Pořízením pěkného vlastního bydlení na hypoteční úvěr si plníme své sny a chováme se finančně zodpovědně, což stát podporuje formou daňového odpočtu. Jak pocítí rodiny případné snížení maximálního daňového odpočtu z 300 tisíc na 80 tisíc Kč za rok?
V daňovém přiznání za rok 2013 je možné uplatnit odpočet zaplacených úroků z úvěru na bydlení až do celkové částky 300 tisíc Kč. "Zaplacené úroky z úvěru na bydlení tedy snižují daňovou povinnost o tisíce korun. Za rok 2013 je možné zaplatit, díky odpočtu úroků z hypotéky, na dani z příjmu až o 45 tisíc Kč méně. Daňový odpočet tedy snižuje celkové náklady na hypotéku a je potřeba jej zohlednit v celkové kalkulaci." komentuje odborný portál Hypotecnikalkulacka.cz.
Daňový odpočet snižuje základ daně a následně i daňovou povinnost. V přiložené tabulce je pro názornost uvedeno, jak se výše daňového odpočtu promítá na snížení daňové povinnosti za rok 2013. "Poplatníkovi sníží základ daně zaplacené úroky z úvěru, kterým je řešena bytová potřeba poplatníka, což není splněno při nákupu chalupy nebo další nemovitosti za účelem pronájmu."
Snížení odpočtu se většiny občanů nedotkne
V rámci daňové reformy se počítalo se snížením maximálního limitu pro daňový odpočet zaplacených úroků z úvěrů z 300 tisíc Kč na 80 tisíc Kč. V případě, že by skutečně došlo ke změně legislativy, tak by si finančně pohoršili pouze občané s nadstandardními příjmy, kteří mají vyšší hypotéky, protože by si mohli snížit základ daně maximálně právě o 80 tisíc Kč místo 300 tisíc Kč. "Většina občanů čerpajících hypoteční úvěr by nadále mohla uplatnit odpočet zaplacených úroků v plné výši. Např. při hypotéce na 2 700 000 Kč na 20 let při úrokové sazbě 2,95 % se zaplatí v prvním roce splácení na úrocích 78 300 Kč a v dalších letech méně. Nejvíce zaplatí občané na úrocích z hypotéky v prvních letech splácení, postupem času se částka zaplacených úroků snižuje s tím, jak je měsíčními splátkami dlužná částka snižována".
Průměrná výše hypoték se u jednotlivých bank pohybuje pod 2 milióny korun, tyto rodiny případné snížení maximálního odpočtu vůbec nepocítí. "Výše úroků samozřejmě závisí především na úrokových sazbách, které jsou nyní výhodné a pohybují se v průměru okolo 3 %. Znamená to, že by případné snížení limitu na 80 tisíc Kč finančně pocítili z důvodu vyšší daňové povinnosti než v současné době klienti splácející hypotéku cca nad uváděných 2 700 000 Kč, při 3 miliónové hypotéce by byl rozdíl nízký. I při případném snížení limitu na 80 tisíc Kč bude moci uplatnit většina rodin i v prvních letech všechny zaplacené úroky",dále vysvětluje portál Hypotecnikalkulacka.cz.
V přiložené tabulce níže je uvedeno několik modelových případů, o kolik by si jednotlivé rodiny s vyššími příjmy a vyšším hypotečním úvěrem pohoršily v prvním roce splácení hypotéky. Všechny hypotéky budou na 20 let a úrokové sazbě 3 %. Zaokrouhlujeme na celá sta nahoru.
V případě, že by úrokové sazby u hypoték poskočily nahoru, potom by byly finanční ztráty z důvodu vyšší daňové povinnosti vyšší, neboť by byly zaplacené úroky z hypotéky samozřejmě vyšší.
Celková hypotéka |
Úroková sazba |
Úroky v prvním roce |
Vyšší daňová povinnost |
3 000 000 Kč |
3% |
88 500 Kč |
1 275 Kč |
4 000 000 Kč |
3% |
118 000 Kč |
5 700 Kč |
5 000 000 Kč |
3% |
147 500 Kč |
10 125 Kč |
10 000 000 Kč |
3% |
295 000 Kč |
32 250 Kč |
Přehledné srovnání úrokových sazeb hypoték naleznete na hypoteční kalkulačce.
Zdroj: hypotecnikalkulacka.cz (PR)
Máte v hlavě velké podnikatelské plány, které vám však narušuje představa toho, jak budete muset dlouho řešit nejrůznější administrativní úkony? V takovém případě je koncept prodeje takzvané ready-made společnosti určený přesně pro vás. Proč je právě tento způsob tak výhodný a co všechno klientovi přinese?
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Změny v danění Bitcoinu vzbudily v poslední době pozornost, která je snad srovnatelná jen s tím, když Bitcoin poprvé prolomil hranici 10 000 dolarů. Čeští držitelé kryptoměn se nyní upínají na rozhodnutí poslanců, kteří mají určit, zda bude Bitcoin a další kryptoměny daněny stejným způsobem jako akcie.
Pořízení vlastního bydlení je pro většinu lidí jedním z největších životních kroků. Vzhledem k vysokým cenám nemovitostí je často nutné sáhnout po hypotéce. Navigace ve světě hypotečních úvěrů však může být složitá a zmatečná. Hypoteční poradce je odborník, který vám může pomoci se zorientovat v nabídkách bank a zprostředkovat nejlepší možné podmínky pro vaši hypotéku.
Zdroj fotografie: Freepik.com
Češi jsou světovými přeborníky v používání platebních karet. Nejsme ovšem jediní, kdo na ně sází. O jejich zneužití jako přímé cesty k našim penězům se neúnavně snaží i skupiny kyberpodvodníků. Ti dokážou narafičit nejrůznější situace, v nichž nás chtějí okrást. A i přes stále důraznější varování, které slýcháme ze všech stran, se jim bohužel daří. Profesionálové zkušení v oboru ochrany našich financí v kyberprostoru mají pro všechny, kdo chtějí umět včas podvody rozpoznat, několik rad. V pořadu Interview PLUS je divákům prozradil jeden z nejpovolanějších, šéf odboru prevence karetních podvodů v Komerční bance, Pavel Šašek, který upozorňuje i na falešné weby, k jejichž odhalení často vede jen drobnost.
Kyberútočníci jen za prvních sedm měsíců letošního roku napadli 50 tisíc klientů českých bank. Oproti stejně dlouho sledovanému období v loňském roce se jedná o nárůst o 37 %. A jak varuje Česká bankovní asociace, bude hůř. Podvodníci vymýšlejí stále důmyslnější triky a metody k oklamání samotných majitelů peněz i těch, kteří je mají chránit. Mezi ně patří Marek Macháček, který pokusy „internetové škodné“ odráží už jedenáct let. Zatímco zpočátku své kariéry případy pokusů o finanční podfuky počítal na prstech jedné ruky, dnes se takřka nezastaví.
KOMENTÁŘE k článku Jak se dotkne rodinné peněženky nižší odpočet úroků z bydlení
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.