Banky.cz Články Osobní a rodinné finance Jak zvládat finanční potíže

Jak zvládat finanční potíže

Jak zvládat finanční potíže

Ocitnout se ve finančních potížích, mít nedoplatky na hypotéce nebo nebýt schopen vyrovnat svoje dluhy je stresující a traumatické. Nesnažte se to překonat sami. Využijte bezplatnou pomoc a dostupné poradenské služby. Problémy nepřehlížejte a nevěřte, že zmizí. Nezmizí. Určitě to sdělte vaší bance a dalším věřitelům – v tomto případě mlčeti není zlato.

REKLAMA

Podle Bankovního kodexu se musejí banky zabývat případy finančních potíží klientů s pochopením a vstřícně. Banky chtějí peníze zpátky, ale vědí, že většina finančních potíží je způsobena okolnostmi, které se staly mimo klientovu kontrolu, jako je ztráta zaměstnání pro nadbytečnost, nemoc, selhání vztahu, atd. Vždy se pokusí s vámi záležitost prodiskutovat a budou se chtít dohodnout na vzájemně přijatelném východisku.

Existují také bezplatné a nezávislé poradenské služby pro oblast dluhů, jejichž znalosti můžete využít, pokud se sami necítíte na to, abyste jednali s vaší bankou. Uvědomte si, že pokud to vaší bance nesdělíte osobně nebo prostřednictvím nějaké poradenské agentury, je pro pracovníky banky obtížná vstřícnost, pochopení a důvěra k vám.

Co mám dělat?

financni-potize.jpg
Jestliže se například při splácení hypotéky dostanete do finančních potíží, co nejdříve to sdělte vaší bance. Potíže s dluhy se řeší snadněji, když jednáte včas a poradíte se. Odkládáním se problémy kupí.

Čím otevřeněji a upřímněji o problému a příčinách informujete, tím více vám bude banka ochotna pomoci.

Vypracujte reálný rozpočet. Určete si, co můžete udělat pro to, abyste zvýšili svůj příjem a snížili výdaje. Přesvědčte se, že pobíráte veškeré sociální dávky, na něž máte nárok. Banky.cz vám přináší další část informačního materiálu, který vám může pomoci. Týká se vedení rozpočtu.

Předložte svůj rozpočet vaší bance a pokuste se domluvit na způsobu jednání. Máte naději, že získáte změnu splátek do té doby, než se zase znovu vzpamatujete.

Banky shánějí věrohodnou informaci, která by jim pomohla posoudit, zda můžete všechno splatit. Pokud se pokusíte nějaké peníze před bankou zatajit a ona to následně zjistí, začne se na váš případ dívat jinak a vy můžete skončit i u soudu.

Nepřeceňujte své možnosti splácení. Pokud to uděláte a nebudete schopni dodržovat splátkový kalendář, budete trvale v prodlení.

Co udělá moje banka, aby pomohla?

Běžný účet s bonusem 1 000 Kč

Tam, kde je opravdová finanční nouze, je v zájmu banky totéž, co by mělo být i vaším cílem - najít schůdné řešení.

Každá banka má své postupy. Obecně řečeno, banka:

  • s vámi záležitost prodiskutuje. Bude hledat informace, které jí pomohou v jednání a vám určí nejlepší způsob řešení;
  • dá vám jasnou informaci o částce, kterou dlužíte;
  • sdělí vám předem jakýkoliv další krok, který podnikne (např. podání žaloby) a jaké mimořádné poplatky budete muset zaplatit, pokud se vyskytnou;
  • s vaší pomocí a spoluprací vybuduje plán na vyrovnání vašich nedoplatků způsobem, který si budete moci dovolit. Takový plán může mít například rozmezí od neformálního uspořádání splátek až po restrukturalizaci vašeho dluhu, umožňující rozložení splácení na delší dobu.

Kdo ještě může pomoci?

Mnoho lidí s užitkem využívá rady odborníků na úvěrové poradenství (finanční poradce). Ti, kteří jsou uvedeni níže, jsou dobrovolní, důvěryhodní, nezávislí a velmi renomovaní.

Jestliže se obáváte komunikace přímo s vaší bankou (nebo s jinými vašimi věřiteli), tak vám nezbývá než jednat přes finančního poradce.

Stavební spoření ČS s bonusem 8 500 Kč

Jsou také bezplatné telefonické linky služeb, kde vám dají okamžitou pomoc a radu.

Podle Bankovního kodexu budou banky spolupracovat s kteroukoliv z nezávislých agentur a úřadů sdružujících finanční poradce, pokud je o to požádáte. Z důvodů ochrany osobních údajů to však není možné bez vašeho souhlasu. Proto vás poradenská agentura nejspíš požádá o podpis formuláře, který bude opravňovat vaši banku k projednávání vaší záležitosti s vaší agenturou/poradcem.

Pokud se všechno stále nedaří

dane-0.jpg
Dluh nezmizí jen tak sám od sebe. Jestliže budete vynechávat splátky, nevyzvedávat upomínky, ignorovat telefonáty, zahazovat dopisy a přehlížet všechny pokusy o dohodu na náhradním řešení nebo plánu, pak jako poslední možnost mohou banky vaši záležitosti postoupit agentuře pro vymáhání pohledávek nebo k soudnímu řízení.

Přivlastnění vašeho domu nebo jiného majetku, kterým ručíte, bude použito až jako úplně poslední možnost, když se všechny pokusy o náhradní řešení ukážou jako marné.

Kromě toho, nedosáhne-li vaše banka dohody s vámi – a zejména, bude-li i soudní rozhodnutí proti vám, budou všechny podrobnosti předány agentuře sledující úvěrovou kázeň/ provozující registr dlužníků. Pokud si později budete chtít vypůjčit peníze, všechny banky si v tomto registru budou moci prověřit váš záznam. Záznamy dokazující špatnou platební morálku vám pravděpodobně vaši vyjednávací pozici u bank zcela znemožní. Jediný, kdo vám za této situace možná půjčí, jsou nebankovní subjekty, které mají riziko pokryté hodně vysokým úrokem

Mohu si stěžovat na to, jak se můj případ vyřizuje?

Pokud jste nespokojeni nebo znepokojeni ze způsobu, jakým banka vyřizuje vaše finanční potíže, můžete vaší bance adresovat stížnost. Nápomocný by vám mohl být článek „Jak si stěžovat na vaší banku“.

REKLAMA

KOMENTÁŘE k článku Jak zvládat finanční potíže

Přidejte nový komentář

Dostal jsem se do finanční tísně, Komentoval(a): Ondra

08.12.2013 10:22:21

Dobrý den
Dostal jsem se do finanční tísně a nejsem schopen své závazky splácet včas .
Ještě než se vše stalo poslal jsem všem svým věřitelům dopis jak na to jsem pak jsme jim volal poslal email a stejnak mne předali k vimáhaním. Nevím co dál snažím se najít práci co to jde .

Re: finanční tíseň, Komentoval(a): Petr Jermář

15.12.2013 22:40:26

Dobrý den, jedinou možností, jak se vyhnout exekuci, je zkusit zažádat o osobní bankrot. Budete-li schopen splatit min. 30% dluhu během následujících 5ti let, je tu šance (zpeněžením majetku/z výplaty). Jinak se pravděpodobně okamžité exekuci nevyhnete. Hodně štěstí.

Krátkodobé půjčky, Komentoval(a): David

11.12.2014 03:31:23

Dobrý den. Svojí vlastní nerozvářností, potíži s autem a dolšimi okolnostmi jsem se "uvrtal" do krátkodobých půjček. Není jich málo a sankce jsu vysoké. Existuje tady nějaké řešení, popřípadě máte nějaké informace o sdílnosti těchto firem k návrhu delšího splátkového kalendáře? Děkuji

Finanční potíže dům atd, Komentoval(a): Katka

07.05.2018 09:21:39

Nože se mně někdo ozvat prosím nevím si rady dekuji

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Aktuální a historický vývoj inflace

Aktuální a historický vývoj inflace

Dlouhé roky Češi inflaci příliš nevnímali. Ceny zboží a služeb totiž rostly pozvolným tempem. Zlom nastal až v roce 2022, kdy inflace meziročně vzrostla o hrozivých 15,1 procenta, což byla nejhorší hodnota od roku 1993. Kupní síla peněz v uplynulých dvou letech klesla a domácnosti i firmy si dnes za své nákupy výrazně připlatí. Přečtěte si, co je inflace, jaké jsou její příčiny, jak se v uplynulých letech vyvíjela a co vše ovlivňuje.

Nejlepší knihy o financích: Jak začít investovat a další tipy nejen pro začátečníky

Nejlepší knihy o financích: Jak začít investovat a další tipy nejen pro začátečníky

Ať zrovna začínáte s investováním, studujete ekonomii, nebo se jen chcete vzdělat, tyhle tipy vám vytrhnou trn z paty. Dali jsme totiž dohromady pár klasických titulů i populárních novinek, které investičními základy provedou i úplné ekonomické benjamínky.

Fotovoltaika na balkon: Kompletní průvodce pro úsporu energie v bytě

Fotovoltaika na balkon: Kompletní průvodce pro úsporu energie v bytě

Fotovoltaickou elektrárnu lze umístit na různá místa. Nejčastěji se nachází na střechách domů, ale lze ji nainstalovat i na balkon. Poradíme vám, jaké otázky si položit před instalací, jaký výkon mají panely, jaká povolení jsou zapotřebí a kolik stojí fotovoltaická elektrárna.

Nejlepší aplikace pro věrnostní karty: Využijte své slevy naplno

Nejlepší aplikace pro věrnostní karty: Využijte své slevy naplno

V době digitální transformace má smysl mít své věrnostní karty vždy po ruce, a to bez nutnosti nosit těžkou peněženku plnou plastových kartiček. Nejpohodlnější řešení představují aplikace pro věrnostní karty, které umožňují ukládání všech vašich karet na jednom místě. Tento trend se rychle rozšiřuje, přičemž mnoho uživatelů již přešlo na používání mobilních aplikací jako je Stocard, které jsou intuitivní a snadno ovladatelné.

Cena domácí solární elektrárny: Přehled nákladů, dotací a návratnosti

Cena domácí solární elektrárny: Přehled nákladů, dotací a návratnosti

Výdaje za energie v rodinném domě může výrazně snížit správně navržený solární systém. Existuje několik typů solárních systémů, přičemž nejčastěji jsou instalovány fotovoltaické elektrárny. Počáteční výdaje se pohybují v řádu stovek tisíc korun. Při splnění určitých podmínek je možné získat dotaci. Jaká je aktuální cena solární elektrárny a jak rychle se tato investice vrátí?

Z naší bankovní poradny

Mám nárok na nemocenskou, mateřskou a doplatek na bydlení?

Dobry den, od 9.11. 2020 začne 5. měsíc těhotenství a již tedy nemohu pracovat. Přidal se mi k těhotenství výřez ploténky a trpím silnými bolestmi a jako těhotná nic dělat nemohu, mám odpočívat, žádné léky nesmím. Ale jako OSVČ nemám nárok na mateřskou ani nemocenskou z důvodu, že jsem si neplatila nemocenské pojištěni. Nevěděla jsem, že se doporučuje. Platila jsem vždy sociální a zdravotní. Nemam nárok na žádné finance z úřadu práce. Až po narozeni miminka rodičovsky příspěvek. Je to tedy tak? Tak se chci ještě zeptat, přítel má plat 37 000 Kč, má insolvenci a zatím mu nechávají 14 860 Kč. Bohužel nemáme nárok na příspěvek na bydlení a nemam nárok ani na porodné, jelikož se bere plat před stažením insolvence a páni mi na úřadu říkala, že máme zkusit odklad insolvence na rok. Je to skutečně tak jak mi bylo řečeno že se bere plat před stržením insolvence a tedy na nic nárok nemáme? Děkuji za vyjádření. Dobrý den, bez placeného nemocenského pojištění nemáte nárok na výplatu nemocenské ani mateřské. OSVČ se vždy musí rozhodnout, jestli je lepší neplatit pojištění (a mít více peněz hned) nebo se naopak nemocenského pojištění účastnit a mít za poplatek pokryté riziko nemoci.  Přítel s nadprůměrným platem 37 000 Kč na příspěvek na bydlení nedosáhne. Pro účely nároku na dávku se uvažuje čistý příjem před. ins. srážkami (jinak by to nedávalo smysl - dlužníkovi by se srazila insolvence a peníze by mu doplatil Úřad práce?).  U vás se bohužel sešlo více komplikací - Vy jste si neplatila nemocenské pojištění, přítel se zadlužil a spadl do osobního bankrotu, a nejste manželé, takže nepožíváte výhod manželství (např. vyšší nezabavitelné minimum v insolvenci na manžela/manželku, atd.). ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Jak se dostat z dluhů?

Dobrý den, pomáhám matce dostat se zpátky na nohy. Má cca 10 exekucí, je nezaměstnaná. Chci se zeptat, zdali má nárok na dávku v hmotné nouzi a příspěvek na bydlení. Pokud ano, zdali nějaké peníze dostane nebo ji budou hned strženy na pokrytí exekuce, tzn. zdali už Úřad při vyplácení peněz ví, kolik jí nechat a kolik půjde na pokryti dluhu. Moc děkuji za každou informaci. Dobrý den, snaha pomoci své matce je jistě chválihodná, ale špatnou finanční situaci a exekuce nevyřešíte žádostmi o sociální dávky. Pokud Vaše matka nezvládá splácet své závazky (s 10 exekucemi pravděpodobně ne), doporučuji požádat o osobní bankrot, jehož podmínky jsou od 6/2019 velmi mírné. Po dobu 5 let stačí splácet měsíčně min. 2 200 Kč a následně bude zbytek prominut. Aby bylo možné na insolvenci srážet min. 2 200 Kč, je nutné mít příjem min. 11 000 Kč čistého měsíčně. Mamince tak stačí si najít zcela libovolnou práci za minimální mzdu. Mimořádná okamžitá dávka v hmotné nouzi se poskytuje pouze na řešení mimořádných jednorázových záležitostí (např. při živelné pohromě, po propuštění z vězení, atd.). Běžný dlužník v exekuci tuto definici spíše nenaplní (nestalo-li se mu něco mimořádného). Exekutor musí vždy dlužníkům ponechat tzv. nezabavitelné minimum, tedy dlužníci v exekuci nikdy nezůstávají zcela bez peněz (např. z příjmu 10 000 Kč lze srážet u nepřednostních pohledávek max. 742 Kč).  Příspěvek na bydlení je závislý na mnoha faktorech (příjmy, náklady na bydlení, normované náklady na bydlení, typ bydlení - v nájmu, ve vlastním).  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Jak řešit dluhy?

Dobrý den, dostal jsem se do situace, kdy nezvládám splácet své dluhy a to i například energie, dluh na pojištění, mobilní operátor atd. Zkrátka bezvýchodná situace. Celková výše dluhů je zhruba 150 000 Kč. Pomalu ale jistě se blížím exekuci. Bohužel jsem v registru dlužníků a rád bych se z této situace dostal jinak než například insolvencí. Jsem zaměstnaný a můj čistý výdělek je 17 000 Kč a mám DPČ, kde si měsíčně přivydělám zhruba 15 000 Kč. Můj osobní názor je, že by pro mě bylo nejjednodušší si někde půjčit oněch 150 000 Kč, z toho vše zaplatit a splácet jednu půjčku, u které si jsem jistý, že nebudu mít problém s řádnými splátkami. Nicméně mi zřejmě nikde nepůjčí. Je nějaké řešení této situace? Předem děkuji za odpověď. Dobrý den, s negativními záznamy v registrech Vám nikdo nepůjčí, tedy máte jen 2 možnosti: 1) snížit výdaje na minimum, žít o chlebu a vodě a všechny dluhy (150 000 Kč) z příjmu 32 000 Kč splácet co to dá 2) požádat o osobní bankrot (insolvenci), což by pro Vás bylo vlastně dost podobné jako první možnost (z 32 000 Kč by Vám zůstávalo jen 14 680 Kč) Máte-li silnou vůli, dávejte měsíčně 17 000 Kč na splátky dluhů. Nemáte-li silnou vůli, požádejte o insolvenci a bude to za Vás nedobrovolně dělat ins. správce (který si z toho bude strhávat měsíčně odměnu min. 1 100 Kč, tedy dluh se Vám bude snižovat pomaleji). ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena