Banky.cz Články Komerční sdělení Jak sestavit rozpočet na rekonstrukci bytu

Jak sestavit rozpočet na rekonstrukci bytu

Jak sestavit rozpočet na rekonstrukci bytu

Rekonstrukce bytu je náročný projekt, který vyžaduje důkladné plánování a správně sestavený rozpočet. Ten vám pomůže udržet se na správné cestě a vyhnout se neočekávaným výdajům. Poradíme vám, jak na sestavení odhadného rozpočtu pro jednotlivé části bytu, které obvykle vyžadují rekonstrukci. Upozorníme, na co si dát při rekonstrukci pozor i jak váš projekt financovat.

REKLAMA

Naplánujte technickou kontrolu bytu

Při plánování rozsahu rekonstrukce doporučujeme nejprve zhodnotit celkový technický stav bytu. Přizvěte si k tomu odborníka, ať už půjde o projektanta, architekta, nebo alespoň rekonstrukční firmu. Říkáte si, že tyto služby jsou zbytečný náklad vašeho už tak napjatého rozpočtu? Správně provedená analýza aktuálního stavu bytu a vybavení, odhalí, jak finančně náročná rekonstrukce bude. V opačném případě se může například stát, že váš nový obklad koupelny bude muset kvůli špatnému rozvodu vody opět dolů. A to nechcete.

Co by měla zahrnovat technická kontrola bytu:

  • stavy rozvodů elektřiny, vody a topení,
  • statiku nosných konstrukcí,
  • výskyt vlhkosti a plísně,
  • stav oken, dveří a podlah,
  • kontrolu míry tepelné izolace.

Nezbytný je položkový rozpočet

Vybrali jste si firmu na rekonstrukci? Nespokojte se s obecnými odhady částek pro jednotlivé místnosti. Od řemeslníků si vyžádejte přesný položkový rozpočet. Výmluvy, že na podobné věci není čas, by vám měli rozsvítit v hlavě červený vykřičník. 

U materiálu si pak v internetovém vyhledávači snadno najdete, zda jsou návrhy cen reálné. Zjistili jste, že je materiál ve skutečnosti levnější? Chtějte vysvětlení. To samé platí tehdy, pokud je vybavení na internetu dražší - může jít o záměrně podhodnocený rozpočet, který vás za pár týdnů nemile překvapí reálnými cenami a výmluvami řemeslníků.

Zajímat vás bude i hodinová sazba za různé druhy instalatérské práce, příplatky za víkend, částka za využití vozidla firmy pro přivezení všeho potřebného i samotná sazba dopravy na kilometr. Možná si myslíte, že jde o drobnosti, ale podobné "maličkosti" v rozpočtu dokáží nepříjemně překvapit. 

Cena rekonstrukce bytu po jednotlivých místnostech

Nechte si rozdělit rozpočet na jednotlivé části bytu. Při rozdělování rozpočtu vezměte v úvahu specifické potřeby a vaše priority pro každou místnost. V rozpočtu od vaší firmy na rekonstrukci očekávejte u každé místnosti následující náklady:

Kuchyně

Rekonstrukce kuchyně je finančně vždy velmi náročná. Její rozpočet si dobře rozmyslete. Počítejte s následujícími položkami:

  • nové spotřebiče (lednice, sporák, mikrovlnná trouba),
  • kuchyňská linka, pracovní deska (dřez, umyvadlová baterie),
  • podlahy (dlažba, laminát, dřevo),
  • osvětlení (stropní světla, podsvícení pracovních ploch),
  • obklady, malování nebo tapetování stěn.

Obývací pokoj a ložnice

Tyto místnosti obvykle obsahují méně nákladné položky než u kuchyně nebo koupelny. Zvažte:

  • nový nábytek (pohovky, postele, skříně),
  • podlahu (koberec, laminát, parkety),
  • malování nebo tapetování stěn,
  • osvětlení (stropní světla, lampy).

Chodba a předsíň

Tyto prostory jsou často menší a méně náročné na rekonstrukci. Významně ale dotvářejí celkový dojem z bytu. Pořizovat budete:

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

  • podlahy (dlažbu, koberec),
  • malování nebo tapetování stěn,
  • osvětlení,
  • úložné prostory (věšáky, botníky, vestavěnou skříň).

Koupelna

Rekonstrukce koupelny je jednou z nejkritičtějších částí prací. Podrobný rozpočet a plánování je pro tuto místnost zásadní. Co všechno by měl obsahovat?

Přípravné práce 

Musíte myslet na demontáž stávajícího vybavení: odstranění staré vany, umyvadla a toaletní mísy. Při rekonstrukci starého bytu dejte navždy sbohem umakartovému jádru. V článku, který se věnuje rekonstrukci bytového jádra, se dozvíte, jak jej snadno nahradit i tehdy, když nemáte peníze nazbyt. Myslete také na odstranění starých rozvodů vody a elektřiny.

Sanitární vybavení

Rozhodli jste se pro vanu nebo sprchový kout? Volba závisí na vašich preferencích a interiérových možnostech koupelny. Se správným výběrem vám pomůže článek, který se rozhodování mezi vanou a sprchovým koutem podrobně věnuje. Pořídit budete muset i nové umyvadlo, toaletní mísu a případně i bidet.

Nová elektroinstalace a rozvody vody

Počítejte s náklady na nové potrubí a instalaci - třeba tehdy, když místo klasické vany chcete tu volně stojící, nebo jste se rozhodli pro instalaci sprchového koutu přímo na podlahu. Zahrňte i elektroinstalační práce pro osvětlení, zásuvky nebo otopný žebřík.

Obklady a dlažba

Nezbytné jsou obklady kolem sprchového koutu nebo vany. Láká vás podlaha se zabudovaným vytápěním? V dnešních koupelnách už jde o standard, který ale také něco stojí.

Koupelnový nábytek

Umyvadlové regály, skříňky pod umyvadlo, koupelnová galerka. Nezbytné koupelnové doplňky, které vám zpříjemní čas v koupelně.

Osvětlení a efektivní větrání

I malá koupelna potřebuje centrální stropní světlo, bodová světla a detailní zrcadlové osvětlení. Nezbytné je efektivní odvětrávání koupelny, které zamezí výskytu plísní.

Držte si rezervu na nepředvídatelné výdaje

Ať už necháváte opravit auto, plánujete dovolenou nebo rekonstruujete byt, vždy do svého rozpočtu nezapomeňte zahrnout rezervu! Doporučujeme přidat 10-15 % z celkového rozpočtu pro výskyt nečekaných nákladů - ať už půjde o nárůst cen vlivem zdražení materiálu, odhalenou nutnost více prací či cokoliv jiného.

Jak vybrat tu správnou firmu

Při výběru vhodné firmy pro rekonstrukci se nespokojte s první nabídkou. Získání několika cenových nabídek od různých dodavatelů a řemeslníků vám pomůže najít nejlepší cenu i kvalitu práce. Porovnejte nabídky a zvažte nejen kalkulaci, ale především reference zákazníků a kvalitu materiálů. 

Stanovte si celkový rozpočet

Na základě všech dostupných informací a podkladů od firmy stanovte svůj celkový rozpočet, který je nutné na rekonstrukci vynaložit. Je to víc, než jste čekali? Můžete začít škrtat, nebo se rozhodnout uvolnit další peníze a jít do vyčerpání maxima svých rezerv. Myslíte si nejspíš, že jde o moudřejší řešení než půjčka. My vám vysvětlíme, proč tomu tak není.

Proč je půjčka na rekonstrukci bytu dobrý nápad

Chcete provést rekonstrukci v celém naplánovaném rozsahu. To ale znamená, že musíte sáhnout na poslední úspory. Nechceme vás strašit, ale může se stát, že onemocníte, nebo se zraníte a nebudete moci do práce. Ze dne na den se můžete dostat do velkých problémů. Rezerva na běžný provoz domácnosti by měla činit 3-6 měsíčních platů. Neměli byste o ni přijít.

Hypotéka na rekonstrukci a další možnosti financování

Doporučujeme úvěr na rekonstrukci a vysvětlíme proč. Pokud by u vás pracovní neschopnost nastala, ze zachované rezervy vám zbyde na běžný provoz domácnosti i měsíční splátku úvěru. Podle částky, kterou potřebujete půjčit, se můžete rozhodnout mezi nezajištěným úvěrem od stavební spořitelny nebo úvěrem zajištěným nemovitostí - hypotékou. 

Běžný účet od mBank zdarma

Peníze můžete získat i jinak. Přečtěte si náš článek, kde se podrobně věnujeme možnostem pro financování rekonstrukce bytu. Bude se vám hodit také vědět, jak sestavit položkový rozpočet kvůli hypotéce.

Kde ušetřit

Je několik věcí, které zvládnete sami bez profesionálních řemeslníků. Jde o přípravné práce, jako například vystěhování původního zařízení bytu, odstranění staré omítky, stržení tapet nebo podlahové krytiny. Některé vybavení můžete pořídit z druhé ruky, koukněte po bazarech na internetu.

Chcete kuchyň nebo obývací stěnu na míru? Zkuste se obrátit na učně. Na odborná učiliště se můžete obrátit nejen kvůli zednickým pracem, ale i ohledně nábytku na míru. 

Pohlídejte si práci řemeslníků

Důvěřuj ale prověřuj. To platí o práci řemeslníků dvojnásob. V televizi jste určitě viděli příběhy podvedených lidí, kteří fachmanům příliš věřili a peníze za materiál nebo práce poslali bez jakékoliv kontroly. Nebo dostali ledabyle odvedené dílo, u kterého se záhy vyskytly závady, jejichž opravu není jak právně vymáhat. 

Základem dobré spolupráce musí být podrobná smlouva o dílo. Ta by měla obsahovat:

  • jasně definovaný rozsah prací, 
  • konkrétní termíny zahájení a dokončení jednotlivých prací,
  • celkovou cenu, způsob platby (očekávané zálohy) a harmonogram jednotlivých splátek,
  • materiály a vybavení: jejich specifikaci co se týče kvality, značky a pořizovací ceny,
  • podmínky reklamace,
  • sankce za nedodržení termínů.

S vedoucím prací na vašem bytě se domluvte vy nebo váš stavební dozor na pravidelných kontrolách. Hodit se vám bude mít jakoukoliv změnu oproti smluvně zakotvenému záměru alespoň v e-mailu. Doporučujeme také fotografovat postup prací. Fotky budou užitečné pro kontrolu prací i případné spory.

Náklad na stavební dozor

Jen málokdo z nás si může dovolit vystavit řemeslnické firmě bianco šek a věřit, že půjde vše přesně podle plánu. Na plánovanou rekonstrukci navíc vyděláváme naší prací, proto si nemůžeme dovolit pravidelně chodit na stavbu a kontrolovat její průběh. 

Doporučujeme zajistit pro vaši rekonstrukci odborný stavební dozor. Člověka, který bude sám zodpovědný za kontrolu dobře a včas odvedené práce. 

Jeho odměna může být fixní za celý projekt, hodinová nebo určená procentuálním podílem z celých nákladů rekonstrukce. Pokud je rozpočet vaší kompletní rekonstrukce bytu na milionu, počítejte, že náklad na stavební dozor bude asi 5 % - tedy 50.000 korun. 

Rekonstrukce bytu je komplexní proces, který vyžaduje pečlivé plánování a dobře sestavený rozpočet. Dodržování výše uvedených kroků vám pomůže minimalizovat stres a zajistit, že váš projekt poběží jako po másle a na konci na vás bude čekat krásný nový domov.

REKLAMA

KOMENTÁŘE k článku Jak sestavit rozpočet na rekonstrukci bytu

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Kooperativa připravila na pátek třináctého unikátní asistenci

Kooperativa připravila na pátek třináctého unikátní asistenci

Asistenční služby většina pojišťoven nabízí hlavně u havarijního pojištění, povinného ručení nebo cestovního pojištění. V poslední letech se ale rozšiřují také do oblasti pojištění domácností a nemovitostí.

10 důvodů, proč zvolit operativní leasing

10 důvodů, proč zvolit operativní leasing

Operativní leasing může být pro leckoho výhodným řešením, jak získat nové auto a ušetřit si spoustu peněz i starostí. Ale vždy je třeba řádně si promyslet, jestli se skutečně vyplatí zvolit auto na operák nebo si vzít klasický leasing. Anebo si na nové auto půjčit. Sepsali jsme pro vás 10 důvodů, proč říct ANO operativnímu leasingu.

Co je to operativní leasing?

Co je to operativní leasing?

Operativní leasing je v podstatě dlouhodobý pronájem auta. Vyhnete se díky němu vysokým počátečním nákladům spojeným s koupí nového auta, řadu služeb včetně pojištění za vás řeší leasingová společnost a vy můžete bezstarostně jezdit a neřešit nic navíc.

Jak sestavit rozpočet na rekonstrukci bytu

Jak sestavit rozpočet na rekonstrukci bytu

Rekonstrukce bytu je náročný projekt, který vyžaduje důkladné plánování a správně sestavený rozpočet. Ten vám pomůže udržet se na správné cestě a vyhnout se neočekávaným výdajům. Poradíme vám, jak na sestavení odhadného rozpočtu pro jednotlivé části bytu, které obvykle vyžadují rekonstrukci. Upozorníme, na co si dát při rekonstrukci pozor i jak váš projekt financovat.

Co je bezpečnější: Platit hotově, nebo digitálně?

Co je bezpečnější: Platit hotově, nebo digitálně?

Zprávy ze světa financí se občas čtou stejně vesele jako černá kronika. Zlodějíčci, kteří okradou důvěřivce přímo v jejich domácnosti, hackerské útoky na bankovní účty i dobrodějové, kteří ve snaze „zachránit“ ohrožené finance nasměrují kroky nešťastníků k nejbližšímu bitcoinmatu. Jaké benefity a rizika přinášejí hotovostní a bezhotovostní transakce a které z nich jsou bezpečnější?

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena