Půjčky můžeme rozdělit na bankovní a
nebankovní. Každá má svá specifika, výhody a nevýhody. Vždy je ale klíčové
především to, jakého si zvolíte poskytovatele. Pokud budete vědět, na co si dát
pozor, výběr finančního produktu nakonec nebude vůbec složitý.
Půjčku vám poskytne buď bankovní nebo nebankovní společnost. Půjčky od bank jsou většinou spojené s delším řízením a přísnějšími podmínkami. Klasická banka ovšem platí za solidnějšího a spolehlivějšího poskytovatele. Ideální je, pokud u dané společnosti již máte založený běžný nebo spořící účet. Půjčku dostanete jako doplňkový produkt. Vše lze často vyřešit i jen pomocí online aplikace.
Nebankovní společnosti mají volnější podmínky. To ale neznamená, že půjčí komukoliv. I ony budou chtít důkazy o vašem příjmu. Proces však bývá rychlejší. K produkt lze dostat i další nadstandartní služby, nebo se za určitých podmínek vyhnout některým poplatkům.
Doporučujeme dvakrát ověřit reputaci dané firmy. Rozhodně tím ale nechceme naznačit, že jsou všichni neféroví. Někteří dokonce nabízejí výhodnější podmínky než klasická banka.
RPSN (roční procentuální sazba nákladů) vám odhalí, na kolik vás vlastně půjčka přijde. Čím méně procent společnost požaduje, tím méně zaplatíte na extra poplatcích a tím výhodněji si peníze půjčíte. Určitě si neberte půjčku, která má RPSN v tisících procentech. Co všechno zahrnuje a jak s touto hodnotou zacházet se dozvíte v článku o RPSN.
Úrok neboli úroková sazba je u půjček různá. Ovlivňuje ji například účel úvěru, doba splatnosti ale i rizikovost a inflace. Nerozhodujte se jen podle těchto procent. Celkovou cenu půjčky vám totiž určí RPSN, nikoliv úroková míra. Úrok je navíc v RPSN už zohledněný.
Měli byste chtít nulový úrok (u půjček online)? Ač se to na první pohled může zdát jako skvělá příležitost, zachovejte chladnou hlavu. Nevyplatí se každému. Většinou je v podmínkách to, že musíte peníze vrátit jednorázově a do stanoveného termínu. Pokud to nestihnete, úrok vám naúčtují zpětně, stejně jako prodloužení termínu splatnosti.
Některé společnosti nabízejí předčasné splacení bez penalizace dlužníka. Zatímco dříve byl tento úkon zpoplatněný, dnes už ho spousta poskytovatelů prezentuje jako jeden z benefitů zcela zdarma.
Vyhnete se tak nákladům, které byste jinak museli po celou původně smluvenou dobu splácení hradit. Navíc získáte pozitivní záznam v registru dlužníků, což se může hodit při budoucím žádání o novou půjčku. Zjistěte si, zda splacení zdarma nabízí i vámi vybraná společnost.
Určitě už jste někdy slyšeli o půjčkách bez dokládání příjmů. Poskytují je jak bankovní, tak nebankovní společnosti. V prvním případě sice nemusíte předkládat doklad od zaměstnavatele, nějaké potvrzení o příjmu však stejně ukázat musíte. Například výpis z bankovního účtu. Tuto možnost mohou využít například začínající podnikatelé. Výhodou je rychlost vyřízení.
Nebankovní společnosti ovšem nabízejí i produkty, kdy se příjem nedokládá vůbec. Vaši bonitu si vypočítají z majetku. Dejte si pozor na to, zda poskytovateli nejde hlavně o to, aby vám naúčtoval co nejvyšší poplatky za pozdní platbu. Snadno se tak můžete dostat do dluhové pasti.
Na bonitu klienta nehledí ani půjčka bez registru. Poskytovatel navíc nebere zřetel ani na registr dlužníků. Přesto budou chtít nějaký důkaz o tom, že jste schopní splácet. Výhodou je opět rychlost a hladké vyřízení.
Mikropůjčky poskytují nebankovní společnosti. Pomohou vám, když potřebujete pár tisíců korun. Podmínky nejsou tak přísné, a proto o ni může žádat i někdo, koho banka zamítla. Nenechte se však nalákat snadnou dostupností a neuzavírejte jednu půjčku za druhou. Ve většině případů je nelze konsolidovat. Velice snadno tak ztratíte kontrolu a dostanete se do začarovaného kruhu.
Vyřízení je rychlé, ovšem počítejte s tím, že společnost bude chtít peníze brzy zpátky. Úroky bývají vyšší (pozor na lichvu). Poskytovatele si řádně prověřte, nejlepší reputaci má Kamali, Cofidis, Zonky a Home Credit.
Češi opouštějí „starý“ typ penzijního spoření, jehož výnos v uplynulých letech zdaleka nepokryl ani inflaci. V rámci dobrovolného spoření na stáří s podporou státu jsou naopak na vzestupu doplňkové penzijní spoření (DPS) a dlouhodobý investiční produkt (DIP), který byl spuštěn na začátku letošního roku. Jeho cílem je motivovat více lidi, aby se zabezpečili na stáří.
Investice do kryptoměn často vyvolávají
debaty kvůli jejich vysoké volatilitě a souvisejícím rizikům. Ale co kdyby
teoretická rizika mohla být minimalizována pomocí špičkové analytiky založené
na umělé inteligenci? Právě to je vizí SmartBit Boost—průlomové investiční
platformy, která má za cíl učinit celý proces kontrolovanější a spolehlivější.
Umělá inteligence (AI) již není jen doménou futuristických vizí nebo vědeckofantastických filmů. Dnes proniká do všech oblastí našeho života a mění způsob, jakým pracujeme, komunikujeme a dokonce i tvoříme. Její potenciál je obrovský, a přesto se mnozí ptají: Jak vlastně umělá inteligence funguje a jak ji můžeme využít ve svůj prospěch?
Představte si, že plánujete svou vysněnou
dovolenou. Vybíráte ideální destinaci, rezervujete hotel a těšíte se na chvíle
odpočinku. Co by se mohlo pokazit?
Zdroj obrázku: Freepik.com
Díky realitním investičním fondům určeným pro drobné investory můžete do nemovitostí investovat, aniž byste jako v případě nákupu vlastní investiční nemovitosti museli mít miliony. Vaše prostředky se navíc zhodnocují bez starostí. Výběru objektů a jejich správě se totiž věnuje tým zkušených profesionálů. Navíc investujete nikoliv do jedné, ale do celého portfolia odlišných typů nemovitostí v různých zemích a s různorodou skladbou nájemců. Diverzifikace snižuje rizika, a naopak zvyšuje stabilitu výnosu v čase. Pokud se rozhodnete začít investovat do realitního investičního fondu, poradíme vám, co sledovat při volbě toho konkrétního, kterému svěříte své finanční prostředky.
KOMENTÁŘE k článku Jak poznat výhodnou půjčku od nevýhodné?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.