Zavřené firmy a pokles práce i příjmů. Také to jsou následky pandemie koronaviru COVID-19. Zejména drobní živnostníci a menší podniky se kvůli tomu můžou dostat do finančních problémů. A právě v tuto chvíli jim pomohou spořicí účty.
Kvůli boji s pandemií koronaviru COVID-19 vláda připravila řadu opatření, která pomáhají zastavit jeho šíření. Jenže bohužel dopadají také na příjmy řady firem, podnikatelů a drobných živnostníků. Pro spoustu z nich můžou znamenat dokonce existenční potíže, které vyřeší jen propouštěním nebo ukončením činnosti.
Dopady vládních opatření tak alespoň do určité míry pocítí skoro každý. Proto je důležité, abyste na ně byli připravení. A právě v tom vám pomůže spořicí účet.
Právě na něm si totiž vytvoříte železnou rezervu, která vám pomůže v podobných situacích, jako je ta současná. Stačí jen pravidelně odkládat část platu. A vytvořit si úspory alespoň ve výši trojnásobku měsíčních příjmů.
Stejnou rezervu si samozřejmě můžete připravit i na běžném účtu, jenže na něm peníze plně podléhají inflaci. A ta se už několik měsíců drží vysoko nad 3%. Z každé uložené tisícikoruny byste tak ztratili víc než 30 korun.
Úroky na spořicím účtu sice tuto ztrátu plně kompenzovat nezvládnou, ale dokáží ji výrazně snížit. Třeba jen na polovinu. Díky tomu si vytvoříte větší rezervu než na běžném účtu. Zároveň si můžete peníze kdykoliv a bez jakékoliv penalizace vybrat – na rozdíl od termínovaného vkladu nebo stavebního spoření.
V aktuální situaci byste už samozřejmě měli mít spořicí účet dávno zřízený. A mít na něm dostatečnou rezervu, kterou využijete, jakmile vaše příjmy přestanou stačit na pokrytí veškerých nutných výdajů.
U některých povolání a živností totiž právě taková situace v těchto dnech nastává. Dostatečná rezerva na spořicím účtu vám ale pomůže, abyste se s ní vypořádali.
Výhodou je, pokud se současná opatření vašich příjmů zatím nedotkla. A když, tak jen v minimální míře. V takovém případě byste měli mít víc peněz, které si můžete odkládat bokem. A připravit se na horší časy.
V tuto chvíli je totiž důležitější než kdy dříve, abyste na spořicí účet posílali zbytnou část svých příjmů. A postupně navyšovali svou rezervu.
Obzvlášť pokud nemáte naspořeno dost peněz a pracujete v některém z oborů, které musí omezovat svou činnost. Když se totiž situace brzy nezmění, může zaměstnavatel brzy sáhnout ke snižování platů. Nebo k ještě drastičtějším opatřením.
I pokud už máte na spořicím účtu dost prostředků, které vám pomohou pokrýt všechny důležité výdaje v nejbližších třech měsících, neváhejte tyto rezervy ještě navýšit. Klidně na dvojnásobek. Máte tak jistotu, že i když se krize protáhne, budete na ni připraveni.
Pokud jste si dosud spořicí účet nezaložili, je situace složitější. Rozhodně ale není neřešitelná.
V takovém případě se vyplatí neváhat a co nejdřív vybrat vhodný spořicí účet.
Zatímco při běžném dlouhodobém spoření je ideální posílat na něj přibližně 10% příjmu, v tuto chvíli se nebojte spořit i výrazně víc. Pokud si to můžete dovolit.
Rychleji si tak připravíte rezervu, která vám pomůže, pokud současná situace potrvá delší dobu.
Aby se vám spoření co nejvíc vyplatilo, musíte si samozřejmě vybrat ten nejlepší spořicí účet. A i když o něm každý může mít trochu jinou představu, důležité parametry jsou vždy stejné. Sledujte tedy hlavně:
Někteří poskytovatelé totiž získání maximální sazby podmiňují minimálním nebo naopak maximálním vkladem. V takovém případě se musíte ujistit, že vám dané rozmezí vyhovuje.
Projděte si také aktuální akční nabídky. Často totiž slibují zajímavé úročení.
Zároveň si u nich ale dejte pozor na podmínky. Běžně se totiž setkáte například s tím, že zdánlivě výhodný úrok po pár měsících klesne jen na pár desetin procenta. A vaše vklady pak ztrácejí hodnotu skoro stejně rychle jako na běžném účtu.
Akční nabídky bývají často spojené také s povinností založit si běžný účet nebo další službu. V takovém případě si zkontrolujte, jaké jsou s těmito produkty spojené poplatky. Ať nezjistíte, že všechny získané úroky zaplatíte na poplatcích.
Před podáním žádosti o zřízení nového spoření se proto podívejte na srovnání spořicích účtů. Najdete v něm jak stabilní nabídky a jejich podmínky, tak dočasné akce.
S výběrem spořicího účtu neváhejte ještě z jednoho důvodu. Je jím nedávný pokles sazeb České národní banky.
Centrální banka tím umožní poskytovatelům, aby snížili úroky u svých půjček. A zmírnili tím dopady vládních opatření proti šíření pandemie koronaviru COVID-19.
Zároveň se ale dá čekat pokles úroků u spořicích účtů. Krátce po snížení sazeb centrální banky se k němu odhodlala například Trinity Bank.
Vyplatí se proto sáhnout po spořicím účtu co nejdřív. A využít vyšší úroky, dokud to jde.
Během předvánočního shonu často zapomínáme na důležité finanční záležitosti. Přitom stačí pár minut kontroly, především těch finančních produktů, u nichž se dá využít podpora státu. A to nejen v podobě příspěvků, ale i daňových úlev. Stát každoročně nabízí vyšší tisíce korun. Podívejme se na rady odborníka Broker Trust, jak je nenechat propadnout.
V reakci na snížení základní sazby ČNB o čtvrt procentního bodu přichází vlna změn v úročení spořicích účtů. Pět bank - VÚB, Trinity, Creditas, Moneta a ČSOB - již oznámilo snížení sazeb. Další se brzy přidají. První bude Air bank, jejíž sazebník platí jen do 22. listopadu.
Statisíce lidí se v posledních měsících rozloučily se státními příspěvky na důchodové spoření a penzijní připojištění. Stát je totiž přestal vyplácet starobním důchodcům. Víte, jak v takovém případě naložit s naspořenými prostředky? A jak je co nejvýhodněji vybrat nebo zhodnotit? To všechno vám prozradíme.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
KOMENTÁŘE k článku Jak se vypořádat s následky opatření proti koronaviru? Pomůže vám spořicí účet
, Komentoval(a): PAVEL
Na spořící účet patří celá výplata a všechny likvidní peníze. Důležité jsou hlavně okamžité platby. Aby jste u převodů nepřicházeli o úroky.