Hypotéka bez úspor je sen spousty mladých
lidí. Právě oni totiž často ještě nemají naspořených dost peněz na to, aby
mohli zaplatit 10 % a víc z ceny nemovitosti. A přestože oficiálně většina
poskytovatelů takovou možnost přímo nenabízí, existují způsoby, jak hypotéku
bez úspor získat.
Ještě před několika lety přitom byly 100% hypotéky běžné. Právě díky nim jste mohli dostat peníze na nákup celé nemovitosti a v praxi tak získat hypotéku bez úspor.
V roce 2016 ale Česká národní banka svými pokyny tuto možnost zrušila. Chtěla tím chránit klienty před získáním půjček, se kterými by si v budoucnu nemuseli poradit. Například kdyby přišli o práci nebo jim zaměstnavatel snížil mzdu.
Zároveň měl tento pokyn chránit i hypoteční poskytovatele a celou českou ekonomiku. Centrální banka se totiž bála, že pokud by se problémy se splácením nahromadily, dostaly by se banky do vážných potíží. A to by mohlo ohrozit celou českou ekonomiku.
Podobně totiž začala světová finanční krize v roce 2007.
V současnosti tak banky běžně poskytují maximálně 90% hypotéky. Na vyšší půjčku dosáhnete jen výjimečně.
Přesto ale existují způsoby, jak hypotéku bez úspor získat. Možností je několik:
Všechny vám umožňují získat hypotéku bez hotovosti. Ani v jednom případě to ale není zcela bez háčků. Podívejte se proto na jejich výhody a nevýhody.
Nejobvyklejší způsob, jak získat hypotéku i bez vlastních úspor, je přidat do zástavy kromě kupovaného domu či bytu ještě další nemovitost. Tím pádem se zvýší hodnota zástavy. Můžete tak od banky získat dost peněz na celou koupi.
V praxi to funguje tak, že:
Kupujete byt, který má odhadní cenu 3 000 000 korun. Banka vám na něj půjčí maximálně 2 700 000. Proto budete ručit ještě dalším bytem, tentokrát v hodnotě 2 500 000 korun.
Hodnota zástavy tak vzroste na 5 500 000 korun. S 90% LTV tak získáte půjčku 4 950 000 korun.
Vám navíc na nákup bytu stačí půjčka pouze 3 000 000 korun. To je zhruba 55 % z hodnoty zástavy – tedy z 5 500 000 korun. Hodnota LTV tak klesne na zmíněných 55 % a získáte nižší úrok než u 90% hypotéky. Pro banku je totiž půjčka na bydlení s nižším LTV bezpečnější, a proto obvykle získáte nižší úrokovou sazbu než u 90% LTV.
Díky ručení druhou nemovitosti tedy získáte hypotéku i bez vlastních peněz.
Problém je, že jen málokdo má ještě další nemovitost, kterou může dát do zástavy. Pokud jste tedy například nezdědili byt po prarodičích, který můžete pronajímat a ručit jím za nákup většího bydlení, musíte někoho požádat o pomoc.
V praxi žadatelům obvykle pomůžou se získáním hypotéky bez hotovosti jejich rodiče. Stačí když svolí, abyste za půjčku na bydlení ručili i jejich domem či bytem.
Pokud se ale dostanete do problémů se splácením, můžou vaši rodiče v krajním případě přijít o bydlení. Přestože třeba pětimilionovou nemovitost použili k dozajištění pouze zbývajících 300 000 korun vašeho úvěru.
Banky naštěstí umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat.
A to ve chvíli, kdy splatíte dost velkou část půjčky, aby na ručení stačil pouze váš dům či byt. Tedy když hodnota nesplacené půjčky klesne alespoň na 90 % jeho ceny.
Výhody a nevýhody ručení více nemovitostmi
Před několika lety bylo poměrně oblíbené dofinancování hypotéky další půjčkou. Nejčastěji úvěrem ze stavebního spoření. Česká národní banka ale poté zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a omezila celkovou výši všech půjček podle příjmů klienta (parametry DTI a DSTI).
Po vypuknutí koronavirové krize na jaře 2020 centrální banka tyto podmínky zrušila. Teoreticky tak můžete k nákupu vlastního bydlení použít několik úvěrů.
Banky však předchozí parametry často dodržují i nadále. A proto součet splátek u všech půjček nesmí obvykle přesáhnout 50–60 % z vašeho čistého měsíčního příjmu.
Existují i další možnosti, jak půjčku dofinancovat jiným úvěrem a získat tak hypotéku bez vlastních peněz. Platí to v případě, kdy chcete půjčit na společné bydlení s partnerem, ale nejste manželé.
V takové situaci může o hypoteční úvěr požádat pouze jeden z vás. Pokud má dostatečnou bonitu a banka jeho žádost schválí, může pak druhý z partnerů získat například úvěr ze stavebního spoření. Tím pak hypotéku dofinancujete.
Nebo můžou o takovou půjčku požádat například vaši rodiče či přátelé. Výhodou je, že tentokrát neručí svým domem či bytem. Zároveň je ale úvěr vedený na ně. Pokud tedy nebudete splácet, poskytovatel bude chtít peníze po nich.
Proto si dobře spočítejte, že splácení hypotéky i další půjčky opravdu zvládnete. Jinak můžete své rodiče či přátele dostat do problémů.
Výhody a nevýhody dofinancování dalším úvěrům
Další variantou, jak získat hypotéku bez vlastních úspor, je půjčit si od příbuzných. Taková půjčka se neobjeví v registrech dlužníků a nesníží tak vaši bonitu v očích banky. Navíc se obvykle nemusíte bát vysokých úroků.
Nevýhodou je, že nikdy nevíte, co se může stát. Hrozí, že vaši příbuzní budou z nějakého důvodu potřebovat půjčené peníze rychle zpátky. A to může být problém
Také si opět dobře spočítejte, jestli dokážete splácet hypotéku i půjčku od příbuzných. I když vám rodina nějaké to drobné zpoždění nejspíš promine, výraznější potíže se splácením můžou narušit vaše vztahy. Někdy i nevratně.
Výhody a nevýhody půjčky od příbuzných
Možnosti, jak získat hypotéku bez vlastních peněz, tedy stále jsou. Jenže skrývají i řadu nástrah a podmínek.
Dobře si tedy spočítejte, jestli se vám taková půjčka opravdu vyplatí. Nebo požádejte o pomoc hypotečního poradce. Poradí vám, jak dosáhnout na co nejvýhodnější půjčku na bydlení. A pomůže vám zjistit, jestli je pro vás hypotéka bez hotovosti opravdu tak výhodná, jak se na první pohled zdá.
Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?
Vzít si hypotéku, to je obrovský závazek. Jak vůči bance, tak i vůči sobě a své rodině. Podívejme se, jak se dá i tak obrovský závazek zajistit, abyste při negativních životních událostech nepřišli o nemovitost bez náhrady, o schopnost splácet, a abyste i v problematických měsících měli vždycky dostatečnou rezervu na další splátku. Zorientujte se v možnostech zajištění hypotéky na vaší straně a v možnostech účinné finanční ochrany vás i vaší rodiny.
Exekuce. Slovo, které děsí snad každého člověka, který má nějakou půjčku. A pokud máte hypoteční úvěr, je situace ještě složitější. Pokud se totiž dostanete do potíží se splácením, hrozí vám, že přijdete o bydlení. Podívejte se proto, jak exekuci na hypotéku zabránit a jak postupovat, když vám hrozí.
Nákup první nemovitosti je významným životním krokem, který vyžaduje pečlivou přípravu a důkladné rozvažování. Klíčovým krokem je zhodnocení vašich finančních možností, abyste věděli, kolik si můžete dovolit investovat do hypotéky a dalších souvisejících nákladů. Před samotným nákupem je nutné se zaměřit na průzkum trhu a určit, která lokalita i typ nemovitosti nejlépe vyhovují vašim potřebám a budoucím plánům.
Hypotéka je jedním z nejčastějších způsobů, jak financovat nové bydlení. Víte ale, že vám pomůže i s pořízením nábytku nebo elektroniky? Takzvaná hypotéka na vybavení bytu vám na zařízení domácnosti půjčí i miliony korun.
KOMENTÁŘE k článku 3 tipy, jak získat hypotéku bez úspor
POMOC, Komentoval(a): Zuzana Milerová
Dobrý den,
Kdyby jste mi půjčili 700.000 kč já bych splácela přes sipo a jestli bych mohla měsíčně splácela 5,000 kč jestli bych mohla vždy k 25.4.2022 měsíčně.
já si chci půjčit abych zaplatit ostatni půjčka a splacet už jen tu jednu.
Já jsem vloni investovala okradli mě a policie mi ne pomohla a v říjdu mě kamarádka podvedla a okradla a soud ji dal podminku ale já mám ty půjčky zaplatit a nikoho nezajima kde ty peníze mám vzít.
Proto prosím o pomoc z půjčkou.
S pozdravem.
Zuzana Milerová
RE: Pomoc, Komentoval(a):
Dobrý den, s tímto přístupem Vám nikdo nepůjčí ani korunu. Banka není zaopatřovací ústav ani charita. Nemůžete přijít do banky jako zoufalec, který dluží kam se podívá, všichni ho okradli, má smůlu, atd. Vy musíte naopak banku přesvědčit, že jste pro ni solidní partner, který bude schopen úvěr splatit.