Sabine, Victoria, Julie. Tři vichřice s dámskými jmény v únoru prolétly Českou republikou a nechaly za sebou škody za stovky milionů korun. Jenže zdaleka ne vše pojišťovny proplatí – většinou kvůli špatně nastavené pojistce. Podívejte se proto, jak sjednat nejlepší pojištění auta i nemovitosti, které vás před vichřicí ochrání.
V první řadě si musíte ujasnit, jaké pojistky se při řádění živlů vyplatí nejvíc. Obvykle platí, že zásadní jsou tyto 3:
Pojištění nemovitosti vám pomůže řešit škody, které vichřice způsobí na vašem domě či bytě. Využijete ho tedy v případě, že vítr poničí třeba komín či střechu. Anebo když ulomí větev, která pak rozbije okno do obýváku.
S tím souvisí i pojištění domácnosti. Pokud vám poničenou střechou či oknem začne zatékat do domu a voda poškodí například elektroniku, škody vám nahradí právě pojistka domácnosti.
Havarijní pojištění se zase hodí pro případ, že vichřice ulomí větev ze stromu a ta spadne na váš automobil. V některých případech vám místo této pojistky stačí pouze připojištění k povinnému ručení. U něj si ale dejte velký pozor na limity pojistného plnění. Často bývají pouze v hodnotě 50 000 či 100 000 korun, což nemusí vždy stačit.
Jakmile si ujasníte, jaké pojistky potřebujete, nezapomeňte je správně nastavit. V první řadě stanovte vhodnou pojistnou částku. Musí odpovídat ceně nemovitosti, jejího vybavení či hodnotě automobilu.
Když pojistnou částku podceníte, riskujete, že vám pojišťovna neuhradí veškeré škody.
Myslete na to hlavně u starších pojistek. Pokud jste pojištění uzavřeli před 10 lety a od té doby si koupili například špičkovou 3D televizi, superrychlý počítač nebo moderní zvukový systém, hodnota vaší domácnosti pravděpodobně výrazně vzrostla. A v takovém případě vám hrozí podpojištění.
S ním je automaticky spojené zkrácení výplaty pojistného. Zkrácení je přitom tím výraznější, čím víc je majetek podpojištěný. Ve výsledku tak můžete dostat jen zlomek jeho hodnoty.
Nezapomínejte proto pojištění pravidelně aktualizovat.
Zároveň se ujistěte, že pojištění myslí na veškerá reálná rizika. U vichřice je důležitá zejména ochrana proti živlům, kterou pojištění nemovitosti i domácnosti zpravidla nabízí už ve své základní variantě.
Přesto si raději zkontrolujte, že s nimi pojistka opravdu počítá. A hlavně si ověřte, za jakých okolností máte nárok na pojistné plnění. Jeho výplata je totiž často podmíněná minimální rychlostí větru. Obvykle je to 75 km/h, což podle Beaufortovy stupnice odpovídá právě vichřici.
Ovšem pozor, podle starších tabulek se za vichřici označoval až vichr s rychlostí nad 102 km/h. Proto si zkontrolujte, že nejsou škody způsobené větrem vymezené v pojistné smlouvě pouze pojmem vichřice (případně ohraničené maximální silou větru). V takovém případě hrozí, že vám pojišťovna odmítne vyplatit plnění u vichru, který:
Pečlivě proto zkontrolujte také výluky z pojištění. Jen tak máte jistotu, že vás pojistka před vichřicí či orkánem opravdu ochrání.
U havarijního pojištění pak nezapomeňte pojištění proti živlům vůbec zahrnout do pojistky, jinak vám pojišťovna s řešením těchto škod nepomůže. A samozřejmě také v tomto případě dobře zkontrolujte podmínky a výluky.
Teprve když máte jistotu, že jste vybrali to nejlepší pojištění nemovitosti, domácnosti i auta, podepište smlouvu. Pamatujte přitom, že správné pojištění:
I když máte vybranou a podepsanou výhodnou pojistku, nemáte ještě zcela vyhráno. Důležitý je také váš postup po vichřici. Pokud něco zanedbáte, nemusí vám pojišťovna vyplatit celé plnění, na které byste jinak měli nárok.
Co tedy po řádění vichřice udělat?
Pojišťovna si totiž sama potřebuje udělat obrázek o výši škod a ujistit se, že jste se jim snažili předejít. A že je skutečně způsobilo řádění živlů, proti kterým jste se pojistili. Teprve pak se můžete těšit na výplatu pojistného.
Správně zvolené pojištění na hory ochrání především vaši peněženku. Když už se stane úraz nebo někomu způsobíte škodu, pojištěni za vás uhradí veškeré výdaje. V opačném případě můžete čelit statisícovým až milionovým exekucím. Podívejte se, co doporučují ve společnosti Broker Trust všem, kdo vybírají pojištění na hory a kdo se připravují na odjezd na zasněžené svahy.
Povinné ručení se týká většiny českého národa. Statistiky evidují „povinko“ u více než 9 milionů aut. Od roku 2024 přibylo spousta nových vozidel s povinností povinného ručení, k nim spousta osob, které dodnes ručení neřešily a tato povinnost přetrvává i v roce 2025. Třeba proto, že doposud byly jen provozovatelem auta napsaného na jiného majitele. Přečtěte si základní pravidla pro výběr správného povinného ručení, nejen na auto. Ve výsledku to totiž zase tak složité není.
České zdravotnictví čelí rostoucím obavám o svou finanční budoucnost. Podle průzkumu ČAP zhruba 56 % Čechů věří, že stát nebude schopen dlouhodobě zdravotnický systém financovat.
Zájem pojišťoven o to, zda kouříte, a kolik cigaret denně spotřebujete, může být pro mnoho lidí překvapující. Tyto otázky se objevují při sjednávání životního pojištění, protože kouření zásadně ovlivňuje zdravotní rizika a tím i výši pojistného. Správné a pravdivé informace jsou v této souvislosti klíčové, protože nesprávné údaje mohou vést k odmítnutí plnění nebo jiným komplikacím.
Nižší cena, jenže zároveň velké riziko. To v sobě skrývají bouraná auta. Hrozí, že mají poškozené bezpečnostní prvky a při nehodě vás dostatečně neochrání. Jak ale bourané auto poznat? Pomůže vám například kontrola laku, prohlídka interiéru nebo testovací jízda. Víte, co všechno z nich můžete zjistit?
KOMENTÁŘE k článku Jak se bránit vichřici? Se správným pojištěním nemovitosti i auta
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.