Banky.cz Články Komerční sdělení Jak se dařilo české e-commerce v roce 2023?

Jak se dařilo české e-commerce v roce 2023?

Jak se dařilo české e-commerce v roce 2023?

Nakupování v obchodech je zdlouhavé, většinou při něm nakoupíme víc než jen to, pro co jsme šli. Stojí nás čas i peníze, není se tak čemu divit, že co jde, snažíme se nakoupit na internetu. E-shopy se o každého zákazníka přetahují, jak se jim v loňském roce dařilo?

REKLAMA

Když se řekne e-commerce

Než se podíváme na to, jak si e-commerce vedla, je na místě si říct, co se pod tímto pojmem ukrývá. E-commerce se někdy označuje i jako e-komerce nebo eCommerce, jde o souhrnné označení pro obchodní činnosti prováděné na internetu, a to pomocí dalších elektronických prostředků. Pro většinu dnešních obchodníků důležitá věc, online podnikání je dnes prostě IN.

Víte, že pojem e-commerce se někdy porovnává s tržištěm? Zatímco pro zákazníka v tom rozdíl vesměs není, pro majitele firmy je ohromný. V e-commerce je majitel zodpovědný za vše od správy skladu přes zpracování plateb, logistiku, daně i to, jak se zboží dostane ke koncovému spotřebiteli, je jediným prodejcem. U tržiště je to jinak. Jeho majitel není jediným prodejcem, své produkty tu mohou nabízet i další prodejci, kteří se o tento svůj prodejní kanál starají.

Rok 2023 znamenal druhý meziroční pokles

Na začátku se většině e-shopů dařilo, zejména v době covidu, kdy jsme byli v mnoha případech na nákupy na internetu odkázaní. Po raketovém vzestupu ale následoval v roce 2022 propad, trh ochladl, a to znamenalo i meziroční pokles ve výši 12 %.

Od roku 2023 si tak všichni slibovali zlepšení, mělo dojít ke stabilizaci trhu a zase nastartovat růst e-shopů. Bohužel to tak zcela nevyšlo, v prvním čtvrtletí česká e-commerce klesla o 13 %, ve druhém o 8 % a ve třetím o 11 %. Svítat na lepší časy začalo až ve čtvrtém čtvrtletí, do kterého spadají i Vánoce, konečně v něm zase začala e-commerce růst. A to o 2 %. Celkově tak v roce 2023 došlo k meziročnímu poklesu 6 %, rok byl zakončen s celkovým obratem 185 miliard korun.

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

E-commerce

Počet e-shopů na našem trhu mírně poklesl

Rok 2023 charakterizovala vysoká inflace, která pro všechny obchodníky znamenala na jedné straně rostoucí náklady, na druhé menší ochotu zákazníků utrácet. Ne všichni to zcela ustáli, došlo k mírnému poklesu e-shopů z 50 100 na 49 900. Abychom ale byli fér, musíme přiznat, že se také ukázala schopnost adaptace většiny obchodníků.

Víte, že nejvíce se dařilo velkým obchodům, u kterých došlo k meziročnímu navýšení tržeb až o 5 %? Například Trenýrkárna.cz expanduje a pod svá křídla si vzala 2 nové existující e-commerce produkty maluna.cz a povidlo.cz? Některá odvětví se ale zatím srovnání nedočkala, jejich boom nastává na rozdíl od jiných až po Vánocích. Typickým příkladem jsou prodejci diet, kurzů na hubnutí nebo seminářů kolem výživového poradenství atd.

Online nakupování se vyvíjí

Některé e-shopy skončily, jiné naopak začínají. Online trh se vyvíjí, zákazníci očekávají ještě lepší služby, přes internet nakupují i to, co se dřív kupovalo jen v kamenných obchodech. Do hry navíc vstupuje umělá inteligence, mění se i ti, kdo na internetu nakupují.

Online nakupování je dnes velmi populární, jeho kouzlo objevují nejen mladí, ale i ti starší. Všichni oceňují možnost přečíst si recenze na konkrétní zboží, porovnat jeho ceny v různých obchodech, vybrat si toho obchodníka, který jim nejvíc vyhovuje. To vše z pohodlí domova.

Základem úspěchu je budování značky

Běžný účet od mBank zdarma

Každý e-shop, který chce mezi konkurencí uspět a růst, by měl budovat svůj brand. Je jedno, zda jde o obchod s potravinami, Trenýrkárna.cz, sportovními potřebami nebo elektronikou, bez povědomí o značce si nezajistí zákazníky a jejich loajalitu ani vyšší odolnost vůči krizi.

Víte, že na zákazníky a to, zda a jak moc nakupují, má vliv i roční období a počasí? V létě se prodávají bazény, slunečníky, klimatizace apod., v zimě zase lyže, snowboardy, boby nebo sněhové frézy a lopaty. Bez ohledu na počasí se po celý rok v žebříčku nejpopulárnějších kategorií držely samozřejmě potraviny, následovaly prací prášky nebo přípravky do myčky. Od dob pandemie se na předních příčkách objevují průběžně i veterinární přípravky.

Zdroj: Focus-age.cz: Česká e-commerce oslabila. V roce 2023 poklesla o 6 % v meziročním srovnání

REKLAMA

KOMENTÁŘE k článku Jak se dařilo české e-commerce v roce 2023?

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Češi opouštějí penzijní připojištění, hitem se stává dlouhodobý investiční produkt

Češi opouštějí penzijní připojištění, hitem se stává dlouhodobý investiční produkt

Češi opouštějí „starý“ typ penzijního spoření, jehož výnos v uplynulých letech zdaleka nepokryl ani inflaci. V rámci dobrovolného spoření na stáří s podporou státu jsou naopak na vzestupu doplňkové penzijní spoření (DPS) a dlouhodobý investiční produkt (DIP), který byl spuštěn na začátku letošního roku. Jeho cílem je motivovat více lidi, aby se zabezpečili na stáří.   

SmartBit Boost: Jak AI pomáhá stát se úspěšným investorem do kryptoměn

SmartBit Boost: Jak AI pomáhá stát se úspěšným investorem do kryptoměn

Investice do kryptoměn často vyvolávají debaty kvůli jejich vysoké volatilitě a souvisejícím rizikům. Ale co kdyby teoretická rizika mohla být minimalizována pomocí špičkové analytiky založené na umělé inteligenci? Právě to je vizí SmartBit Boost—průlomové investiční platformy, která má za cíl učinit celý proces kontrolovanější a spolehlivější.

Umělá inteligence: Jak mění svět kolem nás

Umělá inteligence: Jak mění svět kolem nás

Umělá inteligence (AI) již není jen doménou futuristických vizí nebo vědeckofantastických filmů. Dnes proniká do všech oblastí našeho života a mění způsob, jakým pracujeme, komunikujeme a dokonce i tvoříme. Její potenciál je obrovský, a přesto se mnozí ptají: Jak vlastně umělá inteligence funguje a jak ji můžeme využít ve svůj prospěch?

Klidná dovolená bez starostí

Klidná dovolená bez starostí

Představte si, že plánujete svou vysněnou dovolenou. Vybíráte ideální destinaci, rezervujete hotel a těšíte se na chvíle odpočinku. Co by se mohlo pokazit?

Zdroj obrázku: Freepik.com

Podle čeho vybírat realitní investiční fond

Podle čeho vybírat realitní investiční fond

Díky realitním investičním fondům určeným pro drobné investory můžete do nemovitostí investovat, aniž byste jako v případě nákupu vlastní investiční nemovitosti museli mít miliony. Vaše prostředky se navíc zhodnocují bez starostí. Výběru objektů a jejich správě se totiž věnuje tým zkušených profesionálů. Navíc investujete nikoliv do jedné, ale do celého portfolia odlišných typů nemovitostí v různých zemích a s různorodou skladbou nájemců. Diverzifikace snižuje rizika, a naopak zvyšuje stabilitu výnosu v čase. Pokud se rozhodnete začít investovat do realitního investičního fondu, poradíme vám, co sledovat při volbě toho konkrétního, kterému svěříte své finanční prostředky.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2025, všechna práva vyhrazena