Banky.cz Články Komerční sdělení Jak vzniká výnos realitních fondů

Jak vzniká výnos realitních fondů

Jak vzniká výnos realitních fondů

Realitní podílové fondy se těší mezi Čechy stále větší popularitě. Svůj podíl na tom mají mimo jiné klesající úroky u spořicích účtů v bankách. Část lidí již přesunula své peníze právě do nemovitostních fondů určených drobným investorům a další k nim ještě přibydou. Jednou z hlavních výhod realitních podílových fondů je jejich nízká rizikovost. Na sedmibodové škále rizikovosti investic SRI zaujímají často druhý nejnižší stupeň 2 a jsou tak optimální volbou i pro konzervativní investory.

REKLAMA

Největším nebankovním realitním fondem určeným pro drobné investory v ČR i SR, je INVESTIKA realitní fond. Tento otevřený podílový fond s licencí od České národní banky přesvědčil k 31. 12. 2024 již více než 82 tisíc investorů, aby jeho prostřednictvím zhodnocovali přes 20 miliard korun.  Ke stejnému datu činil 12měsíční výnos 5,24 %, čímž investiční fond splnil dosažení cílového výnosu 4–6 % ročně. Ten byl od vzniku investičního fondu v roce 2015 doručen každoročně bez ohledu na tržní a ekonomické výkyvy, přičemž za rok 2022 byl dokonce překročen, když dosáhl více než 7 %. Současně k 31. prosinci 2024 činil výnos za poslední 3 roky 19,24 %, resp. za posledních 5 let 30,97 %. INVESTIKA realitní fond tak v investičních portfoliích funguje jako kotva. Jak ale takovýto předvídatelný a stabilní výnos vzniká? 

Kvalitní portfolio nemovitostí

„Základem všeho je portfolio nemovitostí. Ty realitní fond nakupuje za peníze, které přijme od desetitisíců svých investorů. V případě našeho realitního fondu jde o kvalitní komerční nemovitosti v atraktivních lokalitách, což přispívá k růstu či alespoň stabilitě jejich hodnoty, a tedy i k výnosu. Nemovitosti přinášejí investičnímu fondu výnos zejména díky svému pronájmu a růstu své hodnoty v čase“ vysvětluje Jaroslav Kysela, člen představenstva investiční společnosti INVESTIKA odpovědný za portfolio management. 

Portfolio realitního fondu INVESTIKA je složeno již z 57 nemovitostí ve 4 zemích, a to v Česku, Polsku, Chorvatsku a ve Španělsku. Tím je zajištěna geografická diverzifikace, tj. rozložení rizika vývoje v jediné ekonomice. „Právě s cílem udržení co nejstabilnější hodnoty celého portfolia dbáme i o to, aby bylo co nejvíce „diverzifikované“ také z pohledu typu nemovitostí, tedy aby bylo rozložené mezi různé sektory realitního trhu, ale také z pohledu odvětví, ve kterém působí naši nájemci,“ upřesňuje Jaroslav Kysela.

V portfoliu INVESTIKA realitního fondu jsou proto zastoupeny jak kanceláře či logistické parky, tak průmyslové a datové areály, obchodní centrum, bankovní domy nebo doplňkové rezidenční nemovitosti. Diverzifikace je zajištěna také na úrovni nájemců, kteří pocházejí z různých odvětví ekonomiky. Tím se snižuje riziko, že by v případě ochlazení v některém odvětví zůstala zásadní část portfolia neobsazena.  

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Nezávislé ocenění nemovitostí

Každá nemovitost zařazená do portfolia investičního fondu je minimálně dvakrát ročně oceněna nezávislým výborem odborníků. Takto stanovená hodnota nemovitostí se mimo jiné spolu s příjmy z nájmu promítá do hodnoty podílového listu, která se vypočítává každý měsíc. Pokud se podílník rozhodne své prostředky z realitního fondu INVESTIKA vybrat, požádá investiční fond o odkup svých podílových listů za aktuální hodnotu. Jejich odkupem za vyšší cenu, než za jakou mu byly podílové listy vydány, získá výnos za období, po které byl podílníkem. 

Výnos realitních fondů typu INVESTIKA realitní fond je tvořen nejen tím, jak kvalitní nemovitosti v portfoliu mají, ale jak dobře a za jakou cenu se jim je daří obsazovat bonitními nájemci (tj. nájemci s prověřeným finančním zázemím). To odráží dva důležité ukazatele. Prvním z nich je průměrná obsazenost nemovitostí, která ukazuje, kolik procent pronajímatelné plochy je skutečně obsazeno, a tudíž vydělává. V případě realitního fondu INVESTIKA jde o 96,9 %. Délku, po kterou má realitní fond zajištěný pronájem nemovitostí, zase určuje ukazatel WAULT (průměrná vážená doba do konce platnosti nájemních smluv). Čím vyšší je tento ukazatel, o to jistější má daný fond příjmy. WAULT na úrovni celého portfolia realitního fondu INVESTIKA dosáhl ke konci prosince 4,25 roku.

Ochrana před inflací

Poslední roky všem připomněly, jak negativně se dokáže na úsporách i investicích podepsat inflace. Realitní fond INVESTIKA ve své strategii pracuje i s vlivem inflace. Součástí jeho dlouhodobých nájemních smluv jsou inflační doložky, které zajišťují pravidelné navyšování nájemného. Nájmy se tak zvyšují spolu s inflací, což zvyšuje výnos a pomáhá chránit prostředky investorů před znehodnocením inflací.  

Jedním z klíčových parametrů, které ovlivňují výkonnost nemovitostních fondů, je práce s cizím kapitálem, tj. zapojení úvěru do nákupu nemovitostí. Úvěrové zatížení nemovitostí v portfoliu se zjistí z ukazatele LTV (loan-to-value, tj. poměr úvěru a hodnoty nemovitostí). Zpravidla se pohybuje 30-70 %. Vyšší LTV pomáhá dosahovat vyšších výnosů v době, kdy jsou nízké úrokové sazby, ale nese s sebou i riziko v případě, kdy se významně zvyšují úrokové sazby nebo když se propadnou příjmy z nájmu. 

Běžný účet od mBank zdarma

„Realitní fond INVESTIKA drží ukazatel LTV spíše na konzervativní úrovni 35,81 %, což se našim investorům právě v posledních letech boje s inflací a zvyšování nákladů na financování výrazně vyplatilo,“ dodává Jaroslav Kysela s tím, že fond závěrem roku uskutečnil významné akvizice nových nemovitostí.  Jejich zařazení, do již nyní robustního portfolia, znamená další pozitivní impuls k růstu výnosu investičního fondu. 

Toto propagační sdělení vytvořila INVESTIKA, investiční společnost, a.s. (dále jen „společnost”) a je platné k 31. 1. 2025. Některé informace o společnosti a investičních fondech obhospodařovaných a administrovaných společností uvedené v tomto materiálu mohou být pro účely tohoto sdělení a jejího rozsahu zjednodušeny. S investováním jsou spojena rizika. Hodnota investic může stoupat i klesat. Údaje o minulých výnosech uvedené v tomto dokumentu nejsou zárukou budoucího vývoje. Společnost nepřebírá odpovědnost za ztrátu nebo škodu způsobenou použitím jakékoliv informace obsažené v tomto dokumentu a doporučuje investorům konzultovat investiční záměry s odbornými poradci, včetně daňových poradců. Kompletní informace o podmínkách investování do investičního fondu lze nalézt v českém jazyce na www.investika.cz

REKLAMA

KOMENTÁŘE k článku Jak vzniká výnos realitních fondů

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Zajištění vlastních dětí se může stát silným motivem k dlouhodobému investování

Zajištění vlastních dětí se může stát silným motivem k dlouhodobému investování

Silným motivem k dlouhodobému investování by se mohly stát pro řadu Čechů vlastní děti. Jak ukázal průzkum, který pro Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) provedla agentura Perfect Crowd, až 66 % respondentů svým potomkům spoří, aby jim v budoucnu ulehčilo vstup do dospělosti. Nejpočetnější skupina dotázaných, konkrétně 29 %, podle citovaného průzkumu naspoří ročně do 10 000 Kč, mezi 10 tisíci a 30 tisíci Kč ročně pak odloží 28 % Čechů.

Jak vzniká výnos realitních fondů

Jak vzniká výnos realitních fondů

Realitní podílové fondy se těší mezi Čechy stále větší popularitě. Svůj podíl na tom mají mimo jiné klesající úroky u spořicích účtů v bankách. Část lidí již přesunula své peníze právě do nemovitostních fondů určených drobným investorům a další k nim ještě přibydou. Jednou z hlavních výhod realitních podílových fondů je jejich nízká rizikovost. Na sedmibodové škále rizikovosti investic SRI zaujímají často druhý nejnižší stupeň 2 a jsou tak optimální volbou i pro konzervativní investory.

Češi opouštějí penzijní připojištění, hitem se stává dlouhodobý investiční produkt

Češi opouštějí penzijní připojištění, hitem se stává dlouhodobý investiční produkt

Češi opouštějí „starý“ typ penzijního spoření, jehož výnos v uplynulých letech zdaleka nepokryl ani inflaci. V rámci dobrovolného spoření na stáří s podporou státu jsou naopak na vzestupu doplňkové penzijní spoření (DPS) a dlouhodobý investiční produkt (DIP), který byl spuštěn na začátku letošního roku. Jeho cílem je motivovat více lidi, aby se zabezpečili na stáří.   

SmartBit Boost: Jak AI pomáhá stát se úspěšným investorem do kryptoměn

SmartBit Boost: Jak AI pomáhá stát se úspěšným investorem do kryptoměn

Investice do kryptoměn často vyvolávají debaty kvůli jejich vysoké volatilitě a souvisejícím rizikům. Ale co kdyby teoretická rizika mohla být minimalizována pomocí špičkové analytiky založené na umělé inteligenci? Právě to je vizí SmartBit Boost—průlomové investiční platformy, která má za cíl učinit celý proces kontrolovanější a spolehlivější.

Umělá inteligence: Jak mění svět kolem nás

Umělá inteligence: Jak mění svět kolem nás

Umělá inteligence (AI) již není jen doménou futuristických vizí nebo vědeckofantastických filmů. Dnes proniká do všech oblastí našeho života a mění způsob, jakým pracujeme, komunikujeme a dokonce i tvoříme. Její potenciál je obrovský, a přesto se mnozí ptají: Jak vlastně umělá inteligence funguje a jak ji můžeme využít ve svůj prospěch?

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2025, všechna práva vyhrazena