Vložit peníze do zlata, akcií nebo do nemovitostí? A jak vlastně postupovat, aby se mi investování opravdu vyplatilo? Takové otázky se honí v hlavě snad každému, kdo uvažuje o investicích. Podívejte se proto, jak správně investovat peníze, abyste minimalizovali riziko a zároveň dosáhli na zajímavé zhodnocení.
Nejdřív je třeba říct, že investování neznamená spoření. Při spoření si „pouze” odkládáte peníze, které plánujete využít například na dovolenou nebo na rekonstrukci domu. Jeho účelem je tedy hlavně šetření a uchování prostředků. Ideálně tak, aby neztrácely svou hodnotu.
U investic se naopak snažíte vydělat tím, že vložíte své peníze do konkrétních projektů nebo komodit. Na rozdíl od spoření ale nejsou vaše finance chráněné žádným pojištěním. Proto musíte počítat i s rizikem, že proděláte.
Můžete ho však jednoduše minimalizovat. Stačí dodržet 3 základní pravidla, jak peníze správně investovat.
Diverzifikace investic. Základ, bez kterého se žádný správný investor neobejde.
A co si pod tímto pravidlem představit? Jednoduše řečeno rozdělení peněz do různých komodit, akcií i trhů.
Čím víc své prostředky rozdělíte, tím menší je riziko, že proděláte. Jednoduše proto, že když zrovna nevydělává jedna část vašeho portfolia, druhá ji nahradí.
V praxi tak můžete například:
Každá z těchto složek pokrývá jinou část trhu. A je tak pravděpodobné, že když bude zrovna klesat bitcoin nebo akcie, poroste naopak zlato a nemovitosti.
Předem si také promyslete, jak odvážná bude vaše strategie. Podle toho své investice rozdělte do jednotlivých oblastí.
Pamatujte přitom, že:
Investování není otázkou pár měsíců, ale spíš několika let. A klidně i desetiletí. Právě v takovém horizontu totiž často přichází opravdové zhodnocení. Nemusí vás tak znervózňovat krátkodobé propady, které potkají prakticky každou investici.
Dobře je to vidět například na zlatu. Prakticky celý rok 2015 jeho hodnota klesala. Pokud byste si jej koupili v lednu a další vývoj vás tak vyděsil, že jste ho v prosinci prodali, prodělali jste skoro 20%.
Kdybyste ale vydrželi a nechali si ho, v tuhle chvíli by mělo zhruba o 20% větší hodnotu než v době nákupu.
A to se stále bavíme spíš o střednědobém horizontu. V dlouhodobém jsou výsledky ještě lepší – za posledních 20 let zvedlo zlato svou hodnotu zhruba pětinásobně. Pokud byste do něj tedy investovali v roce 2000, byl by váš současný výnos zhruba 500%!
Proto je důležité nezmatkovat a držet
investice dlouhodobě (pokud tedy nechcete například spekulovat s vývojem ceny
bitcoinu).
A pokud chcete riziko, že proděláte, snížit ještě víc, investujte pravidelně po menších částkách. Výsledný zisk sice bude o něco menší, ale stejně tak klesne i případná ztráta.
Řada (zejména začínajících) investorů dělá tu chybu, že vybranou komoditu kupují ve stejnou chvíli jako všichni ostatní. Buď z toho důvodu, že se spoléhají na jejich úsudek a nechtějí udělat chybu, anebo prostě proto, že vidí rostoucí cenu.
Jenže když nakupujete akcie či komodity v době, kdy rostou a blíží se k vrcholu, logicky nemůžete příliš vydělat. Naopak roste riziko, že zájem ochladne a jejich hodnota prudce klesne. A vy zbytečně proděláte.
Zároveň platí, že čím větší je volatilita dané investice (tedy čím je investice náchylnější ke kolísání hodnoty), tím víc a rychleji můžete ztratit.
Za příklad tentokrát poslouží bitcoin. Když koncem roku 2017 gradoval zájem o tuto kryptoměnu, její cena vylétla až těsně pod 20 000 dolarů. Jenže do půl roku klesla pod 7 000 dolarů a do dalších šesti měsíců dokonce pod 4 000 dolarů.
Pokud jste tedy bitcoin koupili v době největšího boomu a prodali při největším propadu, z původně investovaných peněz vám zůstala zhruba pětina.
Jenže kdybyste ho koupili ještě před hlavním růstem poptávky, kdy stál méně než 2 000 dolarů, a prodali na vrcholu, mohli jste investici zdesetinásobit. A i kdybyste po něm sáhli v době, kdy klesl pod 4 000 dolarů, až do dneška by se vaše investice zdvojnásobila.
Plánujete investice do krypta? Pak byste měli být umět bezpečně rozpoznat krypto podvody, a také vědět, jak se chránit. Kryptoměny nabízejí skvělé investiční příležitosti, ale zároveň jsou lákadlem pro podvodníky. Shromáždili jsme pro vás ty nejdůležitější tipy, jak se vyhnout podvodům a podvodným kryptoměnovým projektům, jak nenaletět na phishing krypta a co dělat, pokud už jste své peníze podvodníkům přece jen poslali.
V dnešním světě, kde ceny bytů dosahují nebeských výšin, se mnozí potýkají s otázkou, jak nejlépe investovat své peníze do nemovitostí. Pro ty, kteří si nemohou dovolit koupit byt, může být investice do garáže výnosnější alternativou. Zejména v lokalitách, kde cena bytů a pronájmů setrvale roste, může využití garáží přinést zajímavý pasivní příjem.
Trh s kryptoměnami zažívá další historický moment. Bitcoin, nejstarší a nejvýznamnější digitální měna, dosáhl v neděli přelomové hranice 80 000 USD (1 884 592 korun). Cena bitcoinu tak opět demonstruje svůj potenciál k růstu a ji pevnou pozici mezi investičními aktivy.
Nemovitosti, akcie, dluhopisy nebo například kryptoměny. Možností, jak investovat a zhodnotit peníze, máte spoustu. Každá z nich má své výhody i nevýhody. Proto jsme připravili srovnání těchto investic, které vám usnadní rozhodování, jak zhodnotit peníze.
Uvažujete o investici do kryptoměn a zaujal vás Polkadot? Oslovila vás myšlenka interaktivních Web3 blockchain technologií? V tomhle průvodci kryptoměnou DOT vám představíme jeden z nejambicióznějších blockchain projektů současnosti. Dozvíte se, jak Polkadot řeší současné problémy kryptoměnového světa (škálovatelnosti po chybějící propojení mezi různými sítěmi) a jak můžete na této platformě (i coby drobný investor) získávat pasivní příjem prostřednictvím stakingu.
KOMENTÁŘE k článku Jak správně investovat peníze: 3 základní pravidla, která vám pomohou vydělat
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.