Víte kolik bank se sídlem v České republice nabízí svoje služby? Kterou banku nejvíce využívají klienti, která je „nejlepší“? Při odpovědi na tyto otázky většinu z nás asi napadne jmenovat jednu z bank z tzv. velké čtyřky.
Dokud je člověk dítě školou povinné, tak za něj (alespoň ve většině případů) řeší výběr té „správné“ banky rodiče. Jsou to rodiče, kteří vás nasměřují do některé konkrétní bankovní instituce. Jak člověk postupně dospívá, setkává se stále častěji s potřebou nějakým způsobem se s bankou osobně spojit, využívat konkrétní bankovní produkty a služby. Každý z nás má tedy z dob mládí osobní zkušenosti s bankou, většině z nás tak nějak bylo i jedno ve které bance ty peníze byly, jakou jsme měli platební kartu, jaké byly poplatky atd.
Teprve až nástupem do zaměstnání nebo začátkem podnikání se většina z nás začala opravdu „vážně“ zabývat otázkami, jaká je vlastně ta moje banka, jaké má produkty, k čemu vlastně banku potřebuji, jakou banku bych měl pro svoje podnikatelské potřeby používat.
Věděli jste např., že při založení akciové společnosti je to vůbec jedno z prvních rozhodnutí, které musíte učinit? Zákon totiž vyžaduje, abyste již do stanov nově zakládané a.s. uvedli číslo účtu, na který pak bude splacen základní kapitál. Pro někoho, kdo není spokojený se stávající bankou, tak může být založení akciové společnosti docela časově náročný úkol. Sednout si, porovnat si nabídky bank, porovnat a otestovat si internetové bankovnictví a teprve až přijmete finální rozhodnutí, tak si musíte zarezervovat číslo účtu v bance (v té době ještě nemáte nic v ruce, máte pouze vybraný název pro svoji firmu) a následně si můžete založit akciovou společnost.
Při zakládaní společnosti s ručením omezeným (s.r.o.) - nejrozšířenějšího typu obchodní společnosti, je situace o něco jednodušší. Nejprve založíte s.r.o. – sepsáním notářského zápisu u notáře, a s notářským zápisem pak následně můžete jít do banky otevřít účet na splacení kapitálu.
Ať už v jednom či druhém případě se bavíme o tzv. technických účtech neboli účtech na splacení kapitálu. Teprve až po zapsání společnosti do obchodního rejstříku jde zástupce statutárního orgánu (v případě s.r.o. jednatel) do banky a původní „technický“ účet překlopí na běžný, ke kterému obdrží internetové bankovnictví a případné další bankovní produkty.
Říkáte si a z čeho vlastně mohu vybírat? Jak zvolit tu „správnou“ banku? Naštěstí existuje spousta serverů, které se bankovními domy v ČR zabývají, porovnávají jejich produkty, publikují novinky ze světa financí a některé dokonce pořádají pravidelné výroční soutěže. Možná by nejprve stálo za to si sednout a říci si, co vlastně od banky budu potřebovat. Stačí mi pouze CZK účet, využiji i EUR účet? Má smysl platit poplatky za více účtů? Třeba jsou některé banky, které mají jeden účet pro více měn. Třeba některá banka má sesterskou v jiné zemi a třeba zrovna ona země je ta odkud mám spoustu klientů/partnerů a díky tomu mohu obdržet lepší podmínky atd.
Možná právě Vy se ztotožňujete s výše uvedeným. Prakticky neustále pociťujete určité nedostatky v rámci poskytovaných služeb od vaší stávající banky. Jednou jsou to „pomalé“ převody, po druhé poplatky za vklad na svůj vlastní účet, celková správa internetového bankovnictví by také mohla být klientsky přívětivější atd.
Na závěr článku se dostáváme k odpovědi na úvodní větu tohoto článku. V ČR působí k dnešnímu dni 49 bank či poboček zahraničních bank registrovaných u České národní banky (zdroj web stránky ČNB). Z výše uvedeného tedy vyplývá, že nabídka bankovních domů, potažmo produktů a služeb je velice dobrá a každý by si měl vybrat. Někdo bude preferovat menší ryze českou banku, jinému bude vyhovovat spíše velká banka nebo pobočka zahraniční banky. Pro spoustu z nás pak nabídky bank budou plus minus stejné a jako hlavní kritérium si zvolíme jednání konkrétních bankéřů v dané konkrétní pobočce. Dokonce pro většinu z nás právě nespokojenost s vyřizováním konkrétních požadavků, chováním a jednáním konkrétních osob na pobočce může být tím hlavním důvodem proč změnit banku.
Změny v danění Bitcoinu vzbudily v poslední době pozornost, která je snad srovnatelná jen s tím, když Bitcoin poprvé prolomil hranici 10 000 dolarů. Čeští držitelé kryptoměn se nyní upínají na rozhodnutí poslanců, kteří mají určit, zda bude Bitcoin a další kryptoměny daněny stejným způsobem jako akcie.
Pořízení vlastního bydlení je pro většinu lidí jedním z největších životních kroků. Vzhledem k vysokým cenám nemovitostí je často nutné sáhnout po hypotéce. Navigace ve světě hypotečních úvěrů však může být složitá a zmatečná. Hypoteční poradce je odborník, který vám může pomoci se zorientovat v nabídkách bank a zprostředkovat nejlepší možné podmínky pro vaši hypotéku.
Zdroj fotografie: Freepik.com
Češi jsou světovými přeborníky v používání platebních karet. Nejsme ovšem jediní, kdo na ně sází. O jejich zneužití jako přímé cesty k našim penězům se neúnavně snaží i skupiny kyberpodvodníků. Ti dokážou narafičit nejrůznější situace, v nichž nás chtějí okrást. A i přes stále důraznější varování, které slýcháme ze všech stran, se jim bohužel daří. Profesionálové zkušení v oboru ochrany našich financí v kyberprostoru mají pro všechny, kdo chtějí umět včas podvody rozpoznat, několik rad. V pořadu Interview PLUS je divákům prozradil jeden z nejpovolanějších, šéf odboru prevence karetních podvodů v Komerční bance, Pavel Šašek, který upozorňuje i na falešné weby, k jejichž odhalení často vede jen drobnost.
Kyberútočníci jen za prvních sedm měsíců letošního roku napadli 50 tisíc klientů českých bank. Oproti stejně dlouho sledovanému období v loňském roce se jedná o nárůst o 37 %. A jak varuje Česká bankovní asociace, bude hůř. Podvodníci vymýšlejí stále důmyslnější triky a metody k oklamání samotných majitelů peněz i těch, kteří je mají chránit. Mezi ně patří Marek Macháček, který pokusy „internetové škodné“ odráží už jedenáct let. Zatímco zpočátku své kariéry případy pokusů o finanční podfuky počítal na prstech jedné ruky, dnes se takřka nezastaví.
Říjen je mezinárodně uznáván jako Měsíc povědomí o kybernetické bezpečnosti. Tato iniciativa je zaměřena na zvýšení povědomí o kybernetických hrozbách a poskytnutí užitečných nástrojů, které umožňují ochranu dat a systémů v digitálním světě. V kontextu dynamického rozvoje technologií, jako jsou cloudová řešení a umělá inteligence (AI), je téma kybernetické bezpečnosti stále důležitější. Pozvání do Interview PLUS Speciál přijali hosté z oblasti bankovnictví a technologií: Klára Starková, provozní ředitelka Moneta Money Bank, Martin Rehak, generální ředitel a zakladatel technologické společnosti Resistant AI, a Tibor Kolejak, generální ředitel pro Amazon Web Services v České republice a na Slovensku.
KOMENTÁŘE k článku Jakou zvolit banku pro svou firmu?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.