Banky.cz Články Komerční sdělení Je z pohledu pojištění rozdíl mít auto na firmu?

Je z pohledu pojištění rozdíl mít auto na firmu?

Je z pohledu pojištění rozdíl mít auto na firmu?

Začali jste podnikat a přemýšlíte, že si pořídíte vozidlo, abyste na schůzky nemuseli jezdit pěšky? Nebo ho už možná máte, ale přemýšlíte, zda si ho nedat pod firmu? Má to nějaké výhody, nebo je lepší to nechat tak, jak to je? Čtete dál.

REKLAMA

Když se řekne firemní auto

Firemní automobil je obecně vzato vůz jako každý jiný, jen je ve vlastnictví zaměstnavatele a zaměstnanec ho používá v přímé souvislosti s výkonem práce. Může i nemusí být opatřen firemními polepy, náklady spojené s provozem vozu (např. servis, pohonné hmoty nebo pojištění) hradí zaměstnavatel, který je v technickém průkazu zapsaný jako vlastník a provozovatel.

I firemní automobil musí mít uzavřené pojištění

Žádný provozovatel motorového vozidla se nevyhne sjednání povinného pojištění, a to ani když je vůz firemní. Když mluvíme o povinném pojištění vozidel, myslíme tím povinné ručení, jehož sjednání ukládá přímo zákon. Sjednání havarijního pojištění je i v tomto případě dobrovolné.

Povinné ručení je skutečně povinné

Bez povinného ručení nesmíte vyjet na silnici. Někdy se také označuje jako zákonné pojištění auta a chrání vás proti škodám, které provozem svého vozu způsobíte někomu dalšímu. Nekryje ale škody, které vzniknou vám. Dokladem o sjednání povinného ručení je zelená (bílá) karta, kryje škody na zdraví, životě, majetku i škodu s povahou ušlého zisku nebo náklady na odstranění dopravní nehody.

Běžný účet s bonusem 1 000 Kč

A co je třeba si při sjednání povinného ručení pohlídat? Rozhodně limity pojistného plnění, které udávají maximální částku, kterou pojišťovna třetím stranám v případě škodní události vyplatí. Standardem je 35 milionů korun, v dnešní době už to ale vzhledem k rostoucím cenám služeb, materiálu apod. nemusí stačit, proto je lepší vsadit na vyšší pojistné limity. Nezapomeňte svoji pojistku také pravidelně aktualizovat.

Povinné ručení

Proč si sjednat havarijní pojištění?

Patříte mezi ty, kdo si myslí, že sjednání povinného ručení stačí, víc nepotřebujete? A co když řidič vašeho firemního vozidla způsobí nehodu, při které dojde nejen ke vzniku škody někomu dalšímu, ale dojde i ke škodě na vašem majetku? Náklady na opravu vozu nemusí být zrovna malé, možná si dokonce budete muset pořídit rovnou nové vozidlo. Kde na něj vzít?

Chraňte se i pro případ, že škoda vznikne vám, a to díky komplexnímu havarijnímu pojištění, které vás chrání před dopady všech rizik, která vám hrozí. Při sjednání si dejte pozor na spoluúčast, od ní se totiž odvíjí, jakou část škody zaplatíte ze své kapsy. Čím je spoluúčast nižší, tím je sice dražší pojistné, na druhou stranu zaplatíte jen zlomek z celkové škody.

Liší se pojištění u auta fyzické osoby a auta na firmu?

Běžný účet od mBank zdarma

Pojištění vozidel na firmu se na první pohled v ničem neliší. Vztahuje se na stejná rizika, poskytne vám ochranu proti stejným rizikům. Když ale půjdeme do hloubky, pár rozdílů opravdu najdeme.

  • Pojištění vozidel není nutné uzavírat pro každé firemní vozidlo zvlášť, v rámci jedné pojistky můžete pojistit celou flotilu firemních vozidel, kterou se rozumí 3 a více vozidel.
  • pojištění ušije takzvaně na míru.
  • Pojistné lze platit měsíčně, čtvrtletně nebo pololetně, a to za celou flotilu v jedné platbě.
  • Pojistné limity pro firmy bývají o něco vyšší.
  • Bonusy za bezeškodní průběh se nevztahují na konkrétního řidiče, ale na celou vaši škodní historii.
REKLAMA

KOMENTÁŘE k článku Je z pohledu pojištění rozdíl mít auto na firmu?

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Klidná dovolená bez starostí

Klidná dovolená bez starostí

Představte si, že plánujete svou vysněnou dovolenou. Vybíráte ideální destinaci, rezervujete hotel a těšíte se na chvíle odpočinku. Co by se mohlo pokazit?

Zdroj obrázku: Freepik.com

Podle čeho vybírat realitní investiční fond

Podle čeho vybírat realitní investiční fond

Díky realitním investičním fondům určeným pro drobné investory můžete do nemovitostí investovat, aniž byste jako v případě nákupu vlastní investiční nemovitosti museli mít miliony. Vaše prostředky se navíc zhodnocují bez starostí. Výběru objektů a jejich správě se totiž věnuje tým zkušených profesionálů. Navíc investujete nikoliv do jedné, ale do celého portfolia odlišných typů nemovitostí v různých zemích a s různorodou skladbou nájemců. Diverzifikace snižuje rizika, a naopak zvyšuje stabilitu výnosu v čase. Pokud se rozhodnete začít investovat do realitního investičního fondu, poradíme vám, co sledovat při volbě toho konkrétního, kterému svěříte své finanční prostředky.

Jak začít podnikat bez zbytečných průtahů

Jak začít podnikat bez zbytečných průtahů

Máte v hlavě velké podnikatelské plány, které vám však narušuje představa toho, jak budete muset dlouho řešit nejrůznější administrativní úkony? V takovém případě je koncept prodeje takzvané ready-made společnosti určený přesně pro vás. Proč je právě tento způsob tak výhodný a co všechno klientovi přinese?

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nastanou změny v danění Bitcoinu?

Nastanou změny v danění Bitcoinu?

Změny v danění Bitcoinu vzbudily v poslední době pozornost, která je snad srovnatelná jen s tím, když Bitcoin poprvé prolomil hranici 10 000 dolarů. Čeští držitelé kryptoměn se nyní upínají na rozhodnutí poslanců, kteří mají určit, zda bude Bitcoin a další kryptoměny daněny stejným způsobem jako akcie.

Hypoteční poradce: Klíčový partner na cestě k vlastnímu bydlení

Hypoteční poradce: Klíčový partner na cestě k vlastnímu bydlení

Pořízení vlastního bydlení je pro většinu lidí jedním z největších životních kroků. Vzhledem k vysokým cenám nemovitostí je často nutné sáhnout po hypotéce. Navigace ve světě hypotečních úvěrů však může být složitá a zmatečná. Hypoteční poradce je odborník, který vám může pomoci se zorientovat v nabídkách bank a zprostředkovat nejlepší možné podmínky pro vaši hypotéku.

Zdroj fotografie: Freepik.com

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena