Máte povinnost podat přiznání k dani z příjmu za rok 2023 v roce 2024? Jaké daňové slevy můžete čerpat? Poradíme, jak správně vyplnit daňové přiznání a nepřipravit se o případný daňový přeplatek.
Většině zaměstnanců bez vedlejších příjmů zpracovává roční zúčtování daní zaměstnavatel. Všem ostatním s podáním daňového přiznání pomůže náš návod. Daňové přiznání má pro běžnou nepodnikající fyzickou osobu jen dvě stránky, do kterých se s trochou nadsázky vypisují jen dva údaje (hrubý příjem a již sražená záloha na daň), které naleznete na POZP vystavené zaměstnavatelem (Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2023). Není to žádná věda a vyplnění celého formuláře Vám nezabere více než 10 minut.
Daňové přiznání můžete podat elektronicky přes portál mojedane.cz. Nepotřebujete datovou schránku ani elektronický podpis, stačí Vám Bankovní IDentita.
Přiznání k dani z příjmu podává každý, kdo měl v předchozím roce zdanitelné příjmy vyšší než 50 000 Kč (nedaněné srážkovou daní), a komu z nějakého důvodu neprovede roční zúčtování daní zaměstnavatel. Těchto důvodů může být několik:
TIP: Zaměstnanci s vedlejšími příjmy do 20 000 Kč/rok (např. z pronájmu atd.) taktéž nepodávají daňové přiznání - daňové povinnosti spojené se zaměstnáním vyřeší zaměstnavatel v rámci ročního zúčtování daní.
Pokud podáváte daňové přiznání, podívejte se na náš článek, ve kterém rozebíráme nejčastější chyby, které při podávání DP vznikají. Můžete se jim tak vyvarovat a vyhnout se zbytečným problémům i případným pokutám.
Předmětem daně z příjmu jsou zdanitelné příjmy. Daňové přiznání tak nepodávají osoby bez zdanitelných příjmů. Mezi nezdanitelné příjmy se řadí:
Daňové přiznání tak obvykle nepodávají maminky na mateřské a rodičovské, nezaměstnaní, dlouhodobě nemocní, invalidé a starobní důchodci bez zdanitelných příjmů.
Daňové přiznání vám dokáže citelně zjednodušit režim paušální daně. Pro koho je paušální daň určená a jaké jsou její výhody a nevýhody najdete v našem článku.
Příjmy daněné srážkovou daní se nemusí zahrnovat do daňového přiznání.
Přestože tyto příjmy nemusíte zahrnovat do daňového přiznání, může to pro Vás být za určitých okolností výhodné (např. v případě nevyčerpání daňových slev).
Příklad: Student, matka na rodičovské, starobní důchodce si přivydělávají v průběhu roku pouze brigádami. Mají podepsané DPP/DPČ u více zaměstnavatelů současně. Prohlášení poplatníka ale mohli podepsat jen u jednoho zaměstnavatele, tedy u ostatních zaměstnavatelů je jim příjem daněn. Nevyčerpají-li v průběhu roku všechny daňové slevy, vyplatí se jim podat daňové přiznání dobrovolně (přestože tuto povinnost nemají). Získají tím možnost požádat o vrácení daňového přeplatku.
Zatímco daňové přiznání si podává každý sám, o roční zúčtování daní můžete požádat svého zaměstnavatele (při splnění podmínek, tedy bez souběžného zaměstnání, příjmů z podnikání, atd.). Zaměstnavateli je v takovém případě nutné doručit všechny potřebné dokumenty, obvykle do 15/2.
Srovnání podnikatelských účtů pro OSVČ
Do 31/3/2024 je třeba FÚ předložit daňové přiznání za rok 2023 a v případě nedoplatku i zaplatit daň. Podáváte-li daňové přiznání elektronicky přes portál mojedane.cz, prodlužuje se lhůta o 1 měsíc do 30/4/2024. Necháte-li se zastupovat daňovým poradcem, pak se termín pro podání přiznání (a placení daňového nedoplatku) posouvá na 30/6/2024. FÚ obvykle toleruje zpoždění do 5 dnů, ale spoléhat na to nelze. Odpuštění penále není nárokové. Lepší je vždy podávat daňové přiznání včas.
Daňové přiznání se podává místně příslušnému finančnímu úřadu (dle bydliště). Daň se platí na účet krajského FÚ vedeného u centrální banky. Předčíslí účtu bude vždy 721 (značí daň z příjmu FO) a kód banky 0710 (ČNB).
V rámci daňového přiznání & ročního zúčtování daní je možné uplatnit následující daňové slevy.
Jediná sleva, na kterou má nárok každý. Nezávisle na počtu odpracovaných měsíců máte vždy nárok na plnou slevu 30 840 Kč. Pro čerpání základní slevy na poplatníka v průběhu roku podepisujete každoročně zaměstnavatelům tzv. růžovku (Prohlášení poplatníka daně z příjmu). Pokud jste z jakéhokoliv důvodu růžovku nepodepsali a sleva Vám aplikována v průběhu roku nebyla, získáte ji zpětně podáním daňového přiznání.
Daň z příjmu tak reálně neplatíte až do výše celoročního příjmu 205 600 Kč. Stále však můžete mít povinnost podat daňové přiznání.
Slevu uplatňuje jeden z manželů v situaci, kdy druhý z manželů měl v roce 2023 příjmy nižší než 68 000 Kč. Nárok na slevu mají i registrovaní partneři (ale ne druhové). Trvalo-li manželství pouze po část roku, máte nárok jen na poměrnou část slevy. Je-li manžel/manželka ZTP/P, zvyšuje se sleva na dvojnásobek (49 680 Kč).
Od roku 2024 se sleva na manželku/manžela výrazně omezuje - letos tak máte poslední možnost tuto slevu využít naplno. Od roku 2024 to bude možné jen u rodičů pečující o děti do 3 let.
Nárok má student studující na státem uznané škole do 26 let věku (u prezenčního doktorského studia do 28 let). V případě studia pouze po část roku činí nárok na slevu 335 Kč za každý odstudovaný měsíc. Od roku 2024 se sleva na studenta ruší - letos tak máte poslední možnost tuto slevu využít.
Studenti daň z příjmu tak reálně neplatí až do výše celoročního příjmu 232 400 Kč. Stále však mohou mít povinnost podat daňové přiznání.
První dítě 15 204, druhé dítě 22 320 Kč, třetí a každé další dítě 27 840 Kč. Slevu můžete uplatnit na vyživované děti žijící ve společné domácnosti do 26 let věku dítěte, pokud dítě studuje. Děti musí být vlastní, osvojené, v náhradní péči či druhého z manželů. Naopak není nárok na děti druhů. Nevyčerpáte-li celou slevu na dani za děti, máte nárok na doplatek nevyčerpané části (tzv. daňový bonus), pokud Vaše příjmy činily min. šestinásobek minimální mzdy za rok 2023 (103 800 Kč).
Slevu může uplatnit pouze jeden z manželů (druhý dokládá čestné prohlášení o neuplatňování slevy). Při narození dítěte (stejně jako při ukončení jeho studia) je nárok na slevu pouze za poměrnou část roku (ale máte nárok na slevu za celý měsíc, ve kterém se dítě narodilo či ukončilo studium). Je-li dítě ZTP/P, zvyšuje se sleva na dvojnásobek (30 408 Kč/44 640 Kč/55 680 Kč). Pořadí dětí si můžete stanovit zcela libovolně, až vždy musíte nejprve maximálně možně vyčerpat nižší slevy před vyššími (vyšší slevu není možné uplatňovat na více měsíců než nižší slevu).
Za přiznaný invalidní důchod 1. a 2. stupně činí sleva 2 520 Kč, za 3. stupeň 5 040 Kč, držitelé průkazu ZTP/P 16 140 Kč. Při přiznání/zániku důchodu/ZTP/P v průběhu roku Vám náleží poměrná část slevy (nárok máte za každý měsíc, na jehož počátku jste podmínky splňovali).
Lze uplatnit slevu na dani ve výši nákladů (bez stravování, výletů, dopravy, příspěvků do třídního fondu) za umístění dítěte ve školce (dle školského zákona) nebo ekvivalentním zařízení. Náklady je nutné doložit potvrzením vydaným školkou. Sleva platí na dítě, tedy u dvou dětí až 34 600 Kč, u tří dětí až 51 900 Kč, atd. Od roku 2024 se sleva za umístění dítěte ve školce ruší - letos tak máte poslední možnost tuto slevu využít.
Mimo slev na dani výše je možné si snížit i daňový základ, ze kterého se počítá výsledná daňová povinnost. Reálná úspora na dani bude rovna 15% z částky, o kterou jste snížili základ daně.
Daňový základ můžete ponížit o úroky zaplacené za hypotéku a úvěr ze stavebního spoření. Při koupi stavebního pozemku je podmínkou zahájení výstavby do 4 let od nabytí nemovitosti. Potvrzení o zaplacených úrocích Vám banka zašle nejpozději do konce ledna 2024.
Pro nárok na odpočet úroků je třeba:
Odpočtu úroků z hypotéky se podrobněji věnuje samostatný článek Jak na odpočet úroků z hypotéky
Lze odečíst až 24 000 Kč zaplacených na životním pojištění.
Lze odečíst až 24 000 Kč, které byly zaplaceny na penzijní spoření navíc nad hranici základních 12 000 Kč, na které stát dává příspěvek až 230 Kč/měsíc. Potvrzení o zaplacených příspěvcích nad hranici základních 12 000 Kč Vám penzijní fond zašle nejpozději do konce ledna 2024.
Daňový základ je možné snížit až o 3 000 Kč zaplacených na členských příspěvcích odborovým organizacím.
Max. 15% základu daně, min. 2% základu daně nebo 1 000 Kč.
Je možné odečíst hodnoty darů vybraným fyzickým a právnickým osobám (obvykle školská/zdravotnická zařízení a útulky), darování krve (3 000 Kč/odběr) a orgánů/odběr krvetvorných buněk (20 000 Kč/orgán/odběr).
Odečítá se částka vynaložená na úhradu odborné zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání, pro zdravotně postižené se částka navyšuje na 13-15 000 Kč (dle výše postižení).
V rámci daňového přiznání & ročního zúčtování daní nelze nikterak uplatnit již zaplacenou srážkovou daň z úroků u spoření (spořicí účet, termínovaný vkladatd.). Jedinou výjimkou jsou nedaněné úroky ze zahraničí (při doložení daňového domicilu zahraniční bance).
Zdanění kryptoměn se podrobněji věnuje samostatný článek Jak na zdanění kryptoměn
Další info o změnách daní v roce 2024 najdete v článku Daňové změny 2024
Od začátku roku 2024 se výrazně změnila pravidla pro zdanění výher z hazardních her. Limit pro daňové osvobození prudce klesl: z původního milionu korun na pouhých 50 tisíc. To znamená, že plno výherců bude muset začátkem roku 2025 nově podat daňové přiznání a odvést daň z příjmů. Netýká se to i vás?
Daň z přidané hodnoty (DPH) je klíčovým prvkem daňového systému a významnou součástí podnikání. Odpočet DPH umožňuje plátcům daně snížit svou daňovou povinnost tím, že si odečtou DPH na vstupu od DPH na výstupu. Tím je zajištěno, že plátce zdaní pouze přidanou hodnotu svých produktů nebo služeb.
Jak funguje vrácení DPH je otázka, kterou si klade mnoho podnikatelů působících v rámci Evropské unie. Vrácení DPH umožňuje registrovaným plátcům daně z přidané hodnoty získat zpět DPH za zboží a služby pořízené v jiných členských státech EU. Tento proces je zásadní pro optimalizaci nákladů a je řízen specifickými pravidly a podmínkami, které je třeba dodržovat.
Víte, kolik jako OSVČ zaplatíte v roce 2025 na dani z příjmů? A co si můžete odečíst? To všechno zjistíte s pomocí daňové kalkulačky pro OSVČ. A usnadníte si tak přípravu daňového přiznání.
Konec roku je skvělou příležitostí, jak si snížit daňovou zátěž a ušetřit až 7 200 Kč. Stačí využít daňové úlevy spojené s penzijním spořením, investičními produkty nebo pojištěním. Poradíme vám, jak na to krok za krokem.
KOMENTÁŘE k článku Jak vyplnit daňové přiznání za rok 2023 v roce 2024?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.