Pořízením pěkného vlastního bydlení na hypoteční úvěr si plníme své sny a chováme se finančně zodpovědně, což stát podporuje formou daňového odpočtu. Jak pocítí rodiny případné snížení maximálního daňového odpočtu z 300 tisíc na 80 tisíc Kč za rok?
V daňovém přiznání za rok 2013 je možné uplatnit odpočet zaplacených úroků z úvěru na bydlení až do celkové částky 300 tisíc Kč. "Zaplacené úroky z úvěru na bydlení tedy snižují daňovou povinnost o tisíce korun. Za rok 2013 je možné zaplatit, díky odpočtu úroků z hypotéky, na dani z příjmu až o 45 tisíc Kč méně. Daňový odpočet tedy snižuje celkové náklady na hypotéku a je potřeba jej zohlednit v celkové kalkulaci." komentuje odborný portál Hypotecnikalkulacka.cz.
Daňový odpočet snižuje základ daně a následně i daňovou povinnost. V přiložené tabulce je pro názornost uvedeno, jak se výše daňového odpočtu promítá na snížení daňové povinnosti za rok 2013. "Poplatníkovi sníží základ daně zaplacené úroky z úvěru, kterým je řešena bytová potřeba poplatníka, což není splněno při nákupu chalupy nebo další nemovitosti za účelem pronájmu."
Snížení odpočtu se většiny občanů nedotkne
V rámci daňové reformy se počítalo se snížením maximálního limitu pro daňový odpočet zaplacených úroků z úvěrů z 300 tisíc Kč na 80 tisíc Kč. V případě, že by skutečně došlo ke změně legislativy, tak by si finančně pohoršili pouze občané s nadstandardními příjmy, kteří mají vyšší hypotéky, protože by si mohli snížit základ daně maximálně právě o 80 tisíc Kč místo 300 tisíc Kč. "Většina občanů čerpajících hypoteční úvěr by nadále mohla uplatnit odpočet zaplacených úroků v plné výši. Např. při hypotéce na 2 700 000 Kč na 20 let při úrokové sazbě 2,95 % se zaplatí v prvním roce splácení na úrocích 78 300 Kč a v dalších letech méně. Nejvíce zaplatí občané na úrocích z hypotéky v prvních letech splácení, postupem času se částka zaplacených úroků snižuje s tím, jak je měsíčními splátkami dlužná částka snižována".
Průměrná výše hypoték se u jednotlivých bank pohybuje pod 2 milióny korun, tyto rodiny případné snížení maximálního odpočtu vůbec nepocítí. "Výše úroků samozřejmě závisí především na úrokových sazbách, které jsou nyní výhodné a pohybují se v průměru okolo 3 %. Znamená to, že by případné snížení limitu na 80 tisíc Kč finančně pocítili z důvodu vyšší daňové povinnosti než v současné době klienti splácející hypotéku cca nad uváděných 2 700 000 Kč, při 3 miliónové hypotéce by byl rozdíl nízký. I při případném snížení limitu na 80 tisíc Kč bude moci uplatnit většina rodin i v prvních letech všechny zaplacené úroky",dále vysvětluje portál Hypotecnikalkulacka.cz.
V přiložené tabulce níže je uvedeno několik modelových případů, o kolik by si jednotlivé rodiny s vyššími příjmy a vyšším hypotečním úvěrem pohoršily v prvním roce splácení hypotéky. Všechny hypotéky budou na 20 let a úrokové sazbě 3 %. Zaokrouhlujeme na celá sta nahoru.
V případě, že by úrokové sazby u hypoték poskočily nahoru, potom by byly finanční ztráty z důvodu vyšší daňové povinnosti vyšší, neboť by byly zaplacené úroky z hypotéky samozřejmě vyšší.
Celková hypotéka |
Úroková sazba |
Úroky v prvním roce |
Vyšší daňová povinnost |
3 000 000 Kč |
3% |
88 500 Kč |
1 275 Kč |
4 000 000 Kč |
3% |
118 000 Kč |
5 700 Kč |
5 000 000 Kč |
3% |
147 500 Kč |
10 125 Kč |
10 000 000 Kč |
3% |
295 000 Kč |
32 250 Kč |
Přehledné srovnání úrokových sazeb hypoték naleznete na hypoteční kalkulačce.
Zdroj: hypotecnikalkulacka.cz (PR)
Silným motivem k dlouhodobému investování by se mohly stát pro řadu Čechů vlastní děti. Jak ukázal průzkum, který pro Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) provedla agentura Perfect Crowd, až 66 % respondentů svým potomkům spoří, aby jim v budoucnu ulehčilo vstup do dospělosti. Nejpočetnější skupina dotázaných, konkrétně 29 %, podle citovaného průzkumu naspoří ročně do 10 000 Kč, mezi 10 tisíci a 30 tisíci Kč ročně pak odloží 28 % Čechů.
Realitní podílové fondy se těší mezi Čechy stále větší popularitě. Svůj podíl na tom mají mimo jiné klesající úroky u spořicích účtů v bankách. Část lidí již přesunula své peníze právě do nemovitostních fondů určených drobným investorům a další k nim ještě přibydou. Jednou z hlavních výhod realitních podílových fondů je jejich nízká rizikovost. Na sedmibodové škále rizikovosti investic SRI zaujímají často druhý nejnižší stupeň 2 a jsou tak optimální volbou i pro konzervativní investory.
Češi opouštějí „starý“ typ penzijního spoření, jehož výnos v uplynulých letech zdaleka nepokryl ani inflaci. V rámci dobrovolného spoření na stáří s podporou státu jsou naopak na vzestupu doplňkové penzijní spoření (DPS) a dlouhodobý investiční produkt (DIP), který byl spuštěn na začátku letošního roku. Jeho cílem je motivovat více lidi, aby se zabezpečili na stáří.
Investice do kryptoměn často vyvolávají
debaty kvůli jejich vysoké volatilitě a souvisejícím rizikům. Ale co kdyby
teoretická rizika mohla být minimalizována pomocí špičkové analytiky založené
na umělé inteligenci? Právě to je vizí SmartBit Boost—průlomové investiční
platformy, která má za cíl učinit celý proces kontrolovanější a spolehlivější.
Umělá inteligence (AI) již není jen doménou futuristických vizí nebo vědeckofantastických filmů. Dnes proniká do všech oblastí našeho života a mění způsob, jakým pracujeme, komunikujeme a dokonce i tvoříme. Její potenciál je obrovský, a přesto se mnozí ptají: Jak vlastně umělá inteligence funguje a jak ji můžeme využít ve svůj prospěch?
KOMENTÁŘE k článku Jak se dotkne rodinné peněženky nižší odpočet úroků z bydlení
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.