Na horách a s lyžemi nebo snowboardem na nohou. Tak podle spousty lidí vypadá ideální zima. Abyste si ji užili bez zbytečného stresu, potřebujete i správnou pojistku. Ne vždy ale stačí jen ta cestovní nebo úrazová. Pokud jedete vlastním vozem, musíte myslet i na pojištění auta na dovolenou. V zimě totiž bývají podmínky na silnicích nejnebezpečnější.
Přestože jsou v posledních letech zimy mírnější, při cestách na hory na to raději nespoléhejte. Naopak musíte počítat s náledím, sněhovými jazyky a také s tím, že je málo světla. A když už sluníčko vykoukne, může vás nebezpečně oslňovat.
Když se k tomu přidá ještě únava z dlouhé cesty, je k nehodě jen kousek.
Povinné ručení se přitom vztahuje se pouze na škody, které způsobíte někomu jinému. Pokud chcete, aby vám pojišťovna zaplatila i poškození vašeho auta, potřebujete havarijní pojištění.
Obzvlášť důležité je havarijní pojištění auta v zahraničí, kde se ceny za opravu obvykle vyšplhají podstatně výš než v Česku. Dobrá pojistka vám navíc pomůže i s:
Zásadní je, abyste havarijní pojištění správně nastavili. Týká se to nejen škod, na které se pojistka vztahuje, ale i zemí, ve kterých platí.
Havarijní pojištění se vztahuje na různé druhy rizik. Podle toho, jak jej nastavíte, vám pomůže s řešením škod způsobených například:
Součástí bývají také asistenční služby. Díky nim vám pojišťovna zajistí odtah vozidla i v zahraničí, pomůže vám sehnat hotel nebo připraví náhradní vůz.
Pokud plánujete jezdit autem do zahraničí, jsou asistenční služby zvlášť důležité. Nemusíte se pak bát, že zůstanete stát o půlnoci v cizině na opuštěné silnici odkázaní jen sami na sebe. Stačí zavolat na asistenční linku a pojišťovna vám zajistí pomoc.
Ujistěte se přitom, že je mezi těmito službami také odtah vozidla ze zahraničí. Ať už bude vaše auto nepojízdné po nehodě nebo kvůli technické poruše, může vás odtah do České republiky vyjít na mnoho desítek tisíc korun. Proto je lepší na podobné případy myslet předem.
Samozřejmě platí, že čím víc rizik chcete pokrýt, tím dražší pojistka bude. Proto si rozmyslete, co opravdu potřebujete. Například u garážovaného auta není příliš velké nebezpečí, že ho poškodí vandalové. Tudíž se bez takového pojištění často obejdete.
I když zvolíte all-risk variantu, která kryje veškerá nebezpečí, neznamená to, že jste zcela bez starostí. Kromě toho, že je potřeba počítat se spoluúčastí, musíte si pohlídat také územní platnost pojištění.
Stejně jako povinné ručení i havarijní pojištění obvykle platí ve většině zemí Evropy. Může se ale stát, že se na některé státy nevztahuje. Nedá se přitom jednoduše říct, které to jsou. Záleží vždy na podmínkách konkrétní pojišťovny.
Obecně platí, že u velkých evropských zemí se na havarijní pojištění můžete spolehnout. Jestli však míříte do některého z menších států, raději si před odjezdem důkladně zkontrolujte pojistné podmínky. Ať nejste nepříjemně překvapení.
Pokud zjistíte, že se vaše pojistka nevztahuje na místo, kde plánujete strávit dovolenou, pomůže vám třeba krátkodobé havarijní pojištění do zahraničí. Můžete ho uzavřít jen na několik týdnů. A máte jistotu, že o vás bude postaráno.
Kromě územní platnosti si zkontrolujte také:
Můžou se v nich totiž skrývat pasti, která vás dokáží dost nepříjemně překvapit.
Například některé pojišťovny vám automaticky zajistí odtah jen do nejbližšího servisu. Bez ohledu na jeho kvalitu. Anebo se může stát, že pojištění proti vykradení auta platí jen přes den. A když přijdete o zavazadla v nočních hodinách, pojišťovna vám škodu nezaplatí.
Pokud vás v zahraničí opravdu potká nehoda nebo porucha, kontaktujte co nejdřív svou pojišťovnu. Pomůže s hledáním a zajištěním servisu a poradí vám i s dalším postupem.
Samozřejmě také v zahraničí platí, že vaše jízda a vybavení musí odpovídat platným předpisům. Nejen, že nesmíte před jízdou pít alkohol, ale v zimě je důležité dbát mimo jiné na použití správných pneumatik a jejich dobrý stav. Pokud pojišťovna zjistí, že jste například jeli na sjetých gumách, může vám plnění výrazně zkrátit.
Proto si před cestou nezapomeňte důkladně zkontrolovat stav auta. Ideálně v autoservisu. Snížíte tím riziko poruchy i nehody. A když už se vám něco takového přece jen stane, nemusíte se bát, že vám pojišťovna škodu neproplatí.
Správně zvolené pojištění na hory ochrání především vaši peněženku. Když už se stane úraz nebo někomu způsobíte škodu, pojištěni za vás uhradí veškeré výdaje. V opačném případě můžete čelit statisícovým až milionovým exekucím. Podívejte se, co doporučují ve společnosti Broker Trust všem, kdo vybírají pojištění na hory a kdo se připravují na odjezd na zasněžené svahy.
Povinné ručení se týká většiny českého národa. Statistiky evidují „povinko“ u více než 9 milionů aut. Od roku 2024 přibylo spousta nových vozidel s povinností povinného ručení, k nim spousta osob, které dodnes ručení neřešily a tato povinnost přetrvává i v roce 2025. Třeba proto, že doposud byly jen provozovatelem auta napsaného na jiného majitele. Přečtěte si základní pravidla pro výběr správného povinného ručení, nejen na auto. Ve výsledku to totiž zase tak složité není.
České zdravotnictví čelí rostoucím obavám o svou finanční budoucnost. Podle průzkumu ČAP zhruba 56 % Čechů věří, že stát nebude schopen dlouhodobě zdravotnický systém financovat.
Zájem pojišťoven o to, zda kouříte, a kolik cigaret denně spotřebujete, může být pro mnoho lidí překvapující. Tyto otázky se objevují při sjednávání životního pojištění, protože kouření zásadně ovlivňuje zdravotní rizika a tím i výši pojistného. Správné a pravdivé informace jsou v této souvislosti klíčové, protože nesprávné údaje mohou vést k odmítnutí plnění nebo jiným komplikacím.
Nižší cena, jenže zároveň velké riziko. To v sobě skrývají bouraná auta. Hrozí, že mají poškozené bezpečnostní prvky a při nehodě vás dostatečně neochrání. Jak ale bourané auto poznat? Pomůže vám například kontrola laku, prohlídka interiéru nebo testovací jízda. Víte, co všechno z nich můžete zjistit?
KOMENTÁŘE k článku Jedete na zimní dovolenou autem? Nezapomeňte na správné pojištění
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.