Bankovnictví si v posledních letech prošlo poměrně dynamickým vývojem. Po mnoho desítek let poměrně stabilní obor zažil digitální transformaci. Banky se přizpůsobily moderním trendům, místo kamenných poboček se hlavní vstupní branou do bankovních služeb se stávají mobilní telefony.
V České republice nabídly moderní elektronické bankovnictví první banky již v průběhu devadesátých let, kdy hlavním trendem v oboru byl vývoj webových aplikací pro internetové bankovnictví. Skutečná proměna oboru ale přišla až po roce 2010 s nástupem mobilního bankovnictví. V minulé dekádě se totiž banky začaly předhánět pro změnu v tom, která nabídne svým klientům nejširší paletu služeb v chytrém telefonu.
Postupně se tak stalo standardem nejen sledovat stav na účtu nebo zadávat platby. Zákazníci dnes mohou z pohodlí svého domova přes mobilní telefon v bance účet založit a kompletně spravovat bez nutnosti návštěvy pobočky.
Velkým impulsem v tomto směru byla i epidemie COVID-19. Banky v tu chvíli do svých aplikací rychle přidaly možnost svépomocí doslova cokoliv – třeba změnu osobních údajů a nahrávání nových osobních dokladů. I poslední klienti, kteří se modernímu bankovnictví vyhýbali, jej navíc najednou začali využívat.
V kombinaci s rozmachem bezkontaktních plateb a vkladových bankomatů tak najednou klienti nemají potřebu pobočku banky fyzicky navštěvovat. A banky na to zcela logicky reagují optimalizací sítě kamenných poboček a konsolidací služeb, které v nich nabízejí.
Role těch kamenných poboček, které zůstávají v provozu, se proto mění. Zkušení pracovníci zde nabízejí komplexní poradenství. Pomohou vám správně nastavit vaše osobní i rodinné finance – zhodnotit úspory a zabezpečit se na důchodový věk.
Zatímco v minulosti byli Češi typickými střadateli, kteří odkládali ušetřené částky na spořicí účet nebo termínovaný vklad – případně na stavební spoření – v posledních letech se začala i díky proměně bankovního sektoru situace měnit.
Prakticky všechny banky dnes nabízejí investování do podílových fondů, dluhopisů či akcií. A Češi tak těchto produktů využívají stále častěji.
K proměně tak trochu strnulého bankovnictví ale přispěl i tlak ze strany moderních startupů a jejich inovativních aplikací. Služby jako PayPal přinesly do té doby nevídané rychlé převody peněžních prostředků komukoliv po celém světě. Banky musely na tento trend reagovat.
Proto je stále běžnější, že nejen v ČR, ale i napříč Evropou jsou platby realizovány nikoliv v nejbližší pracovní den, ale okamžitě. Zcela také zmizely poplatky za základní bankovní služby. Právě další zrychlování platebního styku a snižování poplatků u nejpoužívanějších služeb je pravděpodobně trendem, který bude v nejbližších letech společně s rozvojem investičních produktů pokračovat.
Češi opouštějí „starý“ typ penzijního spoření, jehož výnos v uplynulých letech zdaleka nepokryl ani inflaci. V rámci dobrovolného spoření na stáří s podporou státu jsou naopak na vzestupu doplňkové penzijní spoření (DPS) a dlouhodobý investiční produkt (DIP), který byl spuštěn na začátku letošního roku. Jeho cílem je motivovat více lidi, aby se zabezpečili na stáří.
Investice do kryptoměn často vyvolávají
debaty kvůli jejich vysoké volatilitě a souvisejícím rizikům. Ale co kdyby
teoretická rizika mohla být minimalizována pomocí špičkové analytiky založené
na umělé inteligenci? Právě to je vizí SmartBit Boost—průlomové investiční
platformy, která má za cíl učinit celý proces kontrolovanější a spolehlivější.
Umělá inteligence (AI) již není jen doménou futuristických vizí nebo vědeckofantastických filmů. Dnes proniká do všech oblastí našeho života a mění způsob, jakým pracujeme, komunikujeme a dokonce i tvoříme. Její potenciál je obrovský, a přesto se mnozí ptají: Jak vlastně umělá inteligence funguje a jak ji můžeme využít ve svůj prospěch?
Představte si, že plánujete svou vysněnou
dovolenou. Vybíráte ideální destinaci, rezervujete hotel a těšíte se na chvíle
odpočinku. Co by se mohlo pokazit?
Zdroj obrázku: Freepik.com
Díky realitním investičním fondům určeným pro drobné investory můžete do nemovitostí investovat, aniž byste jako v případě nákupu vlastní investiční nemovitosti museli mít miliony. Vaše prostředky se navíc zhodnocují bez starostí. Výběru objektů a jejich správě se totiž věnuje tým zkušených profesionálů. Navíc investujete nikoliv do jedné, ale do celého portfolia odlišných typů nemovitostí v různých zemích a s různorodou skladbou nájemců. Diverzifikace snižuje rizika, a naopak zvyšuje stabilitu výnosu v čase. Pokud se rozhodnete začít investovat do realitního investičního fondu, poradíme vám, co sledovat při volbě toho konkrétního, kterému svěříte své finanční prostředky.
KOMENTÁŘE k článku Jak se změnilo bankovnictví v posledních letech
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.