Když spořit dětem na budoucnost, tak pomocí stavebního spoření. Takový je přístup většiny českých rodičů. Ukázal to nedávný průzkum ČSOB stavební spořitelny, podle kterého 55 % lidí odkládá peníze stranou pro své děti. Chtějí jim tak usnadnit start do života.
Z průzkumu také vyplývá, že většina těchto lidí preferuje právě stavební spoření. Přesně 54 %. Za ním následují spořicí účet a investice.
Jak rodiče nejčastěji spoří svým dětem | |
stavební spoření | 54 % |
spořicí účet | 37 % |
investice | 18 % |
životní pojištění | 17 % |
penzijní spoření | 13 % |
běžný účet | 10 % |
svěřenský fond | 1 % |
žádný z uvedených způsobů | 9 % |
Údaje se týkají rodičů, kteří uvedli, že svým dětem odkládají peníze do budoucna. Řada z nich uvedla, že využívá víc způsobů spoření. Zdroj: Průzkum ČSOB Stavební spořitelny
Podle průzkumu patří mezi nejoblíbenější možnosti, jak „spořit“ dětem, také investice. U nich však ve skutečnosti o spoření nejde. Na rozdíl od stavebka či spořicího účtu u nich nemáte garantovaný zisk, a navíc se může stát, že o vložené peníze zcela přijdete.
Naopak stavební spoření, spořicí účet nebo například termínovaný vklad jsou ze zákona pojištěné. A to až do výše 100 000 eur.
Zhodnocení až 5,4 %
Právě bezpečnost je jedním z hlavních důvodů, který rodiče vede k založení stavebního spoření. Potvrdil to i předseda představenstva ČSOB Stavební spořitelny a Hypoteční banky Jiří Feix.
„Většina rodičů chce, aby se jejich děti v budoucnu měly lépe a jejich vstup do dospělosti byl o něco snazší. Hledají proto bezpečnou možnost, kde mohou dobře zúročit úspory a zároveň uchovat hodnotu našetřených peněz. Každý druhý rodič proto nejčastěji volí stavební spoření, jelikož je to tradiční a stabilní způsob zhodnocení financí,“ poznamenal Feix.
Výhodou je i zmíněné vysoké zhodnocení, na kterém se kromě úrokové sazby podílí také státní příspěvek až 2 000 korun ročně.
Abyste na tuto částku dosáhli, stačí za jeden kalendářní rok naspořit 20 000 korun – tedy necelých 1 700 korun měsíčně. V takovém případě se celkové zhodnocení dokáže vyšplhat i na 5,4 % za rok.
Výnos přes 5 % nabízejí 3 spořitelny
Na zmíněné úročení 5,4 % za rok v současnosti dosáhnete u dvou poskytovatelů:
Je to zejména díky akčním nabídkám, které oba poskytovatelé aktuálně nabízejí.
Buřinka nabízí u nových smluv:
K dosažení maximálního zhodnocení ale musíte smlouvu uzavřít přes internet. Vstupní poplatek tak klesne z 2 000 korun, které byste zaplatit při osobním sjednání, na 500 korun.
Moneta Stavební spořitelna sice nabízí o něco menší vstupní bonus – 2 000 korun – zato však klientům odpustí vstupní poplatek. Úročení stavebního spoření je přitom stejné jako u Buřinky.
Zhodnocení nad 5 %, konkrétně 5,2 % aktuálně získáte ještě u Modrá pyramidy.
Kromě základní úrokové sazby 0,5 % totiž můžete dosáhnout i na bonusový úrok 2,5 %. Jeho získání je však poměrně komplikované, proto si musíte dobře spočítat, zda se vám tato nabídka opravdu vyplatí.
Aby vám spořitelna bonus připsala, musíte:
Bonusový úrok přitom získáte jen za prvních 6 let spoření a pouze do částky 300 000 korun.
Dá se čekat, že také další poskytovatelé přichystají podobná zvýhodnění. Nezapomeňte proto sledovat aktuální vývoj. A před výběrem stavebka si porovnejte aktuální nabídky v našem srovnání stavebního spoření.
Stavebko už vyzkoušelo 66 % lidí
Bezpečnost a poměrně vysoký výnos jsou také hlavními důvody, proč je stavební spoření dlouhodobě nejoblíbenějším spořicím produktem. Osobní zkušenost s ním mají dvě třetiny lidí.
Zhruba polovina z nich měla stavebko v minulosti a druhá polovina ho využívá nyní.
Dalších 11 % jeho zřízení plánuje. Také to ukázal průzkum ČSOB Stavební spořitelny.
Větší zájem je jen o zlato
Že je stavebko dlouhodobě premiantem mezi spořicími produkty potvrzuje také Barometr obliby spoření. Každé čtvrtletí v něm lidé uvádějí, jakou možnost uložení peněz preferují.
Aktuální výsledky ukazují, že stavební spoření vnímá jako výhodné 46 % lidí. Přestože jeho popularita klesla od konce roku 2020 o 15 procentních bodů, stále je nejoblíbenějším typem spoření.
Víc respondentů se vyslovilo pouze pro drahé kovy – 55 %.
V jejich případě však peníze nespoříte, ale investujete. Nemáte tedy jistotu zhodnocení a musíte počítat s rizikem, že proděláte.
Ze spořicích produktů se na druhém místě umístilo penzijní spoření. Stejně jako stavebko dosáhlo na 46 %.
A na 45 % se dostaly spořicí účty. Pomohl jim zejména výrazný růst úrokových sazeb z posledních měsíců, díky kterému se aktuální zhodnocení pohybuje kolem 4 %. Loni touto dobou přitom bylo jen zhruba 0,5 %.
Úročení spořicích účtů tak roste opravdu raketovým tempem. Za stavebním spořením přesto dál zaostává.
Další info naleznete v článku Spoření pro děti: průvodce spořicími produkty pro děti
Během předvánočního shonu často zapomínáme na důležité finanční záležitosti. Přitom stačí pár minut kontroly, především těch finančních produktů, u nichž se dá využít podpora státu. A to nejen v podobě příspěvků, ale i daňových úlev. Stát každoročně nabízí vyšší tisíce korun. Podívejme se na rady odborníka Broker Trust, jak je nenechat propadnout.
V reakci na snížení základní sazby ČNB o čtvrt procentního bodu přichází vlna změn v úročení spořicích účtů. Pět bank - VÚB, Trinity, Creditas, Moneta a ČSOB - již oznámilo snížení sazeb. Další se brzy přidají. První bude Air bank, jejíž sazebník platí jen do 22. listopadu.
Statisíce lidí se v posledních měsících rozloučily se státními příspěvky na důchodové spoření a penzijní připojištění. Stát je totiž přestal vyplácet starobním důchodcům. Víte, jak v takovém případě naložit s naspořenými prostředky? A jak je co nejvýhodněji vybrat nebo zhodnotit? To všechno vám prozradíme.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
KOMENTÁŘE k článku Jak získat úspory pro děti? Většina rodičů volí stavebko
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.