Pronájem bytu nebo domu znamená na jednu
stranu jistý výdělek, na stranu druhou je to vždy určitý risk. Svůj majetek
totiž svěřujete lidem, které většinou moc neznáte. Je proto rozumné přemýšlet o
kvalitním pojištění.
Pojištění bytu, který plánujete pronajímat, má
přitom svá specifika. Podívejte se na ně s námi.
Ať už byt pronajímáte, nebo ne, vždy byste měli mít sjednané pojištění nemovitosti.
Toto pojištění vám zaplatí škody v případě takzvaných základních nebezpečí. Patří mezi ně například:
Kromě toho se pojištění nemovitosti týká i vodovodních škod. Tedy když vám například praskne potrubí.
Můžete si připojistit i další nebezpečí. Například krádež a vandalismus nebo povodeň a záplavu. Pojišťovna vám pak uhradí škodu, i když vaši fasádu poničí sprejer nebo vám do bytu zateče voda.
Zároveň ale nezapomeňte rozlišovat záplavu a povodeň.
Všechny škody způsobené těmito nebezpečími vám zaplatí právě pojištění nemovitosti. A je jedno, jestli v bytě zrovna žijete vy, nebo některý z nájemníků.
Pojišťovnu ale bude zajímat, jestli je byt trvale obývaný. Pokud máte nájemníky v bytě třeba jen šest měsíců a zbytek roku je prázdný, pojištění vás obvykle vyjde dráž.
Složitější je situace u pojištění domácnosti. To se vztahuje na věci, které by z bytu vypadly, kdybyste ho otočili vzhůru nohama jako domeček pro panenky.
Pojištění tedy například kryje:
Obecně záleží na tom, jestli pronajímáte byt i s vybavením, nebo bez něj. Pokud je všechno vybavení nájemníka, je čistě na něm, jestli si ho pojistí.
Většinou je ale část vybavení vaše a část si s sebou přinese nájemník. V takovém případě sepište všechno, co dáváte nájemníkovi k užívání. A uveďte to do nájemní smlouvy nebo předávacího protokolu.
Pojištění domácnosti by pak měl sjednat nájemník. Někdy je potřeba i tuto podmínku uvést do smlouvy.
Složitější situace je také u pojištění odpovědnosti. Ideální je, když máte toto pojištění vy i nájemník.
Majiteli se vyplatí mít pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti. To pomůže, když například:
Nájemníkovi se pak hodí 2 druhy pojištění odpovědnosti:
Pojištění odpovědnosti z běžného života mu pomůže, když například voda z bytu vytopí sousedy. Týká se to ale pouze situací, kdy voda unikne vinou nájemníka. Tedy když například nechá otevřený kohoutek do vany, která přeteče.
U závad, které nemohl nájemník ovlivnit, vám pomůže už zmíněné pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti.
Pojištění odpovědnosti na věcech pronajatých pak za nájemníky zaplatí škody, které omylem a náhodou způsobí na věcech majitele. Například když zakopnou a rozbijí skleněnou desku stolu.
Podmínkou je, že musí jít o nečekanou a nahodilou událost. Pokud tedy nájemník časem prošoupe koberec nebo něco rozbije úmyslně, pojištění mu nepomůže.
Některé pojišťovny také nabízejí pojištění ušlého nájmu. To pomůže v případech, kdy je byt neobyvatelný následkem pojistné události. Nemůžete v něm tedy mít nájemníky a přicházíte o nájem.
Pojišťovna pak majiteli bytu proplácí nájem, dokud není nemovitost opravená a připravená k pronájmu.
Počítejte ale s tím, že maximální částka, kterou vám pojišťovna zaplatí, je daná sjednaným limitem. A ve smlouvě najdete i maximální počet měsíců, za které vám pojišťovna bude nájem nahrazovat.
Při řešení pojistné události se pak připravte na to, že pojišťovnu budou zajímat 2 věci:
Jak je vidět, pojištění v případě pronájmu není úplně jednoduché. Nejlepší je poradit se s odborníky na pojištění nemovitostí, kteří doporučí nejvhodnější kombinaci všech pojistek.
Řešením může být i vyhledání pojišťovny, která nabízí předpřipravené balíčky na pronájem bytu. Vy i nájemník tak máte jistotu, že na nic nezapomenete.
V praxi se také často stává, že se nájemník z nějakého důvodu odmítá pojistit.
V takovém případě se nabízí zavedené řešení v podobě složení kauce. Ta bývá většinou ve výši jednoho či více měsíčních nájmů.
Majiteli bytu pak pokryje menší škody, které nájemník v bytě udělá.
Jak získat nejvýhodnější havarijní pojištění pro vaše auto? Nejjednodušší způsob, jak vybrat správné havarijní pojištění, je porovnat si všechny nabídky online na jednom místě. Proto jsme pro vás připravili přehlednou online kalkulačku havarijního pojištění.
Statistiky ukazují stále dokola ten stejný trend v českém pojišťovnictví: lidé si častěji pojišťují svůj majetek než vlastní život a zdraví. Stále ještě je to 65 procent Čechů, co má pojištěnou domácnost, ale jen 50 % Čechů se sjednaným životním pojištěním. Zaměřme se tu podrobněji na otázku o svých prioritách při zajišťování budoucnosti.
Jak najít nejvýhodnější povinné ručení pro váš vůz? Porovnání povinného ručení online a na jednom místě je tou nejlehčí cestou, jak si vybrat správně. Proto tu pro vás máme u povinného ručení srovnání formou jednoduché online kalkulačky.
Do deseti let vznikne v České republice dvacet nových Center dlouhodobé péče, s kapacitou 2 500 lůžek. Za ambiciózním projektem stojí české pojišťovny, které tak reagují na rostoucí potřebu specializované péče o seniory. Podle České asociace pojišťoven (ČAP) otevře první centrum své dveře v roce 2025 v Chodové Plané na Tachovsku, další bude následovat v Dolních Břežanech. Projekt tento týden získal oficiální podporu Vlády ČR.
Povinné ručení je základní pojištění, které musí mít každé vozidlo provozované na veřejných komunikacích. Ať už vlastníte auto, motorku, přívěs nebo jiný typ vozidla, je důležité vědět, jaké povinnosti se na vás vztahují, jaké máte možnosti a na co si dát pozor. V našem průvodci se podrobně zaměříme na různé druhy povinného ručení a pomůžeme vám vybrat to nejvýhodnější pro vaše potřeby.
KOMENTÁŘE k článku Jak se správně pojistit, když pronajímáte byt
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.