Banky.cz Magazín Banky.cz Daně Jak správně zdanit zisky z prodeje movitých věcí

Jak správně zdanit zisky z prodeje movitých věcí

Redakce Banky.cz, Redakce Banky.cz
19.3.2025
4 min. čtení
Daně
Jak správně zdanit zisky z prodeje movitých věcí

Daň z příjmu fyzických osob je často skloňovaná v souvislosti s prodejem nemovitých věcí. Jak je to ale s věcmi movitými? I v případě movitých věcí existují situace, kdy máte povinnost příjem z jejich prodeje zdanit. V opačném případě vám hrozí sankce. Pojďte se tedy společně s námi podívat na to, jak je to s daní při prodeji osobního majetku.

Co si z článku odnést:

  • Za movité věci je považováno vše, co není nemovité.
  • V případě movitých věcí se daň z příjmu ve stanovených případech vztahuje na prodej motorového vozidla, letadla nebo lodě (při prodeji do roku od pořízení), cenné papíry a prodej obchodního majetku.
  • Daň se vypočítává ze základu daně. Sazba daně z příjmů fyzických osob je při prodeji movitého majetku 15 %.

Co jsou to movité věci podle českého práva?

Podle českého práva jsou za movité věci neboli movitý majetek či movitost považovány všechny věci, které nejsou nemovité. Jednoduše je možné říci, že se jedná o něco, co můžete fyzicky přestěhovat nebo přenést na jiné místo. Může se jednat například o osobní věci v podobě elektroniky, šperků, aut nebo uměleckých předmětů, ale také cenné papíry nebo majetková práva.

Kdy musíte zdanit příjem z prodeje movité věci?

„Dobrou zprávou je, že je příjem z prodeje movitých věcí zpravidla osvobozený od daně z příjmů. Existují ale určité výjimky, kdy je potřeba danit nejen příjem z nemovitých, ale také movitých věcí. Jedná se o prodej cenných papírů a prodej movitých věcí zahrnutých do obchodního majetku v případě, že byla movitá věc prodána do pěti let od jejího vyřazení z majetku. Daň se vztahuje i na prodej motorového vozidla, letadla nebo lodě v případě, že doba mezi nabytím a prodejem těchto dopravních prostředků nepřesáhla rok,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz.

Pokud při prodeji movitých věcí nevznikne zisk, daň z příjmů se neplatí, protože není co zdaňovat. Pokud byste například pořídili auto za 500 000 Kč a za tři čtvrtě roku ho prodali za 475 000 Kč, daň se vás netýká.

Nejste si jistí, jestli se na váš konkrétní případ vztahuje daňová povinnost? Doporučujeme konzultovat povinnost daně na finančním úřadu nebo s daňovým poradcem.

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Jak se daní prodej cenných papírů a vozidel?

Pojďme se nyní společně podívat na to, jak zdanit prodej auta a také jak na daň z prodeje cenných papírů.

Prodej cenných papírů

Pokud jste prodali akcie nebo jiné cenné papíry, nezapomeňte na zdanění prodeje movitých věcí. Cenné papíry je potřeba zdanit v případě, že váš příjem z prodeje akcií, ETF nebo dalších cenných papírů přesáhl 100 000 Kč za rok a zároveň jste je prodali do tří let od nákupu. Při výpočtu základu daně můžete k příjmům uplatnit související náklady, sazba daně činí 15 %.

Prodej aut

Zdanění prodeje aut se liší na základě toho, jestli vozidlo prodává fyzická osoba nebo podnikatel.

  • Fyzické osoby: V případě, že prodáváte vozidlo jako fyzická osoba a prodáváte ho do jednoho roku od jeho pořízení, musíte tento příjem podle zákona uvést v daňovém přiznání a zdanit ho.
  • Podnikatelé: Pokud je auto zahrnuto v obchodním majetku, je příjem z jeho prodeje zdaněný jako příjem ze samostatné činnosti. Daňově uznatelným výdajem je daňová zůstatková cena vozidla a výdaje, které souvisí s prodejem. Tento příjem ovlivňuje výpočet sociálního a zdravotního pojištění.

Jak správně vypočítat daň z příjmu při prodeji movité věci?

Při výpočtu daně z příjmů z prodeje movitých věcí nejdříve stanovte základ daně. Ten je rozdílem mezi příjmem z prodeje a výdaji, které jste vynaložili na pořízení a prodej dané věci. Jinými slovy, od prodejní ceny odečtěte pořizovací cenu a další prokazatelné náklady spojené s prodejem dané věci. Na stanovený základ daně se aplikuje sazba daně z příjmů fyzických osob ve výši 15 %.

Příklad: Vezměme, že byste v roce 2024 koupili auto za 150 000 Kč a o půl roku později ho prodali za 200 000 Kč, přičemž jste za náklady na inzerci a další výdaje zaplatili 5 000 Kč. Základ daně by tedy byl následující: 200 000 Kč (příjem z prodeje) – 150 000 Kč (pořizovací cena) – 5 000 Kč (náklady na prodej) = 45 000 Kč (základ daně). Ze základu daně byste zaplatili 15% daň, tedy 6 750 Kč.

Běžný účet bez poplatků

Jak vyplním daňové přiznání při prodeji majetku?

V souvislosti s prodejem movité věci a daní je třeba vyplnit daňové přiznání. Jak na to? V daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob vyplňte Přílohu č. 2, která je určena pro ostatní příjmy podle § 10 zákona o daních z příjmů. V části Přílohy č. 2 v oddíle 2 – Ostatní příjmy vyplňte řádky 207 a 208. Podívejte se, jak v roce 2025 zaplatit daňové přiznání za rok 2024.

Jaké doklady musíte uchovávat pro daňové účely v případě danění movitých věcí?

Při prodeji movitých věcí, které souvisejí s povinností zdanění, si uchovejte veškeré doklady, které prokazují náklady spojené s jejich pořízením a prodejem. Jedná se zejména o:

  • kupní smlouvu,
  • faktury,
  • potvrzení o platbě,
  • smlouvy o prodeji apod.

Ovlivňuje prodej movité věci sociální a zdravotní pojištění?

„Příjem z prodeje movité věci obvykle nepodléhá odvodům na sociální a zdravotní pojištění. Platí to především pro příležitostný prodej osobního majetku, jako například prodej použitého nábytku a elektroniky. Pokud je však prodej movitých věcí prováděný opakovaně a za účelem zisku, může být na něj nahlíženo jako na samostatně výdělečnou činnost. V tomto případě máte povinnost registrovat se jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) a z dosažených příjmů odvádět sociální a zdravotní pojištění,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz.

Jaké jsou aktuální změny v legislativě týkající se zdanění prodeje movitých věcí?

Od 1. ledna 2025 došlo k zavedení limitu pro osvobození od daně na příjmy z prodeje cenných papírů a podílů v souhrnné výši 40 milionů korun za rok. Tento limit se vztahuje na příjmy, u kterých došlo ke splnění takzvaného časového testu pro daň z příjmů, který je v případě cenných papírů 3 roky a v případě obchodních podílů 5 let. Kromě toho se od 1. července 2025 mění pravidla pro zdanění prodeje nemovitých věcí.