K moři, za památkami nebo třeba do hor. Ale hlavně – za odpočinkem! Tam vede naše dovolená. Stačí přitom jen chvilka nepozornosti a relax se může změnit v bolest a čas strávený u lékaře. A také přemýšlení, jak zaplatit vysoké náklady na ošetření. Řešení je přitom jednoduché: cestovní pojištění na dovolenou.
I když vás před nemocí nebo úrazem neochrání, dokáže vám velmi usnadnit léčbu. „Cestovní pojištění totiž hradí lékařskou péči. A to jak ošetření u lékaře, tak případnou hospitalizaci. Navíc zaplatí i náklady na váš převoz do České republiky, pokud nemůžete cestovat běžným způsobem a musí vás převézt sanita,“ upozorňuje Alice Tomanová, ředitelka úseku pojištění společnosti Broker Trust.
Co hradí pojištění na dovolenou?
Už v základní variantě kryje cestovní pojištění ta nejzásadnější rizika. Tedy veškeré výlohy na lékařskou péči.
Zaplatí za vás:
vyšetření a ošetření u lékaře,
předepsané léky,
převoz do nemocnice,
hospitalizaci
nebo repatriaci – tedy převoz nemocného zpátky do České republiky (v případě smrti pojištěného zajistí převoz jeho ostatků).
Tyto náklady přitom vycházejí i na statisíce korun. A v některých případech šplhají i do milionových částek.
Připojištění k cestovnímu pojištění
K základnímu pojištění na dovolenou se vyplatí přidat i připojištění. Zaplatí například škody, které neúmyslně způsobíte někomu jinému, nebo uhradí ztracená zavazadla.
pojištění rizikových sportů – řeší úrazy způsobené při sportech, které pojišťovna považuje za rizikové.
Cena a slevy na cestovní pojištění
Cena cestovního pojištění závisí zejména na tom:
kam cestujete,
jak dlouhý bude váš pobyt,
jaká připojištění zvolíte,
na jakou částku se pojistíte,
jaký je váš věk (senioři mívají pojištění dražší)
nebo zda budete na dovolené sportovat.
Obecně platí, že čím větší je rozsah pojištění a čím rizikovější je daná lokalita nebo vaše plánované aktivity, tím bude pojistka dražší. Běžná nenáročná dovolená v Evropě vás však vyjde jen na několik desítek korun za den. Pokud se chcete dozvědět více o faktorech, které ovlivňují cenu cestovního pojištění, podívejte se na náš článek Věk, účel i destinace. Víte, co ovlivňuje cenu cestovního pojištění?
Poskytovatelé navíc nabízejí různé slevy na cestovní pojištění. Získáte ji například za uzavření:
celoročního cestovního pojištění,
pojištění celé rodiny
nebo za online sjednání cestovního pojištění.
Jak na online sjednání cestovního pojištění
Právě online sjednání cestovního pojištění je jednou z největších výhod této pojistky. Snadno ji totiž uzavřete třeba 5 minut před cestou – přímo ze svého telefonu.
Pojištění na dovolenou můžete také stornovat – stejně jako jiné pojistky. Obvykle se to děje, když si pojistku uzavřete předem, následně se situace změní a vy nemůžete odcestovat.
„Ze zákona máte právo ukončit pojistnou smlouvu do 2 měsíců od jejího sjednání. A také kdykoliv jindy po domluvě s pojišťovnou,“ říká Alice Tomanová, ředitelka úseku pojištění společnosti Broker Trust.
Zákon umožňuje ukončit pojištění také:
ke konci pojistného období
nebo po vzniku pojistné události.
Tyto možnosti využijete zejména u dlouhodobého cestovního pojištění sjednaného na neurčito. U klasického pojištění na dovolenou to příliš obvyklé není. Pojistka totiž na konci pojistného období skončí automaticky.
Jak postupovat při zrušení cestovního pojištění
Pokud chcete pojištění na dovolenou z jakéhokoliv důvodu zrušit, musíte o tom informovat pojišťovnu. Obvykle je to potřeba řešit písemně.
Musíte tedy připravit výpověď, kterou následně pošlete pojišťovně. Jakmile ji společnost dostane, rozběhne se osmidenní lhůta. Po jejím vypršení pojištění zanikne.
Pokud už jste zaplatili pojistné, uveďte, jakým způsobem vám ho má pojišťovna vrátit.
Týká se to i případů, kdy máte uzavřené dlouhodobé nebo celoroční cestovní pojištění. Pokud vám z pojistky zbývají například tři měsíce, pojišťovna vám obvykle vrátí zaplacené pojistné, které tomuto období odpovídá.
Přesné podmínky a informace, jak postupovat, najdete vždy na webu konkrétního poskytovatele.
Na co si dát pozor u cestovního pojištění
Stejně jako každé jiné pojištění, obsahuje i to cestovní různé výluky. Tedy případy, na které se pojistka nevztahuje.
Typicky jsou to:
zranění nebo škody způsobené pod vlivem alkoholu či drog,
úmyslně způsobené škody
nebo zranění, která si přivodíte při rizikových sportech.
Každá pojišťovna vnímá jako rizikové sporty jiné aktivity. Vždy si proto nejdřív projděte smlouvu a ujistěte se, že kryje vše, co potřebujete. Případně si sjednejte připojištění rizikových sportů.
Pozor si dejte také na územní rozsah krytí. Pokud si na dovolené uděláte výlet do jiného státu a v něm se zraníte, pojistka se na něj nemusí vztahovat.
Se speciálními výlukami se setkáte, pokud jste těhotná. V takovém případě pojišťovna nehradí léčebné výlohy, které se týkají komplikací spojených s těhotenstvím, pokud:
jste na rizikovém těhotenství
nebo překročíte dobu těhotenství, kterou daná pojišťovna vnímá jako pojistitelnou (například 26. týden těhotenství).
Na úrazy či onemocnění, která s těhotenstvím nesouvisí, se tyto výluky nevztahují.
Podobně pojišťovny postupují také u lidí, kteří trpí chronickým onemocněním.
Většina poskytovatelů zdravotní komplikace spojené s takovou nemocí nekryje. V lepším případě je pojistí, jen když je vaše choroba stabilizovaná.
Jak vybrat pojištění na dovolenou
Už víte, co všechno pojištění na dovolenou řeší a na co si dát pozor. A jak ho tedy vybrat?
Zaměřte se na to, aby pojištění:
platilo v místě dovolené i v okolních státech – a týkalo se tedy i cesty na dovolenou;
mělo dostatečně vysoké krytí;
řešilo všechna reálně hrozící rizika – k pojištění léčebných výloh doporučujeme přidat minimálně pojištění odpovědnosti;
Nižší cena, jenže zároveň velké riziko. To v sobě skrývají bouraná auta. Hrozí, že mají poškozené bezpečnostní prvky a při nehodě vás dostatečně neochrání. Jak ale bourané auto poznat? Pomůže vám například kontrola laku, prohlídka interiéru nebo testovací jízda. Víte, co všechno z nich můžete zjistit?
Jak získat nejvýhodnější havarijní pojištění pro vaše auto? Nejjednodušší způsob, jak vybrat správné havarijní pojištění, je porovnat si všechny nabídky online na jednom místě. Proto jsme pro vás připravili přehlednou online kalkulačku havarijního pojištění.
Statistiky ukazují stále dokola ten stejný trend v českém pojišťovnictví: lidé si častěji pojišťují svůj majetek než vlastní život a zdraví. Stále ještě je to 65 procent Čechů, co má pojištěnou domácnost, ale jen 50 % Čechů se sjednaným životním pojištěním. Zaměřme se tu podrobněji na otázku o svých prioritách při zajišťování budoucnosti.
Jak najít nejvýhodnější povinné ručení pro váš vůz? Porovnání povinného ručení online a na jednom místě je tou nejlehčí cestou, jak si vybrat správně. Proto tu pro vás máme u povinného ručení srovnání formou jednoduché online kalkulačky.
Do deseti let vznikne v České republice dvacet nových Center dlouhodobé péče, s kapacitou 2 500 lůžek. Za ambiciózním projektem stojí české pojišťovny, které tak reagují na rostoucí potřebu specializované péče o seniory. Podle České asociace pojišťoven (ČAP) otevře první centrum své dveře v roce 2025 v Chodové Plané na Tachovsku, další bude následovat v Dolních Břežanech. Projekt tento týden získal oficiální podporu Vlády ČR.
KOMENTÁŘE k článku Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění na dovolenou
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.