Placení kartou je v dnešní době samozřejmostí, ale vybrat si z z takového množství různých typů karet se může jevit jako nemožné. Tento průvodce vám může být nápomocný při hledání té nejlepší právě pro vás.
Karta vydaná bankou, stavební spořitelnou nebo renomovanou prodejnou, která vám umožňuje nakupovat věci hned a platit je později. Tímto jsou vám půjčovány peníze pro vaši potřebu a každý měsíc dostáváte výpis, z něhož je patrná minimální částka, kterou musíte vrátit a datum, do něhož musí být splacena. Pokud nevrátíte zpět celou částku, je vám účtován úrok z částky, která zbývá. Dříve než vám bude vydána kreditní karta, musí být posouzena vaše schopnost splácet. K tomu slouží nejen údaje vyžádané od vás, ale například i registr dlužníků. Bude vám nastaven úvěrový limit, což je maximální částka, kterou si můžete půjčit. Tuto částku nesmíte překročit, jinak vám bude karta odebrána respektive naúčtována smluvní pokuta.
Karta spojená s bankovním účtem nebo se spořícím účtem, obvykle používaná k nákupu věcí tak, že peníze se odečtou přímo z tohoto účtu. Musíte se ujistit, že máte na svém účtu na zamýšlenou útratu dostatek peněz. Někteří obchodníci vás nechají použít vaši kartu k výběru hotovosti stejně jako i k platbě za nakoupené zboží. Platební karta vám také zpravidla umožňuje vybírat peníze z bankomatů.
Kreditní karta, která vám umožňuje podporovat nějakou organizaci, třeba charitativní. Nezatíží vás žádnými zvláštními náklady a vždy, když tuto kartu použijete, vydavatel této karty daruje dotyčné organizaci určitou částku.
Často vydávaná karta ke spořícím účtům, která vám umožňuje vybírat peníze z bankomatů za použití důvěrného PINu (personal identification number), což je číselná kombinace sloužící k ověření oprávnění nakládat s kartou.
Mnoho bank nabízí kartu s vlastnostmi které kombinují vlastnosti karet platebních, kreditních a karet pro výběr hotovosti.
Tato platební karta je též spojená s bankovním účtem nebo se spořícím účtem a je používaná k nákupu věcí přes internet, má nižší limit pro výběr a nedostanete ji ve fyzické podobě. Banka Vám pouze vydá číslo karty, datum expirace a CVV kód. Pokud platíte často na internetu, rozhodně je lepší mít tuto kartu. Peníze se odečítají přímo z vašeho účtu. Elektronická platební karta vám neumožňuje vybírat peníze z bankomatů.
Karty pro výběr hotovosti a platební karty jsou obvykle vydávány zdarma.
Při použití bankomatu, provozovaného jinou bankou u než je ta vaše, vám může být účtován poplatek. Požádejte vaši banku o seznam bank kde můžete vaši kartu použít a jaký vám bude účtován poplatek.
Kreditní karty přicházejí s mnoha různými výhodami a pobídkami. Roční procentní sazba nákladů (RPSN), která se uvádí společně s úrokovou mírou je údaj užitečný pro porovnání toho, kolik vás jaký dluh bude skutečně stát. Ale je mnoho dalších faktorů na posouzení, jako jsou roční poplatky nebo věrnostní přídavky.
Poplatky se liší od banky k bance a od karty ke kartě. Některé kreditní karty nemají žádné roční poplatky. 'Platinum' a 'Gold' karty mají často vyšší roční poplatky, ale obsahují řadu možností navíc, jako jsou založení karty zdarma, pojištění, přednostní dočasný úvěr a úrokové sazby půjčky.
Požádejte toho, kdo vám kartu vydal o seznam dodatečných poplatků za nestandardní služby. Patrně tam bude poplatek za to, když je vaše platba „vrácena“ nebo když přesáhnete svůj limit. Seznam těchto poplatků se objevuje na zadní straně bankovního výpisu z vaší karty.
VŽDY:
NIKDY:
Podle Bankovního kodexu platí, že pokud vaši kartu používá někdo jiný ještě před tím, než nahlásíte své bance, že jste ji ztratili nebo že vám byla odcizena nebo že ještě někdo jiný zná váš PIN, pak největší pokuta, kterou budete muset zaplatit je 4.500,- Kč, pokud problém nevznikl díky vašemu podvodnému jednání nebo z vyložené nedbalosti. Samozřejmě vám banka také může nabídnout pojištění, které sníží celkové riziko i vaši spoluúčast na ztrátě.
Podnikání jako OSVČ na základě živnostenského oprávnění nyní začíná jednodušeji než kdykoli předtím, a to díky možnosti vyřídit vše online. Tato digitalizace eliminuje nutnost návštěvy úřadu a výrazně snižuje byrokratickou zátěž pro začínající podnikatele. Proces umožňuje snadné přihlášení a úpravy živnosti z pohodlí domova, čímž šetří čas a úsilí.
Uvažujete o podnikání, či rovnou o založení vlastní firmy a váháte, zda zvolit společnost s ručením omezeným? V České republice funguje více než půl milionu s.r.o. a tento počet stále roste. Ukážeme vám, jak založit s.r.o., jaké jsou náklady na založení s.r.o., co všechno budete potřebovat a jak celý proces zvládnout co nejsnáz. Dozvíte se také, jaké jsou výhody a nevýhody s.r.o. ve srovnání s podnikáním na živnostenský list, daňové souvislosti i specifika přechodu na s.r.o. z živnosti a ze zaměstnání. To vše v otázkách a odpovědích.
V roce 2024 jsou běžné bankovní účty nezbytnou součástí života většiny lidí. Přestože moderní technologie a pokroky v zabezpečení bankovních systémů výrazně zlepšily ochranu uživatelů, stále existují bezpečnostní rizika, která je třeba brát v úvahu. Následující článek popisuje některá z nejvýznamnějších rizik spojených s každodenním používáním běžných bankovních účtů v roce 2024.
Mít účet u banky je nejpraktičtější způsob uložení peněz. Výplaty se většinou posílají už jen na účet. Platby z účtu jsou jednoduché a často zdarma, navíc můžete získat nějaké zhodnocení. Úložky v bance jsou pojištěny až do 100 000 eur. Hledat pro své peníze bezpečnější místo, než je banka, nemá patrně smysl.
České banky nezapomínají ani na děti. V jejich nabídce najdete dětské účty i platební karty. Kdy začít přemýšlet o založení těchto finančních produktů, které banky je nabízí, jaké jsou jejich podmínky a podle čeho vybírat?
KOMENTÁŘE k článku Jak správně používat vaše karty
Rada, Komentoval(a): Zdena STŘIHAVKOVÁ
Mohu sdělit číslo mé karty někomu jinému? Děkuji za radu
Re: Číslo platbení karty, Komentoval(a):
Dobrý den, číslo kreditní karty, datum expirace ani CVV/CVC kód nikomu nesdělujte. Jedná se o vysoce citlivé údaje, pomocí kterých by Vám mohly být vybrány peníze z účtu.