Co nejvyšší úrok. To je pro spoustu lidí jediné kritérium, podle kterého vybírají spořicí účet. Jenže aby se opravdu vyplatil, musíte toho sledovat mnohem víc. Podívejte se proto na 4 věci, na které nesmíte pří výběru nejvýhodnějšího spořicího účtu zapomenout.
Než si ukážeme, podle čeho spořicí účet vybírat, připomeneme si, k čemu vlastně slouží. Spousta lidí si ho totiž založí, jenže pak si nechá většinu peněz na běžném účtu. A to je zbytečná chyba.
Úloha spořicího účtu je jednoduchá. Má fungovat jako rezerva pro případ nenadálých výdajů. Rezerva, na kterou můžete kdykoliv sáhnout a která se zároveň průběžně zhodnocuje. Z tohoto pohledu je rozhodně mnohem vhodnější než běžný účet nebo například termínovaný vklad.
Hlavní výhodou oproti běžnému účtu je právě úročení vkladů. A přestože ani ten nejlepší spořicí účet s nejvyšším úrokem v současnosti inflaci nepřekoná, ztrácí díky němu vaše úspory hodnotu mnohem pomaleji, než kdybyste je měli jen na klasickém účtu.
Termínovaný vklad na druhou stranu sice přináší vyšší zhodnocení, ale zase nemůžete s penězi libovolně disponovat. Vyplatí se proto spíš v případech, kdy nebudete prostředky nějakou dobu potřebovat.
Jinak řečeno:
Pro vytvoření finanční rezervy, která vám pomůže řešit nečekané výdaje, je ideální právě spořicí účet. Jak díky své flexibilitě, tak díky úročení vkladů. A právě od těchto výhod se odvíjí i podmínky, které vám pomůžou najít ten nejlepší spořicí účet na trhu.
I když jsme v úvodu zmínili, že úrok není jedinou podmínkou pro výběr nejvýhodnějšího spořicího účtu, neznamená to, že byste ho měli přehlížet. Naopak. Je to jedna z jeho zásadních vlastností a výhod.
Jenže pozor – spořicí účet s nejvyšším úrokem nemusí být vždycky nejlepší. Často se totiž setkáte s tím, že úroková sazba:
Tato varianta je jednou z nejčastějších. Setkáte se s ní zejména u akčních nabídek, které slibují výhodnou úrokovou sazbu. Ovšem často jen na pár měsíců. Poté klesne i hluboko pod průměr.
Podobně to funguje také u spořicích účtů, jejichž úrok je rozdělený na základní a bonusovou část. Základní je zpravidla nízká a máte ji garantovanou trvale.
Bonusová bývá podstatně vyšší a obvykle tvoří většinu celkové úrokové sazby. Jenže bývá časově omezená. Jakmile její platnost vyprší, banka ji nahradí jinou. A její výší vám nikdo nezaručí.
Hodně obvyklá je také třetí varianta, kdy je celková výše úroku svázaná s konkrétními podmínkami. Například s povinností platit pravidelně kartou nebo utratit každý měsíc určitou částku.
V takovém případě si promyslete, jestli dokážete požadované podmínky opravdu splnit. A jestli je to pro vás stále výhodné.
Obecně proto hledejte spořicí účty, které garantují úrokovou sazbou dlouhodobě. Jinak můžete za pár měsíců skončit s několikanásobně nižším úročením, než jaké jste čekali.
S výší úroku na spořicím účtu úzce souvisí i limity. Můžou určovat jak minimální, tak maximální částku vkladu. Tedy kolik musíte mít na účtu, abyste slíbený úrok opravdu dostali.
Častěji se setkáte s horní hranicí. Bývá v řádech statisíců a jakmile máte na spořicím účtu víc peněz, úročení rapidně klesne. Klidně o víc než 1 procentní bod. A ze slíbených 1,5% je tak najednou třeba jen 0,2%.
Proto si tento limit dobře hlídejte. A jakmile se k němu blížíte, zvažte zřízení spořicího účtu s jinými podmínkami. Anebo ještě lépe – využijte jiné produkty.
U vyšších částek se dá totiž předpokládat, že se alespoň bez části z nich nějakou dobu obejdete. Nic vám tak nebrání sáhnout raději po lépe úročeném termínovaném vkladu. Anebo peníze investovat.
Kromě maximálního limitu se setkáte také s limitem minimálním. Princip jeho fungování je úplně stejný. Tentokrát je ale slíbené úročení dané minimální částkou, kterou musíte na spořicím účtu mít.
Někteří poskytovatelé podmiňují vytvoření spořicího účtu tím, že si u nich zařídíte i běžný účet (pokud ho ještě nemáte). Při výběru si proto nezapomeňte zkontrolovat, zda tuto podmínku využívají i vytipované banky. A pokud ano, jaké jsou s tím spojené poplatky.
Tyto poplatky nezapomeňte započítat do výdajů souvisejících se spořicím účtem. Podle toho pak odhadnete, jestli se vám nabídka skutečně vyplatí.
Někteří poskytovatelé nabízí zřízení i vedení obou účtů bez poplatků. V takovém případě vám povinné vytvoření běžného účtu příliš vadit nemusí. Jen se ujistěte, že s oběma produkty nejsou spojené žádné další poplatky a podmínky, které by vás omezovaly.
Poplatky nejsou záležitostí pouze běžného účtu. Můžete se s nimi setkat i u těch spořicích (i když zdaleka ne tak často). Pokud jsou také u produktů, ze kterých vybíráte, zjistěte si, jakých služeb se týkají. A poté si projděte jejich výši.
Zároveň si promyslete, kolik peněz chcete na účtu od začátku mít. Podle toho si spočítáte, kolik dostanete každý měsíc na úrocích.
Tuto částku pak porovnejte s poplatky. Díky tomu uvidíte, jestli se vám spořicí účet opravdu vyplatí. A zda každý měsíc nezaplatíte víc, než dostanete.
Sami vidíte, že podmínek, které musíte sledovat, je víc, než se na první pohled zdá. A jejich procházení a porovnávání vám zabere i několik hodin času.
Proto jsme pro vás připravili srovnání spořicích účtů. Díky němu rychle porovnáte úrokovou sazbu i další podmínky, které banky aktuálně nabízejí. Jednoduše tak najdete ten nejlepší spořicí účet přesně podle svých představ.
Záleží tedy jen na vás, jestli dáte přednost minimu poplatků, přívětivým limitům nebo sáhnete po spořicím účtu s nejvyšším úrokem.
Důležitost příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění v České republice roste, protože pomáhá zaměstnancům zabezpečit jejich finanční budoucnost. Zaměstnanci, kteří mají nárok na tento příspěvek, tak mohou těžit z výhod snížení daňového základu a posílení svých úspor na důchod. Tento příspěvek není jen finančním benefitem, ale i součástí širších daňových a finančních strategií zaměstnavatelů.
Během předvánočního shonu často zapomínáme na důležité finanční záležitosti. Přitom stačí pár minut kontroly, především těch finančních produktů, u nichž se dá využít podpora státu. A to nejen v podobě příspěvků, ale i daňových úlev. Stát každoročně nabízí vyšší tisíce korun. Podívejme se na rady odborníka Broker Trust, jak je nenechat propadnout.
V reakci na snížení základní sazby ČNB o čtvrt procentního bodu přichází vlna změn v úročení spořicích účtů. Pět bank - VÚB, Trinity, Creditas, Moneta a ČSOB - již oznámilo snížení sazeb. Další se brzy přidají. První bude Air bank, jejíž sazebník platí jen do 22. listopadu.
Statisíce lidí se v posledních měsících rozloučily se státními příspěvky na důchodové spoření a penzijní připojištění. Stát je totiž přestal vyplácet starobním důchodcům. Víte, jak v takovém případě naložit s naspořenými prostředky? A jak je co nejvýhodněji vybrat nebo zhodnotit? To všechno vám prozradíme.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
KOMENTÁŘE k článku Jak vybrat nejvýhodnější spořicí účet: 4 kritéria, na která si musíte dát pozor
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.