Banky.cz Články Komerční sdělení Jak správně vybrat nového dodavatele energií

Jak správně vybrat nového dodavatele energií

Jak správně vybrat nového dodavatele energií

Přemýšlíte o tom, že změníte dodavatele energií – elektřiny a plynu? Žijeme již v době, kdy můžeme vybírat z několika možností. Nejčastějším důvodem přechodu k jinému dodavateli energií je samozřejmě úspora peněz, ale také špatný zákaznický servis.

REKLAMA

Vybírat nového dodavatele energií je podobné efektivnímu výběru pojištění domácnosti.

Když se rozhodnete vybírat nového dodavatele, berte ve zřetel také jeho pověst, smluvní podmínky, zákaznický servis a možnosti způsobu dodávání energie. Profesionální dodavatel energie se stará i o své stávající klienty, nezabývá se pouze lákáním těch nových, kdy se, po podpisu smlouvy, o ně přestane zajímat.

Pověst dodavatele

Vybrat mezi dodavateli energií toho správného, se někdy zdá jako nadlidský úkol.

Proč je tento proces tak náročný a stresující? Z velké části je to proto, že někteří poskytovatelé energií se zabývají klamavým marketingem a nabízejí super nízké sazby ve svých reklamách a upoutávkách, které se po několika měsících zvyšují, nebo skrývají značné poplatky či penále za malichernosti.

Ceny

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Nenechte se zlákat na první pohled nízkými cenami a slibem velké úspory. Správná distribuční sazba je zásadní aspekt při výběru nového dodavatele energií. V každé smlouvě by měla být uvedena a také v každém vyúčtování za elektřinu.

Základem rozdělení jsou dvě možnosti: jednotarifové a dvoutarifové.

Při jednotarifové sazbě má odběratel účtovanou elektřinu stále za stejnou, vyšší sazbu. U dvoutarifní sazby se účtují dvě různé částky – nižší a vyšší, částka se řídí určitou hodinou během dne.

Většina dodavatelů elektřiny má sazby rozepsané pod označením D(číslo sazby)d.

Vše na jednom místě

Běžný účet od mBank zdarma

Některé společnosti jsou dodavatelem energie i plynu nebo dokonce mobilních tarifů, mezi nejznámější patří léty osvědčený ČEZ. Výhodu je jedno přehledné vyúčtování, včetně kompletního zákaznického servisu.

Jak ušetřit za elektřinu

  • Snížit náklady za elektřinu můžete například díky fotovoltaice, ale ne každý má takové možnosti.
  • Světelné zdroje a jejich použití je další, dostupnější, způsob, jak snížit náklady na elektřinu.
  • Vypínáním nepoužívaných elektrospotřebičů snížíte měsíční náklady za energie. Vaše televize, počítač a stereo mohou být obrovskými energetickými upíry, když se nepoužívají. To malé světýlko, které zůstane rozsvícené, znamená, že tyto položky stále spotřebovávají energii.
  • Když budete používat LED osvětlení ušetříte na poplatcích za elektřinu. Průměrná 60 W LED žárovka používá pouze devět wattů elektřiny, kde vaše průměrné CFL (kompaktní fluorescenční světlo) stejné ekvivalence používá 13 wattů. To se může zdát málo, ale to je úplné 30% snížení spotřeby elektřiny na jednu LED žárovku. Když vezmete v úvahu počet žárovek ve vašem domě, je to úspora nákladů, kterou nelze ignorovat. LED diody také v průměru vydrží déle než CFL, což ještě efektivnější zdroj světla.
REKLAMA

KOMENTÁŘE k článku Jak správně vybrat nového dodavatele energií

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Nastanou změny v danění Bitcoinu?

Nastanou změny v danění Bitcoinu?

Změny v danění Bitcoinu vzbudily v poslední době pozornost, která je snad srovnatelná jen s tím, když Bitcoin poprvé prolomil hranici 10 000 dolarů. Čeští držitelé kryptoměn se nyní upínají na rozhodnutí poslanců, kteří mají určit, zda bude Bitcoin a další kryptoměny daněny stejným způsobem jako akcie.

Hypoteční poradce: Klíčový partner na cestě k vlastnímu bydlení

Hypoteční poradce: Klíčový partner na cestě k vlastnímu bydlení

Pořízení vlastního bydlení je pro většinu lidí jedním z největších životních kroků. Vzhledem k vysokým cenám nemovitostí je často nutné sáhnout po hypotéce. Navigace ve světě hypotečních úvěrů však může být složitá a zmatečná. Hypoteční poradce je odborník, který vám může pomoci se zorientovat v nabídkách bank a zprostředkovat nejlepší možné podmínky pro vaši hypotéku.

Zdroj fotografie: Freepik.com

Precizní práce podvodníků: Falešný web banky klient na první pohled nemá šanci poznat

Precizní práce podvodníků: Falešný web banky klient na první pohled nemá šanci poznat

Češi jsou světovými přeborníky v používání platebních karet. Nejsme ovšem jediní, kdo na ně sází. O jejich zneužití jako přímé cesty k našim penězům se neúnavně snaží i skupiny kyberpodvodníků. Ti dokážou narafičit nejrůznější situace, v nichž nás chtějí okrást. A i přes stále důraznější varování, které slýcháme ze všech stran, se jim bohužel daří. Profesionálové zkušení v oboru ochrany našich financí v kyberprostoru mají pro všechny, kdo chtějí umět včas podvody rozpoznat, několik rad. V pořadu Interview PLUS je divákům prozradil jeden z nejpovolanějších, šéf odboru prevence karetních podvodů v Komerční bance, Pavel Šašek, který upozorňuje i na falešné weby, k jejichž odhalení často vede jen drobnost.

Česko, trenažér kyberpodvodníků? Kvůli moderním technologiím patříme k nejčastějším cílům

Česko, trenažér kyberpodvodníků? Kvůli moderním technologiím patříme k nejčastějším cílům

Kyberútočníci jen za prvních sedm měsíců letošního roku napadli 50 tisíc klientů českých bank. Oproti stejně dlouho sledovanému období v loňském roce se jedná o nárůst o 37 %. A jak varuje Česká bankovní asociace, bude hůř. Podvodníci vymýšlejí stále důmyslnější triky a metody k oklamání samotných majitelů peněz i těch, kteří je mají chránit. Mezi ně patří Marek Macháček, který pokusy „internetové škodné“ odráží už jedenáct let. Zatímco zpočátku své kariéry případy pokusů o finanční podfuky počítal na prstech jedné ruky, dnes se takřka nezastaví.

Jak zajistit bezpečnost v digitálním světě? Buďte krok napřed s cloudem a umělou inteligencí

Jak zajistit bezpečnost v digitálním světě? Buďte krok napřed s cloudem a umělou inteligencí

Říjen je mezinárodně uznáván jako Měsíc povědomí o kybernetické bezpečnosti. Tato iniciativa je zaměřena na zvýšení povědomí o kybernetických hrozbách a poskytnutí užitečných nástrojů, které umožňují ochranu dat a systémů v digitálním světě. V kontextu dynamického rozvoje technologií, jako jsou cloudová řešení a umělá inteligence (AI), je téma kybernetické bezpečnosti stále důležitější. Pozvání do Interview PLUS Speciál přijali hosté z oblasti bankovnictví a technologií: Klára Starková, provozní ředitelka Moneta Money Bank, Martin Rehak, generální ředitel a zakladatel technologické společnosti Resistant AI, a Tibor Kolejak, generální ředitel pro Amazon Web Services v České republice a na Slovensku.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena