Rosteme koronaviru navzdory. Taková byla loni
situace v řadě oblastí pojistného trhu. Vyplývá to alespoň z dat, která
zveřejnila Česká asociace pojišťoven. Podle jejích údajů se loni zvýšil celkový
objem pojistného o 3,6 %.
Na konci roku 2020 tak smluvené pojistné
překonalo 141 miliard korun. To je zhruba o 5 miliard korun víc než na konci
roku 2019.
Zatímco u životního pojištění předepsané pojistné vzrostlo o 3,1 %, u neživotního pojištění to bylo dokonce o 3,9 %.
Životní pojištění se loni na celkovém objemu pojistného podílelo částkou 46,5 miliardy. To je zhruba o 1,4 miliard víc než o rok dřív. Zároveň ale ubylo aktivních smluv životního pojištění, a to o téměř 90 000. Aktuálně jich je 5,05 milionu.
Svou roli hrály nejen ukončené smlouvy, ale i menší počet nových smluv. Oproti roku 2019 si lidé sjednali o 42 000 životních pojistek méně.
Zatímco loni jich bylo jen 425 000, v roce 2019 dosáhl jejich počet na 467 000 kusů. „Ve srovnání s rokem 2019 tak poklesl počet smluv nového obchodu o 9 % a počet ukončených smluv o cca 6 %,“ poznamenal k tomu pojistný analytik České asociace pojišťoven Jaroslav Urban.
Před 10 lety si přitom lidé za rok sjednali i 900 000 nových pojistek.
Pro poskytovatele byla zajímavější situace na trhu s neživotním pojištěním. Rostl totiž jak počet smluv, tak celkový objem předepsaného pojistného.
Zatímco počet aktivních smluv stoupl o 2,2 %, pojistné poskočilo dokonce o 3,9 %. A to i přesto, že kvůli omezením spojeným s nemocí COVID-19 se loni výrazně propadlo cestovní pojištění. Ztráty u něj jdou až do desítek procent.
Výrazně rostlo zejména povinné ručení, a to o 7,1 %. A podobných výsledků dosáhlo také havarijní pojištění, u kterého stouplo předepsané pojistné o 6,7 %.
Jak ale upozornila ve své zprávě Česká asociace pojišťoven, u havarijního pojištění rostl objem pojistného pomaleji než v roce 2019. Tehdy smluvní pojistné vyskočilo o víc než 10 %.
Také za tímto zpomalením stojí koronavirová pandemie a celosvětová situace. Kvůli ní totiž klesl prodej nových automobilů, což logicky vedlo i k menšímu zájmu o havarijní pojištění.
O víc než 5 % se zvýšilo smluvené pojistné také u pojištění odpovědnosti a majetku (do něj spadá pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti).
Právě majetkové pojištění loni zaznamenalo také velký nárůst pojistných událostí způsobených povodní, vichřicí nebo krupobitím.
Pojišťovny celkem řešily téměř 83 000 takových případů. O rok dřív to přitom bylo zhruba o 10 000 případů méně a v roce 2018 jim klienti hlásili dokonce jen 40 000 pojistných událostí.
Je to dané zejména loňským řáděním orkánu Sabine a dalších vichřic. A také větším počtem škod způsobených povodněmi – loni jich bylo 14 000, zatímco o rok dřív jen polovina.
Celková výše pojistného plnění u těchto případů dosáhla na téměř 3 miliardy korun. V letech, kdy nejsou žádné mimořádné události, se přitom pohybují okolo 1,6 miliardy.
Česká asociace pojišťoven také upozornila, že se loni zvýšil počet pokusů o pojistný podvod. Pojišťovny jich odhalily víc než 9 600. A zabránily tak škodě v hodnotě 1,2 miliardy korun.
Počtem případů přitom jasně dominují pokusy o podvod u pojištění vozidel, kterých bylo téměř 4 700. To je skoro polovina ze všech odhalených pojistných podvodů.
Největší nárůst ale pojišťovny zaznamenaly u pojištění odpovědnosti. Počet odhalených podvodů v tomto segmentu stoupl o 70 % – na víc než 1 100 případů. Klienti chtěli takto pojišťovny připravit o víc než 384 milionů korun.
Výrazně vzrostla i průměrná výše odhalených podvodů. Zatímco v roce 2019 byla zhruba 230 000 korun, loni už se přiblížila k 290 000. To je nárůst o zhruba 25 %.
Od roku 2010 se přitom objem odhalených pojistných podvodů zdvojnásobil. Zatímco v roce 2010 pojišťovny zabránily škodám ve výši zhruba 600 milionů korun, loni už to byla 1,2 miliardy.
Údaje České asociace pojišťoven navíc ukazují, že větší objem pojistných podvodů pojišťovny odhalily za posledních 10 let jen jednou. A to v roce 2018, kdy jejich hodnota byla bezmála 1,3 miliardy korun.
K nárůstu odhalených pojistných podvodů přispívá podle pojišťoven zejména výměna informací mezi jednotlivými poskytovateli. Díky tomu dokáží poznat podezřelé pojistky už při sepisování smlouvy. A včas tak zabránit hrozícím škodám.
Havarijní pojištění je klíčovým nástrojem pro ochranu vašeho vozidla před škodami, ať už způsobenými nehodami, živly, nebo vandalismem. Správně zvolené pojištění vám může ušetřit mnoho starostí i peněz. Tento průvodce vám ukáže, co kryje havarijní pojištění, ale i na co se nevztahuje. Zjistíte, jak vybrat havarijní pojištění (včetně krátkodobého, třeba na cestu do zahraničí), jak nastavit limity a co vše ovlivňuje cenu pojistky.
Podle průzkumu Indexu prosperity a finančního zdraví Čechů z roku 2023 má pojištění domácnosti nebo pojištění nemovitosti sjednané 61 % české populace. Pojištění nemovitosti se zpravidla vztahuje i na okolní stavby, jako je kůlna nebo garáž. Pokrývá však pojištění majetku i drahé auto v garáži?
Pár set korun, ale i několik tisíc. Taková může být měsíční cena životního pojištění. Záleží totiž na tom, kdy ho uzavřete, jaký je váš zdravotní stav, co všechno bude pojistka krýt nebo jaký typ životního pojištění zvolíte.
Životní pojištění může hrát klíčovou roli nejen jako finanční ochrana pro rodinu, ale také jako nástroj pro daňové úlevy. Každý rok lze ze základu daně odečíst pojistné, které jste zaplatili na životní pojištění, až do maximální výše 24 000 Kč. Tato možnost umožňuje výrazně snížit daňové zatížení jednotlivců.
Rodiče často přemýšlejí, jak nejlépe ochránit své děti během školního roku, a jedním z klíčových nástrojů může být pojištění pro děti. Pojištění může pokrýt úrazy, které se mohou přihodit během školních aktivit, a ztrátu nebo krádež osobních věcí. S návratem do školních lavic přicházejí i otázky ohledně toho, jaké typy rizikového krytí jsou pro jejich potomky nejvhodnější.
KOMENTÁŘE k článku Jak vypadal pojistný trh v roce 2020? Rostla výše pojistek i počet podvodů
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.