Vezmu první zajímavou nabídku, na kterou narazím. Tak postupuje spousta lidí při výběru stavebního spoření. Často si totiž myslí, že jednotliví poskytovatelé jim nabídnou prakticky stejné podmínky. Jenže to je omyl. Podívejte se proto s námi, jak vybrat to nejlepší stavební spoření.
I když je stavební spoření stále populárnější, jen málokdo opravdu řeší, jak ho vybrat. Lidé se většinou nechají zlákat na trochu výhodnější úrok nebo různé akční nabídky. Tyto ukazatele jsou sice důležité, ale faktorů, které byste měli sledovat, je ve skutečnosti mnohem víc.
Sice jsme řekli, že úrok není jediným ukazatelem při výběru stavebního spoření, přesto jím začneme. Jednoduše proto, že je nejviditelnější.
Aktuálně s příliš vysokou sazbou počítat nemůžete. U většiny poskytovatelů se pohybuje v rozmezí 1–1,3%. Samo o sobě to nejsou nijak zvlášť lákavé hodnoty.
Pokud k nim ale přičtete státní příspěvek, který je až 2 000 korun za rok, dostane se zhodnocení i nad 3,5%. A to už je zajímavé. Dokáže totiž bojovat i s inflací, která se na přelomu roku pohybovala právě okolo této hodnoty.
Každá desetina navíc, kterou dostanete na úrocích, tedy může rozhodnout, jestli si vaše úspory udrží svou hodnotu. Proto tomuto ukazateli určitě věnujte pozornost.
Porovnat úroky je navíc snadné – stačí se podívat na srovnání stavebního spoření. Rychle tak získáte přehled o aktuálních podmínkách.
Dalším bodem, který výrazně ovlivní zhodnocení vašich úspor, je odpuštění poplatku za uzavření nové smlouvy. Respektive finanční bonus, který svou výší tomuto poplatku odpovídá. Setkáte se s ním u různých akčních nabídek.
Tento poplatek bývá v hodnotě 1% z cílové částky. Tedy například 2 000 korun u spoření s cílovou částkou 200 000 korun.
Pokud vám ho spořitelna odpustí, ušetříte a zároveň vzroste reálné zhodnocení vložených peněz (protože od něj neodečítáte náklady na zřízení). Díky tomu se může vyšplhat až ke 4%. Zrušení úvodního poplatku tak může být výhodnější než o málo vyšší úrok.
Ovšem pozor, rozhodně se to nedá tvrdit automaticky. Musíte totiž vzít v úvahu, že vstupní poplatek platíte jen jednou, zatímco úročení vás zajímá několik let. Platí proto i opačné případy – vyšší úrok může být výhodnější než na první pohled lákavý vstupní bonus.
Vždy proto nabídky dobře porovnejte. A hledejte takové, které mají vysoký úrok a zároveň vám odpustí poplatek za uzavření smlouvy.
Při výběru stavebního spoření nezapomínejte, že jeho vázací doba je 6 let. Pokud ho ukončíte dřív, přijdete o státní bonus a ještě zaplatíte pokutu. Obvykle bývá stejná jako poplatek za uzavření smlouvy – tedy 1% z cílové částky.
Proto si předem zjistěte, jaké jsou podmínky dřívějšího zrušení „stavebka”. Někteří poskytovatelé totiž nabízí možnost ukončit spoření už po 2 či 3 letech, aniž byste museli platit pokutu.
O státní bonus tak sice přijdete, ale alespoň ušetříte několik tisíc za poplatek o předčasném ukončení smlouvy.
Velkým plusem stavebního spoření je (kromě bezpečného a zajímavého zhodnocení peněz) také možnost získat výhodnou půjčku. Nabízí výrazně menší úrok než například spotřebitelské úvěry a dokáže vám pomoct s rekonstrukcí nebo dokonce nákupem bytu.
Proto se vyplatí zkontrolovat i slibovaný úrok, který k případnému úvěru dostanete.
Zároveň ale myslete na to, že hodnoty jsou spíš orientační. Ve výsledku záleží vždy na vaší bonitě a na úroku, který platí v době, kdy o půjčku žádáte.
Přesto vám aktuální čísla mohou pomoci. Prozradí vám, u kterých poskytovatelů jsou půjčky levnější a u kterých dražší.
Ještě důležitější než úrok úvěru je RPSN, tedy roční procentuální sazba nákladů. Jsou v ní započítané veškeré náklady související s půjčkou. Včetně úroku a různých poplatků.
Jenže ne vždy tuto hodnotu poskytovatelé uvádějí.
Proto se alespoň podívejte, kolik zaplatíte za sjednání úvěru nebo za jeho vedení. Uděláte si tak lepší představu, jestli je případná půjčka opravdu výhodná.
Nezapomínejte ale, že i v tomto případě jsou údaje spíš orientační. Poplatky se mohou postupem času měnit.
Zmiňovali jsme poplatky za uzavření i zrušení stavebního spoření i poplatky za sjednání a vedení úvěru. Zatím se ale nedostalo na poplatek za vedení „stavebka”.
Také na ten se samozřejmě podívejte. Zvlášť pokud se ve finále rozhodujete mezi dvěma či třemi produkty a nejste si jistí, ke kterému se přiklonit. Poplatek za vedení vám to může usnadnit.
Určitě by ale neměl být hlavním rozhodovacím kritériem. Mnohem důležitější jsou předchozí body.
Je to dané tím, že poskytovatelé v tomto případě pracují s velmi podobnými podmínkami a rozdíly jsou jen minimální. Aktuálně tak za vedení „stavebka” ročně zaplatíte 300–360 korun. To je částka, kterou hravě vykompenzuje například vyšší vstupní bonus (neboli odpuštění poplatku za uzavření smlouvy).
Návod, jak vybrat nejlepší stavební spoření, je vlastně jednoduchý. V první řadě vždycky hledejte co nejvyšší zhodnocení. A zohledněte u toho jak úroky, tak různé bonusy.
Teprve poté se zaměřte na další parametry. Máte tak jistotu, že vyberete ten nejvýhodnější produkt na trhu.
Důležitost příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění v České republice roste, protože pomáhá zaměstnancům zabezpečit jejich finanční budoucnost. Zaměstnanci, kteří mají nárok na tento příspěvek, tak mohou těžit z výhod snížení daňového základu a posílení svých úspor na důchod. Tento příspěvek není jen finančním benefitem, ale i součástí širších daňových a finančních strategií zaměstnavatelů.
Během předvánočního shonu často zapomínáme na důležité finanční záležitosti. Přitom stačí pár minut kontroly, především těch finančních produktů, u nichž se dá využít podpora státu. A to nejen v podobě příspěvků, ale i daňových úlev. Stát každoročně nabízí vyšší tisíce korun. Podívejme se na rady odborníka Broker Trust, jak je nenechat propadnout.
V reakci na snížení základní sazby ČNB o čtvrt procentního bodu přichází vlna změn v úročení spořicích účtů. Pět bank - VÚB, Trinity, Creditas, Moneta a ČSOB - již oznámilo snížení sazeb. Další se brzy přidají. První bude Air bank, jejíž sazebník platí jen do 22. listopadu.
Statisíce lidí se v posledních měsících rozloučily se státními příspěvky na důchodové spoření a penzijní připojištění. Stát je totiž přestal vyplácet starobním důchodcům. Víte, jak v takovém případě naložit s naspořenými prostředky? A jak je co nejvýhodněji vybrat nebo zhodnotit? To všechno vám prozradíme.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
KOMENTÁŘE k článku Jak vybrat stavební spoření? Máme 6 tipů, se kterými najdete to nejlepší
Výnos ze stavebního spoření, Komentoval(a):
Dobrý den, zajímalo by mě, jak může mít, dle vašeho srovnání stavebních spoření, vyšší výnos stavební spoření od ČMSS a ČSOB než od RSTS, ačkoliv RSTS má vyšší úrok. sazbu. Jak ten výnos počítáte, když poplatek za uzavření stavebního spoření je stejný, tj. 1 %? Navíc RSTS má nyní akci i na uzavření stavebka bez poplatku, když si klient založí běžný účet u RSTS. Děkuji předem za Vaši odpověď.
Re: Srovnávač stavebního spoření, Komentoval(a):
Dobrý den, náš srovnávač stavebního spoření řadí výše RSTS a níže ČMSS/ČSOB (produkty řadíme od nejlepšího po nejhorší, nikoliv naopak).
Stavebni sporeni 55+, Komentoval(a): Zdenka Poláchova
Dobry den je vyhodne stavebko od Monety nabizi 55+.Mela bych zajem mam57 let.Nebo zalozit klasicke stavebko.Dekuji.
RE: Stavební spoření 55+, Komentoval(a):
Dobrý den, doporučuji prostudovat všechny nabídky v našem srovnávači stavebních spoření a vybrat si pro Vás optimální produkt.