdarma (veškerý platební styk, platební karta, neomezené výběry z bankomatů všech bank, atd.) a bez jakýchkoliv podmínek. Platby provádějte z pohodlí domova přes internetbanking. A problém se zatoulanými penězi Vás již nepotká. ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Kam investovat úspory?

18.3.2017 Akcie a investice
Dobrý den! V první řadě bych chtěl Váš server, jako jeho dlouholetý čtenář, velice pochválit. Před zhruba třemi lety jsem začal pracovat v bankovním sektoru a našel jsem na těchto stránkách mnoho skvělých a hlavně lehce pochopitelných rad i zajímavostí a aktualit. Upřímně řečeno, rad ohledně bankovnictví není v ČR nikdy dost proto palec nahoru pro Váš server :). Každopádně bych se nyní na Vás rád obrátil s prosbou o radu. Po třech letech v bankovní branži se mi nahromadily nějaké peníze a rád bych je co možná nejrozumněji investoval (samozřejmě s co možná nejzajímavějším výnosem a nejnižším rizikem). Mám už dva spořící účty, stavební spoření, na důchodové si posílám maximální částku, a v poslední době se začínám zajímat o pole investičních fondů a případně i dluhopisů. Zde právě bych rád položil svoji otázku. Myslíte si, že je zajímavější investovat do investičních fondů (aktuálně zvažuji u ING) a rovněž jsem na Vašich stránkách zahlédl i inzerci investování do dluhopisů nemovitostí přes CEE Real Estate. Mohl bych Vás požádat, o radu, čemu nebo komu se na tomto ošemetném poli vyhnout a nebo naopak kde zapojit své prostředky? Předem velmi děkuji za odpověď a přeji krásný zbytek dne. Dobrý den, jsme rádi, že se Vám náš portál Banky.cz líbí.  Vaši otázku "Kam investovat úspory?" bych si dovolil přetransformovat do "Čeho chci v životě dosáhnout, kam směřuji?". Peníze nám pomáhají realizovat životní sny. Někdo by rád celý život cestoval, střídal pracovní místa, žil v nájmu a hromadil majetek pro zajištění klidného stáří. Další by chtěl velký domek se zahradou a vychovávat hromadu dětí. Dle životních priorit lze pak doporučit optimální nakládání s osobními financemi a vhodné investice. Já bych viděl jako první životní cíl zajištění vlastní střechy nad hlavou. Přestanete platit nájem, získáte ideální podmínky pro založení rodiny a zajistíte si klidné stáří. Nemáte-li doposud vlastní bydlení, není lepší volby než investovat všechny své úspory do koupě nemovitosti a zbytek doplatit hypotékou.  Jste-li již v další životní etapě (vlastníte nemovitost, rodina zajištěna), pak teprve lze doporučit "investování". Očekávaný výnos je vždy úměrný riziku. Neexistuje nic jako výnosná bezriziková investice. Nejbezpečnějším uložením peněz je vklad v bance, který je do ekvivalentu 100 000 EUR zcela bezrizikový (díky pojištění vkladů), ale také velmi málo výnosný (úrok cca 1%). O něco rizikovější je investice do nemovitosti na pronájem (očekávaný výnos cca 5%, ale nemusíte mít štěstí na dobré nájemníky). Pak jsou dluhopisy, které jsou rizikovější než nemovitosti a měly by tudíž poskytovat vyšší výnos (5-8%). Bohužel díky současné deformované situaci na tuzemském peněžním a nemovitostním trhu (nedostatek nemovitostí, přebytek peněz) nabízený výnos z dluhopisů podle mého již neodpovídá podstupovanému riziku a z pohledu drobného investora bych volil raději něco jiného. Nakonec máme akcie. Nejvyšší riziko, ale také nejvyšší možný výnos nad 10%. Investovat můžete buď sám (koupíte nemovitost, dluhopisy, akcie) nebo přes zprostředkovatele (koupíte nemovitostní, dluhopisový či akciový fond). Fondy jsou pohodlnější, ale také výrazně nákladovější (platíte % za správu aktiv, vstupní a výstupní poplatky). Tzv. finanční poradci a reklamy lákají na očekávané výnosy bez započtení nákladů. Výnos 3-5% může v prospektu vypadat dobře, ale už Vám neřeknou, že třeba polovinu Vám pak strhnou na poplatcích.  Když investovat, pak bych osobně volil raději přímý nákup aktiv na sebe než fondy. Dobré podmínky pro obchodování na kapitálových trzích má Fio banka (přívětivá aplikace připomínající internetbanking, nízké poplatky).  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Běžný účet

Běžný účet je základním produktem všech českých bank. Jedná se o základní účet pro platební styk, který slouží zejména pro ukládání peněz a peněžní transakce. V dnešní době je běžný účet nezbytný k základním finančním operacím a vyžaduje ho většina zaměstnavatelů k tomu, aby na něj svým zaměstnancům mohla zasílat výplatu. Jaké jsou funkce běžného účtu?Běžný účet plní několik základních funkcí: Vkládání a výběr peněz: Jednou z klíčových funkcí je vkládání peněz a jejich výběr.Bankovní převody: Prostřednictvím běžného účtu je možné provádět bankovní převody ve prospěch jiných lidí, úřadů nebo firem.Platby kartou: Se založením běžného účtu se pojí získání jedné nebo více platebních karet, které umožňují platit bezhotovostně.Placení výdajů: Pomocí běžného účtu je možné jednoduše zadat trvalý příklad, inkaso nebo SIPO.Bankovní identita: Se založením běžného účtu máte možnost využívat internetové bankovnictví, jež může posloužit i pro takzvanou bankovní identitu.Výhody běžného účtu„K hlavním výhodám běžných účtů patří bezpečnost, vložené peníze jsou totiž ze zákona pojištěny do výše ekvivalentu 100 000 EUR (cca 2,5 mil. Kč). Nespornou předností je i skutečnost, že většina bank nabízí sjednání i vedení běžného účtu zdarma. Běžný účet je zárukou pohodlného placení i příjmu plateb. Získáte díky němu i dokonalý přehled o všech transakcích,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz. Nevýhody běžného účtuBěžný účet je kromě výhod spojený i s několika nevýhodami. Patří k nim zejména skutečnost, že běžné účty zpravidla nebývají na rozdíl od spořicích účtů nijak úročeny. Setkat se můžete také s různými poplatky, například za výběr z bankomatů cizích bank nebo za výběr peněz v zahraničí. Jak vybrat běžný účet?V dnešní době takřka všechny banky nabízejí běžný účet zdarma, jinými slovy můžete získat běžný účet, jehož sjednání a vedení je zdarma. Na co se při výběru zaměřit, aby se vám podařilo vybrat nejvýhodnější bankovní účet? Úroková sazba: Valná většina běžných účtů v současné době žádný úrok nenabízí, výjimečně však můžete narazit i na běžné účty s úrokem, obvykle však velmi nízkým.Podmínky: Běžné účty se mohou lišit svými podmínkami, některé banky mohou mít například bezplatné vedení účtu podmíněno minimálními měsíčními výběry apod.Poplatky: Základní funkce jsou u běžných účtů zpravidla zdarma. Pokročilejší funkce ale mohou být spojené s poplatky.Dostupnost banky: V potaz byste měli při výběru vzít i dostupnost nejbližší pobočky zvolené banky a jejich bankomatů.Další produkty banky: Při výběru je dobré se zaměřit také na další produkty banky, ať už se jedná o spořicí účet nebo hypotéku.Mobilní aplikace a internetové bankovnictví: Ověřit byste si měli i to, zda banka nabízí mobilní aplikaci a internetové bankovnictví, které vám usnadní správu peněz.Podpora okamžitých plateb: Řada lidí od bankovního účtu vyžaduje podporu okamžitých plateb.Bonusy: Některé banky za založení běžného účtu nabízejí nejrůznější bonusy nebo slevy.Zákaznický servis: V případě, že se něco pokazí, oceníte kvalitní zákaznický servis dostupný 24/7. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2025, všechna práva vyhrazena